Skocz do zawartości

OC dla czterdziestolatka


Rekomendowane odpowiedzi

Witam smile.gif

Jestem posiadaczem samochodu który póki co stoi odstawiony w garażu, ale jest plan żeby go kiedyś odrestaurować. Auto zarejestrowane, białe tablice, OC płacone corocznie. Data pierwszej rejestracji to 11/1973, więc w listopadzie autko skończy 40 lat. Obiło mi się o uszy, że w przypadku takiego wieku ciągłość OC nie jest już wymagana.

Mógłby mi ktoś naświetlić temat?

Jak to wygląda w praktyce? Wykupuję ubezpieczenie tylko na okres kiedy zamierzam jeździć? Jaka jest procedura przejścia na takie "preferencyjne" ubezpieczenie? Domyślam się że ubezpieczyciel sam się do mnie nie zgłosi grinser006.gif Czy ubezpieczyciel może odmówić takiego ubezpieczenia (auto od zawsze ubezpieczone w PZU)?

Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> taki przywilej dotyczy aut z żółtymi tablicami,

> na białych musi być ciągłość ubezpieczenia

Głupoty Dyziu opowiadasz no.gifczerwona.gif, tablice nie mają tu nic do rzeczy, możesz mieć pojazd zarejestrowany na białe, czarne, żółte czy czerwone, jeśli ma >40 lat możesz nie płacić OC lub wykupić krótkoterminowe np na 1 mc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zgodnie z ustawą pojazd czterdziestoletni nie musi mieć ciągłości OC.

> Tyle ustawa, a ubezpieczalnie swoje.

A od kiedy to ubezpieczalnie są ponad ustawą icon_eek.gif

Fakt w TU można spotkać niedouczone panie więc radzę wydrukować sobie ustawę i z nią się udać do ubezpieczyciela, jak będziesz miał problem to twardym trza być i nie dać się zbyć, dajesz panience ustawę do poczytania, prosisz kierownika itd, itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zgodnie z ustawą pojazd czterdziestoletni nie musi mieć ciągłości OC.

> Tyle ustawa, a ubezpieczalnie swoje.

Ubezpieczalnie są zobligowane do przestrzegania zapisów w ustawie. To, czy dana firma będzie miała w swojej ofercie ubezpieczenie dla takiego dziadka, to inna inszość. ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie glupiej, Elbombino dobrze mowi, zajrzyj do ustawy, ja wypowiedzilem OC auta na bialych blachach

> i nikt nie sciga.

Antku mógłbyś przybliżyć jak taka procedura wygląda? Trzeba mieć jakiś papier z PZMot-u czy coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Antku mógłbyś przybliżyć jak taka procedura wygląda? Trzeba mieć jakiś papier z PZMot-u czy coś?

odpowiedni wiek w DR, wypowiadasz OC, i kupujesz albo czasowe jak ci potrzebne albo zwykle roczne tez jak ci potrzebne. jak auto stoi w garazu to nie musi miec oc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ubezpieczalnie są zobligowane do przestrzegania zapisów w ustawie. To, czy dana firma będzie miała

> w swojej ofercie ubezpieczenie dla takiego dziadka, to inna inszość.

Mieć to raczej będzie miała tylko pytanie czy to się będzie kalkulować finansowo wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie glupiej, Elbombino dobrze mowi, zajrzyj do ustawy, ja wypowiedzilem OC auta na bialych blachach

> i nikt nie sciga.

W jaki sposób to zrobiłeś ? hmm.gif

Tzn. mam na myśli jak zrobiłeś to bez zbycia/sprzedaży/złomowania auta ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W jaki sposób to zrobiłeś ?

> Tzn. mam na myśli jak zrobiłeś to bez zbycia/sprzedaży/złomowania auta ?

