Skocz do zawartości

sterowanie kotlem Immergas Victrix X 24 2 v.2011


Olleo

Rekomendowane odpowiedzi

Kocioł 24KW+CARv2 (sterownik pokojowy)+pogodówka (czujnik temp. zewn.)

Wg wszelkich znakow na ziemi, niebie i w instrukcji obslugi jedyny sposob sterowania tym zestawem (i tak wlasnie mam ustawione), to zalaczanie kotla ponizej ustawionej temperatury wewnetrznej (z czujnika w sterowniku pokojowym), przy czym temp. zasilania wg krzywej grzewczej na podstawie czujnika zewnetrznego, a poszczegolne pokoje termostatami na grzejnikach.

Jest jednak jeden bardzo zasadniczy problem z tym hi-tec sterowaniem - czujnik pokojowy mam w salonie na parterze, a procz salonu mam jeszcze 13 innych ogrzewanych pomieszczen wliczajac przedpokoj i garderobe, ktore moga byc przegrzane lub niedogrzane, bo akurat w salonie juz temp. jest ok, albo jeszcze nie. Przyklad skrajnego przypadku - kominek w salonie. Odpale i juz przestaje grzac w calym domu.

Rozwiazaniem, ktorego nie widze w instrukcji obslugi, byloby sterowanie (wlaczanie) na podstawie temperatury powrotu czynnika grzewczego, a temp. zasilania na podstawie krzywej grzewczej i temp. na zewnatrz.

Jak to zrobic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W zwykłym kotle, nie hiper, super, wystarczy przełączyć elektronikę na pracę bez sterownika

> pokojowego...

musze poczytac, czy da sie tak zrobic bez utraty mozliwosci programowania kotla tym sterownikiem, bo to byloby deko bez sensu. Przeniesc sterownik nie bardzo moge, bo to model przewodowy. Chyba, ze do przedpokoju po drugiej stronie sciany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> musze poczytac, czy da sie tak zrobic bez utraty mozliwosci programowania kotla tym sterownikiem,

> bo to byloby deko bez sensu. Przeniesc sterownik nie bardzo moge, bo to model przewodowy.

> Chyba, ze do przedpokoju po drugiej stronie sciany.

Podepnij mu bezprzewodowy jakiś zestaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Podepnij mu bezprzewodowy jakiś zestaw.

Pytanie, czy kocioł sam się wówczas wyłączy, jeśli różnica temp. zasilania i powrotu będzie zbyt mała? Załóżmy, że przeniosę do korytarza i skręcę tam grzejniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jest jednak jeden bardzo zasadniczy problem z tym hi-tec sterowaniem - czujnik pokojowy mam w

> salonie na parterze, a procz salonu mam jeszcze 13 innych ogrzewanych pomieszczen wliczajac

> przedpokoj i garderobe, ktore moga byc przegrzane lub niedogrzane, bo akurat w salonie juz

> temp. jest ok, albo jeszcze nie. Przyklad skrajnego przypadku - kominek w salonie. Odpale i

> juz przestaje grzac w calym domu.

> Rozwiazaniem, ktorego nie widze w instrukcji obslugi, byloby sterowanie (wlaczanie) na podstawie

> temperatury powrotu czynnika grzewczego, a temp. zasilania na podstawie krzywej grzewczej i

> temp. na zewnatrz.

> Jak to zrobic?

bzdura, sterownik pokojowy jest dobrym rozwiązaniem. Po prostu masz w złym miejscu umieszczony sterownik. Trzeba się trochę zastanowić nad jego umieszczeniem, jak np. dałem w korytarzu. Sprawdza się najlepiej - w pokojach są regulatory na grzejnikach, kominek nie wypacza wyniku, jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pytanie, czy kocioł sam się wówczas wyłączy, jeśli różnica temp. zasilania i powrotu będzie zbyt

> mała? Załóżmy, że przeniosę do korytarza i skręcę tam grzejniki.

Przecież kocioł nie będzie grzał wody, jeśli jej temperatura będzie odpowiednia. Kocioł to bardzo proste urządzenie. Włącza się kiedy temperatura wody (bo zakładam, że wodę masz w układzie CO) spada poniżej zadanej i wyłącza kiedy ją osiągnie. Nic więcej. Oczywiście do tego dochodzi sterownik pokojowy, który podaje sygnał do pieca kiedy ma zacząć grzać oraz regulator pogodowy, który podaje temperaturę wody w układzie w zależności od temperatury na zewnątrz (osobiście go wywaliłem w cholerę, bo mnie denerwował).

Dużo bardziej skomplikowanym układem jest samo CO - tu już wymaga praktyki i często projektu, żeby układ odpowiednio wykonać i wyregulować. Mam nadzieję, że ten element masz wykonany dobrze, bo w przypadku baboli nawet najlepszy piec tego nie nadrobi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam dokładnie taki sam zestaw i takie same obserwacje, sterownik teraz bym przewiesił.

Na forum muratora jest temat o szczegółach programowania, temp czynnika, zużycia gazu itd. Polecam poczytać, jest troche wartościowych postów.

link http://forum.muratordom.pl/showthread.ph...ie-porady/page3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ja mam dokładnie taki sam zestaw i takie same obserwacje, sterownik teraz bym przewiesił.

> Na forum muratora jest temat o szczegółach programowania, temp czynnika, zużycia gazu itd. Polecam

> poczytać, jest troche wartościowych postów.

