Zawartość dodana przez kamilk_26
-
[G] Z18XE wypadanie zapłonu tryb awaryjny
Tak założyłem nowe świece i nic się nie poprawiło (wcześniejsze miały tylko 17000km przejechane). Wtyczki powiązane z magistralą CAN potraktowałem preparatem usuwającym tlenki, wypierającym wilgoć i poprawiającym styk i to samo. Dziś już mam przejechane ponad 300km od remontu i pozwoliłem sobie na testy z pedałem gazu w podłodze i co ciekawe jak przejdę w miarę szybko okolice 3000rpm to auto śmiga jak należy. To samo w drugą stronę czyli jak hamuję to ok, ale jak zwalniam z puszczonym pedałem to już wywala błędy. Oprócz błędów P0302 i P0304 pojawiają się: P0700 - Usterka EOBD zachowana w module sterowania s.biegów (TC) P1700 - żądanie SVS przez CAN Ale uważałem że jest to efekt przejścia sterownika w tryb awaryjny co pociągneło za sobą skrzynię i abs też w tryb awaryjny Błędy skrzyni: P1895 - Usterka obiegu rzeczywistego momentu obrotowego P0725 - Brak informacji o prędkości silnika Błędy ABS; C0256 - Usterka redukcji momentu obrotowego silnika C0260 - Nieprawidłowy sygnał położenia dźwigni zmiany biegów, lub włączony bieg Co do ABS to opis błędów mówi, że zgłosiły je sterowniki skrzyni i silnika, błędy skrzyni a przynajmniej P1825 opisany jest że może być problem ze sterownikiem skrzyni, Normalnie już zaczynam mieć czarne myśli czy czasem coś się nie stało ze sterownikiem skrzyni, ale jak? za co?, kiedy? w lipcu zrobiłem ponad 3tyś km do Chorwacji, a teraz od stania się popsuło?? Jeszcze podmienię sterownik silnika na stary tylko muszę pokombinować aby go odizolować cieplnie bo zaraz wyskoczy błąd czujnika wałka rozrządu no i tryb awaryjny (to z tego powodu go wymieniłem) Dołączam pliki z zapisem parametrów pracy silnika i skrzyni w chwili przejścia w tryb awaryjny. Kiedy to się dzieje można poznać po kontrolkach jak zmieniają status, ale ja tam nic ciekawego nie widzę. Rozszerzenia plików należy zmienić z txt na xlsx bo nie mam uprawnień do dodawania plików excela Dane Z18XE.txt Dane Skrzynia.txt
-
[G] Z18XE wypadanie zapłonu tryb awaryjny
Więc tak na drugiej cewce auto chodzi troszkę lepiej ale zapłony wypadają. Wygląda to dziwnie bo silnik nie szarpie chodzi wręcz bardzo dobrze, nie ma szarpania ani innych niepokojących rzeczy. Delikatnie operując gazem to nawet da się nim jeździć (byłem wczoraj w Łodzi). Ale jeśli da się trochę więcej gazu to po chwili wyskakuje błąd P0302 i P0304, auto przestaje palić na tych cylindrach, przechodzi w tryb awaryjny, jak również skrzynia i zostaje mi tylko trzeci bieg. Błędy to: P0304 - Wykryta przerwa w zapłonie cylindra 4 P0302 - Wykryta przerwa w zapłonie cylindra 2 Na mojej cewce (która do tej pory zachowywała się wzorowo) wypadanie zapłonów jest wcześniej. Normalnie nie wiem co myśleć Czy coś jest źle złożone ale to raczej by silnik miał problemy na wolnych obrotach, czy te obie cewki są do dupy (są to zamienniki) czy pada komputer ale dlaczego mogę nim jeździć do tak 30-40% wychylenia przepustnicy i nic się nie dzieje?? Silnik po remoncie to go nie cisnę ale jak wcisnąłem mocno pedał gazu to poszedł do tych 4tyś bez zająknięcia i jak odpuściłem gaz to wyrzucił błędy. Na BP i LPG zachowanie takie same. Sprawdzę rozrząd, czy nie przestawiony, może czujnik wałków rozrządu??
