Skocz do zawartości

Drenaż opaskowy wokół domu


Rekomendowane odpowiedzi

Stary dom, ma z 70 lat, fundament kamienny, wybudowany na pochyłości więc woda napiera z jednej strony i w piwnicy stoi woda.

Chcę zrobić drenaż dookoła domu od samego dołu fundamentu.

Wszędzie widzę opcję z kruszywem dookoła rury drenażowej, a powyżej ziemia. Do tego ocieplenie fundamentu.

U mnie fundament raczej będzie niezbyt równy, więc trzeba otynkować, ocieplić, zasypać.

Tyle, że ja nie wiem, czy potrzebuję ocieplenie. Zależy mi na jak najniższej temperaturze w piwnicy i grunt odbierze ciepło (planuję bojler, pralkę i nie wiem co jeszcze, ale to zawsze daje trochę ciepła plus od stropu też coś będzie grzać.

To co ja bym chciał zrobić, to wykop, odkucie tego co luźne przy fundamencie, cokolwiek tam jest, pokrycie jakąś dobrą izolacją w płynie/zaprawie, pokrycie folią kubełkową ze sporym zakładem, poprowadzenie rury drenażowej w otulinie i obsypanie kamieniem od samego dołu do samej góry aż do wierzchu (kamień otulony włókniną oczywiście).

Na dole kamienia było by ok 0,7m szerokości od fundamentu i zwężałoby się do 0,3 m na poziomie gruntu.

Plusy i minusy?

Edytowane przez Kuracjusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ileś lat temu u rodziców było podobnie. Fundament z kamienia. Dom na pochyłym terenie.

Wystarczyło od strony napierania wody zrobić drenaż i obyło się bez odkopywania fundamentów.

Rurki drenażowe szły chyba z pół metra od fundamentu.

Z odkopywaniem fundamentów trzeba uważać, by cos się posypało (chyba).

Jeśli miałby być odkopane, to pewnie warto zaizolować i ocieplić.

Co do rur drenażowych, to wystarczy jak będą w żwirze. Ja je jeszcze owijałem geowłókniną.

Kamień raczej służy do gromadzenia wody. Tak robiłem studnie chłonne.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowa sprawa to czy ściany piwnicy są suche. Ja robiłem drenarz 3 lata temu, jedyny problem jaki wystąpił, to że w miejscu gdzie piwnica jest 1.5m w ziemi niestety delikatnie sączy się woda pod fundamentem, nie mam czasu się tym zająć, ale docelowo zamierzam zrobić iniekcję. Piszę o tym dlatego, że baliśmy się odkopać całych fundamentów, bo są z piaskowca, takich wielkich głazów. Izolacji poza folią kubełkową też nie dawałem, bo zależało mi na tym żeby ściany jak najszybciej wyschły i nie minęło 2 miesiące jakieś 80% wyschło. Mnie też nie zależało żeby było ciepło w piwnicy, a docelowo położe 10cm styropianu na stropach. Mnie zależało na czasie, więc zrobiliśmy to w dwóch, plus wtedy dwóch synów jeszcze młodocianych w dnie dniówki, w sumie 44m dookoła, 1.5 tonową małą kopareczką. Wykop był od razu zasypywany cały żwirem, bo raz, że ryzyko odkrytych fundamentów, dwa, że więcej bym zapłacił za koparkę niż za kamień. Z jednej strony kopane było na 1.5m, z drugiej 0.5m, weszło około 30 ton żwiru. Z fundamentami nie robiłem nic, tylko oczyściliśmy z ziemi. Bardzo ważną według mnie kwestią jest od razu w wykop wrzucić rury od rynien. Ja miałem ten plus, że dwa metry od domu jest płytka studnia betonowa i od razu wpuściłem tam rury z rynien i peszle drenarskie. Wtedy po normalnych cenach razem z koparką wyszło 6tys zł, więc grosze, a inwestycja na zawsze. No i oczywiście podstawa to na cały wykop do samej góry pod żwir geowłóknina, żeby żwir oddzielić od ziemi.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka





Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.