Skocz do zawartości

Jakie okna


marcipio

Rekomendowane odpowiedzi

Kompletnie się na tym nie znam, a trzeba w mieszkaniu wymienić okna. Wentylacja jest kiepska nawet przy starych oknach więc boję się że po wymianie będzie jedna wielka wilgoć.

Jakie okna lepsze, drewniane czy plastiki, 5,6 komorowe, 2 czy 3 szyby, jakie są wady tych rozwiązań i zalety. Jakich producentów szukać a jakich się wystrzegać.

Wszelkie podpowiedzi mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kompletnie się na tym nie znam, a trzeba w mieszkaniu wymienić okna. Wentylacja jest kiepska nawet

> przy starych oknach więc boję się że po wymianie będzie jedna wielka wilgoć.

Weź okna z napowietrznikami.

BTW.

Co do wentylacji, to gdy przejąłem stare mieszkanie, to pierwsze co zrobiłem, do udrożniłem kominy - wszystkie kanały wentylacyjne były zatkane przez gniazda ptaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Weź okna z napowietrznikami.

nie będzie wiało zimą po plecach?

> BTW.

> Co do wentylacji, to gdy przejąłem stare mieszkanie, to pierwsze co zrobiłem, do udrożniłem kominy

> - wszystkie kanały wentylacyjne były zatkane przez gniazda ptaków.

Zgłaszany problem w spółdzielni, kombinowali kilka razy, wkładali jakieś rury żeby wystawały ponad komin ale znów wtedy woda mi się lała przez kratki wentylacyjne jak był duży deszcz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Weź okna z napowietrznikami.

Sorry ale chyba nawiewnik. Napowietrznik to całowicie inne urządzenie .

Co oczywiście nie zmienia faktu że wentylacja być musi. Ja mam w domu higrosterowalne i jestem zadowolony.

Jednak są obostrzenia , nawiewników nie wolno stosować do okien 3-uszczelkowych ( Veka AlphaLine , Deceuninck e-Forte) , producent wyraźnie zabrania bo okna nie spełniaja wtedy konkretnych wymagań i funkcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy będzie chwali swoje. Teoretycznie drewniane, a własciwie z klejonki drewnianej, są najbardziej "ekologiczne". Wymagają jednak konserwacji powłoki lakierniczej. Nie jest to ani przyjemne, ani tanie (jak chcesz zrobić tak jak producent wymaga).

Co do PCV trudno wskazać najlepszy profil. Ważne aby okno było sztywne i profil wielokomorowy - 6 i więcej (grubość profila ponad 80 mm). Niektórzy producenci dodają wkładki styropianowe, które mają poprawić współczynnik przenikania ciepła.

Jest jedna istotna cecha, o której producenci mówią rzadko. Jest nią klasa profila. O klasie profila (najlepsza jest A) decyduje grubość scianki wewnętrznej profila. W klasie A żadna ścianka nie może być cieńsza niż 2,8 mm. Jak jest w rzeczywistości? Niestety pełna ściema. Wielcy producenci okien robią tzw. pogladowe narożniki z zespołem szyb. Niestety te narożniki najcześciej powstają z innego profila niż ten użyty do wykonania okien. W narożniku profil jest w klasie A. To samo dotyczy grubości i rodzaju wzmacniajacego profila stalowego. Zamiast profila stlowego o grubości 1,8 mm dają profile z blachy o powierzchni z mikro występami i grubości 1,2 mm. Podobno tożsame ale musiałby się wypowiedzieć jakiś mechanik. Jak powiedziała kiedyś włascicielka jednej z największych wytwórni okien w Polsce: "każda złotówka oszczędności to znacząca kwota jak robi się milion czy więcej okien rocznie". Jak możesz to poszukaj lokalniej wytwórni produkującej okna z renomowanego profila (nie z regranulatu) klasy A i profila dedykowanego na rynek polski a nie kraje południowe (Włochy, itp).

Może będziesz miał szczeście i trafisz na uczciwych.

Jak producent mówi o wspólczynniku przenikania ciepła w odniesieniu do szyb to proś o współczynnik dla całego okna. Zespół szyb z współczynnikiem = 0,65 jest wykonywalny. Całe okno z takim współczynnikiem to już prawie niespotykane.

Tekst powyższy wymaga poprawki.

Zamiast O klasie profila (najlepsza jest A) decyduje grubość scianki wewnętrznej profila powinno być grubość ścianki widocznej.

Norma PN-EN 12608:2004 dzieli profile okienne na klasy: A, B, C.

Do klasy A zaliczają się profile, których minimalna wartość grubości ścianki o powierzchni widocznej powinna być >= 2,8mm, a dla powierzchni niewidocznej >= 2,5mm.

Do klasy B zaliczają się profile, których minimalna wartość grubości ścianki o powierzchni widocznej powinna być >= 2,5mm, a dla powierzchni niewidocznej >= 2,0mm.

Do klasy C zaliczają się profile, których minimalną wartość grubości ścianki widocznej jak i niewidocznej powinien zadeklarować producent.

f5dd9l.png

kolor czerwony ścianka o powierzchni widocznej

kolor niebieski ścianka o powierzchni niewidocznej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.