Skocz do zawartości

CB Radio w pandzie - mocowanie anteny i jakie radio


Mik

Rekomendowane odpowiedzi

witam

nie znalazlem podobnego tematu wiec pytam smile.gif

pewnie ma ktos z was CB w Pandolocie. chcialbym sie dowiedziec, gdzie i jak macie zamocowana antene.

nie chodzi mi tu o magnesowa a o zwykla na jakims uchwycie.

teraz mam magnesowa, wiem, ze wygodnie ale nie jestem zwolennikiem takiech anten. wole cos na stale smile.gif jednak nie widze sensownego miejsca montazu. co prawda mam relingi ale sa przeciez plastikowe wiec antena nie bedzie miala masy a wiadomo co to oznacza.

drugie pytanko dotyczy modelu radyjka. przeczytalem gdzies, ze w Multijetach radyjka ladnie popierduja no i faktycznie, w moim alanie 199 (wiem wiem, radyjko zadne ale wlasnie szukam czegos lepszego) przy zapalonym silniku slychac piekne terkotanie silnika smile.gif moze ma ktos z was radyjko, ktore jest wyleczone z tej choroby?

pozdarwiam

Deacon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> witam

> nie znalazlem podobnego tematu wiec pytam

> pewnie ma ktos z was CB w Pandolocie. chcialbym sie dowiedziec, gdzie i jak macie zamocowana

> antene.

> nie chodzi mi tu o magnesowa a o zwykla na jakims uchwycie.

> teraz mam magnesowa, wiem, ze wygodnie ale nie jestem zwolennikiem takiech anten. wole cos na stale

> jednak nie widze sensownego miejsca montazu. co prawda mam relingi ale sa przeciez plastikowe

> wiec antena nie bedzie miala masy

na stałe to chyba jedynie Ci zostaje uchwyt do klapy bagażnika, brat swego czasu miał na stałe w pandzie ale to miał zamontowaną w miejscu uchwytu od relingu.

przy zapalonym silniku slychac piekne terkotanie silnika moze ma ktos z was

> radyjko, ktore jest wyleczone z tej choroby?

> pozdarwiam

> Deacon

słyszałem ze pociągniecie prądu prosto z akumulatora wyleczy twoją chorobę ale tylko tak słyszałem grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> witam

> nie znalazlem podobnego tematu wiec pytam

> pewnie ma ktos z was CB w Pandolocie. chcialbym sie dowiedziec, gdzie i jak macie zamocowana

> antene.

> nie chodzi mi tu o magnesowa a o zwykla na jakims uchwycie.

> teraz mam magnesowa, wiem, ze wygodnie ale nie jestem zwolennikiem takiech anten. wole cos na stale

> jednak nie widze sensownego miejsca montazu.

na klepe z tylu waytogo.gif

co prawda mam relingi ale sa przeciez plastikowe

> wiec antena nie bedzie miala masy a wiadomo co to oznacza.

sa metalowe waytogo.gif

> drugie pytanko dotyczy modelu radyjka. przeczytalem gdzies, ze w Multijetach radyjka ladnie

> popierduja no i faktycznie, w moim alanie 199 (wiem wiem, radyjko zadne ale wlasnie szukam

> czegos lepszego) przy zapalonym silniku slychac piekne terkotanie silnika moze ma ktos z was

> radyjko, ktore jest wyleczone z tej choroby?

nie ma, zawsze sieje

ale z jonnego 2 bylem zadowolony

> pozdarwiam

> Deacon

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> słyszałem ze pociągniecie prądu prosto z akumulatora wyleczy twoją chorobę ale tylko tak słyszałem

BZDURAAAAAAAA

mam tak i nie dziala w noPb wkoncu kupilem filtr tracac na zasiegu ale nie mam terkotu i nie slysze tylnej wycieraczki w radiu zeby.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> gadaj gdzie to to najlepiej podłączyć i jaki model radyja posiadasz

podłączyłem tuż za bezpiecznikiem (kabel zasilania) przy radiu a posiadam unidena 520 a drugi na wtyku anteny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opowiem o mojej zabawie w CB w Pandzie MJ.

