Skocz do zawartości

Poradnik tokarza - kompendium na YT


mayster_tcz

Rekomendowane odpowiedzi

> Wszystko fajnie ale teraz to w 90% do obróbki stosuje się noże oprawkowe z wymiennymi płytkami

Jest tam więcej tych odcinków, gościu również z nich korzysta i je omawia, a podstawy są chyba te same smile.gif Z mojego szczątkowego rosyjskiego rozumiem tyle, że naprawdę szeroko i łopatologicznie tłumaczy temat smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jest tam więcej tych odcinków, gościu również z nich korzysta i je omawia, a podstawy są chyba te

> same Z mojego szczątkowego rosyjskiego rozumiem tyle, że naprawdę szeroko i łopatologicznie

> tłumaczy temat

Fajne, szkoda że nie ma jakichś podpisów (choćby po angielsku), bo widać, że gość tłumaczy dokładnie na czym to polega smile.gif Ja niestety nic nie rozumiem, jedynie mogę obrazki pooglądać oslabiony.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Niestety dla znających rosyjski, ale i tak się z przyjemnością ogląda - jakbym więcej rozumiał to

> bym nauczył się toczyć z YT

> Klikamy

Przyda się, ostatnio zanabylem tokarkę i tworzę różne rzeczy smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wszystko fajnie ale teraz to w 90% do obróbki stosuje się noże oprawkowe z wymiennymi płytkami

Zależy gdzie? Wszędzie tam gdzie ja łażę, żeby mi coś wytoczyli, wciąż mają całe góry starych noży z wlutowanym na twardo węglikiem, a nawet sami sobie ten węglik potrafią nowy wlutować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zależy gdzie? Wszędzie tam gdzie ja łażę, żeby mi coś wytoczyli, wciąż mają całe góry starych noży

> z wlutowanym na twardo węglikiem, a nawet sami sobie ten węglik potrafią nowy wlutować.

Tak pewnie w małych wartsztacikach bo te noze to się na kilogramy kupuje a nóż oprawkowy plus płytka to spora kasa dla prywaciarza ok.gifsmirk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> true

> ale czasami uzywamy jeszcze zwyklych nozy.

Robilem na tokarkach sporo lat ,począwszy od kołówki do zestawów kolejowych ,przez armaturę hamulcową do kół monoblokowych ,tam gdzie jest duża produkcja nie ma czasu na szlifowanie noży no.gif

Takie zabawki to teraz tylko w warsztacikach u pana Henia ok.gif20.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Niestety dla znających rosyjski, ale i tak się z przyjemnością ogląda - jakbym więcej rozumiał to

> bym nauczył się toczyć z YT

> Klikamy

rosyjski łatwy jest więc nie widzę problemów

a gościu rzeczywiście elegancko tłumaczy

szkoda, ze nie ma więcej tematów - spawanie, podstawy konstrukcji, lakiernictwo itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> rosyjski łatwy jest więc nie widzę problemów

> a gościu rzeczywiście elegancko tłumaczy

> szkoda, ze nie ma więcej tematów - spawanie, podstawy konstrukcji, lakiernictwo itp

No niestety, choć kiedyś płynnie mówiłem i pisałem, to jakoś nie rozumiem... szczególnie, że to techniczny. Może z czasem sobie przypomnę smile.gif

Co do manuali na YT - trochę tego jest, jak znajde cos wartosciowego to wrzuce, o spawaniu tez cos kiedys ogladalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No niestety, choć kiedyś płynnie mówiłem i pisałem, to jakoś nie rozumiem... szczególnie, że to

> techniczny. Może z czasem sobie przypomnę

> Co do manuali na YT - trochę tego jest, jak znajde cos wartosciowego to wrzuce, o spawaniu tez cos

> kiedys ogladalem.

osłuchasz się i pójdzie gładko

o spawaniu fajny jest po hiszpańsku - ale ja no entiendo en espanol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> true

> ale czasami uzywamy jeszcze zwyklych nozy.

