Skocz do zawartości

Czujnik parkowania - można wyłączyć?


muha

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór,

No zima nadeszła. Umyłem wczoraj auto, w nocy pierwszy lodek i rano niemiły zgrzyt - błąd czujnika parkowania. FES jest zgodny z tym, co czuję pod palcami - jeden z czujników nie działa. Zamówię sobie nowy z alledrogo, ale dopóki go nie mam, chciałbym nie musieć oglądać tego trójkącika na desce rozdzielczej. Można jakoś odpiąć moduł parkowania, albo wyłączyć go z FES?

A nawiasem mówiąc - te trzy działające czujniki nie drgają jednakowo. Narożny jest silnie wyczuwalny i słyszalny, ale te bliżej środka zderzaka to tak ledwo ledwo. To normalne, czy szykować się na dalsze pady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Umyłem wczoraj auto, w nocy pierwszy lodek i rano niemiły zgrzyt - błąd czujnika

> parkowania

Problem może leżeć nie w samym czujniku , całkiem możliwe że ugnił ci któryś z kabelków przy samej złączce albo masz tam kiepski styk .

Warto się jej bliżej przyjrzeć zanim zamówisz czujnik ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za obie rady. Pierwsza - pewnie elektryk, bo sam zderzaka nie zdejmę, a do tych środkowych czujek dostęp bez tego słaby.

Co do odłączenia ECU - no właśnie: JAK? W sensie - fizycznie (gdzie leży wtyczka, którą mam wypiąć?) czy programowo (w FES nie znalazłem tej opcji)? Zgadywałbym, że fizycznie, a potem FES sam stwierdzi, że nie ma tego modułu. Ktoś potwierdzi/wskaże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Co do odłączenia ECU - no właśnie: JAK? W sensie - fizycznie

Tak.

> (gdzie leży wtyczka, którą mam

> wypiąć?)

Przy ECU czujników, ale nie wiem gdzie jest ECU. passed_out.gif

> Zgadywałbym, że fizycznie, a potem

> FES sam stwierdzi, że nie ma tego modułu. Ktoś potwierdzi/wskaże?

Tak, Yani.

Pozdrawiam BAS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Co do odłączenia ECU - no właśnie: JAK? W sensie - fizycznie (gdzie leży wtyczka, którą mam

> wypiąć?) czy programowo (w FES nie znalazłem tej opcji)? Zgadywałbym, że fizycznie, a potem

> FES sam stwierdzi, że nie ma tego modułu. Ktoś potwierdzi/wskaże?

Jeśli w cromie jest tak samo jak w stilo to centralka pdc jest w bagażniku z tyłu po prawej stronie, pod dojściem do żarówek lampy, za poszyciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeśli w cromie jest tak samo jak w stilo to centralka pdc jest w bagażniku z tyłu po prawej

> stronie, pod dojściem do żarówek lampy, za poszyciem.

Chyba jest z lewej za tą zaślepką w bagażniku - w tapicerce... Ja mam dokładany i własnie tam mam ale gdzie jest oryginał ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chyba jest z lewej za tą zaślepką w bagażniku - w tapicerce... Ja mam dokładany i własnie tam mam

> ale gdzie jest oryginał ....

To jest u mnie ciekawostka - w miejscu, gdzie wg. instrukcji powinna być zaślepka i parę bezpieczników, ja nie mam nic - po prostu lita tapicerka smile.gif Mówię o lewej stronie bagażnika...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To jest u mnie ciekawostka - w miejscu, gdzie wg. instrukcji powinna być zaślepka i parę

> bezpieczników, ja nie mam nic - po prostu lita tapicerka Mówię o lewej stronie bagażnika...

to ciekawe, u mnie w bida-lina sa zaslepki z obu stron i z lewej strony jest skrzynka-instalacja do haka holowniczego ukryta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>błąd czujnika parkowania. FES jest zgodny z tym, co czuję pod palcami - jeden z czujników nie działa.