-
[G] Z18XE wypadanie zapłonu tryb awaryjny
Witam, Moja asterka z powodu pijaństwa trafiła na warsztat i ma wymienione pierścienie (olejowe były zapieczone) i uszczelniacze zaworowe, dotarte zawory, planowana głowica. Progów nie było prowadnice zaworowe ok, Wszystko niby pięknie ale po złożeniu silnik podczas jazdy po przekroczeniu 2500 obrotów przechodzi w tryb awaryjny. (brak mocy, chodzi jakby na trzy gary, kontrolki silnika i abs się zapalają) Co za błędy to jeszcze do końca nie wiem. Mechanik mówił coś o wypadaniu zapłonów na 2 i 3 cylindrze ale że tylko na początku, że był jakiś błąd od CAN i tyle wiem (CAN jest między sterownikiem, skrzynią AUT. i ABSem). Podmieniana była cewka na używaną ale sprawną (wcześniej już na nią podmieniałem i śmigała). Mam nowe świece jedno elektrodowe to mogę założyć, mam sterownik z pojawiającym się błędem wentylatora to też mogę na testy podmienić. Mogę mu zrobić adaptację przepustnicy tylko nie jestem pewny, czy te zabiegi coś pomogą. Naczytałem się, że wypadanie zapłonów może być wynikiem problemów z uszczelniaczami i zaworami a tam przecież jest niby wszystko wzorowo bo dopiero robione. Czujnik spalania stukowego wymieniałem, ale mam stary sprawny ( bo wymieniałem tak chyba już z braku zajęcia bo nie rejestrował mi żadnych stuków i nie opóźniał zapłonu ) Panowie może ktoś miał podobny problem, może to jakaś pierdoła jest, może jednak coś grzebali przy przepustnicy i adaptacja wystarczy, już sam nie wiem.
-
[G] Otwieranie klapy bagażnika z pilota
Wczoraj podłączyłem sobie klapę i powiem że fajnie to działa. Aby położyć przewód w progu to rozkręciłem pół auta, z wystawieniem fotela pasażera na zewnątrz, ale warto było. Muszę jeszcze pokombinować coś z tym podwójnym zamkiem, bo nieraz jak zwolni to załapie za pierwszy zamek, a jak podkręcę odboje to znowu ciężko się otwiera przyciskiem. Coś się pomyśli i może mechanicznie usunę blokowanie na pierwszym zamku i będzie super. Co do samego podłączenia to sprawa banalna. Interesuje nas to co zaznaczone na czerwono na schemacie poniżej Tak naprawdę to wystarczy, że podłączymy siłownik na pin 10 złącza X62 (drugi przewód siłownika do masy) i klapa z pilota już chodzi. Aby otwierać bagażnik przyciskiem w kabinie to podłączamy go na pin 3 X61. Drugi pin przełącznika do masy. Na schemacie jest przekaźnik kierunkowskazów i w astrze go nie ma. pin 14 X61 w astrze idzie na multitimer i on zarządza kierunkami. Na schemacie jest jeszcze krańcówka klapy i przekaźnik opóźnienia, ale tu (16 X61) powinny być krańcówki pozostałych drzwi. Krańcówek nie trzeba podłączać bo w astrze oświetleniem steruje multitimer. Pin 11 x61 daje masę na sterowanie lampką wnętrza i tutaj trzeba uważać bo jeśli ktoś ma Soft Top to w astrze G ten pin idzie na Soft Top. Nie wiem jaki sygnał tam występuje w Astrze (pewnie masa) ale ja bym sprawdził przed podłączeniem co by bałaganu nie narobić. Tak jak pisałem wcześniej w sterowniku centralnego jest błąd lampki i ten pin 11 X61 podłączę przez jakichś rezystor do +12V. Została mi jeszcze zabawa z zamkiem przednich drzwi kierowcy bo tam jest mikrostyk ryglowania.
-
[G] Otwieranie klapy bagażnika z pilota
Witam, Zainspirowany filmikiem: Postanowiłem sobie coś takiego założyć. Zakupiłem centralkę + pilot z Omegi B, oraz siłownik zwalniania klapy z mocowaniami i zamkiem. Centralki obsługujące otwieranie klapy pochodzą z omegi B sedan: 09146039 (RW) 24416614 (EK) 24443780 (LU) Według EPC za RW stosować EK, a za EK stosować LU więc ja kupiłem centralkę LU Wymiana centralki to kilkanaście minut (odkręcić osłonę słupka pod schowkiem przy nogach pasażera jeden wkręt, dwie nakrętki trzymają centralkę przepiąć i złożyć z powrotem.) wszystko chodzi od pierwszego podłączenia. Tzn centralny zamek + domykanie szyb po przytrzymaniu przycisku, a klapę trzeba okablować i założyć siłownik. Jednak po podpięciu się w moduł centralnego okazuje się, że jednak nie jest wszystko na 100% zgodne. Przy komunikacji z centralką trzeba pamiętać, że w astrze G centralka podpięta jest na pin 12 złącza diagnostycznego a w omedze B na pin 3, i tam program szuka centralki no i oczywiście następuje brak komunikacji. Ja sobie zaznaczam w programie pin 12 podczas komunikacji ze sterownikiem zamka omegi b 2003 i jest ok. Z racji tego, że centralny zamek z omegi obsługuje oświetlenie wnętrza to w sterowniku