Skocz do zawartości

Kontrola emisji spalin nie gaśnie...potrzebna porada.


romano11

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Pacjent: corsa c, silnik z12xe, przebieg ~90kkm, urodzona 2001.

Objawy: silnik pracuje normalnie, jedynie świeci się ciągle kontrolka kontroli emisji spalin. Błędy wypedałowane i jest 1616 - Body Computer Module, bywało już prędzej, więc to raczej nie to.

Diagnoza: sonda kaput? Pomiar napięcia dał max. 20mV pomiędzy skrajnymi pinami (przewody biały i czarny, między dwoma białymi nie ma nic, szary i biały skrajny to jakieś wartości jeszcze mniejsze, niż 20mV, woltomierz na zakresie 200mV-).

Co jeszcze domowymi sposobami mogę sprawdzić?

Wszelkie uwagi mile widziane.

Pozdrawiam 30.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Diagnoza: sonda kaput? Pomiar napięcia dał max. 20mV pomiędzy skrajnymi pinami (przewody biały i

> czarny, między dwoma białymi nie ma nic, szary i biały skrajny to jakieś wartości jeszcze

> mniejsze, niż 20mV, woltomierz na zakresie 200mV-).

> Co jeszcze domowymi sposobami mogę sprawdzić?

białe do podgrzewanie, odpinasz sondę i wpinasz się w dwa kable nie białe i sprawdzasz na nagrzanym silniku czy zmienia wartości to w zakresie 0-1V. Oczywiście wpinasz się we wtyczkę z kablem biegnącym od sondy a nie z instalacji.

Jeśli napięcie nie zmienia się jest spora szansa, że sonda uwalona. Bo powinno się cały czas zmieniać ubogo (małe napięcie) bogato (większe) tak aby średnia wyszła stechiometrycznie czyli mniej więcej w połowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> białe do podgrzewanie, odpinasz sondę i wpinasz się w dwa kable nie białe i sprawdzasz na nagrzanym

> silniku czy zmienia wartości to w zakresie 0-1V. Oczywiście wpinasz się we wtyczkę z kablem

> biegnącym od sondy a nie z instalacji.

no tak też się wpinałem z miernikiem waytogo.gif ale wpinając się do instalacji mogę zmierzyć, czy jest napięcie do grzania?

> Jeśli napięcie nie zmienia się jest spora szansa, że sonda uwalona.

> Bo powinno się cały czas zmieniać

tak, jak pisałem - były miliwolty hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> w tym modelu nie stwierdziłem obecności drugiej sondy, ale co do kompa - masz rację.

Zle szukałeś

Quote:

W 2000r. silnik X12XE został zastąpiony przez Z12XE. Modernizacja miała na celu spełnienie norm emisji spalin Euro 4. Dokonano tego przez zintegrowanie katalizatora z kolektorem wydechowym i dodanie drugiej sondy lambda. W związku z tym zamieniono sterownik na Motronic ME 1.5.5.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> zintegrowanie katalizatora z kolektorem wydechowym

to się zgadza

> dodanie drugiej sondy lambda.

może źle coś pojmuję, ale druga sonda jest za katem, tak?

jeśli tak ma być, to jej nie zauważyłem: jest kolektor, kat, kolanko, plecionka i rura... ale zerknę raz jeszcze. waytogo.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no tak też się wpinałem z miernikiem ale wpinając się do instalacji mogę zmierzyć, czy jest

> napięcie do grzania?

tak ale to na zimnym bo grzeje dosłownie kilka chwil.

> tak, jak pisałem - były miliwolty

coś może być z tą sondą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> to się zgadza

> może źle coś pojmuję, ale druga sonda jest za katem, tak?

tak jest to tak zwana sonda prowadząca, kontroluje ona skład mieszanki za katalizatorem i niweluje ewentualne niedoskonałości pierwszej sondy.

> jeśli tak ma być, to jej nie zauważyłem: jest kolektor, kat, kolanko, plecionka i rura... ale

> zerknę raz jeszcze.

jak kolega wcześniej pisał, ze jest to raczej musi być, on się nigdy nie myli smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jeśli tak ma być, to jej nie zauważyłem: jest kolektor, kat, kolanko, plecionka i rura...

