Skocz do zawartości

'07 Vectra Caravan 1,8


ulik87

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

zupełnie jestem zielony jeśli chodzi o ople, dlatego prosiłym o wskazówki, na co zwrócić szczególną uwagę w tym konkretnym modelu?

Dość mocno napaliłem się na takiego kombiaka, bo szukam czegoś większego, wygląda to na mój gust ładnie i jest dość niedrogie wink.gif Akurat mam pod domem dość ładnie wyposażoną, widziałem na szybko, ale chciałbym jeszcze dokładniej się przyjrzeć i wiedzieć gdzie zajrzeć wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vectra z tym silnikiem ma jedną wadę - skrzynia biegów.

Przy tych silnikach (Z18XER - 1.8 140KM) były dostępne dwie skrzynie - podstawowa manualna 5 biegowa i elektryczny półautomat Easytronic.

5 biegów to mało i jak ktoś jeździ dużo w trasie po szybkich drogach to może być uciążliwe, a ten półautomat to już totalna pomyłka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, taką "wadę" przeboleję wink.gif

Oczywiście, czasem trzeba pojechać gdzieś dalej, ale głównie kręcę sie w okolicach miasta. Przyznaję, szkoda że to pięciobiegówka, ale z drugiej strony, całe życie przelatałem na takich, więc nie będzie do czego wzdychać wink.gif Jeśli ma to jakiekolwiek znaczenie (o ile występowały różne), to wg VINu wychodzi przełożenie dyfra 4,19 z tego co pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź elektrykę - najlepiej podłącz się do komputera (ASO lub ktoś znajomy z op-comem). Jeżeli nic nie było kasowane to można czasem się dowiedzieć co się z autem działo (lub dzieje - Vectra ma coś takiego jak pamięć błędów, jeżeli na liczniku pali się kontrolka samochód+kluczyk po tym jak zgasną wszystkie inne, ale przed rozruchem, to oznacza, że w pamięci masz błąd krytyczny ECU, a warto sprawdzić co było powodem). Znajomy ma 1.8 2006 rok, (ja mam 2.2 z 2007), z tego co sobie rozmawiamy to jego jest mało "problemowa". Demon prędkości to nie jest, oszczędności też nie (okazuje się, że moja pali mniej - możliwe, wtrysk bezpośredni, ale w sumie różnica jest i tak mała). Zawieszenie z tyłu może być warte obejrzenia - ludzie wożą Vectrami czasem "troszkę" za dużo, a koszty wymiany zawiasu z tyłu nie są najniższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sprawdź elektrykę - najlepiej podłącz się do komputera (ASO lub ktoś znajomy z op-comem). Jeżeli

> nic nie było kasowane to można czasem się dowiedzieć co się z autem działo (lub dzieje -

> Vectra ma coś takiego jak pamięć błędów, jeżeli na liczniku pali się kontrolka

> samochód+kluczyk po tym jak zgasną wszystkie inne, ale przed rozruchem, to oznacza, że w

> pamięci masz błąd krytyczny ECU, a warto sprawdzić co było powodem). Znajomy ma 1.8 2006 rok,

> (ja mam 2.2 z 2007), z tego co sobie rozmawiamy to jego jest mało "problemowa". Demon

> prędkości to nie jest, oszczędności też nie (okazuje się, że moja pali mniej - możliwe, wtrysk

> bezpośredni, ale w sumie różnica jest i tak mała). Zawieszenie z tyłu może być warte

> obejrzenia - ludzie wożą Vectrami czasem "troszkę" za dużo, a koszty wymiany zawiasu z tyłu

> nie są najniższe.

a jak jest z gazem slyszalem ze jest problem z tymi silnikami mam dylemat czy kupic vectre c i montowac do tego gaz czy darowac sobie to auto i wybrac cos innego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję RederOr. Co prawda diagnozował i ganiał po ASO raczej nie będę, ale zerknę, czy nie ma powiadomienia o tych błędach krytycznych smile.gif

Co do pytania o gaz. Też być może kiedyś będę o tym myślał, dlatego na wstępie odpuściłem 2,2 direct...wtrysk bezpośredni to jednak nie taka bułka z masłem jeśli brać pod uwagę LPG, jak pośredni, więc wolałem asekuracyjnie rozejrzeć się za 1,8. A ten z tego co zerkałem pobieżnie, spokojnie gazują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a jak jest z gazem slyszalem ze jest problem z tymi silnikami

Problem jest tylko taki że silnik Z18XER (1.8 140KM - montowany w poliftach od ~2006r.) w przeciwieństwie do Z18XE (1.8 122KM - montowany w przedliftach do ~2006r.) nie ma hydraulicznego kasowania luzów zaworowych - trzeba je kontrolować i ewentualnie regulować.