jest błąd obwodu lampki bo po prostu jest ona nie podpięta. w Astrze G za oświetlenie odpowiada multitimer. Sterownik omegi sprawdza też stan drzwi pasażerów i klapy bagażnika ( w astrze G sygnały te idą na multitimer). Myślę, że raczej nie będę podprowadzał tych sygnałów do centralki bo nie będę podłączał lampki. W obwód lampki wstawię rezystor na tyle duży aby się nie grzał, no i tak dobrany aby jakichś prąd tam popłynął coby błędu w centralce nie było. Kolejna rzecz, to w Astrze G mikrostyk ryglowania pracuje inaczej niż w omedze i w sterowniku w pozycji status klamki jest błąd klamki. Zamek sobie z tym radzi i zamyka, rygluje pilotem i kluczykiem, jednak jakąś nieprawidłowość widzi. O co chodzi to poniżej na obrazku: Tak jak widać w omedze mikrostyk ma dwie pozycje i stale daje masę na pin 1 złącza X61 W momencie zamykania kluczykiem go przestawiamy i dajemy masę na pin 2. kolejne przekręcenie kluczyka rygluje zamki. W astrze G mikrostyk ma trzy pozycje i bez kluczyka nic nie zwiera a piny 1 i 2 są podciągane do masy poprzez rezystory (jakieś 1,7K) Przekręcenie kluczyka na zamknij daje masę na pin 2 i kolejne kolejny raz i rygluje (Przekręcenie na otwórz daje masę na pin 1). Jednak sterownik to widzi i sygnalizuję błąd klamki). Jeżeli nie dostanę takiego mikrostyku z dwoma pozycjami( w co wątpię ) to usunę rezystory i puszczę to przez przekaźnik aby elektrycznie było zgodne z omegą. (a niech centralka zadowolona będzie i nie robi z tego jakiegoś wielkiego halo w przyszłości) Ja jak narazie poza wymianą centralki i sprawdzeniem zamontowałem siłownik w klapie i dorobiłem cięgno Przy odrobinie wolnego czasu się okabluje i uruchomi klapę, no może jednak podepnę krańcówki drzwi i klapy ale to na samym końcu.
-
Chłodnica klimatyzacji Astra G - ile wytrzymuje?
Powiem szczerze, że martwi mnie to co piszecie. W mojej byłej F w klimatyzacji tylko uzupełniałem czynnik co 2 - 3 sezony i dopiero w wieku 19 lat auta ubyło czynnika na tyle, że się klima po zimie pierwszy raz nie załączyła. Uzupełniłem i przejeździłem do końca wakacji i znowu się nie włączyła co świadczy o jakimś wycieku. Auto planowałem zmienić więc tego nie robiłem i poszła do nowego właściciela z info, że jest jakichś wyciek i przez kilka miesięcy czynnik z schodzi. Teraz mam G od niedawna, kupiłem ze sprawną klimą i na razie działa dobrze. kompresor nabija do 1300 ( nie pamiętam jednostki) włącza się wentylator ciśnienie spada do jakichś 900 wyłącza się wentylator i tak w kółko. Zobaczymy jak to w upały będzie, ale mam nadzieję że da radę.
-
[G] Z18XE błąd P0340, P1481
Wiem, naczytałem się troszkę o tym hybrydowym sterowniku, I kolejna ciekawostka to miałem zastrzeżenia do układu zapobieganiu spalania stukowego. U mnie był cały czas nieaktywny i wciśnięcie gazu do oporu nie zmieniało jego stanu na aktywny. W tym nowym sterowniku wciśniecie pedału do podłogi na chwilę i puszczenie zmienia stan tego układu na aktywny czyli, że żyje.
-
[G] Z18XE błąd P0340, P1481
Tyle, że ja tydzień jeździłem na podmienionym stertowniku i problemów żadnych nie ma (jakieś 500km zrobiłem). Dziś podpiąłem mój do sprawdzenia i jak tylko się rozgrzał to pojawił się błąd czujnika wałka a niedługo później pojawił się błąd wentylatora. Kable od czujnika sprawdzałem pod kątem zwarć od samej wtyczki ECU. Kolejny raz dzięki za podpowiedź, pójdę tropem 5V, ale mi to wygląda jednak na walnięty ECU. jak podpiąłem z powrotem sprawny sterownik to napięcia na wtyczce czujnika prawidłowe.
-
[G] Z18XE błąd P0340, P1481
W końcu sprawdzone i pomierzone i niestety po nagrzaniu się silnika i sterownika nie ma poprawnego napięcia na wtyczce czujnika wałka rozrządu silnik zgaszony zapłon włączony i zamiast spodziewanego 5V na przewodzie BKWH wtyczki czujnika jest jakiś wahający się niepewny odczyt. jak zimny to ok. Błąd wentylatora też powrócił. zasilanie i masy ECU sprawdzone i jest ok.
-
[G] Z18XE błąd P0340, P1481
Auto śmiga jak na razie bez problemowo. Podmieniłem na próbę część o numerze GM55351751 i wszystko minęło jak ręką odjął oprócz błędu P0336. Ten błąd nie wraca po przepięciu się przez gazownika z czujnika wału korbowego na cewki. Jak już nic nie miesza w instalacji to podepnę z powrotem mój sterownik i wszystko na spokojnie pomierzę i posprawdzam. Pewnie zejdzie się kilka dni i dam znać czy to sterownik, czy jednak jeszcze coś innego.