Diesel Fiata jest bardzo wredny jeżeli chodzi o zakłócenia. Sieją wtryski i nie da się tego całkowicie wyeliminować, ale można sporo poprawić Prawidłowo montując sprzęt CB. Zapomnij o różnych filtrach, pierścieniach ferrytowych i innych tego typu czarodziejskich rzeczach bo nic to nie da. Do terkotania w radyjku trzeba się po prostu przyzwyczaić i pogodzić się z tym.

Nie stosuj żadnych uchwytów na klapę ani na reling bo to słabo działa. Jedynie słuszna jest koncepcja anteny mocowanej w otworze w dachu.

Ostatnią ewolucją mojego sprzętu CB w Pandzie MJ z której byłem już bardzo zadowolony było radio President Johny III zamontowany na stałe w schowku przed pasażerem. Radio posiada funkcję ASC dlatego jego obsługa ograniczała się jedynie do włączenia go a potem już nic nie trzeba kręcić. Dodam że ASC w Johnym III jest już lepiej dopracowany w porównaniu z poprzednimi modelami i naprawdę daje radę. Radio podpięte wprost do aku. Schowek zamykany i można zapomnieć o pokusach amatorów cudzej własności.

Jeżeli chodzi o antenę to miałem zamontowaną helikalną President Indiana o dł ok.125 cm. Antena zamocowana była w otworze po fabrycznej antenie FM z której całkowicie zrezygnowałem. Indiana wygląda bardzo dyskretnie, zupełnie jak zwykła długa antena FM. Nie ma cewki na dole gdyż jest anteną helikalną i w tym przypadku cała jest cewką. Osiągi tej antenki porównywalne są z antenami dł. 150-160cm. Jedyną wadą tej antenki jest to że w wilgotne dni potrafi trochę pochuczeć na dachu przy wyższych prędkościach (wpada w rezonans)

Zamocowanie antenki w ten sposób bardzo ograniczy popierdywanie w radyjku.

Do tego w aucie miałem zamontowany spliter antenowy RM MIX-27, który rozdzielał sygnał antenowy do CB i do radia FM właśnie z Indiany. Radio FM po zamontowaniu splitera odbierało porównywalnie do zwykłej anteny FM. Ze spliterami dobrze działają właśnie anteny helikalne, zwykłe prętowe niekoniecznie.

Do tego miałem jeszcze zamontowany głośnik zewnętrzny do CB no i to chyba wszystko.

Jeszcze raz polecam antenkę mocowanąna stałe w dachu. Na M Jeta nie ma rady, a taki montaż bardzo poprawia jakość odbioru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to do czego radzisz podpiąć Unidena 520 Xl w silniku 1.1?

mam kilka koncepcji-

1. do zasilania body kompa pod deską

2. do wtyczki ISO radia

3. do kostki zasilania zapalniczki

radio umiejscowione pomiędzy fotelami np na rzepy przemysłowe

do tego Antena - Floride, Missouri, Georgia

Zastanawiają mnie także anteny Sunker CB 116 lub 119- nie znam się na tym lecz mój kumpel chwali niewiem.gif

no i kwestia gdzie umieścić na dachu?

już zgłupiałem spineyes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no to do czego radzisz podpiąć Unidena 520 Xl w silniku 1.1?

> mam kilka koncepcji-

> 1. do zasilania body kompa pod deską

> 2. do wtyczki ISO radia

> 3. do kostki zasilania zapalniczki

> radio umiejscowione pomiędzy fotelami np na rzepy przemysłowe

> do tego Antena - Floride, Missouri, Georgia

> Zastanawiają mnie także anteny Sunker CB 116 lub 119- nie znam się na tym lecz mój kumpel chwali

> no i kwestia gdzie umieścić na dachu?

> już zgłupiałem

Jedyną najlepszą koncepcją to podłączyć bezpośrednio pod aku.. a co do umiejscowienia anteny mówią żeby na środku dachu ale ja mam przed anteną fm daną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no to do czego radzisz podpiąć Unidena 520 Xl w silniku 1.1?

