Skocz do zawartości

Jak przewiercić lodówkę?


tomkowski

Rekomendowane odpowiedzi

... a konkretnie zamrażarkę - tam gdzie szuflady...

No ale po kolei.

Rodzice mają w piwnicy wiekową lodówko-zamrażarkę. Taką na dodatkowe zapasy czy większe garnki.

Lodówka i na dole trzy szuflady zamrażalnika.

Na górze proste sterowanie z mechanicznym termostatem.

No i ów termostat się wziął w wys...ał dzień przed wigilią:-) Rodziców nie było.

Był brat, a że do piwnicy nie zagląda za często, to zawartość nieco zmiękła. Większość udało się szczęśliwie odratować smażąc, i gotując cały dzień co tylko się dało.

 

Znalazłem pasujący termostat. Wymieniłem. Lodówka działa jak nowa. No ale niesmak pozostał.

 

Jako że jestem tuż przed szkoleniem z Lean SixSigma to w duchu Continues Improvement postanowiłem zaimplementować do lodówki powiadamia z w postaci Wemos D1 mini + LCD HD44780 2x16 na I2C + 3 czujniki DS18B20.

Czujniki mierzą, wyświetlacz wyświetla, a po przekroczeniu zadanej temp. moduł wysyłka powiadomienie pushover na telefon użytkownika.

 

Pomiar ma być w pomieszczeniu (proste), w lodówce (też proste bo jest dedykowany przepust na kapilarę) i w zamrażalniku pod jedną z aluminiowych "półek" z wężownicami.

No i tu mam problem, bo nie mam pomysłu jak ten czujnik tam wprowadzić.

Oryginalne rurki przechodzą przez gumowe uszczelki, ale od wewnątrz są zalane jakimś lepkim czymś.

 

I tak pomyślałem czy po prostu nie przewiercić tylnej ścianki po czym dokładnie tego nie uszczelnić. Czy przy założeniu, że nie trafię w żadną z rurek, ten plan może się udać?

 Na wideo jeszcze nie podłączyłem czujników stąd -275.

 

 

 

Edytowane przez tomkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tomkowski napisał(a):

Na górze proste sterowanie z mechanicznym termostatem.

No i ów termostat się wziął w wys...ał dzień przed wigilią:-)

Przesadzasz, znaczy kolejna awaria termostatu to będzie jak wygrana w totku;]

Wiem, ze może się popsuć co inne i taki alarm by się przydał ale to chyba przerost formy nad treścią. Jaki jest koszt tej aparatury pomiarowo-ostrzegawczej?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, volf6 napisał(a):

Przesadzasz, znaczy kolejna awaria termostatu to będzie jak wygrana w totku;]

Wiem, ze może się popsuć co inne i taki alarm by się przydał ale to chyba przerost formy nad treścią. Jaki jest koszt tej aparatury pomiarowo-ostrzegawczej?

 

Ja przesadzam? Musiał byś zobaczyć aktualny system kontroli temperatury:-D

Koszt w częściach to jakieś 50-70pln kupując teraz. A ja to po prostu mam:-) Takie hobby.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, tomkowski napisał(a):

Ja przesadzam? Musiał byś zobaczyć aktualny system kontroli temperatury:-D

Koszt w częściach to jakieś 50-70pln kupując teraz. A ja to po prostu mam:-) Takie hobby.

 

Ja jednak darowałbym sobie wiercenie skoro jest otwór na sondę termostatu. Przepchnąć nim drut do środka a potem wyciągnąć owym drutem przewód czujnika elektronicznego od środka na zewnątrz:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, tomkowski napisał(a):

Pomiar ma być w pomieszczeniu (proste), w lodówce (też proste bo jest dedykowany przepust na kapilarę) i w zamrażalniku pod jedną z aluminiowych "półek" z wężownicami.

Weź pod uwagę, ze kapilara nie mierzy temperatury w komorze, tylko temperaturę parownika lub jego okolic, co powoduje, ze regulacja jest pośrednia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, maras77 napisał(a):

Weź pod uwagę, ze kapilara nie mierzy temperatury w komorze, tylko temperaturę parownika lub jego okolic, co powoduje, ze regulacja jest pośrednia.

Ostatnie 20 cm kapilary umieszczone jest wewnątrz komory lodówki. Sprzęt ma jeden agregat.

Tu bardziej chodzi czy jest -20 czy -5 w zamrażarce albo +5 czy +10 w lodówce niż o regulację temp.

8 godzin temu, volf6 napisał(a):

Ja jednak darowałbym sobie wiercenie skoro jest otwór na sondę termostatu. Przepchnąć nim drut do środka a potem wyciągnąć owym drutem przewód czujnika elektronicznego od środka na zewnątrz:)

Przepust jest do komory lodówki (ze swobodnym dostępem na przełożenie dowolnego przewodu). Problem mam z zamrażalnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomkowski napisał(a):

Przepust jest do komory lodówki (ze swobodnym dostępem na przełożenie dowolnego przewodu). Problem mam z zamrażalnikiem.

W przypadku 1 agregatu raczej niemożliwe, by w chłodziarce temperatura była ok a w zamrażarce powódź. Zawsze jest odwrotnie-najpierw przestaje chłodzić chłodziarka a zamrażarka może jeszcze działać tygodniami np. przy niewielkiej nieszczelności układu:)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.