Skocz do zawartości

Jest na sali elektryk - instalacja 230V


antares

Rekomendowane odpowiedzi

Jest sobie biuro o powierzchni około 250m2

potrzebna instalacja 230V podzielona na gniazdka czyste (comp) i brudne

łącznie do rozdzielni trafia 7kabli brudnych i 8 czystych

1 kabel to:

brudne to max 8 gniazd

czyste to max 4 gniazda

gniazda przeznaczone wyłącznie pod zastosowania biurowe . Aneks kuchenny podłączony pod odrębne obwody.

Czas na pytanie zlosnik.gif

jaki kabel powinien być użyty

1. wg norm

2. wg zdrowego rozsądku

ponoć normy przewidują 3x2.5 a zdrowy rozsądek 3x1.5

no i w przypadku zastosowania cieńszego kabla biglaugh.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 1. wg norm

> 2. wg zdrowego rozsądku

> ponoć normy przewidują 3x2.5 a zdrowy rozsądek 3x1.5

> no i w przypadku zastosowania cieńszego kabla

Według norm. Instalacji się nie robi pod konkretne wykorzystanie, a z założeniem wykorzystania zgodnie z normami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w domu bez względu na przeznaczenie dawałem do gniazd kable 2,5 a do oświetlenia 1,5.

Odpowiednio też zabezpieczenie szło o większym amperażu na gniazda a o mniejszym na oświetlenie.

Wszystko zgodnie z projektem z niewielkim dostosowaniem do przewidywanych potrzeb.

Jeśli sam nie znasz się, nie masz planu, to może niech elektryk podpowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja w domu bez względu na przeznaczenie dawałem do gniazd kable 2,5 a do oświetlenia 1,5.

> Odpowiednio też zabezpieczenie szło o większym amperażu na gniazda a o mniejszym na oświetlenie.

słyszałem, że ponoć 1,5 jest przeznaczone do max 10A czy to prawda ??

> Wszystko zgodnie z projektem z niewielkim dostosowaniem do przewidywanych potrzeb.

projektu brak zlosnik.gif

> Jeśli sam nie znasz się, nie masz planu, to może niech elektryk podpowie.

no właśnie jest problem bo jeden elektryk powiedział że 2,5 a drugi że 1,5 spineyes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Od ładnych paru lat nie słyszałem żeby ktokolwiek nowo wykonywaną instalację dawał 1,5 na gniazda.

> Zawsze idzie 2,5

a znasz na to jakiś paragraf ??

muszę mieć jakąś podkładkę że to ma być 2,5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a znasz na to jakiś paragraf ??

> muszę mieć jakąś podkładkę że to ma być 2,5

Ja nie elektryk z wykształcenia, i myślę że nie paragrafów tutaj szukaj ale projektanta który to ogarnie i odpowiednio zaprojektuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja nie elektryk z wykształcenia, i myślę że nie paragrafów tutaj szukaj ale projektanta który to

> ogarnie i odpowiednio zaprojektuje.

projektant mi nie potrzebny tylko informacja plus paragrafy (jak istnieją) żeby udowodnić rację.

Jak pisałem niżej są dwie sprzeczne informacje od elektryków, jeden upiera się, że 1,5 wystarczy w zupełności, drugi uważa, że trzeba dawać 2,5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a znasz na to jakiś paragraf ??

> muszę mieć jakąś podkładkę że to ma być 2,5

Podkładkę da Ci projektant z uprawnieniami ele.

On to ma wyliczyć z projektowanego zapotrzebowania i z nakazu aby spadek napięcia między złączem instalacji a odbiornikiem nie przekroczył 4% znamionowego napięcia instalacji.

Z kolei wymagania dotyczące wytrzymałości mechanicznej przewodów narzucają przekrój nie mniejszy niż 1.5mm2Cu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Podkładkę da Ci projektant z uprawnieniami ele.

> On to ma wyliczyć z projektowanego zapotrzebowania i z nakazu aby spadek napięcia między złączem

> instalacji a odbiornikiem nie przekroczył 4% znamionowego napięcia instalacji.

> Z kolei wymagania dotyczące wytrzymałości mechanicznej przewodów narzucają przekrój nie mniejszy

> niż 1.5mm2Cu

no dobra, to czy do zastosowań jakie podałem (biuro, bez kuchni, bez farelków, etc.) da radę pójść 1,5 czy trzeba kłaść 2,5. Wiem, dokładny projekt i wyliczenia to co innego, ale tak mniej "oficjalnie" da się ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no dobra, to czy do zastosowań jakie podałem (biuro, bez kuchni, bez farelków, etc.) da radę pójść

> 1,5 czy trzeba kłaść 2,5. Wiem, dokładny projekt i wyliczenia to co innego, ale tak mniej

> "oficjalnie" da się ??

