Skocz do zawartości

rozstaw śrub w feldze...


seteman

Rekomendowane odpowiedzi

> dziękuję za te podpowiedzi...

> a czy jest jakis domowy sposob na zmierzenie rozstawu śrub?

Oczywiście, że jest. Potrzebna jest linijka/suwmiarka oraz podstawy trygonometrii, żeby przeliczyć odległość między dwoma otworami na średnicę koła. No chyba, że ilość otworów jest parzysta, wtedy można mierzyć bezpośrednio.

W celu dokładnych wyników nie trzeba "na oko" oceniać miejsca, gdzie jest środek każdego otworu, tylko można zmierzyć odległość pomiędzy wewnętrznymi i zewnętrznymi krawędziami otworów i uśrednić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> dziękuję za te podpowiedzi...

> a czy jest jakis domowy sposob na zmierzenie rozstawu śrub?

Weź suwmiarkę. Zmierz odległość od krawędzi otworu centralnego do krawędzi otworu śruby. Do tego dodaj połowę otworu centralnego i połowę otworu śruby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Odległość pomiędzy śrubami jest jednym z boków trójkąta, którego jeden z wierzchołków leży na

> środku koła. Można to policzyć właśnie w ten sposób, chociaż rzeczywiście Twoja metoda jest

> prostsza

A to rozstaw śrub oznacza odległość między śrubami?. Zawsze myślałem, ze to promień rozmieszczenia śrub.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A to rozstaw śrub oznacza odległość między śrubami?. Zawsze myślałem, ze to promień rozmieszczenia śrub.

To raczej średnica okręgu, na której znajdują się środki otworów na śruby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No właśnie po to jest ta trygonometria - żeby przeliczyć odległość między śrubami na promień

> rozmieszczenia

Zmierzyć:

1 - odległość od krawędzi otworu centrującego do krawędzi otworu śruby. 2 - średnicę otworu centrującego (jeśli nie znamy),

3 - średnicę otworu śruby (jeśli nie znamy).

Dodać 1+0.5*2+0.5*3 i pomnożyć przez dwa

Gdzie tu trygonometria?

Dla mnie to arytmetyka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zmierzyć:

> 1 - odległość od krawędzi otworu centrującego do krawędzi otworu śruby. 2 - średnicę otworu

> centrującego (jeśli nie znamy),

> 3 - średnicę otworu śruby (jeśli nie znamy).

> Dodać 1+0.5*2+0.5*3 i pomnożyć przez dwa

> Gdzie tu trygonometria?

> Dla mnie to arytmetyka

Tak, tylko ja pisałem o obliczeniu, jeśli zna się tylko odległość między dwoma sąsiednimi otworami -nic więcej. Tzn felga ma np. 5 otworów i odległość między nimi to 7cm - średnicy okręgu przechodzącego przez wszystkie otwory bez trygonometrii (na podstawie tylko tych danych) nie policzysz.

Jasne, że można dokonać pomiarów do krawędzi otworu centrującego i Twoją metodą ominąć trygonometrię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak, tylko ja pisałem o obliczeniu, jeśli zna się tylko odległość między dwoma sąsiednimi otworami

> -nic więcej.

Ale tego to chyba nigdy nie wiadomo.

> Tzn felga ma np. 5 otworów i odległość między nimi to 7cm - średnicy okręgu

> przechodzącego przez wszystkie otwory bez trygonometrii (na podstawie tylko tych danych) nie

> policzysz.

> Jasne, że można dokonać pomiarów do krawędzi otworu centrującego i Twoją metodą ominąć

> trygonometrię.

no

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.