> A nawiasem mówiąc - te trzy działające czujniki nie drgają jednakowo. Narożny jest silnie

> wyczuwalny i słyszalny, ale te bliżej środka zderzaka to tak ledwo ledwo. To normalne, czy

> szykować się na dalsze pady?

Już kiedyś podpinałem się pod podobny wątek, ale nie uzyskałem jednoznacznej odpowiedzi.

U mnie od kupna nie działa parktronic (czy jak go zwą). Prawy tylny był był podobno uszkodzony - samochód miał jakaś stłuczkę w tył. Jakoś zbytnio ta ikonka na wyświetlaczu mi nie przeszkadzała, ale w ciągu pierwszego pół roku posiadania 3 razy podczas cofania zaczęło "pikać". Kiedyś postanowiłem się temu przyjrzeć, kiedy kolega robił rozrząd. Samochód był podniesiony i mogłem swobodnie wyciągnąć czujnik. Zamieniałem czujniki ze sobą miejscami, ale ciągle kontrolka się świeciła. Jeszcze wtedy nie wiedziałem że te czujniki podczas działania "wibrują". Mam teraz wyciągnięty ten czujnik i mam tylko 3.

Pytanie jest takie, czy można ewidentnie sprawdzić czy jest to uszkodzony czujnik i który. Czy one wpięte są w szereg (jeden uszkodzony to w ogóle nie działa). Bo nie wiem czy kupic w ciemno czujnik na allegro za 100 zł czy może to kwestia uszkodzonego kabla. Jak to zdiagnozować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> czujnik na allegro za 100 zł czy może to kwestia uszkodzonego kabla. Jak to zdiagnozować?

Wskazane było by kupić i podmienić... odpięcie również spowoduje alarm/bład... Czujniki sa delikatne i wrażliwe na działanie myjek ciśnieniowych i różnego rodzaju kraszów ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pytanie jest takie, czy można ewidentnie sprawdzić czy jest to uszkodzony czujnik i który. Czy one

> wpięte są w szereg (jeden uszkodzony to w ogóle nie działa). Bo nie wiem czy kupic w ciemno

> czujnik na allegro za 100 zł czy może to kwestia uszkodzonego kabla. Jak to zdiagnozować?

A czy nie można sprawdzić w FES który to czujnik zgłasza błąd, po czym zamienić go miejscami z innym? Wtedy zależnie od wskazań FES - jeśli zgłaszany jest błąd z tego samego miejsca w instalacji - podejrzana jest wiązka, jeśli z nowego położenia podejrzanego czujnika - podejrzany staje się winnym.

Brzmi prosto, ale wczoraj poprosiłem mechanika o zamianę miejscami dwóch skrajnych czujników, a on na to, że tego od strony tłumika nie jest w stanie dosięgnąć. No i co teraz? Sam zderzaka nie ściągnę... Czy ściągnę? cool.gif

A przy okazji - w tym tygodniu system raz zadziałał poprawnie. Po godzinnym postoju na ciepłym parkingu podziemnym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A czy nie można sprawdzić w FES który to czujnik zgłasza błąd, po czym zamienić go miejscami z

> innym? Wtedy zależnie od wskazań FES - jeśli zgłaszany jest błąd z tego samego miejsca w

> instalacji - podejrzana jest wiązka, jeśli z nowego położenia podejrzanego czujnika -

> podejrzany staje się winnym.

Czy FESem da się sprawdzić konkretny czujnik? Czy tylko cały układ działa/nie działa?

>od strony tłumika nie jest w stanie dosięgnąć. No i co teraz? Sam zderzaka nie

> ściągnę... Czy ściągnę?

Ja mam dość grube przedramie, i jak samochód był podniesiony, że stałem pod nim, to prawego czujnika oraz środkowych się dostałem. Niestety moja łapa okazała się za gruba żeby się zmieścić przy tłumiku. Jak masz długą rękę i chudą - powinno się udać bez ściągania zderzaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.