-
[G] Z18XE błąd P0340, P1481
Wentylatory włączane z poziomu sterownika i co ciekawe następnego dnia wykonałem ponownie test i tym razem po wymuszeniu pierwszego biegu była cisza i pojawił się błąd ( na wyłączonym silniku) Następnie odpaliłem auto i kolejny test przeszedł prawidłowo. Później przy zgaszonym silniku wentylatory chodziły już dobrze na wszystkich biegach. Sprawdzę je jeszcze w ten sposób, że odepnę wtyczkę od kompa i tam na odpowiednie piny będę podawał masę, ale raczej to nie przekaźnik bo to prosty element i jeśli coś pada to się wypalają styki. Wtedy to ECU nie zdiagnozowałby tego jako przerwa w odwodzie. Do oscyloskopu niestety dostępu nie mam więc nie sprawdzę. Czujnik wałka jak się okazuje usterkę ma otyle ciekawą, że występuje tylko przy rozruchu i tylko na dobrze rozgrzanym silniku. Tzn temp. silnika osiąga 90 stopni i jeszcze przez kilkanaście minut problemu nie ma. Dopiero jak się wszystko dobrze nagrzeje to zgłasza błąd i tylko podczas kręcenia rozrusznikiem. Jak ostygnie to jest dobrze. Przymierzałem się do zrzucenia koła paska wieloklinowego coby sprawdzić czy się rozrząd nie przestawił, ale była niedziela to odpuściłem. Poza tym auto moc ma i pracuje normalnie to wydaję mi się że jest dobrze. Znalazłem urwany przewód masowy idący na sterownik, zarobiłem ale nic się nie zmieniło. Przewód raczej wyrównawczy jakieś 2,5mm2 z jednej strony przykręcony pod śrubę na ECU, a z drugiej pod śrubę mocującą alternator (tu było oberwane oczko) Kombinuję sterownik na podmianę i zobaczę wtedy czy to on jest temu winien. Kabel LPG jeszcze nie odpinałem, miałem czekać z tym do piątku, ale może jutro po pracy ( żona w końcu po południu w domu to się dzieckiem zajmie) sprawdzę to. Masy i zasilanie sterownika też przejrzę. Dzięki za pomoc
-
Z18XE - jakiej firmy cewka?
> swojego czasu robiłem taki zabieg w z16se, i w ASO w mikołowie płaciłem 123zł czyli koszt podpięcia > techa > widzę że mieszkasz koło stolicy, zapytaj się SIG_MANa z forum vectry, na 99% ogarnie temat W aso w Skierniewicach za wgranie najnowszego softu do mojej astry G Z18XE policzyli 84,80zł
-
[G] Z18XE błąd P0340, P1481
Witam, Coś ta moja asterka się chyba trafiła schorowana i potrzebuje uwagi Ogólnie poza problemami z cewką na początku śmigała i zapitalała aż miło do chwili jak mi się chciało gaz założyć. Co do gazownika to nie mam zastrzeżeń bo jest fachowiec w okolicy jakich mało ale troszkę za dużo zbiegów okoliczności wyszło. W dniu prowadzenia do gazownika auto nie odpaliło poprawnie tzn zapalił się check i kontrolka trakcji. zgasiłem odpaliłem zgasło to oddałem gazownikowi bo nie miałem kiedy błędów z czytać. Gazownik robotę zrobił (według mnie na 5- (minus za wpięcie się w czujnik wału korbowego )) i zaczęły się problemy: sterownik silnika Z18XE P1481 - Za słaby sygnał przekaźnika 1 wentylatora / obwód otwarty P0340 - Obieg prądowy czujnika położenia wału krzywkowego- brak sygnału P1700 - żądanie SVS przez CAN P0336 - <Nieznany kod błędu> P1481 - na ciepłym silniku ale nie zawsze, gaśnie i się zapala - wykonany test wentylatorów i chodzą na wszystkich 4 biegach bez błędu podczas testu P0340 - tylko podczas rozruchu i to on robi najwięcej problemu bo jak występuje przy rozruchu to mam błędy w skrzyni i TC; jak odpali to błąd da się skasować i nie wraca P1700 - żądanie kontrolki od skrzyni lub TC P0336 - z tego co znalazłem to czujnik wału korbowego poza zakresem - wiążę to z LPG bo gazownik wpiął się w ten czujnik i pewnie jego kabel robi jak antena i zbiera zakłócenia. Co ciekawe podczas pracy silnika błąd ma status nieokreślony i niemożna go skasować bo wraca, a jak się zgasi silnik to go niema Sterownik skrzyni AF17 CAN P0725 - Brak informacji o prędkości silnika P1895 - Usterka obiegu rzeczywistego momentu obrotowego Błędy wynikają z pojawienia się błędu P0340 