> mam kilka koncepcji-

> 1. do zasilania body kompa pod deską

> 2. do wtyczki ISO radia

> 3. do kostki zasilania zapalniczki

W przypadku benzyniaka raczej nie powinno być problemów z zakłóceniami więc myślę że spokojnie pod zapalniczkę.

> radio umiejscowione pomiędzy fotelami np na rzepy przemysłowe

> do tego Antena - Floride, Missouri, Georgia

W innych tematach czytałem że zależy Ci na krótkiej antenie. Z tych które wymieniłeś wybrałbym Floride. Ale jestem święcie przekonany że jak złapiesz bakcyla to szybko będziesz zmieniał na coś dłuższego zlosnik.gif

> Zastanawiają mnie także anteny Sunker CB 116 lub 119- nie znam się na tym lecz mój kumpel chwali

Zdecydowanie nie polecam no.gif

> no i kwestia gdzie umieścić na dachu?

> już zgłupiałem

Możliwie blisko środka dachu z delikatną tendencją w tył auta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no to do czego radzisz podpiąć Unidena 520 Xl w silniku 1.1?

> mam kilka koncepcji-

> 1. do zasilania body kompa pod deską

> 2. do wtyczki ISO radia

> 3. do kostki zasilania zapalniczki

> radio umiejscowione pomiędzy fotelami np na rzepy przemysłowe

> do tego Antena - Floride, Missouri, Georgia

> Zastanawiają mnie także anteny Sunker CB 116 lub 119- nie znam się na tym lecz mój kumpel chwali

> no i kwestia gdzie umieścić na dachu?

> już zgłupiałem

Ja mam już chyba ponad 2 lata Unidena 520 xl wpiętego do "zapalniczki" i w 1.2 benzynie jest ok. Przy wyłączeniu filtrów ANL w radiu słychać co nieco zakłóceń z instalacji, jednak z włączonymi jest dobrze, co najwyżej dmuchawę na "4" słychać czasem jak "rozkręcone" radyjko.

Jako, że nie korzystałem raczej z uchwytów na kubki, to tam zamontowałem radyjko "na stałe" pod kątem do góry, standardowy uchwyt radia przykręcony do przodu (od góry) plastiku uchwytów na kubki.

Z anten od razu sobie odpuść georgie (świński ogonek) - jeśli chodzi o CB to długość ma znaczenie (prócz anten helikalnych, które mogą być krótsze, ale "zbierają" lepiej niż zwykłe o takiej samej długości). Ja zaczynałem od Missouri, po około pół roku przesiadłem się i do tej pory mam ML-145 Sirio (apetyt rośnie w miarę jedzenia slinka.gif następna moja antenka pewnie ze 2m będzie miała).

Floridę miał znajomy i jest w miarę ok, jeśli już musi być krótka antenka (florida to antena helikalna), odbiór miała porównywalny z Missouri (może niewiele gorszy).

Jednak ja poszukałbym Super Floridy (68cm).

Co do umieszczenia anteny na dachu, to najlepiej wyposażyć się w miernik SWR (30-40zł w elektroniku) i posprawdzać w którym miejscu będzie najlepiej zestrojona. Choć teoretycznie najlepsze miejsce to środek dachu wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> samej długości). Ja zaczynałem od Missouri, po około pół roku przesiadłem się i do tej pory

> mam ML-145 Sirio (apetyt rośnie w miarę jedzenia następna moja antenka pewnie ze 2m będzie

> miała).

Ja rozumiem, że duży może więcej, ale z praktycznego punktu widzenia ile kilometrów nasłuchu jest potrzebne? Bo chyba nie drugi koniec kraju. Poważnie pytam, bez grama złośliwości.

Poza tym misiek z dwumetrową antenką... Ja bym się bał, że mi się auto przewróci 270635636-JUMP2.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> witam

> nie znalazlem podobnego tematu wiec pytam

> pewnie ma ktos z was CB w Pandolocie. chcialbym sie dowiedziec, gdzie i jak macie zamocowana

> antene.

> nie chodzi mi tu o magnesowa a o zwykla na jakims uchwycie.