2,5 a podkładkę to Ci później podam jak znajdę w normie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przy zabezpieczeniu 10A zapewne wystarczą przewody 1,5 - z formalnego punktu widzenia

Albo mi się coś przewidziało albo był zapis że dla gniazd wtyczkowych ogólnego stosowania nie mniejszy przekrój niż 2,5mm^ kiedys taki projekcik strugałem i chyba wstawiałem ten warunek hmm.gif

Ale teraz to nie dam sobie za to głowy uciąć oslabiony.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> przewalam te normy ale nie mogę znaleźć. Jak znajdę dam na priv

Ja tam bym nie szukał na pałę.

Raczej szukałbym czegokolwiek w "warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie tekst jednolity" i tam szukać czy jest nakaz lub sugestia zastosowania którejś PN.

Jak nie ma w warunkach - to nie ma paragrafu, bo PN są nieobowiązkowe z wyjątkiem zamówień publicznych.

Stawiam jednak na pieczątkę z upr. bud. w zakresie elektryki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Albo mi się coś przewidziało albo był zapis że dla gniazd wtyczkowych ogólnego stosowania nie

> mniejszy przekrój niż 2,5mm^ kiedys taki projekcik strugałem i chyba wstawiałem ten warunek

> Ale teraz to nie dam sobie za to głowy uciąć

Możliwe.

Bo z samego przypływu prądu, to druty 1,5 pewnie i na 16A by starczyły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do gniazdek zawsze dawałem 2,5 - instalacja będzie trochę czasu leżeć i nigdy nie wiesz co kto podłączy.

Po 1,5 pociągniesz bezpiecznie 10A, a po 2,5 pociągniesz bezpiecznie 16A, zrób bilans mocy i wtedy będziesz wiedział co i jak położyć.

I jeszcze do obliczeń dorzuć to Kalkulator spadku napięcia

PZDR VEN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja tam bym nie szukał na pałę.

> Raczej szukałbym czegokolwiek w "warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich

> usytuowanie tekst jednolity" i tam szukać czy jest nakaz lub sugestia zastosowania którejś PN.

> Jak nie ma w warunkach - to nie ma paragrafu, bo PN są nieobowiązkowe z wyjątkiem zamówień

> publicznych.

> Stawiam jednak na pieczątkę z upr. bud. w zakresie elektryki.

Przewalam normy PN IEC 60364

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Do gniazdek zawsze dawałem 2,5 - instalacja będzie trochę czasu leżeć i nigdy nie wiesz co kto

> podłączy.

> Po 1,5 pociągniesz bezpiecznie 10A, a po 2,5 pociągniesz bezpiecznie 16A, zrób bilans mocy i wtedy

> będziesz wiedział co i jak położyć.

> PZDR VEN

Tak najbezpieczniej przyjąć ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A czy to nie zależy również od długości obwodu , oczywiście nie mam na myśli normy tylko

> rozwiązania praktyczne

Od długości to spadki napięć zależą

Tylko taki zapis znalazłem w swoim projekcie niewiem.gif

Dobór przewodu ze względu na wytrzymałość mechaniczną:

Najmniejsze dopuszczalne przekroje żył zawiera arkusz 52 normy PN-IEC 60364.

Wymagane wartości w przypadku najczęstszych zastosowań oprzewodowania ułożonego

na stałe wynoszą min. 2.5mm2 Cu dla gniazd wtyczkowych ogólnego przeznaczenia.

Przwalam normę PN_IEC_60364_5_523.2001 i nie wiem gdzie to się schowało niewiem.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zależy jak i gdzie ułozone??

> PN-IEC 60364-5-523_2001 tu norma mówi o obciążalności długotrwałej zależnej od ułożenia

Zgadza się. Czasem dla 16A 1,5 może być za mało. Ale dla 10A w sam raz smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Do gniazdek zawsze dawałem 2,5 - instalacja będzie trochę czasu leżeć i nigdy nie wiesz co kto

> podłączy.

masz rację, też wychodzę z takiego założenia. W tym konkretnym przypadku, nie ma szans na podłączanie piecyków, grzałek etc. ale pewności i finezji usera nie da się przewidzieć zlosnik.gif

BTW czy dobrze kumam, że 10A to daje max moc 2,3kW ?

czyli powiedzmy 4 gniazda na jednym obwodzie (czysty) 4xkomputer 400W spokojnie wystarczy - to i tak przegięcie bo jak 4 gniazda to 2 komputery x400W plus dwa monitory x50W co daje 1kW