przy rozruchu i wprowadzają skrzynię w tryb serwisowy ( tak uważam z obserwacji i testów); po zgaszeniu silnika błędy da się skasować i nie wracają po prawidłowym rozruchu Sterownik ABS+TC CAN C0256 - Usterka redukcji momentu obrotowego silnika C0260 - <Nieznany kod błędu> Błędy wynikają z pojawienia się błędu P0340 przy rozruchu i wprowadzają TC w tryb serwisowy ( tak uważam z obserwacji i testów); po zgaszeniu silnika błędy da się skasować i nie wracają po prawidłowym rozruchu Normalnie ręce opadają bo albo wpięcie gazownika i czujnik wału korbowego tak sieje (jestem umówiony z gazownikiem na piątek bo widział co się dzieje - chce się na początek przepiąć się z czujnika wału korbowego na cewki), albo zbieg okoliczności i pada sterownik na którego może wskazywać błąd wentylatora i czujnika wałków rozrządu (odpalenie z kontrolką silnika i TC przed instalacją LPG to sugerują). No może pada czujnik wałków rozrządu i akurat zbiegło się w czasie, a czujnik wału korbowego to sprawka gazownika. Jeżeli ktoś doczytał do tego momentu to może ma jakichś pomysł
-
Kenwood KDC 4034 vs VDO CD 441 XED ASTRA G
> VDO CDC 601 A. > Miałem oryginalną istalację pod zmieniarkę w Astrze więc tylko opracowałem tz przejściówkę z kostki > pod schowkiem na DIN'a > I wszystko chodzi. Czy możesz powiedzieć coś więcej na temat tej przejściówki?? Ja kupiłem zmieniarkę VDO CDC 401A/T bez pudełka instrukcji i jakichkolwiek kabli. Kupiłem kabel z wtyczką DIN8 i go przerobiłem (rozpiska jak poniżej). Niestety ale zmieniarka okazała się prawdopodobnie uszkodzona, bo nie wysuwa się magazynek (nie wiem w ogóle jak ma to wyglądać ale jakoś tam płyty trzeba włożyć) tylko podnosi się mechanizm i zaraz opuszcza. Radio na razy wykrywało zmieniarkę i próbowało załadować płytę nr4, ale tylko tyle i nic więcej. (płyty żadnej nie ma w środku, a paliła się dioda nr4 na panelu jakby była tam płyta Rozebrałem wtyczkę od zmieniarki i wygląda to tak: kolory spisane ze wtyczki, a funkcje przypisane po przejrzeniu kilkunastu schematów kabli zmieniarek. (masa i ekran sprawdzone miernikiem) Ja również mam oryginalną kostkę do zmieniarki za schowkiem i rozpisałem ze schematów połączenie i przygotowałem taki kabelek: Troszkę dziwią mnie zamienione piny 7 i 8 bo przeważnie na pinie 8 jest ekran audio. W każdym razie na takim podłączeniu radio próbowało gadać ze zmieniarką, ale może jednak coś źle zrobiłem więc prosiłbym abyś spojrzał czy Ty tak samo podłączyłeś bo przecież VDO CDC 601 powinno być tak samo podłączane skoro działa z tym radiem
-
Montaż oryginalnego sterowania radia Astra II
To ja troszkę odgrzeję kotleta. Na alledrogo są dostępne nowe skórzane kierownice np: fabrycznie nowa i tak się zastanawiam co to jest. Bo jak na nową GM to jakoś tanio, a jeżeli jest to chińczyk to wolę kupić jakąś używkę w dobrej formie i w tej cenie, albo same przyciski i porzeźbić w mojej. ktoś może wie coś na temat tych kierownic?? Kolejny temat to przeglądając EPC znajduję różne nr części taśmy pod kierownicę ( inny dla astry, inny dla zafiry, inny dla agilli) ogólnie sporo tych numerów jest Z zewnątrz wyglądają tak samo i przeważnie sprzedawcy sprzedają astra/zafira/agilla. Pewnie co by się nie założyło to będzie działać, ale ja sobie po numerze z EPC kupię. Co ciekawe w EPC jest info "nie stosowane w wersji liftowanej" a dla wersji liftowanej AstryG nie znalazłem Kabrio też ma swój numerek. Edit: Oj coś pomieszałem, sprawdziłem jeszcze raz i astra G w każdej wersji i zafira A mają taką samą taśmę: 24436919 51 99 152 UKŁAD STYKOWY, PODUSZKA POWIETRZNA (WYJĄWSZY, GDY STEROWANIE RADIA NA KIEROWNICY) 24436920 51 99 153 UKŁAD STYKOWY, PODUSZKA POWIETRZNA (DLA PRZYPADKU STEROWANIA RADIA NA KIEROWNICY) zamieszanie wynikło z Allegro i opisów gdzie pod różnymi numerami sprzedają do Astry/Zafiry, a EPC mówi coś innego.
