Skocz do zawartości

Lepsze paliwo. Lepiej dla silnika czy dla kieszeni?


SZyBA88

Rekomendowane odpowiedzi

Sprawdzenie tego mitu było czasochłonne, ale dość proste - Fiatem Pandą 1.2 wraz z ośmioma kanistrami z różnym paliwem z czterech sieci stacji pojawiliśmy się na hamowni. Na benzynie tzw. super, w porównaniu do fabrycznych danych moce i moment wzrosły! Mit potwierdzony? Kolejne pomiary i entuzjazm został ostudzony - na tańszej 95-oktanowej benzynie zmierzone wyniki były prawie takie same.

motomityprawdafalsz4940.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sprawdzenie tego mitu było czasochłonne, ale dość proste - Fiatem Pandą 1.2 wraz z ośmioma

> kanistrami z różnym paliwem z czterech sieci stacji pojawiliśmy się na hamowni. Na benzynie

> tzw. super, w porównaniu do fabrycznych danych moce i moment wzrosły! Mit potwierdzony?

> Kolejne pomiary i entuzjazm został ostudzony - na tańszej 95-oktanowej benzynie zmierzone

> wyniki były prawie takie same.

czyli co? wzrost mocy jest nie zauważalny/ nie odczuwalny, a przynajmniej przy takim małym silniku. Trza by mieć jakiego potwora żeby poczuć różnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> czyli co? wzrost mocy jest nie zauważalny/ nie odczuwalny, a przynajmniej przy takim małym silniku.

> Trza by mieć jakiego potwora żeby poczuć różnicę.

to wiadomo od dawna

takie paliwko hiper super w takich bolidach jak nasze... jedynie ego wlasciciela poprawia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> to wszystko prawda jeśli 95 oktanów to 95 oktanów.

> 98 jest mniej lotna dlatego pandy z problemami rozruchowymy z powodu pochłaniacza lepiej zapalają.

jak samochod ma problemy rozruchowe to szuka sie ich przyczyny - to taka moja opinia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wyniki były prawie takie same.

Szybuś - cudów nie ma

W Polsce są chyba 3 dość liczące się rafinerie produkujące paliwa hmm.gif

Żeby nazwać coś "benzyną bezołowiową 95 oktanową" to to coś musi spełniać normę PN xxx/xxx/20xx

A że są różne firmy (czytaj różne koncerny paliwowe) które nie ukrywajmy nie działają jak Caritas i chcą zarobić skromny.gif

Jak się znajdzie jeleń co woli tankować na "szelu" paliwo za 10zł to niech tankuje - jego kasa (żyjemy tylko w PL i dla +10p respektu na dzielnicy ludzie wiele zrobią)

Jak ktoś chce tankować na "neste" i płacić za paliwo 4,50 to niech tankuje - jego kasa

Zapewniam Cię że ani na szela ani na neste nie będą wozić benzyny z chin ani z rajchu bo doliczając transport to by paliwo kosztowało 20zł a nie 4,50

A czy jest różnica w jakości?

Ja nie mam laboratorium żeby badać próbki czy liczba dodatków się zgadza z deklaracją producenta....

widzieć na własne oczy też nie widziałem jak uszlachetniają paliwo... (chyba że mówimy o panu Mjetku to wleka na każde 100 litrów wiaderko wody) ale to już inna historia.

Osobiście tankuje tam gdzie taniej (nawet na tak markowej stacji jak carefour, auchan) i unikam jak ognia stacji typu "szopa pana mjetka". Nie miałem jeszcze kłopotów z kiepskiej jakości paliwem. "Markowe" stacje będą się bały chrzcić paliwo bo kary za duże w stosunku do tego marnego zysku, a prywaciarz ma to w dupie bo jak mu wlepią karę to zwinie biznes i za miesiąc otworzy "nową" firmę "szopa pana mjetka&syn" i będzie dalej kręcił wałki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się tylko tak proste wydaje że mamy tylko jedno paliwo 95 smile.gif

Od kuzyna co wozi paliwo ze zbiorników Orlenu w Nowej Wsi Wielkiej w kuj-pom wiem że stacje mogą zakupić jego 3 rodzaje tj PKN Orlen gat. 1, PKN Orlen gat. 2 i pozaklasowe. Więc nigdy sie nie wie co dana stacja kupuje, a wszystkie są dopuszczone jako paliwo do sprzedaży hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> czyli co? wzrost mocy jest nie zauważalny/ nie odczuwalny, a przynajmniej przy takim małym silniku.

> Trza by mieć jakiego potwora żeby poczuć różnicę.

Nie.

Moc w prostej linii zależy od KALORYCZNOŚCI paliwa. Paliwo o wyższej liczbie oktanowej jest mniej kaloryczne. Niewiele, ale jednak. Więc... Powinna być na takim paliwie mniejsza moc palacz.gif

Jeśli mamy silnik turbo, silnik zdłubany, silnik, w którym producent dopuszcza paliwa od 98 oktanów w górę (wyższy stopień sprężania) to musimy lać 98. Inaczej może wystąpić spalanie detonacyjne. Jeśli nie musimy tego robić bo producent zezwala na stosowanie 95 to LEJMY 95. Będzie więcej mocy i więcej w portfelu. cool.gif

No może nie do końca... 98 spala się trochę łagodniej, silnik pracuje nieco płynniej, można to ponoć czasem (bardzo rzadko) usłyszeć jeśli ktoś ma lepsze ucho. Ja nie słyszę.

