Skocz do zawartości

Ile się pompuje zbiornik od hydroforu ?


MarcG

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, MarcG napisał:

Witam

Ile mam nadmuchać do zbiornika od hydroforu 24l. pompa pracuje pomiędzy 2 a 5 atm ?

Od 2 atm. Po co masz sobie  robic martwą objętość pompując mniej?

Edytowane przez maras77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, amciek napisał:

Ja bym nabil ze 2 to minimum, a może nawet 2,5.
A podejdź do sklepu i sprawdź na nowym ile jest. Obstawiam, że pewnie 1,5.

Jak nabijesz więcej powietrza, niż minimalne ciśnienie załączania hydroforu, to będzie brzydki zanik ciśnienia wody tuz przed włączeniem pompy.

Dlatego najkorzystniej jest dawać tak 0,1 atm mniej, niż jest ciśnienie załączania pompy.

A instrukcja podaje 1,5 bar aby bez zbędnego wysiłku intelektualnego każdemu działało jako tako.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej. A jak to działa w przypadku zbiorników bez membrany.

Mam banke 300litrow. Napędza ja pompa głębinowa, która ma napisane żeby nie włączala się częściej niż 20x na godzinę.

Pominę ten drobny fakt bo chyba nikt tego nie Przestrzega.

Ale chce żeby pompa pracowała między 3 i 4 bary, za bańka daje reduktor ciśnienia z nastawa 2,8 bara żeby mi w kranach cały czas tak samo leciało.

Ile muszę wstępnie napompowac banke żeby uzyskać max ilość wody pomiędzy zalaczeniami pompy? Tzn. Chcę żeby od włączenia do włączenia pompy dało się spuscic np. 50 czy 100litrow. Da się tak zrobić?

 

Obecnie spuszczam ok 30litrow i pompa się włącza. Wiem, że muszę dobić powietrza. Ale ile?

 

I tak przy okazji. Czy stosując inzektor odejdzie mi dopompowywanie powietrza co parę chwil?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, amciek napisał:

Okej. A jak to działa w przypadku zbiorników bez membrany.

Mam banke 300litrow. Napędza ja pompa głębinowa, która ma napisane żeby nie włączala się częściej niż 20x na godzinę.

Pominę ten drobny fakt bo chyba nikt tego nie Przestrzega.

Ale chce żeby pompa pracowała między 3 i 4 bary, za bańka daje reduktor ciśnienia z nastawa 2,8 bara żeby mi w kranach cały czas tak samo leciało.

Ile muszę wstępnie napompowac banke żeby uzyskać max ilość wody pomiędzy zalaczeniami pompy? Tzn. Chcę żeby od włączenia do włączenia pompy dało się spuscic np. 50 czy 100litrow. Da się tak zrobić?

 

Obecnie spuszczam ok 30litrow i pompa się włącza. Wiem, że muszę dobić powietrza. Ale ile?

 

I tak przy okazji. Czy stosując inzektor odejdzie mi dopompowywanie powietrza co parę chwil?

 

 

Liczymy:

Zbiornik 300 l, zakładamy, że ma być 30 l wody na dnie w momencie, gdy załącza się pompa

Więc mamy poduszkę 270 l i ciśnienie inicjalne 3 bar.

Wchodzimy na kalkulator

http://www.endmemo.com/chem/boyle.php

Chcesz mieć 70l pojemności czynnej, więc wpisujesz objętość docelową 200l (powietrza)

I kalkulator mówi, że wystarczy dobić do 4 bar.

 

Dodatkowo sprawdzamy, ile litrów będzie przy 5 barach i wychodzi poduszka 162 l, czyli 108 l wody będzie pomiędzy pompowaniami schodziło.

 

Więc z obliczeń wynika, że musisz:

Spuścić wodę ze zbiornika tak, aby zostało 30 l i dopompować powietrza do 3 bar a zakres górny pompowania ustaw sobie, jaki potrzebujesz.

I sprawdzić, czy obliczenia zgadzają się z praktyką.

 

Edytowane przez maras77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.