-
Astra G Z18XE sonda 2
> "emulator" kątowy jest emulatorem tylko z nazwy, zazwyczaj i tak wywala checka przy tym > rozwiązaniu, a że kosztuje grosze to możesz na początek tak zrobić. Ja u siebie mam > zamontowany polski emulator elektroniczny (cena 150-160zł) i on rzeczywiście działa. Nie ma > żadnych problemów. Możesz coś więcej powiedzieć na temat tego emulatora?? Czytałem o Twojej wymianie na kolektor z x18xe1 i też o tym myślałem ale nie byłem pewny jak to by było za granicą czy tam by się do tego nie przyczepili. Ale skoro nic im do tego jak mam podbity przegląd przez naszą SKP to ok > jeżeli to Bosal to nie będzie żadnych problemów ze świeceniem checka czy kontrolą spalin > z wkładami bywa różnie, kiedy pracowałem na serwisie czasem klienci brali kolektory i wymieniali w > nich katalizatory, ale zdarzały się pojedyncze przypadki że zaświecał check - z czego to > wynikało nie wiem, być może wkład był źle dobrany, miał inną normę emisji albo za duży > przepływ etc. w każdym razie wydaje mi się, że takie rozwiązanie obarczone jest pewną dozą > ryzyka, A no własnie. Skoro mogą być problemy to wolę iść w pewne choć droższe rozwiązanie i do tego nie wracać. Na allegro za 1000 PLN widziałem niby oryginalny katalizator nowy Oplowski ale na zdjęciu wygląda jakby był uderzony i zagięty więc pewnie stąd ta przecena. Coś czuję, że nie warto się w niego pchać bo jak za chwilę zacznie grzechotać to znowu będzie trzeba wymieniać
-
Astra G Z18XE sonda 2
Sonda wymieniona ale łatwo nie było. Była tak zapieczona, że musiałem opuścić wydech i grzać palnikiem na naboje turystyczne (taki tylko miałem) i dopiero długim kluczem hydraulicznym się udało ruszyć. Co ciekawe kupiłem sondę NTK i wygląda identycznie jak oryginał (te same przetłoczenia materiały tylko inne napisy wygrawerowane). Dla mnie to te sondy wyszły z jednej fabryki i chyba NTK robi je dla siemensa. Foto poniżej. Sonda wymieniona i wygląda na to, że katalizator też już się skończył bo sonda reaguje od razu na gaz i wchodzi na jakieś 700-800mV. no i do tego po jakimś czasie pojawił się błąd P0420 - Przekroczony próg wydajności katalizatora Teraz się zastanawiam, czy włożyć emulator kątowy (na początek chyba tak zrobię), a później kupić katalizator i wymienić. Koszty oryginalnego wykluczają go więc zostaje zamiennik katalizator zamiennik lub we własnym zakresie wymienić wkład katalizator wkład Tylko czy taki wkład rzeczywiście oczyszcza spaliny i jak np pojadę sobie na wakacje w rejony francji przez niemcy to jakby mnie ściągnęli na bok i pomiar zrobili to nie będzie problemów??
-
[G] Z18XE - błąd P1610, P0606, P1600, U2106, U2108
Auto jak na razie chodzi i chyba znalazłem co było nie tak Mam nadzieję, że to nie jest tylko wstęp do uszkodzonego ECU. Auto zgłaszało nieraz jeszcze dwa błędy, które wydawały mi się nie istotne, bo troszkę kombinowałem programowo i tyczyły się immobilizera. W każdym razie po błędach trafiłem na ten post: jakiś tekst Jak wspomniałem kolega ma VectreB z tym silnikiem i chciałem od niego podmienić cewkę na testy. Okazało się, że ma jeszcze jedną używaną sprawną oryginalną, więc podmieniłem i auto hula jak wcześniej. jutro lub w piątek biorę wolne to jeszcze wszystko dokładnie sprawdzę, Ale wygląda, że wszystko jest ok. Co do starej cewki to na pierwszej świecy był taki nalot jakby styku nie było i się grzało, wyczyściłem to i złożyłem. Auto nie zgłaszało problemu z cewkami, pracowało równo na wszystkie cylindry i nagle bah jakby wtyczkę z gniazdka wyciągnąć. Cewkę jeszcze raz przejrzę, poczyszczę wyrównam powierzchnię styku i złożę ale skoro taki numer wywija to wypada z mojego auta, nawet jak po tych zabiegach będzie chodzić.