Na fotce wydech z corsy, strzałką masz pokazane miejsce gdzie się wkręca sondę

285568441-wydech.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ta sonda niczego nie koryguje tylko informuje

to nie jest prawda, żadna sonda niczego nie koryguje a co najwyżej ecu na podstawie sygnałów z sond. 2 sonda jest sondą prowadzącą i w uzasadnionych przypadkach jej wskazania mają wpływ na skład mieszanki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> w tego co wiem to bada skład spalin i informuje o nieprawidłowej pracy katalizatora często nazywaną

> sonda dla ekologów

informuje także, o tym czy pierwsza sonda działa prawidłowo. Jeszcze niedawno nie przykładałem większej uwagi do sond lambda ale jak się naczytałem na ten temat publikacji p.Myszkowskiego to do mojej 10letniej już prawie vectry kupiłem dwie nowe sondy mimo iż stare jeszcze sprawne ale znając życie nie do końca już wiarygodne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> informuje także, o tym czy pierwsza sonda działa prawidłowo.

dobra panowie, dzięki za wskazówki. blagam.gif

teraz pytanie lajkonika: czy sondę nr 2 pomierzyć tak samo woltomierzem, jak sondę nr 1 ? (o ile oczywiście jest tam gdzieś pod spodem dostęp do wtyczki... hmm.gif)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> dobra panowie, dzięki za wskazówki.

> teraz pytanie lajkonika: czy sondę nr 2 pomierzyć tak samo woltomierzem, jak sondę nr 1 ? (o ile

> oczywiście jest tam gdzieś pod spodem dostęp do wtyczki... )

jedż do kogoś podłaczyć pod tester albo komputer, bo zaczynasz od du.. strony smirk.giftakim swojim sprawdzaniem nawprowadzasz błędów i niewiadomo będzie czego się czepić przy diagnostyce palacz.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

>

Witam.

Więc tak: odczytane błędy to :0130, 0135 i 0170. Te dwa pierwsze pojawiły się pewnie podczas odłączenia sondy.

Jednak 0170 jest opisany jako: nieprawidłowy skład mieszanki; mieszanka za uboga lub zbyt bogata.

Czy zdaniem szanownego grona to wskazuje zdecydowanie i jednoznacznie na sondę nr 1?

Błędy zostały skasowane i 0170 wyskoczył ponownie (w formie kontrolki) po przejechaniu ok. 200km (ale nie w jednym kawałku).

Pozdrawiam 30.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam.

> Więc tak: odczytane błędy to :0130, 0135 i 0170. Te dwa pierwsze pojawiły się pewnie podczas

> odłączenia sondy.

> Jednak 0170 jest opisany jako: nieprawidłowy skład mieszanki; mieszanka za uboga lub zbyt bogata.

> Czy zdaniem szanownego grona to wskazuje zdecydowanie i jednoznacznie na sondę nr 1?

> Błędy zostały skasowane i 0170 wyskoczył ponownie (w formie kontrolki) po przejechaniu ok. 200km

> (ale nie w jednym kawałku).

> Pozdrawiam

A na jakim paliwie jezdzisz? Ja w corsie zony mialem podobne objawy na marketowym paliwie. Ale to juz jakis czas temu. Zalalem paliwo na orlenie i problem z kontrolka zniknal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A na jakim paliwie jezdzisz? Ja w corsie zony mialem podobne objawy na marketowym paliwie.

Zmiana stacji z marketowej na inną nie pomogła, może dlatego, że było tylko pół zbiornika do zatankowania. Ale nie zaszkodzi zrobić kolejne podejście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

> jedż do kogoś podłaczyć pod tester albo komputer,

Odświeżam temat: otóż z braku innych podejrzanych poza sondą nr 1 oraz w celu zdiagnozowania/potwierdzenia/zaprzeczenia występującej usterki bolid został zeskanowany w serwisie (nie ASO, lecz znany u mnie w robocie, bez negatywnych doświadczeń). kod odczytany - 0170, skasowany. zalecenie: wymiana świec zapłonowych; obecne wówczas GM cośtamblebleble (niby oryginały, dedykowane do tego silnika hmm.gif) miały przebieg ok. 40kkm.

efekt? wymiana świec zaowocowała brakiem nawrotu świecenia kontroli emisji spalin od ponad 1000km icon_eek.gif (czekałem na efekty, stąd takie opóźnienie wątku).

tylko raz na kąciku VW spotkałem się z takim wyjaśnieniem błędu kontroli emisji spalin: nieregularne wypadanie zapłonów na 3. cylindrze, lecz wtedy (szukałem innych informacji o VW polo 6n2) odebrałem to jako ironiczną wypowiedź autora. czyżby miał rację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.