W szczególności przy toczeniu długich i cienkich wałków

Poprzez odpowiednie naostrzenie takiego noża można

zmniejszyć opory toczenia i uzyskać dokładniejszą obrabianą

powierzchnie.

Do noża oprawkowego można zastosować odpowiednie

płytki ale przeważnie na stanie w zakładzie jest jeden

uniwersalny typ płytki max w różnym gatunku spieka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Robilem na tokarkach sporo lat ,począwszy od kołówki do zestawów kolejowych ,przez armaturę

> hamulcową do kół monoblokowych ,tam gdzie jest duża produkcja nie ma czasu na szlifowanie noży

> Takie zabawki to teraz tylko w warsztacikach u pana Henia

Masz racje, tam gdzie jest duza produkcja, nie ma na to czasu, zeby co 5 szt szlifowac noz.Ale w poprzednim zakladzie pracy, do jednej z robót musielismy używać zwyklego noża, bo zadna firma nie potrafila wykonac takiego narzedzia z wymienna plytka.Tutaj kilka fotek z sztukami jakie obrabialem w poprzednich firmach jak i obecnej.

zdjcie0169y.jpg

zdjcie0170hs.jpg

zdjcie0171g.jpg

zdjcie0197x.jpg

zdjcie002xj.jpg

zdjcie0004ds.jpg

zdjcie005mt.jpg

zdjcie006wy.jpg

zdjcie007dg.jpg

zdjcie008g.jpg

zdjcie009ow.jpg

zdjcie010l.jpg

zdjcie0015t.jpg

zdjcie0020so.jpg

zdjcie0021y.jpg

zdjcie0026sc.jpg

zdjcie031jv.jpg

zdjcie0035wf.jpg

zdjcie035x.jpg

zdjcie039tf.jpg

zdjcie041md.jpg

zdjcie0061nu.jpg

zdjcie0062r.jpg

20130214123618.jpg

p1190788w.jpg

displayimagephpk.jpg

A do tego te czesci produkowalismy

zdjcie034u.jpg

Koledze sie nudzilo i zrobil malunek

20130215075142.jpg

a powodem malunku byl zapach oleju,ktorym byly pokryte sztuki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...przed uruchomieniem wrzeciona upewniamy się czy niemawnim klucza bo nisko i szybko lata old.gif

...terco, wysokość noża ustalamy na wysokości osi konika old.gif ...4 złamane noże nie mogą kłamać grinser006.gif

póżniej poszło łatwo zlosnik.gif001.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ...przed uruchomieniem wrzeciona upewniamy się czy niemawnim klucza bo nisko i szybko lata

> ...terco, wysokość noża ustalamy na wysokości osi konika ...4 złamane noże nie mogą kłamać

> póżniej poszło łatwo

Jest osłona ,jak masz klucz w uchwycie osłony nie zamkniesz a jak nie zamkniesz tokarnia nie ruszy old.gifgrinser006.gif

Każdy tokarz powinien wiedzieć jaka jest wysokość osi ok.gifzlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> różne tokarnie widziałem i tylko w kilku brakowało osłon - nawet u ruskich w kołchozie nikt tego

> nie zdejmował

To jeszcze mało widziałeś. W większości remontowanych obrabiarek osłony BHP i ich wyłączniki krańcowe działają przez tydzień. Potem lądują obok maszyny a krańcówki są blokowane aby maszyna bujała bez zakłóceń.Coś na ten temat wiem bo ładnych kilka lat obracam się w tej branży. Ostatnio podejście do bezpieczeństwa trochę się zmieniło ale nadal plany produkcyjne biorą górę nad zdroworozsądkowym podejściem do bezpieczeństwa maszyn zwłaszcza w małych i średnich firmach gdzie plan produkcyjny to być albo nie być dla firmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.