Skocz do zawartości

Napięcie w instalacji elektycznej.


pi0trek

Rekomendowane odpowiedzi

> Ostatnio spaliło mi się kilka żarówek, dziś mierzę napięcie w instalacji i jest 270V. Czytam w

> necie i już się zakręciłem.

> Czy może pomiar niedokładny tanim miernikiem? czy raczej coś jest nie halo?

Odpowiedź znajdziesz w tabl 10.2 na stronie:

http://jakoscenergii.pwr.wroc.pl/?PN-EN_50160_%3A2002

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za koleją od licznika mierzyć napięcie w poszczególnych punktach, jeżeli zaraz za licznikiem jest za dużo to gdzieś przed licznikiem i musisz wzywać fachmanów, nie zmieniali coś ostatnio na linii, może jakiś dobrodziej nie skręcił gdzieś kostki grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Za koleją od licznika mierzyć napięcie w poszczególnych punktach, jeżeli zaraz za licznikiem jest

> za dużo to gdzieś przed licznikiem i musisz wzywać fachmanów, nie zmieniali coś ostatnio na

> linii, może jakiś dobrodziej nie skręcił gdzieś kostki

Dom niedawno kupiony, ma zaledwie kilka lat - więc trudno cokolwiek powiedzieć. Wstępnie pomierzę napięcie w różnych punktach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> do Panów elektryków: jak sobie wyobrażacie częściowe upalenie zera, tak żeby w instalacji było

> stabilne 270V~ ?

Stabilnie to nie wiadomo - autor mierzył raz. Jednak jest to jakieś prawdopodobieństwo. Prawdopodobny jest też remont sieci i podniesienie się napięcia, wtedy i tak trzeba dzwonić, co by przełączyli odczep na transformatorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ostatnio spaliło mi się kilka żarówek, dziś mierzę napięcie w instalacji i jest 270V. Czytam w

> necie i już się zakręciłem.

> Czy może pomiar niedokładny tanim miernikiem? czy raczej coś jest nie halo?

Masz w domu 3 fazy? Jeśli tak to pomierz napięcie na wszystkich trzech i między poszczególnymi fazami. 270V zdążyłoby Ci już pewnie spalić kilka sprzętów w domu więc skupiłbym się najpierw na metodzie pomiaru a nie na uszkodzeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> do Panów elektryków: jak sobie wyobrażacie częściowe upalenie zera, tak żeby w instalacji było

> stabilne 270V~ ?

Kwestia jak długo robił pomiar aby stwierdzić to stabilne 270, u znajomego podobne cyrki się działy jak wyciął stary hydrofor z instalacji i w sieci też było coś koło 280v, jak się okazało zero miał gdzieś upalone w przewodzie i dopóki był hydrofor to zero szło z ziemi po rurach i tymczasowo nie było innej opcji jak podłączyć zero s powrotem bo akurat w środku zimy padło grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie

Normalne tudzież prawidłowe to nie jest, ale jest możliwe. Wtedy, jeżeli kolega ma zasilanie trójfazowe i te różnice są między obwodami zasilanymi z różnych faz, a gdzieś przed nim robią się problemy z "zerem".

Naukowo tego nie wyjaśnię, zrobią to na pewno forumowi elektrycy, ale miałem taką sytuację. Było mi ją o tyle łatwo wykryć, że w rozdzielnicy głównej zaraz za licznikiem mam zamiast lampek sygnalizujących obecność faz woltomierze słupkowe na LEDach. Wykazywały pełzającą asymetrię faz sięgającą nawet 30V. A to już powodowało zadziałanie zabezpieczenia silnika trójfazowego pompy wody, co było pierwszym sygnałem problemu. Po kilku tygodniach ponawianych reklamacji w ZE w końcu znaleźli przyczynę i usunęli, tak mi ją właśnie określili jak na wstępie. Powiedzieli, że problem był w stacji trafo nas zasilającej.

A te woltomierze polecam, sprawują się bardzo dobrze od lat. Polska firma Pollin:

_minfc0aab3915.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na szczęście napięcie jest OK, tylko tani miernik nadaje się do śmietnika.

> Z pomiarów wynikają, że na różnych obwodach występuje różne napięcia raz 230V a innym 245V. Czy to

> normalne?

Jeśli masz w mieszkaniu tylko jedną fazę to nienormalne.

Jeśli masz trzy fazy to na każdej mogą być nieco różne napięcia

Tolerancja napięcia w sieci energetycznej wynosi 230+/-10% - od 207V do 253V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeśli masz w mieszkaniu tylko jedną fazę to nienormalne.

Jednofazowe zasilanie także nie wyklucza problemów z pływającym punktem neutralnym, bo ta jedna faza pochodzi i tak z wybranego uzwojenia transformatora trójfazowego.

Tak tylko dodam, dla niewiedzących, że w sytuacji pływania punktu neutralnego napięcie fazowe 230V może zmieniać wartość skuteczną z zakresu od 0 do 400V w zależności o asymetrii obciążenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jednofazowe zasilanie także nie wyklucza problemów z pływającym punktem neutralnym, bo ta jedna

> faza pochodzi i tak z wybranego uzwojenia transformatora trójfazowego.

> Tak tylko dodam, dla niewiedzących, że w sytuacji pływania punktu neutralnego napięcie fazowe 230V

> może zmieniać wartość skuteczną z zakresu od 0 do 400V w zależności o asymetrii obciążenia.

Może sobie pływać, ale w przypadku sprawnej instalacji wewnątrz mieszkania we wszystkich gniazdach powinno być identyczne

(z dużą dokładnością, o ile gdzieś nie ma mocnego odbiornika)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Może sobie pływać,

No właśnie nie może sobie pływać, bo napięcie na poziomie 150V, albo 300V potrafi szybko uszkodzić pewne sprzęty.

Napięcie może się zmieniać w zakresie 230V +-10%, ale tez nie mogą te zmiany być dowolne duże i dowolnie szybkie, bo istnieje takie coś jak współczynnik migotania światła powodujący uciążliwość dla ludzi.

Edit: chyba jednak obaj rozmawiamy o trochę innych rzeczach - ja rozumiem pływanie napięcia, jako pływanie punktu neutralnego, a Ty piszesz o asymetrii zasilania i spadkach napięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.