Skocz do zawartości

Z cyklu głupie pomysły - co zrobić z silniczka od dysku?


Lucyfer

Rekomendowane odpowiedzi

Zdemolowałem kilka starych HDD, bo mi zajmowały miejsce, a oddać całych do utylizacji z powodu danych nie mogłem.

Wyciągnąłem z nich między innymi fajne małe silniczki napędzające talerze. I w ramach głupich pomysłów się zastanawiam, czy nie dałoby się z talerzy wyciąć i wygiąć śmigiełek, a do silniczków podpiąć LEDów żeby to robiło za ozdobne (bo nie użytkowe) wiatrowe oświetlenie w ogródku. Ma ktoś jakieś pomysły? Podobno te motorki są trójfazowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zdemolowałem kilka starych HDD, bo mi zajmowały miejsce, a oddać całych do utylizacji z powodu

> danych nie mogłem.

> Wyciągnąłem z nich między innymi fajne małe silniczki napędzające talerze. I w ramach głupich

> pomysłów się zastanawiam, czy nie dałoby się z talerzy wyciąć i wygiąć śmigiełek, a do

> silniczków podpiąć LEDów żeby to robiło za ozdobne (bo nie użytkowe) wiatrowe oświetlenie w

> ogródku. Ma ktoś jakieś pomysły? Podobno te motorki są trójfazowe.

A mają trzy bieguny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałoby radę, tylko sterowanie silniczkiem bldc to nie jest chop siup. Są do tego gotowe scalaki (np: TDA5144). Można też wykorzystać to co jest na płytce samego dysku.

Same silniczki są często wykorzystywane w np: takich projektach wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dałoby radę, tylko sterowanie silniczkiem blcd to nie jest chop siup. Są do tego gotowe scalaki

> (np: TDA5144). Można też wykorzystać to co jest na płytce samego dysku.

> Same silniczki są często wykorzystywane w np: takich projektach

Ale mnie chodzi raczej w drugą stronę - o wykorzystanie go jako prądnicę tudzież alternator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale mnie chodzi raczej w drugą stronę - o wykorzystanie go jako prądnicę tudzież alternator.

Pamietaj, będziesz musiał zapłacić akcyzę. rotfl.gifrotfl.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa, to sam mam taki wiatrak z silniczka od drukarki smile.gif.

Te z 4 wyprowadzeniami będą lepsze bo mają wyjście ze środka gwiazdy. Dajesz mostek 3-fazowy, najlepiej z diod schottky (mały spadek napięcia), do tego jakiś kondensatorek do wygładzenia napięcia i gotowe. Minus tego jest taki, że może produkować prąd dopiero przy większych obrotach, zależnie od tego ile ma biegunów.

Można go pogonić wiertarką na próbę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Aaa, to sam mam taki wiatrak z silniczka od drukarki .

> Te z 4 wyprowadzeniami będą lepsze bo mają wyjście ze środka gwiazdy. Dajesz mostek 3-fazowy,

> najlepiej z diod schottky (mały spadek napięcia),

Raczej zamierzam wykorzystać to, co mi się wala po szufladach, więc zwykłe krzemowe diody sygnałowe. Bo prąd jakiś wielki to raczej z tego silniczka nie będzie.

> do tego jakiś kondensatorek do wygładzenia

> napięcia i gotowe. Minus tego jest taki, że może produkować prąd dopiero przy większych

> obrotach, zależnie od tego ile ma biegunów.

> Można go pogonić wiertarką na próbę.

A jakie napięcie i prąd to jest w stanie dać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> prąd jakiś wielki to raczej z tego silniczka nie będzie.

Zgadza się i dlatego schottky są lepsze, bo na krzemach może się odłożyć wszystko co ten silniczek wyprodukuje. Ale sprawdzenie nic nie kosztuje.

> A jakie napięcie i prąd to jest w stanie dać?

Parę woltów i kilkadziesiąt mA prądu. Na kilka ledów powinno wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.