Skocz do zawartości

Zabezpieczenie przed niskiem napięciem


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem dziś dziwną sytuację w domu. Spadło napięcie. 1faza:240V, 2faza: 60V, 3faza 100V.

Akurat robiłem sobie kawę i ekpress działał dziwnie wolno, ledwo woda leciała :bzik:. Chwilę, później patrzę, że sterownik od wyświetlacza miga i się restartuje 8-). Jak już zaczeło światło LEDowe migać to wiedziałem o co chodzi. Spadło napięcie. Lampki faz 2giej i 3 ciej przygasły. Inwereter od PV piszczał i zgłaszał błąd błednego podłączenia do sieci ..

Wywaliłem na tych fazach różnicówki, aby uniknąć awarii elektroniki. Odłączyłem PV.Tak to mniej więcej wygladało:

obraz.png.8d61ceac837201ae530a92d6dae3b9fd.png

Taka awaria nie miała miejsce pierwszy raz, poprzednio też miałem problem z oświetleniem a po całej akcji padł mi licznik prądu.

Dziwi mnie, że urządzenie elektroniczne nie reagują na niskie napięcie. Myślałem, że się wyłączą poniżej jakiegoś progu. Tak jedynie zareagowała zmywarka, która się wyłączyła podczas zmywania.

Są jakieś zabezpieczenie do rozdzielni, aby rozłączały zbyt niskie napięcie ? Coś jak zabezpieczenie nadnapięciowe. Jak widać takie by się u mnie bardzie przydały ;). Tym razem byłem w domu, ale taki sterownik który migał jak zepsuty LCD i w kółko się restartował przez kilka h mógłby nie wytrzymać.

 

Wg dostawcy, winne były bezpieczniki w rozdzielnicy średniego napięcia, które zasila m.in moją ulicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz urządzenia tylko jednofazowe, to ryzyko uszkodzeń jest niskie - ale oczywiście sytuacja nie ma prawa się powtórzyć.  Ale doświadczenie uczy że tak będzie. Ja od pięciu lat używam ukraińskich przekaźników nadzorczych Novatek RN113. Do nowego domu dałem autorskie rozwiązanie jednego magika z Elektrody Highvolt 260 duo. Według deklaracji producenta mają najniższy czas zadziałania na rynku. Do tego przepięciówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, punktak napisał(a):

Jeśli masz urządzenia tylko jednofazowe, to ryzyko uszkodzeń jest niskie - ale oczywiście sytuacja nie ma prawa się powtórzyć.  Ale doświadczenie uczy że tak będzie. Ja od pięciu lat używam ukraińskich przekaźników nadzorczych Novatek RN113. Do nowego domu dałem autorskie rozwiązanie jednego magika z Elektrody Highvolt 260 duo. Według deklaracji producenta mają najniższy czas zadziałania na rynku. Do tego przepięciówka.

W domu jednorodzinnym to raczej 99% to 1-fazowe, u mnie jedynie inwerter jest 3-fazowy ;).

Sam widziałem jak urządzenie elektroniczne wariowało, nie wiem ile by wytrzymało. Express też chodził .. ale wolno :phi:, nie wiem czy nie uszkodziłby się mechanicznie (np poprzez niedostateczne ciśnienie) lub elektrycznie. Ledy migały z dużą częstotliwością ..

Strasznie duże te Novateki. Przepięciówki zajmują jeden slot per faza. Idealnie byłoby gdyby był odpowiednik jak ten 260duo z regulowanem napieciem od ..do i wymiarem jednego slotu. Nic muszę popatrzeć czy da się poprzesuwać zabezpieczenia. Mam tego z 5 rzędów, więc nie chce tego wywracać :).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Novateki są nieosiągale. 

Przepięciówka nie chroni przed spadkiem napięcia i brakiem zera.

