Skocz do zawartości

Panda 1.1 2004 - jaki nowy Aku?


krzychook

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

przyszła szwagierka ma problem z aku - słabnie z roku na rok...

Teraz tez mówi, że już tez słabo z rana kręci...

Aku ma już 6.5 roku. i jest niestety jeżdżony tylko na krótkich odcinkach (6km do pracy, 6 km z pracy) czasem jeszcze jakis sklep po drodze.

Obawia sie,że już tej zimy nie przetrzyma, bo ostatniej tez już ze 3-4 razy kucnął poniżej -10...

Co byście polecili i jakiej pojemności?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam,

> przyszła szwagierka ma problem z aku - słabnie z roku na rok...

> Teraz tez mówi, że już tez słabo z rana kręci...

> Aku ma już 6.5 roku. i jest niestety jeżdżony tylko na krótkich odcinkach (6km do pracy, 6 km z

> pracy) czasem jeszcze jakis sklep po drodze.

> Obawia sie,że już tej zimy nie przetrzyma, bo ostatniej tez już ze 3-4 razy kucnął poniżej -10...

> Co byście polecili i jakiej pojemności?

> Pozdrawiam

Moja żona jeździ 3-4km do pracy i tyle samo z powrotem. Raz w tygodniu dodatkowe 20km na jakieś zakupy i kilka razy do roku trasa 200-300km w dwie strony.

W grudniu ubiegłego roku kupiłem jej Centrę Plus CB440. Na razie działa!

Wcześniej wsadzony był ZAP Piastowa (roczny albo dwuletni) i nie dawał rady, ale winna raczej była centrala alarmowa działająca w trybie awaryjnym i pożerająca prąd w stanie spoczynku. Przyczynę odkryłem po zakupie nowego akumulatora, gdy ten też po kilku dniach postoju nie dal rady odpalić auta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koleżce pewnie chodziło o to że aku o dużej pojemności seryjny alternator nie da rady naładować, szczególnie jak się śmiga na krótkich dystansach.

Aku może być wtedy notorycznie niedoładowany, a to chyba niezbyt zdrowe dla niego.

Ale ja bym nie popadał w skrajności, bo też uważam że większy jest lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam,

> przyszła szwagierka ma problem z aku - słabnie z roku na rok...

> Teraz tez mówi, że już tez słabo z rana kręci...

> Aku ma już 6.5 roku. i jest niestety jeżdżony tylko na krótkich odcinkach (6km do pracy, 6 km z

> pracy) czasem jeszcze jakis sklep po drodze.

> Obawia sie,że już tej zimy nie przetrzyma, bo ostatniej tez już ze 3-4 razy kucnął poniżej -10...

> Co byście polecili i jakiej pojemności?

> Pozdrawiam

Mój aku miałem od nowości( czyli ponad 6 lat)- kręci do dziś, lecz jak każda rzecz ulega zużyciu wiec postanowiłem wymienić przed zimą aby potem nie szukać na gwałt

Pierwotnie w miejsce fabrycznego Exide 40Ah miłą być także Exide ale 44Ah, lecz okazało się iż identycznego jak na pierwszy montaż nie kupisz nawet w ASO.

Poczytałem trochę opinii użytkowników o różnych akumulatorach i niestety Centra ( a tym samym Exide - gdyż to to samo) ma słabe opinie szczególnie w kilku ostatnich latach.

Wiec postanowiłem iż zmienię markę-kupiłem Boscha S4 44Ah. w autoryzowanym serwisie Boscha - data prod. 29.10.2010 r.

małą uwaga co do montażu:

Fabryczny aku ma wymiary 175 mm na 175 mm na 190 wysokości

ja kupiłem 207 mm na 175 mm na 175 wyskości i tym samym musiałem zmodyfikować tą plastikową podstawkę pod aku odcinając wystający plastik od strony sterownika silnika oraz zginając to metalowe ucho do mocowania paskiem(wszak aku jest niższy)- czas pracy - 15 minut z wymontowaniem starego ok.gif

co do montażu większych- przyjmuje się, iż może to być ok 10% więcej niż pierwotnie w pojeździe , ponieważ za dużego aku altek nie naładuje.