> teraz mam magnesowa, wiem, ze wygodnie ale nie jestem zwolennikiem takiech anten. wole cos na stale

> jednak nie widze sensownego miejsca montazu. co prawda mam relingi ale sa przeciez plastikowe

> wiec antena nie bedzie miala masy a wiadomo co to oznacza.

> drugie pytanko dotyczy modelu radyjka. przeczytalem gdzies, ze w Multijetach radyjka ladnie

> popierduja no i faktycznie, w moim alanie 199 (wiem wiem, radyjko zadne ale wlasnie szukam

> czegos lepszego) przy zapalonym silniku slychac piekne terkotanie silnika moze ma ktos z was

> radyjko, ktore jest wyleczone z tej choroby?

> pozdarwiam

> Deacon

MJty strasznie sieja i bedziesz słyszał w radiu tyrkotanie które bedzie narastało wraz ze wzrostem obrotów silnika. Żaden filtr niestety nie pomoże ani lepsze radio. TTTM grinser006.gif Sensownego miejsca też nie znajdziesz na założenie anteny bo klapa na górze jest za wąska i co ważne na klapie niema masy, relingi są metalowe ale mocowania mają plastikowe.

Temat o CB w MJ był tu wałkowany ale było to tak dawno ze temat już wylądowal w kosmosie frown.gif Rozgryzałem temat dość długo szczególnie tyrkotania ale miedzy czasie sie przeprowadziłęm i już nie musiałem latać w trasą wiec CB poszło do szuflady grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to klapa nie ma masy? to z plastiku jest zrobiona? smile.gif

tak myslalem jeszcze zamontowac ja na skraju klapy z boku.

zamontowanie w miejscu anteny FM poprzez spliter, hmm, ciekawe rozwiazanie. ale jak wtedy z odbiorem radia FM? nie ma zadnych zalklocen?

w drugim aucie mam radio TTI 770 i antene President Indiana i zestaw chodzi swietnie, zero szumow.

na razie pozostane chyba przey sirio ml-145 na magnesie, chociaz strasznie mnie denerwuje smile.gif

co do terkotania - u mnie tak terkota, ze musze sql'a ustawic na godz. 2-3 i wtedy jest cisza smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja rozumiem, że duży może więcej, ale z praktycznego punktu widzenia ile kilometrów nasłuchu jest

> potrzebne? Bo chyba nie drugi koniec kraju. Poważnie pytam, bez grama złośliwości.

> Poza tym misiek z dwumetrową antenką... Ja bym się bał, że mi się auto przewróci

Tylko ML-145 ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jak to klapa nie ma masy? to z plastiku jest zrobiona?

> tak myslalem jeszcze zamontowac ja na skraju klapy z boku.

> zamontowanie w miejscu anteny FM poprzez spliter, hmm, ciekawe rozwiazanie. ale jak wtedy z

> odbiorem radia FM? nie ma zadnych zalklocen?

> w drugim aucie mam radio TTI 770 i antene President Indiana i zestaw chodzi swietnie, zero szumow.

> na razie pozostane chyba przey sirio ml-145 na magnesie, chociaz strasznie mnie denerwuje

> co do terkotania - u mnie tak terkota, ze musze sql'a ustawic na godz. 2-3 i wtedy jest cisza

Tam zaraz z plastiku jest zrobiona grinser006.gif Sprawa jest banalnie prosta zawiasy masy nie puszczają. Niestety bez ostrego skręcenia radia nie da sie jechać dłuższy czas frown.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tam zaraz z plastiku jest zrobiona Sprawa jest banalnie prosta zawiasy masy nie puszczają.

