Skocz do zawartości

Smart mieszkanie


siwyyy77

Rekomendowane odpowiedzi

W najbliższych planach remont mieszkania i zastanawiam się nad "smart mieszkaniem" lub jego namiastką...

Do tej pory smart u mnie to oczyszczacz, kamera i kilka czujników temp od xiaomi które obsługuję przez apkę xiaomi home, do tego kilka żarówek (jakiś noname) i gniazdek sonoff sterowanych apką tuya smart.

 

Chciałbym ogarnąć całe światło sterowane z jednej apki, czyli wszystkie włączniki świateł i kilka źródeł światła, do tego może kilka gniazd stałych (nie odłączanych jak obecnie)

 

W jaki system iść? jak czytam jest ich sporo i dlaczego?

 

Co jeszcze warto smart ogarnąć ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od wielu rzeczy:

1. budżetu - gotowe zamknięte systemy to dziesiątki tysięcy złotych natomiast open sourcowy Home assistant to koszt używanego serwera i nowego dysku plus uniwersalna bramka zigbee

2. zaawansowania remontu - prucie ścian, nowe przewody, rozbudowa rozdzielnicy, magistrala KNX?

3. czasu/chęci/umiejętności - w zamkniętych systemach nic nie musisz i niewiele możesz, w HA możesz wszystko: zmienić/popsuć.

O systemie HA oraz tym jak coś z nim połączyć (a można wszystko) najlepiej poczytaj na https://hejdom.pl oraz https://forum.arturhome.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając hejdom zwracaj uwagę na daty artykułów.

Artura mogę polecić z czystym sumieniem.

Ja zacząłem od SUPLI. Jako że było mi mało zacząłem zabawę z Home Assistant. No i zarywam noce:-) Tylko że wiedziałem na co się pisze.

Jeśli myślisz to o światłach, gniazdach, czujnikach temp., wilgotności, bramach, kontaktronach itp. to SUPLA jako system świetnie się sprawdzi. Do tego łatwo wrzucić ją w prawie dowolne urządzenie zbudowane w oparciu o ESP2866 czy ESP32.

Oferuje świetne wsparcie społeczności i jest po polsku co czasem ma znaczenie jeśli korzystać ma też rodzina.

Jak chcesz dodać kamery, jakiś panel na ścianie i w zasadzie zrobić co duża zapragnie, to w zasadzie HA.

 

Edytowane przez tomkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie tanie i dające duże możliwości jest pójście w Tuya i Zigbee - tym bardziej że już masz coś z tego systemu.

Zamiana gniazdek na sterowane, wymiana włączników lub montaż sterowników w puszkach - pozwoli na sterowanie całym światłem

 

Do normalnej obsługi wystarczy zwykła centralka, która pozwoli sterować wszystkim i tworzyć sceny tak żeby wszystko działo się samo

np. w harmonogramu lub też sterować przez Google Home

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Jet-Set napisał(a):

Obecnie tanie i dające duże możliwości jest pójście w Tuya i Zigbee

Prawda - ZigBee spoko. Co do tuya (z tego co czytam, bo nie mam osobistych doświadczeń) to proszenie się o problemy gdy będzie chciał w przyszłości przejść np. na HA. Sporo problemów ostatnio ludzie mają z tą integracją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.