Sposobów jest kilka aby zrobić to normalnie w świetle prawa wink.gif

Trochę lektury

Art. 27. Krótkoterminowa umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych

1. Umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych na czas krótszy niż 12 miesięcy, zwaną dalej "umową ubezpieczenia krótkoterminowego", można zawrzeć, jeżeli pojazd mechaniczny jest:

1) zarejestrowany na stałe, w przypadkach określonych w ust. 2;

2) zarejestrowany czasowo;

3) zarejestrowany za granicą, jeżeli zgodnie z art. 2 katalog pojęć ustawowych, ust. 1 pkt 7a lit. c ustawy o działalności ubezpieczeniowej państwem członkowskim umiejscowienia ryzyka jest Rzeczpospolita Polska;

4) pojazdem wolnobieżnym określonym w art. 2 katalog pojęć ustawowych, pkt 10 lit. b);

5) pojazdem historycznym.

i dalej co to jest pojazd historyczny

11) pojazd historyczny:

a) pojazd zabytkowy w rozumieniu przepisów ustawy - Prawo o ruchu

drogowym, - żółte blachy

b) pojazd wpisany do księgi inwentarza muzealiów zgodnie z przepisami

dotyczącymi ewidencjonowania dóbr kultury w muzeach,

c) pojazd mający co najmniej 40 lat, - dowolny kolor tablic rej.

d) pojazd mający co najmniej 25 lat i uznany przez uprawnionego rzeczoznawcę

samochodowego za pojazd unikatowy lub mający szczególne

znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji - dowolny kolor tablic rej.

Jak Twoj poldek ma >25lat to załatw sobie papier od rzeczoznawcy i łapiesz się na pkt d smile.gif

skromny.gifIThankYou.gif

Nie wiem dlaczego się tak utarło, że ubezpieczenie krótkoterminowe jest tylko dla pojazdów zabytkowych, pewnie dlatego, że niewiele osób wie co to pojzad historyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sposobów jest kilka aby zrobić to normalnie w świetle prawa

> Trochę lektury

> Art. 27. Krótkoterminowa umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych

> 1. Umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych na czas krótszy niż 12 miesięcy, zwaną

> dalej "umową ubezpieczenia krótkoterminowego", można zawrzeć, jeżeli pojazd mechaniczny jest:

> 1) zarejestrowany na stałe, w przypadkach określonych w ust. 2;

> 2) zarejestrowany czasowo;

> 3) zarejestrowany za granicą, jeżeli zgodnie z art. 2 katalog pojęć ustawowych, ust. 1 pkt 7a lit.

> c ustawy o działalności ubezpieczeniowej państwem członkowskim umiejscowienia ryzyka jest

> Rzeczpospolita Polska;

> 4) pojazdem wolnobieżnym określonym w art. 2 katalog pojęć ustawowych, pkt 10 lit. b);

> 5) pojazdem historycznym.

> i dalej co to jest pojazd historyczny

> 11) pojazd historyczny:

> a) pojazd zabytkowy w rozumieniu przepisów ustawy - Prawo o ruchu

> drogowym, - żółte blachy

> b) pojazd wpisany do księgi inwentarza muzealiów zgodnie z przepisami

> dotyczącymi ewidencjonowania dóbr kultury w muzeach,

> c) pojazd mający co najmniej 40 lat, - dowolny kolor tablic rej.

> d) pojazd mający co najmniej 25 lat i uznany przez uprawnionego rzeczoznawcę

> samochodowego za pojazd unikatowy lub mający szczególne

> znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji - dowolny kolor tablic rej.

> Nie wiem dlaczego się tak utarło, że ubezpieczenie krótkoterminowe jest tylko dla pojazdów

> zabytkowych, pewnie dlatego, że niewiele osób wie co to pojzad historyczny.

OK - pytałem trochę w innym kontekście.

Na Motokąciku pytałem w jaki sposób zaprzestać płacenia OC dla pojazdu.

Chodziło mi o to, żeby kupić auto na magazyn części zamiennych - no i płacenie OC w takim przypadku to wyrzucanie pieniędzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> OK - pytałem trochę w innym kontekście.

> Na Motokąciku pytałem w jaki sposób zaprzestać płacenia OC dla pojazdu.

> Chodziło mi o to, żeby kupić auto na magazyn części zamiennych - no i płacenie OC w takim przypadku

> to wyrzucanie pieniędzy.

Tak to będzie ciężko i pozostaje mniejsze lub większe kombinowanie z kasacją pojazdu, lewą umową czy czymś podobnym. sick.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pojeździj po złomach, u nas szło zezłomować samochód bez samochodu za 150zł.

u mnie to samo, ale ostatnio koleżanka dowiadywała się w urzędzie komunikacji, to jej Pani powiedziała, że wyrejestrowac auto może, a co ona z nim zrobi to juz nie ich sprawa, od razu mowię, że nie wiem ile w tym prawdy bo wiem to od koleżanki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.