> Niestety bez ostrego skręcenia radia nie da sie jechać dłuższy czas

no to kila frown.gif pozostaje magnes. musze sciagac antene przed wjzadem do garazu wiec odkrecanie wszelakich motylkow bedzie uciazliwe. teraz odkrecam antene od podstawy i jest git. tylko mysle, coby radyjka nie zmienic. moze stara onwe mk2? teraz te chinskie badziewia to juz nie to co kiedys smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no to kila pozostaje magnes. musze sciagac antene przed wjzadem do garazu wiec odkrecanie

> wszelakich motylkow bedzie uciazliwe. teraz odkrecam antene od podstawy i jest git. tylko

> mysle, coby radyjka nie zmienic. moze stara onwe mk2? teraz te chinskie badziewia to juz nie

> to co kiedys

Lata temu miałem Onwe jako stacjonarne radyjko w domu i bat na dachu 4.5m cool.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> zamontowanie w miejscu anteny FM poprzez spliter, hmm, ciekawe rozwiazanie. ale jak wtedy z

> odbiorem radia FM? nie ma zadnych zalklocen?

Uwierz że spliter do spółki z Indianą świetnie mi się sprawdzał, radio FM działało bez żadnych zakłóceń waytogo.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> witam

> nie znalazlem podobnego tematu wiec pytam

> pewnie ma ktos z was CB w Pandolocie. chcialbym sie dowiedziec, gdzie i jak macie zamocowana

> antene.

> nie chodzi mi tu o magnesowa a o zwykla na jakims uchwycie.

> teraz mam magnesowa, wiem, ze wygodnie ale nie jestem zwolennikiem takiech anten. wole cos na stale

> jednak nie widze sensownego miejsca montazu. co prawda mam relingi ale sa przeciez plastikowe

> wiec antena nie bedzie miala masy a wiadomo co to oznacza.

> drugie pytanko dotyczy modelu radyjka. przeczytalem gdzies, ze w Multijetach radyjka ladnie

> popierduja no i faktycznie, w moim alanie 199 (wiem wiem, radyjko zadne ale wlasnie szukam

> czegos lepszego) przy zapalonym silniku slychac piekne terkotanie silnika moze ma ktos z was

> radyjko, ktore jest wyleczone z tej choroby?

> pozdarwiam

> Deacon

Miałem podobny dylemat. Po różnych analizach wybrałem radio ONWA MK3. Nie często jeżdżę w długie trasy ale zdarza się wiec wystarcza mi takie radio. Potem dylemat z anteną. Rozważyłem za i przeciw, nawet na kąciku CB Radio/GPS radziłem się.

Wybrałem SIRIO 145.

Poruszam się Pandą 1.1 i nie ma problemu z zakłóceniami.

Antena jest na magnesie, kabelek wyprowadzony z bagażnika przez tylną klapę do tylnego lewego rogu dachu i tam mam zamontowaną antenę. Sprawuje się bardzo dobrze. Zaoszczędziłem sporo kasy dzięki wiadomością na radiu.

Radio jest wsunięte miedzy lewarek ręcznego a fotel pasażera.

idealnie się mieści na grubość radio, nic się nie przesuwa.

Muszę sprawdzić jak będzie zachowywać się odbiór jak antenę dam bliżej środka dachu bo ponoć tak powinno być żeby działało wszystko dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam CB radio zamontowane do tego plastiku pod lewarkiem, na oryginalnym uchwycie i dorobione dodatkowe uchwyty aby nie odpadło, a radio to uni 520xl idealnie się mieści pomiędzy fotelami wraz z gruszką z boku. Antenę mocuję przed anteną fm odbiór jest taki sam jak na środku dachu (tak pokazał reflektometr), pacjent sirio ML 145. Jestem zadowolony z tego zestawu gdyż po kupnie jako nowy zestaw nie trzeba było stroić.

P.S. Jeżeli Cię to interesuje to mam do sprzedania president tayllor III + antena sirio ml 145 cena 450zł za zestaw.

Pzdr Kamell 20.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Lata temu miałem Onwe jako stacjonarne radyjko w domu i bat na dachu 4.5m

Ja to kilka lat temu kupiłem sobie skaner częstotliwości (z ju-es-ej;-) i wystawiłem w domu roboczą "antenę". Składała się ze stylu od miotły i kilku metrów kabla-koncentryka hehe.gif Ubaw był niezły, estetyka całości nieco gorsza, ale odbiór elegancki. W zależności od fal różne ciekawe rzeczy się słyszało. Radyjko mam do dzisiaj, ale na krótkiej antence (jako ręczne) swej funkcji do końca nie spełnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.