Skocz do zawartości

Zakup drzwi zewnętrznych


open

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

potrzebuję wymienić drzwi zewnętrzne w domku.

Planuję zakupić drewniane ale nie bardzo rozumiem ich wymiary i sposoby mierzenia - może ktoś mi prosto wyjaśnić jak mam sprawdzić, czy będą to 80/90/100?

Druga sprawa - po wstępnych pomiarach i tak wydaje mi się, że rozmiar będzie nietypowy. Co będzie lepszym rozwiązaniem - zamawianie drzwi na wymiar otworu, czy powiększanie otworu do drzwi?

No i trzecia sprawa - warto dopłacać za dąb, czy sosna wystarczy?

Wstępnie myślę o firmach STOLPAW lub AGMAR (te są robione na wymiar). Help 20.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Cześć,

> potrzebuję wymienić drzwi zewnętrzne w domku.

> Planuję zakupić drewniane ale nie bardzo rozumiem ich wymiary i sposoby mierzenia - może ktoś mi

> prosto wyjaśnić jak mam sprawdzić, czy będą to 80/90/100?

> Druga sprawa - po wstępnych pomiarach i tak wydaje mi się, że rozmiar będzie nietypowy. Co będzie

> lepszym rozwiązaniem - zamawianie drzwi na wymiar otworu, czy powiększanie otworu do drzwi?

> No i trzecia sprawa - warto dopłacać za dąb, czy sosna wystarczy?

> Wstępnie myślę o firmach STOLPAW lub AGMAR (te są robione na wymiar). Help

W pierwszej kwestii Ci odpowiem, że jak masz 80 skrzydło to otwór musi być 90cm. Zatem patrzysz ile masz otworu i odejmujesz 10 cm na futrynę i szczelinę na pianę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W pierwszej kwestii Ci odpowiem, że jak masz 80 skrzydło to otwór musi być 90cm. Zatem patrzysz ile

> masz otworu i odejmujesz 10 cm na futrynę i szczelinę na pianę.

To chyba w wewnetrznych - w zewnetrznych to AFAIR jest 14cm. U mnie na 90tke mam otwor juz obrobiony 102cm + 2cm oscieznicy w tynku + miejsce na pianke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To chyba w wewnetrznych - w zewnetrznych to AFAIR jest 14cm. U mnie na 90tke mam otwor juz

> obrobiony 102cm + 2cm oscieznicy w tynku + miejsce na pianke.

U mnie się Hormanny 110+40 zmieściły o ile dobrze pamiętam w 151cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od producenta, np. w firmie cal, w której ja kupowałem było tak:

rozmiar 90

szerokość drzwi 1000

wysokość drzwi 2058

zalecany otwór w murze (szerokość) 1030

zalecany otwór w murze (wysokość) 2070

Znajdź więc najpierw drzi, zapytaj o wymiary (także te do otworu), zmierz czy Ci wejdą, czy będziesz musiał powiększać otwór, czy szukać innych drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak jest skrzydło 80, to z ościeżnicą ma 90 i wtedy otwór musi być większy o przynajmniej 3

> centymetry.

A to jeszcze zależy jakie kupujemy ościeżnice- zwykłe blokowe, czy regulowane. Nawet rodzaj ościeżnicy rzutuje na wymagany otwór w ścianie. Generalnie ościeżnice regulowane potrzebują mniejszy otwór niż zwykłe.

A poszczególne firmy też nie trzymają żadnego standardu.

Autorowi radziłbym na początek pomierzyć dokładnie otwory w ścanach i po tym wyjdzie, czy dopasuje gotowe drzwi.

EDIT:

Co do tych regulowanych ościeżnic, to oczywiście o drzwiach wewnętrznych było tongue.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Autorowi radziłbym na początek pomierzyć dokładnie otwory w ścanach i po tym wyjdzie, czy dopasuje

> gotowe drzwi.

Dokładnie to nie dam rady - bo... są tam jeszcze zamontowane stare drzwi shocked.gif A wywalać je tylko po to, aby zmierzyć i zostać na 3 tygodnie bez drzwi to trochę mi się nie uśmiecha grinser006.gif

Pomierzyłem zewnętrzny wymiar ościeżnic (bo chodzi o dwie pary drzwi) i wyszło mi coś takiego: 91x202 oraz 99x205, czyli... w pierwsze nie wejdą drzwi 80? hmm.gif

No chyba, że ościeżnica jest wpuszczona w mur, a bez jej wywalenia nie mogę tego zobaczyć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dokładnie to nie dam rady - bo... są tam jeszcze zamontowane stare drzwi

>...wyszło mi coś takiego: 91x202 oraz 99x205, czyli... w pierwsze nie wejdą drzwi 80?

Nie wiem dlaczego, ale wczoraj przeczytałem na opak, że chodzi o drzwi wewnętrzne...

Z zewnętrznymi też nie ma reguły. Np Gerda ma ze 3 rozmiary drzwi 80 i różne typy ościeżnic. Przykładowo rozmiar 80N wymaga otworów 830 lub 891 lub 902 w zależności od typu ościeżnicy.

Typ ościeżnicy trzeba konkretnie dopasować do twojej sytuacji.

Dlatego jak u siebie wymieniałem drzwi wejściowe z mieszkania na klatkę, to nic nie mierzyłem. Po prostu wybrałem sobie model drzwi (Gerda) i zamówiłem u dystrybutora pomiar. Gość przyszedł, pomierzył i zaproponował drzwi 90 z jednoczesnym zmniejszeniem otworu (stare były z lat 50- chyba ok. 100cm). Wysokość była nieistotna, bo drzwi były robione z zapasem i docinane na miejscu.

Potem wpadła ekipa z drzwiami- wypruli stare, domurowali ścianę, docięli i wmurowali/wspawali nową ościeżnicę, docięli drzwi.

Całość wykończona jakąś szybką gipsówką, zostało tylko pomalować ścianę. W szoku byłem- niecałe 3 godziny pracy (kazali rezerwować 5) i właściwie bez słów zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Cześć,

> potrzebuję wymienić drzwi zewnętrzne w domku.

> Planuję zakupić drewniane ale nie bardzo rozumiem ich wymiary i sposoby mierzenia - może ktoś mi

> prosto wyjaśnić jak mam sprawdzić, czy będą to 80/90/100?

> Druga sprawa - po wstępnych pomiarach i tak wydaje mi się, że rozmiar będzie nietypowy. Co będzie

> lepszym rozwiązaniem - zamawianie drzwi na wymiar otworu, czy powiększanie otworu do drzwi?

> No i trzecia sprawa - warto dopłacać za dąb, czy sosna wystarczy?

> Wstępnie myślę o firmach STOLPAW lub AGMAR (te są robione na wymiar). Help

popatrz może w katalogu vikking.eu może Ci podpasuje jakiś wzór, są tam też wymiary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.