GM zaleca tą kontrolę po 150 tys. km przy jeździe na benzynie. Gazu nie zalecają (chociaż sami na początku montowali do tych silników) bo się okazało że po kiepskiej instalacji i regulacji trzeba było regulować luzy dużo częściej a jak tego nie robili to mogło się skończyć remontem głowicy.

Jednak trafiają się też takie Vectry które z instalacją LPG montowaną w ASO przejeżdżają ponad 200 tys km bez żadnych problemów.

Ogólnie jeżeli instalacja będzie miała dobre podzespoły, będzie dobrze założona i wyregulowana to ten silnik działa OK na LPG.

A samo sprawdzenie luzów zaworowych u kumatego mechanika powinieneś zrobić za ok. 100 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Problem jest tylko taki że silnik Z18XER nie ma hydraulicznego kasowania luzów zaworowych - trzeba je kontrolować i ewentualnie regulować.

I ma zmienne fazy rozrządu, i dlatego trzeba instalkę lpg z wyższej półki

> Gazu nie zalecają (chociaż sami na początku montowali do tych silników)

Opel nie zaleca, u Chevroleta założysz lpg bez problemów i z zachowaniem gwarancji ( inna głowica )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a jak jest z gazem slyszalem ze jest problem z tymi silnikami mam dylemat czy kupic vectre c i

> montowac do tego gaz czy darowac sobie to auto i wybrac cos innego

Tam jest normalny wtrysk, więc pewnie da się zamontowąć instalację wtrysku gazu (mowa o 1.8 oczywiście). Z22YH (2.2 Direct) to jest silnik w VC gdzie gazu nie wsadzisz (lub będzie to nieopłacalne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Cześć,

> zupełnie jestem zielony jeśli chodzi o ople, dlatego prosiłym o wskazówki, na co zwrócić szczególną

> uwagę w tym konkretnym modelu?

> Dość mocno napaliłem się na takiego kombiaka, bo szukam czegoś większego, wygląda to na mój gust

> ładnie i jest dość niedrogie Akurat mam pod domem dość ładnie wyposażoną, widziałem na

> szybko, ale chciałbym jeszcze dokładniej się przyjrzeć i wiedzieć gdzie zajrzeć

Jeśli myślisz o gazie to szukaj wersji 1.8 122KM. Sam szukałem wersji poliftowej z tym silnikiem i po jakimś czasie się udało trafić przyzwoicie wyposażony egzemplarz. Mimo że upatrzyłem już auto w wersji 140konnej, to stwierdziłem że wolę starszą wersję tej jednostki do pracy z LPG.

Pali mi mało jak na swoje gabaryty - około 8-8,5 lpg średnio. Taniość części i dostępność bardzo dobra. W wersji 122KM masz automatyczną regulację zaworów a już w 140KM, jeśli dobrze pamiętam, już nie. Do 130km/h jest naprawdę cicho a i przy 180km/h da się bez problemu rozmawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Cześć,

> zupełnie jestem zielony jeśli chodzi o ople, dlatego prosiłym o wskazówki, na co zwrócić szczególną

> uwagę w tym konkretnym modelu?

> Dość mocno napaliłem się na takiego kombiaka, bo szukam czegoś większego, wygląda to na mój gust

> ładnie i jest dość niedrogie Akurat mam pod domem dość ładnie wyposażoną, widziałem na

> szybko, ale chciałbym jeszcze dokładniej się przyjrzeć i wiedzieć gdzie zajrzeć

Cześć,

sam mam model signum w wersji 122km. Z mojego doświadczenia proponuję Ci zrobić klasyczny przegląd a w szczególności sprawdzić :

- maglownicę (regeneracja ok 800 - 1000 zł)

- tylne wahacze tzw. banany

- wiem, że czasem pada panel klimatyzacji (trzeba się chwilę poznęcać)

- i klasyka, czyli olej. Mój potrafi przy szybkiej jeździe wypić ok 0,8 na 1000km.

- przy okazji gazu padła listwa (cewka) zapłonowa

- problematyczne są tylne zaciski hamulcowe (problemy z regenracją)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję raz jeszcze za kolejne podpowiedzi ok.gif

myślałem też o signumie, fajny jest, często dobrze wyposażony, ale vectra caravan, mimo że wożę wyłącznie własne 4 litery, podoba mi się najbardziej zlosnik.gif mam zboczenie na punkcie kombiaków i nic nie poradzę. poza tym, signuma po lifcie ciężko dostać z silnikiem 1,8.

stety, niestety, vectra którą miałem na oku sprzedała się, a caravanów benzynowych ogólnie wiele nie ma, tym bardziej w bliskiej okolicy, także będę na spokojnie się rozglądał. biorę też pod uwagę astrę H caravan ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.