W tym rozwiązaniu Highvolt elementem wykonawczym jest ten przekaźnik Relpolu i nie musi on być zamontowany obok modułu nadzorczego. Producent (właściwie rzemieślnik) oferuje możliwość zmiany dolnego i górnego progu zadziałania, oraz czasu oczekiwania. Ogólnie sugeruję dołożenie drugiej rozdzielnicy - prościej i szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, sherif napisał(a):

Miałem dziś dziwną sytuację w domu. Spadło napięcie. 1faza:240V, 2faza: 60V, 3faza 100V.

Akurat robiłem sobie kawę i ekpress działał dziwnie wolno, ledwo woda leciała :bzik:. Chwilę, później patrzę, że sterownik od wyświetlacza miga i się restartuje 8-). Jak już zaczeło światło LEDowe migać to wiedziałem o co chodzi. Spadło napięcie. Lampki faz 2giej i 3 ciej przygasły. Inwereter od PV piszczał i zgłaszał błąd błednego podłączenia do sieci ..

Wywaliłem na tych fazach różnicówki, aby uniknąć awarii elektroniki. Odłączyłem PV.Tak to mniej więcej wygladało:

obraz.png.8d61ceac837201ae530a92d6dae3b9fd.png

Taka awaria nie miała miejsce pierwszy raz, poprzednio też miałem problem z oświetleniem a po całej akcji padł mi licznik prądu.

Dziwi mnie, że urządzenie elektroniczne nie reagują na niskie napięcie. Myślałem, że się wyłączą poniżej jakiegoś progu. Tak jedynie zareagowała zmywarka, która się wyłączyła podczas zmywania.

Są jakieś zabezpieczenie do rozdzielni, aby rozłączały zbyt niskie napięcie ? Coś jak zabezpieczenie nadnapięciowe. Jak widać takie by się u mnie bardzie przydały ;). Tym razem byłem w domu, ale taki sterownik który migał jak zepsuty LCD i w kółko się restartował przez kilka h mógłby nie wytrzymać.

 

Wg dostawcy, winne były bezpieczniki w rozdzielnicy średniego napięcia, które zasila m.in moją ulicę.

Do sterowania agregatem używam czegoś takiego Ogranicznik tam jest opcja odcięcia gdy napięcie jest za niskie lub za wysokie podobnie z prądem i jeszcze parę innych zabezpieczeń wszystko ustawisz pod siebie kiedy ci ma odłączyć zasilanie , poszukaj chyba też są 3-fazy 

 

Edit

Dokładnie mam coś takiego 

 

IMG_20231017_204515_603.jpg

Edytowane przez eryko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mikomir napisał(a):

To załatwi sprawę: LCD STVP-932

O coś takiego właśnie mi chodziło. Bo łączy kilka rodzaju zabezpieczeń. Jedynie trochę mi to pachnie chińszczyzną .. masz może doświadczenie czy jest ok i wytrzyma ta min kilka lat ?

Obecnie mam takie:

https://www.eaton.com/pl/pl-pl/markets/residential/safe-smart-energy-efficient-homes/surge-protection.html

 

ale nie mogę znaleźć takich uniwersalnych zabezpieczeń Eatona.

 

40 minut temu, eryko napisał(a):

Do sterowania agregatem używam czegoś takiego Ogranicznik tam jest opcja odcięcia gdy napięcie jest za niskie lub za wysokie podobnie z prądem i jeszcze parę innych zabezpieczeń wszystko ustawisz pod siebie kiedy ci ma odłączyć zasilanie , poszukaj chyba też są 3-fazy 

ok, to chyba analogiczny ogranicznik jak wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, sherif napisał(a):

O coś takiego właśnie mi chodziło. Bo łączy kilka rodzaju zabezpieczeń. Jedynie trochę mi to pachnie chińszczyzną .. masz może doświadczenie czy jest ok i wytrzyma ta min kilka lat ?

Obecnie mam takie:

https://www.eaton.com/pl/pl-pl/markets/residential/safe-smart-energy-efficient-homes/surge-protection.html

 

ale nie mogę znaleźć takich uniwersalnych zabezpieczeń Eatona.