co do innych modeli Boscha- można także kupić o identycznych wymiarach jak fabryczny, lecz ma 40 Ah i 390 A o ile pamiętam a kosztuje minimalnie taniej

a przed zakupem zastanawiałęm sie na d Moll-em oraz Vartą Blue ale niestety w najbliższej okolicy nie było takiego modelu w rozsądnych pieniądzach a w wysyłki bawił sie nie będe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> właśnie przeglądam książkę -masz rację - nie wiem dlaczego jest taka różnica- 1.1 40 Ah a 1.2 z

> klimą 50 Ah

> i dlaczego w serwisach twierdzą iż są różne altki

Może chodzi o to, że do klimy mają inne koło pasowe? confused.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fabryczny jest 40ah (175*175*190) i u mnie więcej miejsca nie ma

z prawej skrzynka z przekaźnikami a z lewej jakieś dwie małe czarne skrzyneczki.

dane nowych akumulatorów zestawiłem w tabeli żeby wybrać najodpowiedniejszy:

40ah

centra 175*175*190

bosch 185*127*227 za wysoki i nie mieści się w podstawie

45ah

centra 237*125*227 za wysoki i nie mieści się w podstawie

bosch 207*175*190 nie mieści się w podstawie

5Ah różnicy wielkiej nie robi.

Ale przy prądzie ładowanie 10A (dla łatwego liczenia) te 5ah trzeba ładować 30min dłużej. Niekiedy czas dojazdu do pracy zajmuje 30min.

Więc większa pojemność aku wiąże się z dłuższym czasem ładowania więc jeżdżąc na krótkich trasach np. 6km nie zdąży się nigdy w pełni naładować.

Wniosek jest taki, że montując aku większej pojemności jeżdżąc na krótkich trasach aku będzie słabszy.

Fabryka dała 40AH 200A i wytrzymał 5lat. Jeszcze co prawda nie zdycha ale jak przyjdą mrozy to padnie na 100%.

Rozglądam się za aku 40Ah żeby nic nieprzerabiać lecz prąd rozruchowy możliwie największy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiec po kolei:

w symbolice bosch-a masz 3 typy aku

S3, S4 oraz S5- różnią się one stopniem "bezobsługowości"

Seria S3:

1. model 0.092.S30.010, wymiary 207x175x175 mm,41 Ah,360A

2. model 0.092.S30.020, wymiary 207x175x190 mm,45 Ah,400A

Seria S4

1. model 0.092.S40.000, wymiary 175x175x190 mm,42 Ah,390A

2. model 0.092.S40.010, wymiary 207x175x175 mm,44 Ah,440A

z serii S5 najmniejszy ma 52 Ah.

co do podanego parametru aku fabrycznego 200A jest to wegług innej normy- w rzeczywistości jest to 400A waytogo.gif

na foto poniżej masz 1. Bosch 0.092.S40.000, wymiary 175x175x190 mm,42 Ah,390A

284429429-silnik.JPG

co do montażu- nie wiem po czym wnioskujesz że nie wejdzie- mi w 1.1 weszło bez problemu - jedynie tylko ta plastikową podstawę zaznaczoną czerwoną strzałkę trzeba uciąć w miejscu zaznaczonym na zielono waytogo.gif

Co do wydolności układu- jak tu już podano altek ma wydajność na poziomie 70 A- oczywiście nie można przesadzić

post-33228-14352510601554_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No to trzeba brać aku o wymiarach 175x175x190.

> Producenci (Varta, Bosh, Centra, Jenox) dają przy takim układzie pojemnosc od 40 do 42 Ah. Innych

> nie widziałem.

Można i tak- tylko większość aku o pojemności 40-42 Ah ma amperaż na poziomie 390 A a więc mniej niż fabryczny- może to minimalna różnica ale czasem akurat tego minimum może zimową porą zabraknąć

Jak ktoś ma ochotę to można jeszcze z Exide-

1. Exide Premium EA 472 - 47 Ah, 450A, 207/175/175

2. Exide Excel EB 440 - 44 Ah, 400A, 175/175/190

3. Exide Excel EB 442 - 44Ah, 420A, 207/175/175

4. Exide Excel EB 500 - 50 Ah, 450A, 207/175/190

waytogo.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No to trzeba brać aku o wymiarach 175x175x190.

