Skocz do zawartości

Nowa Astra i lampy Stop-u


MADAR

Rekomendowane odpowiedzi

Witam . mam pytanko czy w tym oto wozidle lampy stopu swieca tradycyjnie jak w kazdym innym aucie , czy jakos inaczej - tzn swiatlem przerywanym ?

Pytam , bo nie wiem czy mam wyjatkowe szczescie do kierowcow (juz pare sztuk) , ktorzy lubia tak dziwnie hamowac (czyli naciskac i puszczac hamulcec co pol sekundy) , czy po prostu ten model ma inaczej niz pozostale auta.

Zaznaczam , ze nie mowie o hamowaniu awaryjnym podczas ktorego to w niektorch autach migaja awaryjne , badz jak np. w Audi A8 migaja swiatla stopu , chodzi mi o zwykle "zwalnianie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> M.in. Opel i Ford wprowadził do świateł stopu tryb awaryjnego hamowania. W czasie gwałtownego,

> mocnego hamowania, światła stopu migają.

> Tylko, co oznacza "awaryjne"

Swiatła STOP czy światła kierunkowskazów zaczynają migać? Bo o miganiu świateł STOP pierwsze słyszę - owszem, są takie, które w zależności od siły hamowania zaczynają świecić na większej powierzchni - Audi bodajże to stosuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> "awaryjne" - nagle i mocno hamowanie.

> A ja mam na mysli kazde hamowanie w normalnych warunkach .

> To miganie nie jest tez ujednolicone , tylko ma rozne przerwy (b. krotkie)

A te światła nie są przypadkiem na LED-ach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Swiatła STOP czy światła kierunkowskazów zaczynają migać? Bo o miganiu świateł STOP pierwsze słyszę

> - owszem, są takie, które w zależności od siły hamowania zaczynają świecić na większej

> powierzchni - Audi bodajże to stosuje.

Jeżeli dobrze pamiętam, to w moim aucie, za pośrednictwem komputera serwisowego (albo VCDS) mozna ustawić właśnie, żeby przy awaryjnym hamowaniu mrugały nie kierunki, a światła stopu.

mar00ha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sytuacjach awaryjnych czyli nagle i ostro moga byc zastosowane dwa rozwiazania, awaryjne albo pulsowanie swiatel STOP.

W sytuacji opisywanej jest to pewnie wada wspomniana powyzej. Dodam tylko, ze rozmawialem kiedys z osoba z firmy produkujacej swiatla samochodowe. Podobno maja niemaly problem z technologia led, mialy byc takie fajne, a klopotu z nimi co nie miara. A to sie pala, a to sa nieszczelne i sie pala, a to mrugaja, a to wypalaja sie pojedyncze ledy. Ogolnie troche kicha i kilka akcji nawrotowych mieli z tego powodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... na przykładzie Volvo Auto - inni producenci stosują praktycznie takie same rozwiązania.

Od strony softowej zostawimy - dane biorą się z CAN-a, dalej obrabia je komputer i przesyła odpowiednie sygnały do lamp.

Warunek:

STOP na LED (nie spotkałem tego rozwiązania w lampach z tradycyjnymi żarówkami).

Sekwencja działa tak:

1. Zaczynamy (awaryjne) hamowanie.

2. Światła stop zapalają się normalnie (światło ciągłe).

3. Zaczyna działać ABS (w sensie że "kopie po nodze")

4. ABS działa nieprzerwanie od co najmniej 2 sek.

5. Światła STOP zaczynają działać pulsacyjnie (szybkie miganie, ok 2-3x / sek - migają przez cały czas gdy działa ABS aż do pełnego zatrzymania)

6. Prędkość spada w tym czasie poniżej 40 km/h

7. Uruchamiają się światła awaryjne

8. Światła awaryjne pozostają włączone aż do chwili gdy zaczniemy przyspieszać/ruszymy lub ręcznie je wyłączymy.

Pkt 6-8 - oczywiście gdy zaczęliśmy hamować z V powyżej 40 km/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Warunek:

> STOP na LED (nie spotkałem tego rozwiązania w lampach z tradycyjnymi żarówkami).

Tradycyjne żarówki ledwo wyrabiają z miganiem kierunkowskazami, dalsze zwiększenie częstotliwości zadziałało by prawdopodobnie jak ściemniacz i przyniosło odwrotny skutek, więc pozostaje tylko technologia LED.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tradycyjne żarówki ledwo wyrabiają z miganiem kierunkowskazami, dalsze zwiększenie częstotliwości

> zadziałało by prawdopodobnie jak ściemniacz i przyniosło odwrotny skutek, więc pozostaje tylko

> technologia LED.

Też tak uważam.

Widziałem kiedyś taki patent, który banglał tylko na LED-owej 3 lampie STOP.

Porażka to właściwe słowo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.