-
[G] Z18XE - błąd P1610, P0606, P1600, U2106, U2108
Wtyczki sprawdzone i są czyściutkie aż błyszczą. w stronę napięcia troszkę się skierowałem: ładowanie - 14,28V na aku - 14,26V miedzy + aku i blok silnika. - 14V między masą aku a bezpiecznikiem przed przekaźnikiem K16 Wyjąłem przekaźnik K16 i kontrolki mrugają bardzo podobnie, zamieniłem go z drugim i auto chodziło ciut dłużej ale zgasło. Kolejne pomiary już jutro bo dziś już nie mam siły do tego podchodzić. Co do sterownika to po wypięciu przekaźnika zapaliła mi się kontrolka (ta co nią immo mruga) i w sterowniku w końcu pojawiły się zaległe błędy: P0606 - Ponowna inicjalizacja modułu sterującego (00) - Nie występuje P1600 - Przeprogramować lub wymienić Electronic Control Unit (ECU) (00) - Nie występuje U2106 - CAN-BUS brak lacznosci z TCM (00) - Nie występuje U2108 - CAN-BUS - brak komunikacji z ABS/TC (00) - Nie występuje P1230 - Glówny przekaznik Za wysokie napiecie obwodu (01) - Nie występuje P0700 - Usterka EOBD zachowana w module sterowania s.biegów (TC) (01) - Obecny P0141 - Element grzewczy sondy lambda, przerwany obwód (rzad 1 czujnik 2) (04) - Nie występuje Podpiąłem sondę lambda, z przekaźnikiem już nie kombinowałem i po kolejnym zgaśnięciu błędy te same a przecież P1230 i P0141 nie powinien się pojawić skasowałem i znowu błędy przestały się pokazywać, kontrolka nie zapala się. Coś mnie łupie w kościach, że chyba jednak sterownik świruje, ale jutro pomierzę napięcia i dam znać czy coś znalazłem.
-
[G] Z18XE - błąd P1610, P0606, P1600, U2106, U2108
Wiem, naczytałem się sporo o tym, ale przeważnie problem był z uszkodzeniami mechanicznymi od wibracji i ciepła (pęknięcia ścieżek) i wtedy taki sterownik walił licznymi błędami a mój na przekór nie chce za bardzo błędów zgłaszać. Czytałem też gdzieś o konieczności wgrania od nowa softu bo nic innego nie pomagało, ale co i jak to już nie kojarzę. Może u mnie akurat padło połączenie od pinów magistrali CAN między ECU, ABS i sterownikiem skrzyni (a niby w AstrzeG CAN nie ma )
-
[G] Z18XE - błąd P1610, P0606, P1600, U2106, U2108
Orochimaru dzięki wielkie Sterownik zaprogramowany, auto odpala, ale niestety gaśnie. Coś dziwnie zachowuje mi się ECU bo błędy jakieś tam raczy zapisać (i to nie zawsze) ale nie mruga kontrolką. Teraz zgłaszał tylko za wysokie napięcie sondy 2 więc ją odłączyłem i co dziwne ECU w ogóle się tym nie przejął. dopiero po kilu uruchomieniach raczył zgłosić problem z grzałką tej sondy ale kontrolką nie zaświecił. Po skasowaniu znowu nie zgłaszał tego błędu a wydaje mi się, że powinien. Auto gaśnie w takich samych warunkach: niby wszystko ok i nagle gaśnie i szybko mruga kontrolkami Silnika i IMMO. W ECU błędów nie ma ale za to są w sterowniku ABS+TC i nieraz w sterowniku skrzyni automatycznej: błędy ABS: U2105 - CAN-BUS - brak komunikacji z ECM (modulem kontroli silnika) (04) - Nie występuje C0260 - <Nieznany kod błędu> (08) - Nie występuje U2103 - Zakłócenie komunikatu szyny CAN (04) - Nie występuje błędy skrzyni: U2105 - <Nieznany kod błędu> (00) - Nie występuje Najdziwniejsze jest to, że przecież nic się z autem nie stało, postawiłem, odpiąłem cewkę i wyjąłem świece, silnik był nagrzany to wziąłem się za wymianę kół. No i tutaj zrobiłem coś co według mnie nie powinno nic spowodować czyli załączyłem stacyjkę coby kompresor podłączyć i koło pod pompować. Rozruchu nie robiłem więc co ma że tak powiem piernik do wiatraka ?? Być może nie powinienem załączać ECU jak miał odpięte cewki ale przecież to nie powinno nic uszkodzić poza wyrzuceniem ewentualnego błędu. Jakby podczas jazdy cewka padła na przerwę to też od razu powinno ecu paść. poza tym auto odpaliło normalnie i sobie troszkę popracowało na wolnych. Dla mnie najbardziej prawdopodobna jest usterka ECU tzn coś mu się pokiełbasiło i nie zawsze wyrzuca błąd, nie mruga kontrolką. Być może jak doszły błędy cewek to było dla niego za dużo ale przecież kontrolka się nie zapaliła i błędów od cewek nie było nigdzie zapisanych. Może taki zbieg okoliczności i jak coś miało paść to lepiej pod domem. Reset ECU nie pomógł (Robiłem z powodu nie pojawiających się błędów i niemigania kontrolką). Z Immo sobie poradzę czyli pokasuję wszystkie klucze i od nowa zaprogramuję te stare myślę, że po tej operacji pojawią się na dwóch pierwszych pozycjach (teraz nie chciałem sobie dodatkowego problemu robić jakby coś nie poszło). Jak nie to na Alledrogo są czyste pastylki z ID 40 za 30pln Może ktoś ma jakichś pomysł co jeszcze zrobić bo teraz to chodzi mi po głowie wizyta w serwisie z sugestią aby mi może nowszy soft wgrali jak mają i czy w ogóle coś z tym zrobią. Myślałem też aby podmienić sterownik i immo z innego auta aby wykluczyć tą nieszczęsną pompę ABS i magistralę CAN, ale gdzie ja znajdę chętnego na taką zabawę. Kolega ma co prawda Vectre B z tym silnikiem ale nie jestem pewny czy sterownik od vectry można u mnie podłączyć.