Jeśli liczba oktanowa miałaby podwyższyć moc to na stacjach już dawno mielibyśmy paliwa sportowe o liczbie oktanowej ponad 100 a tak nie jest. Tak wysokooktanowe paliwa (i dość drogie) są stosowane tylko dlatego, że "normalne" zrobiłoby niezły bajzel w silniku, nie ze względu na moc z paliwa bezpośrednio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko ok, ale w naszym kraju importuje sie paliwa. Shell V-Power racing 99+ jest przywożony. Zwykły v-power już nie. Co do innych to nie mam pewności, chyba któreś z BP też jest importowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wszystko ok, ale w naszym kraju importuje sie paliwa. Shell V-Power racing 99+ jest przywożony.

> Zwykły v-power już nie. Co do innych to nie mam pewności, chyba któreś z BP też jest

> importowane.

przywozony jest V-Power Racing i V-Power Diesel. mi sie zawsze wydawalo, ze te paliwa "super" nie mialy podnosic mocy tylko zawierac jakies dodatki czyszczaco-smarujace czy cos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> przywozony jest V-Power Racing i V-Power Diesel. mi sie zawsze wydawalo, ze te paliwa "super" nie

> mialy podnosic mocy tylko zawierac jakies dodatki czyszczaco-smarujace czy cos.

dokładnie o to chodzi ok.gif

Tam są dodatki uszlachetniające, które myją silnik, smarują, konserwują, uszlachetniają i jeszcze bóg wie co. Najlepiej to one chyba działają na kieszeń... dostawców paliw palacz.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Szybuś zatankuj se coś takie na pusty zbiornik V-Power Racing 99 wypalisz baczek a potem napisz jak

> było

Jak kiedyś było po 4,99 miałem zatankować ale teraz gdy jest po 5,69 to trochę przy dużo jednak frown.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Szybuś zatankuj se coś takie na pusty zbiornik V-Power Racing 99 wypalisz baczek a potem napisz jak

> było

to ja powiem.... zalalem celowo jakis miesiac temu.. bylo dokladnie tak samo.... zero roznic w kazdym aspekcie pracy silnika w porownaniu do 95 z tesco (bo tam zazwyczaj tankuje) poza jednym szczegolem.... spalanie bylo na hiper paliwku 1,3 litra wieksze na setke wg komputerka

i prosze nie stawiac tez ze rozne warunki itp itd... samochod praktycznie w tych samych porach dnia na tych samych odcinkach w tych samych korkach eksploatowany itp itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> to ja powiem.... zalalem celowo jakis miesiac temu.. bylo dokladnie tak samo.... zero roznic w

> kazdym aspekcie pracy silnika w porownaniu do 95 z tesco (bo tam zazwyczaj tankuje) poza

> jednym szczegolem.... spalanie bylo na hiper paliwku 1,3 litra wieksze na setke wg komputerka

To i ja dorzucę swoje trzy grosze. Wcześniej jeździłem benzyniakiem i też raz się skusiłem na to niby "lepsze" paliwo, ale tylko raz. Efekt był podobny do Twoich doświadczeń. Potem już lałem przez sześć lat tylko 95.

Od stycznia zeszłego roku jeżdżę Pandą diesel. Na jesieni uznałem, jako że samochód był kupiony używany, że warto przed zimą wlać lepsze paliwo, żeby trochę oczyściło silnik. Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że samochód lepiej się zbiera. Być może to tylko subiektywne odczucie, niemniej takie miałem, a sądząc po mojej reakcji na "lepszą" benzynę, nie należę do osób, które się zachwycają czymś tylko dlatego, że ktoś powie "to jest lepsze".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Osobiście tankuje tam gdzie taniej (nawet na tak markowej stacji jak carefour, auchan)

Też trochę bez sensu takie rozumowanie, różnica ceny między stacją X a Y to np 5gr/l co na 30 litach daje nam 1.5 pln, IMHO nie chciało by mi się jechać przez pół miasta i spalić niewiadome ilości paliwa stojąc w korkach żeby zaoszczędzić złoty pięćdziesiąt, ja przeważnie tankuje tam gdzie mam "po drodze"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Też trochę bez sensu takie rozumowanie, różnica ceny między stacją X a Y to np 5gr/l co na 30

> litach daje nam 1.5 pln, IMHO nie chciało by mi się jechać przez pół miasta i spalić

> niewiadome ilości paliwa stojąc w korkach żeby zaoszczędzić złoty pięćdziesiąt, ja przeważnie

> tankuje tam gdzie mam "po drodze"

bys sie zdziwil... w bardzo bliskim sasiedztwie mam 4 stacje w chwili obecnej roznica w cenie na benzynie 95 to....24 grosze

oczywiscie tez jestem zdania ze jak trzeba specjalnie jechac gdzies dalej to nie ma sensu... ale roznice w cenie sa bardzo znaczace

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak mówisz Broker wiadomo że może być mała różnica ale właśnie jak w okręgu 10 km różnica na stacjach jest np 4,70 a 5,09 to wydaje mi się że te 8 km warto pojechać a zaoszczędzić trochę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Też trochę bez sensu takie rozumowanie, różnica ceny między stacją X a Y to np 5gr/l co na 30

> litach daje nam 1.5 pln, IMHO nie chciało by mi się jechać przez pół miasta i spalić

> niewiadome ilości paliwa stojąc w korkach żeby zaoszczędzić złoty pięćdziesiąt, ja przeważnie

> tankuje tam gdzie mam "po drodze"

a czy gdzieś pisałem że jadę na 2gi koniec polski żeby jechać zatankować o 5gr taniej? hmm.gif

Swoją drogą taka moja obserwacja... tyszanie to bogate ludzie, najtańsza benzyna jaką udało mi się znaleźć to była po 4,79

w zabrzu na pierwszej z brzegu (nawet markowej i drogiej stacji) była max po 4,70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.