Skocz do zawartości

Złe wskazanie temperatury na zewnątrz


radek_p14

Rekomendowane odpowiedzi

Mam mały problem z Cromą mianowicie źle pokazuje temperaturę zewnętrzną. Kiedyś wsiadam do niej rano pokazuje 0 stopni i tyle gdzieś było na zewnątrz natomiast po 20 minutach jazdy pokazuje już +15 ( globalne ocieplenie zlosnik.gif ) więc chyba jest coś nie tak. Co może być przyczyną błędnego wskazania temperatury?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Właśnie tak przypuszczałem ale ten czujnik da się wymienić czy trzeba zmieniać całe lusterko?

Sam sie za to nie zabieralem w zadnym samochodzie, ale chlopaki z kacika wyzej czyli Stilo maja temat opanowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A w miarę ogarnięty elektronik jest mi w stanie to zrobić i ile takie coś może kosztować?

Tutaj sobie zerknij http://autokacik.pl/showthreaded.php?Cat=0&Number=283334662&page=0&vc=1

http://tom.tom.w.interii.pl/termometr.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Tylko prócz rezystancji 10k omów podawanej przy 25st.C ważna jest jeszcze stała materiałowa B, a ta przeważnie w sklepach jest nieznana i mało który sprzedawca wie o co chodzi, jak o to zapytasz to patrzą na ciebie jak na kosmitę. (W Gdańsku już trzech dokształciłem)

I tak: dla Fiata/Alfy/Lancii przy przy 0 st.C (woda z lodem) rezystancja powinna wynosić około 33k omy - wg producenta czujników.

A większość dostępnych w sklepach termistorów NTC 10k - bez znanego "B" które przy 25 st.C miały rzeczywiście 10k zaś przy 0 st.C już 22-25k co odpowiada temperaturze wyświetlanej 5-8 st. C - co jest nie do przyjęcia.

Czy ktoś, kto wymieniał czujnik temperatury w lusterku, może ze 100% pewnością potwierdzić jaka wartość rezystancji odpowiada 0 st.C na wyświetlaczu (np. poprzez podpięcie w miejsce termistora potencjometru i ręczne ustawienie wskazania "0" a następnie pomiar ustawionej rezystancji)? Wystarczy 2% dokładność pomiaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam mały problem z Cromą mianowicie źle pokazuje temperaturę zewnętrzną.

Kiedyśna Qnciku Stilo był wątek o czujnikach i "sposób" kalibracji czujnika. W dużym uproszczeniu polegał on na polaniu czujnika bardzo gorącą wodą. yikes.gif

Nie sprawdzałem, bo nie miałem takich problemów ani w Stilo, ani w Cromie.

cool.gifPoszukaj, potestuj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ten >> B57301K0103A003 jest najbardziej zbliżony charakterystyką do fabrycznego, ewentualnie może

> przekłamywać o 0,5st C, co jest do przyjęcia, tylko obudowa dziwaczna :-)

To zapewne obudowa do mierzenia temperatury płynu i będzie miał dużą bezwładność przy pomiarze powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

> To zapewne obudowa do mierzenia temperatury płynu i będzie miał dużą bezwładność przy pomiarze

> powietrza.

Taki czujnik będzie dobry do Cromy to znaczy czy dobrze wskaże temperaturę i zmieści się w obudowie lusterka?

Czujnik od Pandy nr. 71732874

W ASO powiedzieli, że trzeba całe lusterko wymienić za cenę 950zł spineyes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Taki czujnik będzie dobry do Cromy to znaczy czy dobrze wskaże temperaturę i zmieści się w obudowie

> lusterka?

> Czujnik od Pandy nr. 71732874

> W ASO powiedzieli, że trzeba całe lusterko wymienić za cenę 950zł

Założenie tempomatu w ASO do Cromy kosztuje 12 tysięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podbiję temat, bo nieszczęścia chodzą parami: termometr zaczął mi przekłamywać frown.gif Na razie o kilka stopni w górę (jest -1, pokazuje +3, +4). Pytanko tylko do kolegi radka_p14: czy udało się problem rozwiązać przez wstawienie "obcego" termistora, albo jakoś inaczej niż przez wymianę lusterka?

A jakby co do czego: żeby dostać się do czujnika muszę pewnie zdjąć szkło lusterka. Jak to bezpiecznie zrobić? Jest ono przyklejone czy zaczepione od środka? Zakładam, że samo lusterko zdemontuję bez problemu, ale właśnie o szkło się boję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Podbiję temat, bo nieszczęścia chodzą parami: termometr zaczął mi przekłamywać Na razie o kilka

> stopni w górę (jest -1, pokazuje +3, +4). Pytanko tylko do kolegi radka_p14: czy udało się

> problem rozwiązać przez wstawienie "obcego" termistora, albo jakoś inaczej niż przez wymianę

> lusterka?

> A jakby co do czego: żeby dostać się do czujnika muszę pewnie zdjąć szkło lusterka. Jak to

> bezpiecznie zrobić? Jest ono przyklejone czy zaczepione od środka? Zakładam, że samo lusterko

> zdemontuję bez problemu, ale właśnie o szkło się boję...

