Skocz do zawartości

Wiek akumulatora z kodów / ładowarka do akumulatora


KOZODOJ

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, 2 pytania. Pierwsze skopiowałem z kącika PSA, bo zależy mi na szybkiej odpowiedzi, więc przepraszam za dublowanie.

1.

Wyjąłem dziś akumulator i zastanawiam się czy kupić ładowarkę, czy nowy akumulator (ten co mam od nowości się dziwnie szybko rozładowuje, choć ASO dwukrotnie stwierdzało, że wszystko w porządku)...

Na akumulatorze następujące magiczne liczby:

0797

1841

361174

Zakładam, że data to 97 dzień??? 2007 roku. Muszę jeszcze sprawdzić datę produkcji auta czy to możliwe... (auto z 2007)

Marka akumulatora FIAT Inci Aku - tzn. tyle jest napisane oprócz parametrów. Elektrolit jest przezroczysty.

2.

Czy niżej zalinkowane ładowarki są OK? Wiem, że najtaniej wyjdzie prostownik, ale wolałbym jakieś urządzenie sterowane mikroprocesorem dzięki czemu nie będę się musiał martwić o przeładowanie. Ciekawy też wydaje się ten pierwszy stopień ładowania mający na celu odsiarczynienie oraz ostatni umożliwiający podpięcie akumulatora na stałe (co by mi się przydało jak się dorobię gniazdka elektrycznego w garażu, albo podczas długich wyjazdów bez samochodu). wink.gif

http://www.ctek.com/PL/Buy-Charger.aspx?charger=mxs3600

http://www.ctek.com/PL/Buy-Charger.aspx?charger=zafir90

Producent jest szwedzki, obie są praktycznie takie same, ta druga to starszy model do wyrwania za 200 zł w Szwecji (ma prąd ładowania 3,3 A podczas gdy ta druga 3,6A). Ta druga kosztuje ~270 zł. Akumulator 50 Ah ładują do 80% mniej więcej w ciągu 13 godzin, wg jakichś tam broszurek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a sprawdzało aso upływnośc prądu?

> jeśli byłaby większa niż 50-60mA to kazdy aq ci załatwi po kilku

> dniach niejeżdżenia

Nie strasz.

Przesadzasz z tymi kilkoma dniami.

Nasze Lanos i Leganza, (immobilisery i radia z migającymi diodkami,

alarmy z trąbami z padniętymi akumulatorkami) właśnie tyle prądu pobierały.

Jeździły zawsze na światłach mijania, średnio co 3 dni po 10-15 km.

Tylko raz po miesiącu stania nie dało się uruchomić Lanosa a trzy tygodnie postoju w lato,

dwa w zimę wytrzymywały bez problemów.

50-60 mA to 1.2-1.44 Ah na dobę, więc jeśli akumulatorowi zostało ze 30 Ah to na trzy tygodnie wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>

> Wyjąłem dziś akumulator i zastanawiam się czy kupić ładowarkę, czy

> nowy akumulator (ten co mam od nowości się dziwnie szybko

> rozładowuje, choć ASO dwukrotnie stwierdzało, że wszystko w

> porządku)...

Przy Twoim trybie eksploatacji (raz w miesiącu), wybrałbym ładowarkę (i ewentualnie nowy aq jeśli starego nie da się odratować) wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przy Twoim trybie eksploatacji (raz w miesiącu), wybrałbym ładowarkę

> (i ewentualnie nowy aq jeśli starego nie da się odratować)

To się zmieni za jakiś czas. Na razie nie mam po co i gdzie jeździć. zeby.GIF

W Polsce przejeżdżałem 15-25 tys. km rocznie...

[A auto kupiłem, bo miałem zamiar wynająć jakąś chałupkę pod miastem, ale nie wyszło... Teraz mam do pracy 25 min komunikacją miejską lub 50 min autem + opłata parkingowa (pewnie z 10-20 zł dziennie by wyszło)... - to tak, żeby znów nie usłyszeć, że powinienem nie kupować, albo sprzedać wóz wink.gif ]

Edit:

Ładowara podpięta, nie wyświetla żadnych niepokojących komunikatów. Mam nadzieję, że to mój ostatni wątek dotyczący akumulatora na Autokąciku. smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> mam TAKI - wychodzi sporo taniej i też działa.... jest też wersja

> 10A...

Dzięki za radę. Kupiłem tę Zafir 90, cena nieco ponad 170 zł. Ogólnie wygląda porządnie. Gdybym był w Polsce to pewnie skusiłbym się na tę co podałeś,a tak to wziąłem co było w sklepie - zresztą wygląda, że urządzenie pomyślane jest fajnie, zwłaszcza jeśli choć trochę działa to ładowanie odsiarczające... ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.