Skocz do zawartości

jakie kaloryfery do mieszkania


chemmist

Rekomendowane odpowiedzi

witajcie!

stoję przed wymianą starych żeliwnych kaloryferów w mieszkaniu, tylko teraz pytanie na jakie: aluminiowe żeberkowe czy może stalowe panelowe? Jakieś istotne różnice są pomiędzy nimi, o czym powinienem pamiętać dobierając kaloryfery do mieszkania? niewiem.gif

Bardzo proszę o porady.

Pozdrawiam! smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> witajcie!

> stoję przed wymianą starych żeliwnych kaloryferów w mieszkaniu, tylko teraz pytanie na jakie:

> aluminiowe żeberkowe czy może stalowe panelowe? Jakieś istotne różnice są pomiędzy nimi, o

> czym powinienem pamiętać dobierając kaloryfery do mieszkania?

> Bardzo proszę o porady.

> Pozdrawiam!

lekko OT

byłeś w spółdzielni/wspólnocie ?

może mają plany wymiany i bez sensu wydawać kasę a zwykle nie chcą oddawać za to co sam zamontujesz.

Ja chciałem robić przy generalce, ale okazało się, że za rok wymieniają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> lekko OT

> byłeś w spółdzielni/wspólnocie ?

> może mają plany wymiany i bez sensu wydawać kasę a zwykle nie chcą oddawać za to co sam

> zamontujesz.

> Ja chciałem robić przy generalce, ale okazało się, że za rok wymieniają.

nie, jeszcze ze spółdzielnią się nie kontaktowałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> stoję przed wymianą starych żeliwnych kaloryferów w mieszkaniu, tylko o

> czym powinienem pamiętać dobierając kaloryfery do mieszkania?

> Bardzo proszę o porady.

Aluminiowe mają większą "moc zainstalowaną" na żeberko, więc żeberek będzie mniej w tym samym pomieszczeniu.

Najlepiej zacząć od spółdzielni; sam też tak zrobiłem i w odpowiedzi dostałem pismo z aprobatą moich planów oraz wytyczne co do ilości żeberek i kontakt z firmą obsługującą C.O. w moim budynku.

Jesteś estetą, więc pewnie chcesz, by za kalafiorem też była ładna ściana? Jeśli tak, to zażycz sobie - oprócz zaworu termostatycznego (jeśli występuje) - po zaworku kulowym na zasilaniu i powrocie. Wtedy możesz przy odnawianiu pomieszczenia zdemontować kalafior niezależnie od pory roku i tego, czy pion jest suchy czy napełniony (u mnie akurat jest napełniony cały czas). Do kompletu odpowietrznik i jest OK grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Aluminiowe mają większą "moc zainstalowaną" na żeberko, więc żeberek będzie mniej w tym samym

> pomieszczeniu.

> Najlepiej zacząć od spółdzielni; sam też tak zrobiłem i w odpowiedzi dostałem pismo z aprobatą

> moich planów oraz wytyczne co do ilości żeberek i kontakt z firmą obsługującą C.O. w moim

> budynku.

> Jesteś estetą, więc pewnie chcesz, by za kalafiorem też była ładna ściana? Jeśli tak, to zażycz

> sobie - oprócz zaworu termostatycznego (jeśli występuje) - po zaworku kulowym na zasilaniu i

> powrocie. Wtedy możesz przy odnawianiu pomieszczenia zdemontować kalafior niezależnie od pory

> roku i tego, czy pion jest suchy czy napełniony (u mnie akurat jest napełniony cały czas). Do

> kompletu odpowietrznik i jest OK

Kontaktowałem się ze spółdzielnią, preferują kaloryfery stalowe. Mam skierować do nich pismo i dostanę odpowiedź z wytycznymi dot. kaloryferów i ich mocy.

Czyli rozumiem że większych różnic poza mocą, wyglądem między jednym i drugim typem kaloryferów nie ma?

Patent z zaworami znam i tak zrobię ok.gifsmile.gif

A producentów kaloryferów jednych i drugich, możesz jakiś polecić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czyli rozumiem że większych różnic poza mocą, wyglądem między jednym i drugim typem kaloryferów nie ma?

Zasadniczo nie ma. Różnić się będą sposobem montażu na ścianie i mają dużo mniejszą bezwładność cieplną.