> Producenci (Varta, Bosh, Centra, Jenox) dają przy takim układzie pojemnosc od 40 do 42 Ah. Innych

> nie widziałem.

Można o większych gabarytach. Po wyjęciu tej plastikowej tacki i zastąpieniu jej podkładką wyciętą z gumy bez najmniejszego problemu wszedł mi akumulator 60Ah.

Nie pamiętam już typu ale była to jakaś Varta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Można o większych gabarytach. Po wyjęciu tej plastikowej tacki i zastąpieniu jej podkładką wyciętą

> z gumy bez najmniejszego problemu wszedł mi akumulator 60Ah.

> Nie pamiętam już typu ale była to jakaś Varta.

ja własne tą tackę skróciłem o ten element wskazanym na zdjęciu czerwoną strzałką skróciłem obcinając w miejscu zaznaczonym na zielono- pasuje nadal idealnie 001.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie rozumiem po co większy akumulator, przecież ten nominlany wystarcza, pamiętam mrozy -25 stopni

> i palił na pyk

> mój teraz przy -10 ledwo daję radę ale gdy był nowy to było super.

A po to , iż w większości przypadków kolejny kupiony aku nie dorównuje fabrycznemu z pierwszego montażu to raz, a dwa dlaczego nie zamontować większego (oczywiście w granicach rozsądku), który zapewni łatwiejszy rozruch zimą dzięki wyższemu prądowi rozruchowemu i pojemności aku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Jako, że mój aku już ledwo zipie (dalej pali na styk, ale już poprzedniej zimy ledwo wyciągał te dwa obroty rozrusznika) zastanawiam sie nad wiekszym i szerszym aku do Pandy. Szczególnie ze od jutra mają być tęgie mrozy.

Ten plastyk ciężko odciąć(poprawka na obecną temperature)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ok. Jako, że mój aku już ledwo zipie (dalej pali na styk, ale już poprzedniej zimy ledwo wyciągał

> te dwa obroty rozrusznika) zastanawiam sie nad wiekszym i szerszym aku do Pandy. Szczególnie

> ze od jutra mają być tęgie mrozy.

> Ten plastyk ciężko odciąć(poprawka na obecną temperature)?

wyjmujesz aku z tej metalowej podstawy wyciągasz ten plastik, zwykły brzeszczot i obcinasz po lewej, wkładasz na miejsce i gotowe, a pamiętaj o tym pasku co trzyma aku bo jak kupisz 175 mm wysokości to jego także musisz zmodyfikować- ja go przy mocowaniu po prostu wygiąłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A widzisz u mnie jest fabryczne LPG więc sprawa się ma troszkę inaczej:

Witajcie,

Panda 1,1 z 2004 kupiłem ostatnio taki akumulator:

BOSCH SILVER S3 45 AH / 400A

wymiary SZEROKOŚĆ 207mm GŁĘBOKOŚĆ 175mm WYSOKOŚĆ 190mm

Fizycznie wszedł na tackę plastikową. Niestety pasek mocujący okazał się za krótki. Na szybko wyciągnąłem tackę. Wstawiłem aku i dokręciłem do oporu. Trzyma mocno. Kiedyś jeszcze domontuję podkładkę gumową wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witajcie,

> Panda 1,1 z 2004 kupiłem ostatnio taki akumulator:

> BOSCH SILVER S3 45 AH / 400A

> wymiary SZEROKOŚĆ 207mm GŁĘBOKOŚĆ 175mm WYSOKOŚĆ 190mm

> Fizycznie wszedł na tackę plastikową. Niestety pasek mocujący okazał się za krótki. Na szybko

> wyciągnąłem tackę. Wstawiłem aku i dokręciłem do oporu. Trzyma mocno. Kiedyś jeszcze domontuję

> podkładkę gumową

A masz LPG? i te moduły obok aku jak na zdjęciu wyżej? Bo jak mierzyłem miarką to 207mm na szerokość nie wejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.