> Po 1,5 pociągniesz bezpiecznie 10A, a po 2,5 pociągniesz bezpiecznie 16A, zrób bilans mocy i wtedy

> będziesz wiedział co i jak położyć.

rozważając od d..y strony zlosnik.gif ... jeżeli ktoś by założył bezpieczniki 10A to może spokojnie kłaść 1,5

> I jeszcze do obliczeń dorzuć to Kalkulator spadku napięcia

fajna sprawa, tylko jak do tego doliczyć złączki (puszki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> fajna sprawa, tylko jak do tego doliczyć złączki (puszki)

jeżeli od bezpieczników do puszki pociągniesz 1,5 to licz od najdalszego punktu (gniazda), jeżeli dasz 2,5 to licz do puszki.

Musisz przysiąść rozplanować połączenia i policzyć.

PZDR VEN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jeżeli od bezpieczników do puszki pociągniesz 1,5 to licz od najdalszego punktu (gniazda), jeżeli

> dasz 2,5 to licz do puszki.

> Musisz przysiąść rozplanować połączenia i policzyć.

> PZDR VEN

na całe szczęście nie ja to będę musiał liczył.....

ze względu na rozbieżne opinię elektryków (bez szczegółów) postanowiłem zapytać wszechwiedzące AK skromny.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Paragrafów ci nie podam, bo w tym nie siedzę od lat, ale od co najmniej 20 lat obwody gniazdowe

> powinny być wykonywane przewodami minimum 2,5mm2.

jeżeli chodzi o zdrowy rozsądek to jak najbardziej to co wszyscy tu napisali do mnie przemawia, zależy mi właśnie na argumentach do rozmowy czyli właśnie paragrafach wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Paragrafów ci nie podam, bo w tym nie siedzę od lat, ale od co najmniej 20 lat obwody gniazdowe

> powinny być wykonywane przewodami minimum 2,5mm2.

I chyba kolego powinniśmy sie doszkolić sick.gif kuźwa ja tak samo myślałem albo źle to interpretuję niewiem.gif

286669885-Przewody1.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I chyba kolego powinniśmy sie doszkolić kuźwa ja tak samo myślałem albo źle to interpretuję

Też się zastanawiam, czy nie chodzi o możliwość zmniejszenia do 1,5mm2 przekroju przewodu neutralnego w instalacji trójfazowej z fazami 2,5mm2? hmm.gif

Nie widziałem nigdzie obwodów gniazdowych zabezpieczonych 10A, zawsze 16A (i więcej), a z kolei obwody 1,5mm2 zawsze były zabezpieczane 10A lub nawet 6A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Też się zastanawiam, czy nie chodzi o możliwość zmniejszenia do 1,5mm2 przekroju przewodu

> neutralnego w instalacji trójfazowej z fazami 2,5mm2?

Podobnie to zrozumiałem.

> Nie widziałem nigdzie obwodów gniazdowych zabezpieczonych 10A, zawsze 16A (i więcej), a z kolei

> obwody 1,5mm2 zawsze były zabezpieczane 10A lub nawet 6A.

W całej tej normie nie znalazłem tego zapisu o gniazdach wtyczkowych!!!

Nie możliwe że go nie było skoro sie nim podpierałem w robieniu projektu hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Też się zastanawiam, czy nie chodzi o możliwość zmniejszenia do 1,5mm2 przekroju przewodu

> neutralnego w instalacji trójfazowej z fazami 2,5mm2?

> Nie widziałem nigdzie obwodów gniazdowych zabezpieczonych 10A, zawsze 16A (i więcej), a z kolei

> obwody 1,5mm2 zawsze były zabezpieczane 10A lub nawet 6A.

Dlatego dla 16A daje się 2,5.

Jeśli rzeczywiście dalby zabezpieczenia 10A na gniazda, to 1,5 wystarczą.

Ale IMO nie ma co kombinować, bo za kilka lat ktoś może się zdziwić, gdy dołoży odbiorniki, zmieni zabezpieczenie na 16A i sfajczy instalację albo cały budynek bo przewody przegrzeją się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Podobnie to zrozumiałem.

> W całej tej normie nie znalazłem tego zapisu o gniazdach wtyczkowych!!!

> Nie możliwe że go nie było skoro sie nim podpierałem w robieniu projektu

Ja się opierałem sporo lat temu na normach francuskich, które były znacznie do przodu w stosunku do ówczesnych polskich, a jednocześnie choć merytorycznie prawie identyczne z brytyjskimi (oczywiście pomijając gniazda), to liczyły koło 100 stron, a nie tysiące, jak angielskie Wiring Regulations. I twardo jak byk był wymóg prowadzenia obwodów gniazdowych "zwykłych" przewodem minimum 2,5mm2.