> Patent z zaworami znam i tak zrobię

> A producentów kaloryferów jednych i drugich, możesz jakiś polecić?

Nie bardzo, kupiłem takie, które wyglądały OK, było to już parę lat temu, aluminiowe żeberka (foto poglądowe, ale to taki typ i wzór):

286958981-kaloryfer1.jpg

post-109606-14352520602972_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kontaktowałem się ze spółdzielnią, preferują kaloryfery stalowe. Mam skierować do nich pismo i

> dostanę odpowiedź z wytycznymi dot. kaloryferów i ich mocy.

> Czyli rozumiem że większych różnic poza mocą, wyglądem między jednym i drugim typem kaloryferów nie

> ma?

> Patent z zaworami znam i tak zrobię

> A producentów kaloryferów jednych i drugich, możesz jakiś polecić?

jeśli chodzi o względy estetyczne to mogę polecić Ferroli

grzejnik-aluminiowy-ferroli-pol-5-500.jpg

jak na razie sprawują się również bezawaryjnie

przykładowy link

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> [..] Jeśli tak, to zażycz sobie - oprócz zaworu termostatycznego (jeśli występuje) - po zaworku kulowym na zasilaniu i

> powrocie.

Życzyć to sobie może, wszystko zależy od tego czy są podzielniki na kaloryferach i podejścia spółdzielni. Ja dostałem odpowiedź, że nie ma takiej możliwości - w domyśle, bo sobie zamontuję inny kaloryfer bez podzielnika i nie będę płacił - Co do remontu ściany dostałem propozycję zakręcenia wody, poza sezonem grzewczym, zdjęcie kaloryfera we własnym zakresie, zrobienie co tam chcę założenie a później opłatę za napuszczenie wody...

BTW zawór termostatyczny (to pokrętło) można zdjąć i założyć "zakrętkę" i wtedy dokręcisz że nie cieknie skromny.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Życzyć to sobie może, wszystko zależy od tego czy są podzielniki na kaloryferach i podejścia

> spółdzielni. Ja dostałem odpowiedź, że nie ma takiej możliwości -

Tak, ważne jest jeszcze same podejście wykonawcy.

Może inaczej: w piśmie nic nie wspomniałem o dodatkowych zaworach - tam była tylko wymiana grzejników. Kiedy przyszli fachowcy od C.O. zobaczyli zestaw:grzejniki, zawory, wieszaki. Podali swoją cenę i gotowe. grinser006.gif

Mam podzielniki, mało tego: w piśmie do spółdzielni celowo ująłem grzejnik łazienkowy wodno-elektryczny (drabinka z grzałką) i to też przeszło. Skutek był taki, że ja, jako jedyny (?) nie miałem podzielnika w łazience, z których spółdzielnia wycofała się po 2 lub 3 latach eksperymentowania z wychłodzonymi i zawilgoconymi łazienkami.

Tak że wszystko zależy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zasadniczo nie ma. Różnić się będą sposobem montażu na ścianie i mają dużo mniejszą bezwładność

> cieplną.

> Nie bardzo, kupiłem takie, które wyglądały OK, było to już parę lat temu, aluminiowe żeberka (foto

> poglądowe, ale to taki typ i wzór):

a jeszcze podpytam, o wydajność żeliwnego i aluminiowego żeberka, jest podobne? czy nowy alu kaloryfer będzie miał tyle samo żeberek co stary żeliwny? jest jakiś przelicznik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja spółdzielnia, od samego początku ZAKAZAŁA montażu zaworów.

W łazience wymieniałem, sam na drabinkowy przy remoncie i tam tylko powiedzieli coś o mocy, ale podzielnika na tym jednym grzejniku nie ma z zasady.

Co do montażu zaworów przy wymianie na nowe grzejniki to już inna bajka skromny.gifshhh.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a jeszcze podpytam, o wydajność żeliwnego i aluminiowego żeberka, jest podobne?

Alu mają większą moc przy tych samych parametrach.

> czy nowy alu

> kaloryfer będzie miał tyle samo żeberek co stary żeliwny? jest jakiś przelicznik?

Będzie mniej żeberek, ale przy tej samej wysokości będzie miał zbliżoną szerokość, a to dlatego, że alu żeberka są szersze od żeliwnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.