 

ok, to chyba analogiczny ogranicznik jak wyżej.

Ten mój wydaje się europejską produkcja tu masz 3 fazy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ta sama pólka co "ograniczniki przepięć"za 100zł, sprzedawane przez tych samych przypadkowych ludzi którzy opisują je - przykład -  "prąd znamionowy regulowany od x do xx". Nawet na papierze parametry nie powalają, a jeśli ma to chronić sprzęt elektroniczny to musi zadziałać po 3 MILISEKUNDACH. Parametr bardzo trudny do osiągnięcia przez profesjonalnych producentów klasy ABB, Siemens itd.

A już opis "zabezpieczenie przeciwprzepięciowe" w tym sprzęcie jest wart tyle co ich znak CE.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, punktak napisał(a):

To ta sama pólka co "ograniczniki przepięć"za 100zł, sprzedawane przez tych samych przypadkowych ludzi którzy opisują je - przykład -  "prąd znamionowy regulowany od x do xx". Nawet na papierze parametry nie powalają, a jeśli ma to chronić sprzęt elektroniczny to musi zadziałać po 3 MILISEKUNDACH. Parametr bardzo trudny do osiągnięcia przez profesjonalnych producentów klasy ABB, Siemens itd.

A już opis "zabezpieczenie przeciwprzepięciowe" w tym sprzęcie jest wart tyle co ich znak CE.

Takie właśnie miałem odczucie. Trochę boję się to w wstawić na zasilanie całego domu, tym bardziej iż od początku dbałem aby w takich sprawach były markowe produkty. Sam mój przepięciowy obecnie kosztuje ok 600zł. Zadałem pytanie dla Eatona czy mają podobne zabezpieczenie na niskie napięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, sherif napisał(a):

 

Wg dostawcy, winne były bezpieczniki w rozdzielnicy średniego napięcia, które zasila m.in moją ulicę.

Czyli problem zażegnany, nie wiem czy jest sens iść w jakieś koszty:hmm:

A co do elektroniki to niektóre urządzenia mają zasilacze na tzw cały świat i dają radę już od 80 V a jak będzie niższe to prostu nie będą działać. Prędzej zaszkodzi im zbyt wysokie napięcie np powyżej 260 V:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, volf6 napisał(a):

Czyli problem zażegnany, nie wiem czy jest sens iść w jakieś koszty:hmm:

A co do elektroniki to niektóre urządzenia mają zasilacze na tzw cały świat i dają radę już od 80 V a jak będzie niższe to prostu nie będą działać. Prędzej zaszkodzi im zbyt wysokie napięcie np powyżej 260 V:)

To już 3 raz w ciągu ostatnich 2-3lat, kiedy akurat byłem w domu i zauważyłem co się dzieje z urządzeniami. Jak widać urządzenia nie mają zabezpieczenia i dziwnie się zachowują. Po poprzedniej identycznej akcji padł mi licznik energii 3-fazowy o wartości ok 400zł. ZE zwrócił mi koszt wymiany.

Skoro padło kilka razy to pewnie padnie kolejne razy. Nadnapięcia nie miałem nigdy. Kiedyś sąsiad raportował, że coś pomerdali z fazami i spalił mu się silnik od bramy, ale ja jeszcze nie mieszkałem.

27 minut temu, punktak napisał(a):

Taa... bezpieczniki. Winne było przerwanie przewodu PEN w sieci, a takie rzeczy się zdarzają. Sam widziałem jak HDS zdejmujący pustaki u sąsiada zahaczył o linię. 

Poprzedniej zimy były ładne zimne ognie ze słupa, też jeździło napięcie w dół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.10.2023 o 21:25, sherif napisał(a):

masz może doświadczenie czy jest ok i wytrzyma ta min kilka lat ?

Z tym modelem niestety nie mam doświadczeń.

Mam za to z tymi produktami:

https://www.fif.com.pl/pl/40-przekazniki-napieciowe

Trzy do pięciu lat spokojnie wytrzymują 👍

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.