Było jedno odstępstwo - dopuszczano doprowadzenia do puszek 2,5mm2, a od nich do gniazd 1,5mm2, ale albo z zabezpieczeniem na początku obwodu 10A, albo obwód na 16A, ale w miejscu zmniejszenia przekroju podzabezpieczenie 10A.

Wiem, że w Polsce przynajmniej kilkanaście lat temu elektrycy stosowali "skrót", czyli to drugie rozwiązanie, ale bez dodatkowych zabezpieczeń 10A.

Z tym, że ja się opierałem i opieram na normach na mieszkania i domy jednorodzinne, może były jakieś odstępstwa na przykład dla pokoi hotelowych, gdzie z założenia nie przewidywano większych obciążeń.

Bo pewnie jak zwykle chodzi o oszczędności, przewody miedziane 2,5 są droższe od 1,5. Chociaż w UK mają teraz spory problem, bo na rynek trafia masa przewodów "podkalibrowych" prawdopodbnie z Chin, czyli nieco cieńszych - zamiast 2,5 mają np. 2,2, a zamiast 1,5 mają np. 1,1 mm2. Problem jest na tyle poważny, że w prasie fachowej przestrzegają wykonawców, żeby w otrzymywanych na budowę przewodach sprawdzali średnicę mikrometrem.

Z drugiej strony znam jeszcze mieszkania z lat 50 w Polsce, gdzie instalacje do dziś są z przewodów izolowanych gutaperką w oplocie i o przekroju żył właśnie mniejszym niż 1,5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja się opierałem sporo lat temu na normach francuskich, które były znacznie do przodu w stosunku do

> ówczesnych polskich, a jednocześnie choć merytorycznie prawie identyczne z brytyjskimi

> (oczywiście pomijając gniazda), to liczyły koło 100 stron, a nie tysiące, jak angielskie

> Wiring Regulations. I twardo jak byk był wymóg prowadzenia obwodów gniazdowych "zwykłych"

> przewodem minimum 2,5mm2.

I prawie dam sobie rękę uciąć że u nas ten zapis widziałem. Jeszcze go poszukam zlosnik.gif

> Było jedno odstępstwo - dopuszczano doprowadzenia do puszek 2,5mm2, a od nich do gniazd 1,5mm2, ale

> albo z zabezpieczeniem na początku obwodu 10A, albo obwód na 16A, ale w miejscu zmniejszenia

> przekroju podzabezpieczenie 10A.

> Wiem, że w Polsce przynajmniej kilkanaście lat temu elektrycy stosowali "skrót", czyli to drugie

> rozwiązanie, ale bez dodatkowych zabezpieczeń 10A.

> Z tym, że ja się opierałem i opieram na normach na mieszkania i domy jednorodzinne, może były

> jakieś odstępstwa na przykład dla pokoi hotelowych, gdzie z założenia nie przewidywano

> większych obciążeń.

> Bo pewnie jak zwykle chodzi o oszczędności, przewody miedziane 2,5 są droższe od 1,5. Chociaż w UK

> mają teraz spory problem, bo na rynek trafia masa przewodów "podkalibrowych" prawdopodbnie z

> Chin, czyli nieco cieńszych - zamiast 2,5 mają np. 2,2, a zamiast 1,5 mają np. 1,1 mm2.

> Problem jest na tyle poważny, że w prasie fachowej przestrzegają wykonawców, żeby w

> otrzymywanych na budowę przewodach sprawdzali średnicę mikrometrem.

> Z drugiej strony znam jeszcze mieszkania z lat 50 w Polsce, gdzie instalacje do dziś są z przewodów

> izolowanych gutaperką w oplocie i o przekroju żył właśnie mniejszym niż 1,5.

Wiem i u nas tez się trafiają takie przewody no.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I prawie dam sobie rękę uciąć że u nas ten zapis widziałem.

We Francuskich normach był wprost - obwody gniazd ogólnego zastosowania - 2,5 mm2, obwody oświetleniowe w normalnych pomieszczeniach - 1,5mm2 (przez normalne chodziło o rozróżnienie od hal, gdzie możesz mieć np. 100 opraw na suficie).

> Jeszcze go poszukam

Daj znać, jak znajdziesz.

> Wiem i u nas tez się trafiają takie przewody

Te z lat 50 to takie z zasady były, wydaje mi się, że 0,75 mm2. Nowych litych od lat nie używam, więc tego tematu już nie znam. Do drobnych robót mam wciąż spore zapasy z lat 90.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.