Jeszcze nic nie robiłem z tym lusterkiem bo trochę zimno a nie chce niczego połamać. Termistor to według mnie nie jest za dobry sposób ponieważ będzie przekłamywał w niskich temperaturach, a przecież najważniejsze jest w tym termometrze właśnie wskazanie niskich temperatur aby gdy jest ujemna temperatura nie włączała się sprężarka klimatyzacji. Dlatego postanowiłem, że założę ten czujnik od Pandy (numer czujnika w ASO 71732874). Co do złożenia to z pewnościom należy zdjąć szkło lusterka( nie jest to trudne należy lusterko ustawić w takim położeniu aby szpara u góry pomiędzy szkłem a obudową była jak największa następnie coś płaskie tam wsadzić i pod wadzić szkło powinno wtedy wyskoczyć później odpinasz kable od podgrzewania i szkło jest osobno) i wykręcić mechanizm ustawiania lusterka wtedy czujnik chyba będzie na wierzchu ale nie jestem o=pewien bo jeszcze tego nie robiłem wink.gif

Czujnik od Pandy

286618408-CzujniktempPanda01.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Termistor to według mnie nie jest za dobry sposób ponieważ będzie przekłamywał w niskich temperaturach

Dzięki za dobre słowo ws. zdejmowania szkiełka - czyli jest to proste. Ale co do termistora to nie mogę się jakoś zgodzić. Czym innym jest ten oryginalny czujnik, jeśli nie właśnie termistorem? Kwestia tylko dobrania właściwego... No dobra, pewnie jest parę innych elementów, które teoretycznie mogłyby pełnić tę rolę, ale wszędzie piszą o termistorach.

A ile PLN życzy sobie ASO za ten czujnik do Pandy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dzięki za dobre słowo ws. zdejmowania szkiełka - czyli jest to proste. Ale co do termistora to nie

> mogę się jakoś zgodzić. Czym innym jest ten oryginalny czujnik, jeśli nie właśnie termistorem?

> Kwestia tylko dobrania właściwego... No dobra, pewnie jest parę innych elementów, które

> teoretycznie mogłyby pełnić tę rolę, ale wszędzie piszą o termistorach.

> A ile PLN życzy sobie ASO za ten czujnik do Pandy?

Co do termistora to opisał to w tym wątku Michu72 ja tam na tych bajerach się nie znam. Czujnik od Pandy kosztuje w granicach 50-70 złotych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakis miesiac temu termometr przeklamywal mi o kilka stopni C, na dworze zalozmy bylo -4*C, wskazywal 0*C. Irytowalo mnie to strasznie.

Jak przyszly odwilze pojechalem na myjnie bezdotykowa, umylem kromke i porzadnym strumieniem wody lusterko. Termometr teraz wskazuje poprawnie temp. Nie wiem o co chodzi, ale dziala smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jakis miesiac temu termometr przeklamywal mi o kilka stopni C, na dworze zalozmy bylo -4*C,

> wskazywal 0*C. Irytowalo mnie to strasznie.

> Jak przyszly odwilze pojechalem na myjnie bezdotykowa, umylem kromke i porzadnym strumieniem wody

> lusterko. Termometr teraz wskazuje poprawnie temp. Nie wiem o co chodzi, ale dziala

Czytałem o tym na forum alfy kilku osobą takie mycie pomogło podobno można też polać ten czujnik gorącą wodą i może zacząć działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wiem o co chodzi, ale dziala

> Solanka jest przewodnikiem więc może się tobie dostała do czujnika lub kabelków a woda ja usunęła..

> radze zapsikać silikonem

heh

podobnego bajzlu potrafi narobić kurz w budzie kompa, który też świetnie przewodzi

Lisek, ale co spryskać silikonem, na około lusterka czy tę sondę od dołu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Lisek, ale co spryskać silikonem, na około lusterka czy tę sondę od dołu ?

Bardzo możliwe że to właśnie sól z drogi w połączeniu z deszczem powoduje zmniejszenie rezystancji wypadkowej i w konsekwencji zawyżone wskazania temp.

Najlepiej dostać się do czujnika w lusterku i tam wymyć, wysuszyć a potem zabezpieczyć styki, połączenia i przewody tak jak Lisek pisał np. silikonem w sprayu.

Jak to nie pomoże to należałoby sprawdzić wiązkę przewodów pod kątem uszkodzeń lub zawilgocenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha! No właśnie zrobiłem podobnie. Założyłem, że skoro zima i śnieg wokół, to może to mieć coś wspólnego ze złym wskazaniem termometru. Napsikałem odmrażacza, zostawiłem na 8 godzin pod pracą. Po południu temperatura już była pokazywana bardzo wiarygodnie. Tylko taka myśl - że skoro wilgoć i ew. solanka zakłócają wskazania, to coś tam jednak zaczyna być nie teges i za jakiś czas będzie bardziej... No i wtedy bez wymiany się nie obejdzie. Ale może do wiosny dotrwamy smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Identycznie ratowałem sie w Stilo... tam były 2 czujniki osobny do climatronika i do compa... w lewym i prawym lusterku... niby czujnik był zalany jakimś silikonem ale i tak cos się tam dostawało... silikon do wnętrza lusterka i na czujnik pomagał po pewnym czasie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.