Skocz do zawartości

legalizacja butli vs wymiana - jakie koszty?


Cyb

Rekomendowane odpowiedzi

W jednym z lanosów kończy się ważność butli gazowej i teraz mam opcje:

1. zalegalizowac butlę na bodajże następne 5 lat

2. kupić i zainstalować nowa butlę - wtedy ważność na następne 10 lat (ale nie wiem czy auto będzie tyle jeżdziło smile.gif

Ma ktoś orientację, ile kosztują w wawie powyższe warianty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W jednym z lanosów kończy się ważność butli gazowej i teraz mam

> opcje:

> 1. zalegalizowac butlę na bodajże następne 5 lat

> 2. kupić i zainstalować nowa butlę - wtedy ważność na następne 10 lat

> (ale nie wiem czy auto będzie tyle jeżdziło

> Ma ktoś orientację, ile kosztują w wawie powyższe warianty?

legalizacja butli na 10 lat ok 150 zeta, bo dzwoniłem do firmy która sie tym zajmuje.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> legalizacja butli na 10 lat ok 150 zeta, bo dzwoniłem do firmy która

> sie tym zajmuje.....

obawiam się, że nikt nie zalegalizuje na 10 lat butli, która już 10 lat śmiga w bagażniku - chyba, że na siłę, "dla znajomego" - ale tak to ja wolałbym nową kupić zlosnik.gif

Zalegalizują Ci za te pieniądze na rok, może dwa lata zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> obawiam się, że nikt nie zalegalizuje na 10 lat butli, która już 10

> lat śmiga w bagażniku - chyba, że na siłę, "dla znajomego" - ale

> tak to ja wolałbym nową kupić

> Zalegalizują Ci za te pieniądze na rok, może dwa lata

Mylisz się.

Bagażnikówki, jak są w dobrym stanie przedłuża się na 10 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mylisz się.

Może i się mylę zlosnik.gif

> Bagażnikówki, jak są w dobrym stanie przedłuża się na 10 lat.

Jak jesteś w stanie stwierdzić, że zbiornik jest w dobrym stanie ? zlosnik.gif

Ty podpisałbyś przedłużenie ważności butli na kolejne 10 lat po obejrzeniu jej z zewnątrz ? hmm.gif

A wiesz, że nawet gdyby zbiornik wyglądał z zewnątrz na nówkę w moim aucie, ja wcale nie chciałbym przedłużenia legalizacji (czy jak to inaczej zwał) na kolejne 10 lat zlosnik.gif za 150 zeta zlosnik.gif

Za 300 masz nowy zbiornik z homologacją na 10 lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ty podpisałbyś przedłużenie ważności butli na kolejne 10 lat po

> obejrzeniu jej z zewnątrz ?

Procedura przewiduje badanie grubości ścianek, oględziny zewnętrzne i chyba też wewnętrzne.

> Za 300 masz nowy zbiornik z homologacją na 10 lat

150PLN (+montaż) różnicy? Zawsze znajdę lepsze zastosowanie dla każdej kwoty. A oszczędność na czasie też żadna. Więc płacisz więcej za nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Może i się mylę

> Jak jesteś w stanie stwierdzić, że zbiornik jest w dobrym stanie ?

> Ty podpisałbyś przedłużenie ważności butli na kolejne 10 lat po

> obejrzeniu jej z zewnątrz ?

> A wiesz, że nawet gdyby zbiornik wyglądał z zewnątrz na nówkę w moim

> aucie, ja wcale nie chciałbym przedłużenia legalizacji (czy jak

> to inaczej zwał) na kolejne 10 lat za 150 zeta

> Za 300 masz nowy zbiornik z homologacją na 10 lat

Ojciec kolegi trzy miechy temu przedłużył ważność butli o 10 latek bez żadnego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

> 150PLN (+montaż) różnicy?

Odkopię stary temat, bo muszę zrewidować swoje zdanie. Dopadło i mnie - legalizacja 300 zł. Nowy zbiornik tyle samo (+ piwo i godzina czy dwie zabawy z kumplem albo ze stówka u byle kowala).

Dodatkowo zalety nowej butli:

1. Nie przypisana do auta. Przedłużana ma w papierach, że tylko w tym aucie może jeździć. A że jest pewna szansa, że nie dotrwa - to da się przełożyć do innego auta albo sprzedać.

2. Oddanie starej na złom sfinansuje piwo do montażu.

3. Nową można będzie jeszcze przedłużyć - jak konkurencja wzrośnie i ceny będą konkurencyjne do wymiany na nową.

4. Nie ryzykujemy, że i tak trzeba będzie kupić nową (nie ma gwarancji, że stara butla przejdzie pozytywnie badania i zostanie przedłużona o 10 lat).

5. Na pewno za 10 lat nowa będzie w lepszym stanie, niż stara. Więc jakby bardzo nie ufać homologacji - będzie bezpieczniej.

Właśnie straciłem swoje przekonanie w sens ponownej legalizacji. Lepiej wymienić na nową.

BTW. Przeszukałem forum szukając sensu przedłużania homologacji i trafiłem na ten wątek. Mam wielozawór z homologacją E67-R01. Czyli nie ma problemu. Ale gdybym miał R-00, to kto i w jakich okolicznościach by to mi sprawdził i mógł zakwestionować, gdybym go zamontował do nowej butli?

BTW 2. Czy jakbym sam wymieniał butlę, to warto się w coś (poza piwem i uszczelką wieloazaworu) zaopatrzyć? Jakieś beczki czy inne akcesoria do rurek miedzianych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dopadło i mnie - legalizacja 300 zł.

ooooo... to istotnie poszlo wgórę. W zeszłym roku płacilem 200 za wyjętą butlę ale nie w Migaz tylko na Minerskiej. Za 300 to też brałbym nową.

Beczułki do miedzi oczywiście kup. A jak nie to taśmę teflonową. I delikatnie coby nie upitolić gwintu na wielozaworze... Taśma teflonowa sie wtedy moze przydać biglaugh.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ooooo... to istotnie poszlo wgórę. W zeszłym roku płacilem 200 za wyjętą butlę ale nie w Migaz

> tylko na Minerskiej.

To może tyle za wyjęcie doliczyli. Bo Migaz-S odpada, bo nie zostawię auta na cały dzień - też na Minerskiej pytałem. Za wymianę na nową chcą 600 zł. Już nie dopytywałem, czy z nowym wielozaworem bo nawet jeżeli tak, to cena z kosmosu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ... Za wymianę na nową chcą 600 zł. Już nie dopytywałem, czy z nowym wielozaworem bo nawet jeżeli tak, to cena z kosmosu ...

Jeżeli liczyć 300zł za butlę i 150 za wielozawór, to 150 zł za wymianę nie jest tak strasznie drogo ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na minerskeiej możesz zostawić butlę o 8-9 pojechać na benzynie i wrócić po odbiór ok 16. Właśnie tak zrobiłem i dlatego było 200. Możesz też podjechać, oni wyjmą, pojedziesz na benzynie , wrócisz, oni założą i masz sprawę załatwioną. Wtedy chyba 300.

btw

Wielozawór mam stary. Za 10 lat gdy sie skończy legalizacja butli to na bank nie będę miał tego auta bo albo sprzedam albo go ruda zeżre biglaugh.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.