Skocz do zawartości

Dzierżawa ziemi pod farmę fotowoltaiczną


AkuQ

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, maras77 napisał:

 

Trawa zmarnieje pod spodem.

Teraz już rośnie co innego ;) poza tym umowa przyrzeczona na 30 lat, więc lekko będzie grzało dzierżawcę co się tam dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@AkuQ

A masz ziemię czy chcesz kupić pod inwestycję?

Generalnie średnio to się opłaca. Firmy płacą 8-10k PLN rocznie za hektar. Umowa na 20-30 lat, kwota rewaloryzowana o inflację. 

trzeba też mieć minimum 2ha, bo na mniejsze powierzchnie inwestycja jest nieopłacalna.

Ale zaczynają dopiero płacić jak zdobędą wszystkie papiery - a trwa to 2-3 lata.

Poza tym grunty muszą być klasy IV lub gorszej i być blisko (do 500 m) od linii energetycznej (chyba średniego napięcia).

Wg mnie średnio to wygląda - chyba, że uda Ci się kupić ziemię za 15-20k/ha to można spróbować.

Edytowane przez marcinur
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, marcinur napisał:

A masz ziemię czy chcesz kupić pod inwestycję?

Ziemię mam, inwestora mam, stawki tak jak piszesz. Warunki spełnione, bo akurat linia średniego leci "po miedzy", klasa ziemi V-VI, przysłowiowe "piachy" więc tu nic nie rośnie, jak mokra wiosna to zboża jako tako, więc dzierżawa rolnikom to żaden biznes bo w tej okolicy rolnicy co dzierżawią oddają jeszcze połowę dopłat z UE dla wydzierżawiającego.  Farma jaka miałaby powstać to 2MW na obszarze niespełna 4ha (2 właścicieli). Zyski, przy podatku 8,5% (tu muszę jeszcze uzgodnić z US czy tak da radę) byłyby na poziomie 3 krotnie wyższym aniżeli obecnie, umowa 30 lat waloryzowana o inflację z GUSu. Ryzyka-dobrze spisana umowa (czy nie posiada kruczków itd, a więc analiza radcowska) i w zasadzie tyle, jeśli doszłoby do realizacji kolejne pasywne pieniądze w portfelu. :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkał się ktoś z tym?Warto wchodzić w temat?Jakiś negatywny wpływ na zamieszkiwanie 50m od tego?
warunki umowy ważne... w mojej okolicy kiedyś chcieli wiatraki stawiać na gruntach rolnych... w umowach było tyle kruczkow że rolnika by dupa ostro piekła....

ważne: grunt pod dzierżawę wyodrebnic geodezyjnie jako odrębną działkę (jeżeli nie jest wyodrębniony) i wsadzić do odrębnej księgi wieczystej... to podstawa... reszta zależy od umowy

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.