-
[G] Z18XE - błąd P1610, P0606, P1600, U2106, U2108
No to chyba coś nabroiłem Dzisiaj wziąłem sobie wykręciłem świece i kamerą inspekcyjną oglądałem tłoki w poszukiwaniu powodu brania oleju (ok 0,5l na 1000km) Wygląda na to, że chyba mi pierścienie się zapiekły bo jest nagar i w niektórych częściach na krawędzi tłoka świeci się metal tak jakby tędy olej brało i płukało (mogę później wrzucić zdjęcia albo filmik jak z kamerki wyciągnę) W każdym razie poskładałem odpaliłem i auto odpaliło normalnie ale po kilku minutach silnik zgasł pomrugało tak szybko kontrolkami silnika i immo. próbowałem kilka razy i cały czas to samo: odpala obroty trzyma na gaz reaguje poprawnie i za chwilę gaśnie i mruga. Opiąłem klemy i to samo, podpiąłem się i wyszły mi błędy: P0136 - Obieg prądowy czujnika O2, za silne napięcie (Rząd 1, Czujnik 2) - Nie występuje P0606 - Ponowna inicjalizacja modułu sterującego - Nie występuje P1600 - Przeprogramować lub wymienić Electronic Control Unit (ECU) - Nie występuje U2106 - CAN-BUS brak lacznosci z TCM - Nie występuje U2108 - CAN-BUS - brak komunikacji z ABS/TC - Nie występuje skasowałem i historia ta sama z tym, że po kilku próbach niby błędy się nie pojawiały ale silnik gaśnie. W akcie desperacji w sterowniku wcisnąłem reset ecu iii.... komunikat że ok i pojawił się błąd: P1610 - Kod bezpieczeństwa nie zaprogramowany - Obecny Zaczęła mrugać kontrolka IMMO więc zacząłem tam kombinować i programować transponder, ale to nic nie zmieniło Immo miało dwa klucze zaprogramowane , ale nadal nie mogę odpalić auta. Znowu może troszkę za impulsowo w nerwach zresetowałem Immo i ecu z pozycji immo, i zaprogramowałem transponder. Teraz mam jeden zaprogramowany transponder na trzeciej pozycji , w ECU błąd cały czas jest i auto nie odpala Jeszcze raz próbowałem zresetować ECU i tam zatrzymuje się na sprawdzaniu security code (tak jakby ecu nie rozpoznawał tego kodu z CARPASSU. Coś czuję, że serwis mnie czeka. Wiem wiem zaraz dostanę po uszach że jak nie wiesz o co chodzi to nie dotykaj ale co się mogło stać po odpięciu cewki i wykręceniu świec ? Sam już się ukarałem bo uziemiłem auto. Wstępnie w necie znalazłem że ten błąd jest od IMMO i wystarczy jeszcze raz klucze zaprogramować, ale w IMMO błędów nie mam klucz niby jest zaprogramowany a za to w sterowniku silnika historia jak opisałem z security codem. Dałem sobie spokój aby ochłonąć i zostawiłem auto. może coś przeoczyłem albo źle robię procedurę programowania ??
-
Astra G Z18XE sonda 2
> Zmierz woltomierzem, czy faktycznie napięcie jest tak wysokie. Zmierzę jak najbardziej. jak na razie błąd nie wrócił ale może w przyszły weekend się temu przyjrzę.
-
Moduł chłodzenia silnika Z18XE; Wkład termostatu
Dzięki za info, sprawdzę
-
Moduł chłodzenia silnika Z18XE; Wkład termostatu
Przyznam się, że nie widziałem tego wcześniej i szukajka też nie znalazła. Może za krótko szukałem. W każdym razie w Z18XE jest bardzo podobnie jeśli nie tak samo, bo nic nie notowałem tylko pisałem zależności z pamięci. Ja chciałem się upewnić co do prawidłowej pracy wkładu termostatu i wychodzi na to, że pracuje super. A ten spokój na zegarach mi odpowiada i wiedza, że silnik jest dogrzany (mimo wskazania poniżej 90*C)