Skocz do zawartości

Izolacja starej piwnicy w domu


Kuracjusz

Rekomendowane odpowiedzi

Ok, to będzie pierwszy w wielu tematów odnośnie do mojej rudery.

Cały remont będzie prowadzony tylko i wyłącznie przeze mnie i jak najbardziej budżetowo, więc proszę o wyrozumiałość.

 

Dom ok 60m2 podpiwniczony w 3/4, podłoga w piwnicy z jakiejś wylewki ale mocno byle jaka, nie popękana.

Fundament to do połowy polepione jakąś zaprawą kamienie, a wyżej polepione cegły.

Strop lany betonowy.

Izolacji z pewnością brak, w jednym miejscu przy podłodze na ścianie wchodzi wodociąg i tam się sączy woda gruntowa do wewnątrz.

W innym miejscu raczej u góry mokra ściana, ale się nie leje, tylko jest mokra.

W pierwszym przypadku chciałbym od wewnątrz jakoś podziałać przy przepuście w kamieniu tam gdzie wodociąg wchodzi do piwnicy, czyli potrzebuje najlepszego taniego sposobu na uszczelnienie (nie ma szczeliny, zarzucone zaprawą), a w drugim łudzę się, że może bez wykopu od strony zewnętrznej i izolacji fundamentu uda się ogarnąć mokrą ścianę.

Pomysły?

Jutro wrzucę zdjęcia, bo nie mam porobionych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie bez wykopu, najlepiej dookoła, się nie obejdzie.

Edit: teraz mi przyszło do głowy że być może ta ściana od góry jest mokra bo jest jakiś przeciek z rynny lub kanalizacji, albo rurka z wodą puszcza.

Edytowane przez zzzz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od środka wyrzucone pieniądze, nic to nie da, bo ściany i tak będą mokre, a podciąganie kapilarne i tak wilgoć zaprowadzi do części mieszkalnej, albo to co paruje z tych ścian wchodzi bezpośrednio w strop i wilgoć jest w całym domu. W tamtym roku dzięki pandemii zrobiłem cały wykop małą koparką 70zł/h dom 9×13m, w najgłębszym miejscu 1.5m, w najpłytszym 40cm, wszystko z materiałem wyniosło 6tys zł i w każdej z piwnic sucho jak pieprz.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka



  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, vlad1431 napisał(a):

Od środka wyrzucone pieniądze, nic to nie da, bo ściany i tak będą mokre. W tamtym roku dzięki pandemii zrobiłem cały wykop małą koparką 70zł/h dom 9×13m, w najgłębszym miejscu 1.5m, w najpłytszym 40cm, wszystko z materiałem wyniosło 6tys zł i w każdej z piwnic sucho jak pieprz.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
 

Co tam wrzuciłeś za izolację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radzę uważać, chciałem zrobić jak @vlad1431 i u mnie skończyło się to osunięciem się kamieni (z fundamentu), zawaleniem ściany i stropu -dach został 😮

teraz jest zbrojona ława, fundament, ściana z suporexu (reszta cegła), wieniec żelbetowy i strop lekki.

Od tamtego czasu jestem fanem iniekcji 😁

  • zszokowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radzę uważać, chciałem zrobić jak @vlad1431 i u mnie skończyło się to osunięciem się kamieni (z fundamentu), zawaleniem ściany i stropu -dach został
teraz jest zbrojona ława, fundament, ściana z suporexu (reszta cegła), wieniec żelbetowy i strop lekki.
Od tamtego czasu jestem fanem iniekcji
a odkopales caly bok na raz czy jechales po kawałku ze stemplowaniem/zageszczeniem?
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat trafiłem na pogodę, u nas było o tyle bezpiecznie, że wszystkie ściany piwnicy są z piaskowca, oczywiście ryzyko było jak wszędzie, ale my kopaliśmy tylko 10cm poniżej wylewek w piwinicy, czyli najgłębiej 20cm biorąc pod uwagę spad. Naraz odkopaliśmy całą jedną ścianę i około metr drugiej, żeby zawinąć rury i po 3-4 godzinach to było już zasypane, potem kolejna ściana i o 17tej już gotowa była połowa domu. Ale słyszałem o trzech przypadkach w okolicy, gdzie ściany zaczęły pękać po odkopaniu.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tam wrzuciłeś za izolację?
Izolacja jest tylko z folii korkowej, termicznej nie ma żadnej. Długo to rozważałem, ale stwierdziłem że lepiej dać 10cm styropianu na stropy w piwnicy, niż bawić się w oklejanie ścian w piwnicy, zwłaszcza że ściany wszystkie były mokre, a po niespełna 1.5 roku są wszystkie suche. Druga sprawa chodziło o czas, żeby szybko odkopać i szybko zasypać. Btw, stwierdziłem, że bez sensu jest ogrzewać całą piwnicę, styropian na elewacji też zaczyna się 10cm poniżej stropów, także zaizolowana jest tylko część mieszkalna.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepło nie rozchodzi się prostopadle przez ścianę, ale we wszystkich kierunkach. Ze ścian i stropów pięknie przechodzi na ściany fundamentowe. I dlatego, gdy ja ocieplałem aktualną chatkę, odkopałem cały dom do poziomu ław fundamentowych. Poszło wyrównywanie ścian, hydroizolacja, a na to styrodur 10cm od ław fundamentowych w górę. Nieco poniżej poziomu gruntu doszło kolejne 10cm.

Do założyciela wątku:  Dobrze by było wiedzieć, czy woda na ścianach pochodzi z opadów, czy z gruntu. W sensie, jaki jest poziom wód gruntowych i jaki rodzaj gruntu. Druga sprawa, jakie masz plany na ten dom?  Bo od tego będzie zależeć co warto robić, a czego nie. Czy to domek letni i chodzi tylko o pozbycie się wilgoci, czy może całoroczny i zamierzasz go gruntownie ocieplać? Od środka można spróbować iniekcji ścian. Można też użyć zapraw tynkarskich wodoszczelnych, o ile są dedykowane do konkretnego zastosowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z tym @technix, ale koszty poniesione przy izolacji całej piwnicy szacowałem, że nie zwrócą się nawet za 10 a może za 20 lat, jak widać na termowizji zimno jest tylko w piwnicy, czyli trzeba odciąć styropianem na stropach w piwnicy i według mnie nie ma co więcej robić. Jedynie przez zimne ściany piwnicy będą mostki, dlatego ja zjechałem 10cm z elewacją poniżej stropów, niżej się nie dało, bo zasłoniłbym okna od piwnicy.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.