> link http://forum.muratordom.pl/showthread.ph...ie-porady/page3

Juz tam trafilem, ale wczesniej na forum elektrody podpowiedziano mi, bym procz przeniesienia sterownika przestawil sobie parametr AMB na OFF, czyli wylaczyl sterowanie temp. wewnetrzna przy zachowaniu funkcjonalnosci sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Juz tam trafilem, ale wczesniej na forum elektrody podpowiedziano mi, bym procz przeniesienia

> sterownika przestawil sobie parametr AMB na OFF, czyli wylaczyl sterowanie temp. wewnetrzna

> przy zachowaniu funkcjonalnosci sterownika.

i co to ma dać ? Jak zachować funkcjonalność sterownika jak nie będzie brał pod uwagę temperatury wewnętrznej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> i co to ma dać ? Jak zachować funkcjonalność sterownika jak nie będzie brał pod uwagę temperatury

> wewnętrznej ?

Domyslam sie (nie mam teraz czasu doczytac), ze na sterowniku ustawiasz sobie krzywa grzewcza, offset, temperature komfortowa i ekonomiczna, minimalna temp. zasilania, sterowanie czasowe (komfort/eco), a zamiast temp. wewnetrznej mialby brac temperature obliczeniowa z krzywej grzewczej - ale tego nie jestem pewien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Quote:

12.1 AMB (czujnik temperatury pomieszczenia).

Umożliwia parametryzację funkcji CARV2 związanych z czujnikiem temperatury pomieszczenia.

Ustawiając odpowiednio parametry możemy wybrać następujące opcje:

- ON (ustawienie fabryczne) - praca systemu w oparciu o czujnik temperatury pomieszczenia.

- AMB CR: korekta odczytu czujnika temperatury pomieszczenia, możliwa korekcja wskazań czujnika w zakresie od -3,0 do +3,0°C.

- MODUL - Sposób modulacji palnika:

- ON (ustawienie fabryczne): palnik kotła reaguje na sygnał żądania pracy na c.o. wygenerowany przez CARV2 w oparciu o czujnik temperatury w pomieszczeniu. Temperatura zasilania instalacji c.o. będzie modyfikowana w zależności od różnicy między zadaną a odczytaną temperaturą pomieszczenia.

- OFF: temperatura zasilania będzie utrzymywana na stałym poziomie do momentu uzyskania żądanej temperatury w pomieszczeniu. Palnik kotła reaguje na sygnał żądania pracy na c.o. wygenerowany przez CARV2 i zwarcie zacisków żądania pracy na c.o. w kotle.

UWAGA: W przypadku zainstalowania sondy temperatury zewnętrznej, temperatura zasilana instalacji c.o. będzie utrzymywana na poziomie zależnym od ustawionej krzywej grzewczej.

UWAGA: W obu przypadkach pracy modulacja palnika odbywa się w oparciu o różnicę pomiędzy obliczeniową i rzeczywistą temperaturą wody w kotle.

- OFF (wyłączony) odłącza działanie czujnika pomieszczenia. Kocioł nie reaguje wówczas na zmiany temperatury pomieszczenia. W zależności od programu czasowego utrzymuje zadaną temperaturę zasilania c.o. w komfortowym trybie pracy. W trybie ekonomicznym praca kotła zależna jest od ustawień parametru RIDOTT / REDUCT.

12.2 RIDOTT / REDUCT (praca w trybie ekonomicznym z wył. czujnikiem temp. pomieszczenia):

- RIDOTT OFF / REDUCT OFF: CARV2 w okresach pracy w trybie ekonomicznym wyłącza kocioł (aktywna funkcja przeciwamarzaniowa).

- RIDOTT ON / REDUCT ON: CARV2 w okresach pracy w trybie ekonomicznym zmniejsza obliczeniową temperaturę zasilania o ustawioną wartość (zakres możliwych ustawień od -1°C do -40°C).


http://pl.immergas.com/media/car_v2_instrukcja_lr.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Domyslam sie (nie mam teraz czasu doczytac), ze na sterowniku ustawiasz sobie krzywa grzewcza,

> offset, temperature komfortowa i ekonomiczna, minimalna temp. zasilania, sterowanie czasowe

> (komfort/eco), a zamiast temp. wewnetrznej mialby brac temperature obliczeniowa z krzywej

> grzewczej - ale tego nie jestem pewien.

Za dużo kombinujesz... Tak jak pisze bergerac - ustaw czujnik w zimnym pomieszczeniu i już. Korytarz wg mnie nie jest szczęśliwym miejscem, bo często gęsto są tam przeciągi i czujnik może otrzymywać fałszywe sygnały. Ja mam w sypialni na poddaszu, bo jest zlokalizowana Pn-Wsch i działa doskonale. Kiedyś opisywałem już na HP jak zestawić taki układ. Poszukaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Za dużo kombinujesz... Tak jak pisze bergerac - ustaw czujnik w zimnym pomieszczeniu i już.

> Korytarz wg mnie nie jest szczęśliwym miejscem, bo często gęsto są tam przeciągi i czujnik

> może otrzymywać fałszywe sygnały. Ja mam w sypialni na poddaszu, bo jest zlokalizowana Pn-Wsch

> i działa doskonale. Kiedyś opisywałem już na HP jak zestawić taki układ. Poszukaj.

potestuje na razie tak - najwyzej dla testow nastepnie sprawdze tryb bez czujnika t. wewn. Sterownik mam na kablu, wiec nie przeciagne na poddasze, a nie chce isc w koszty, jesli jest szansa poprawnego dzialania.

Wlasnie ustawilem t. minimalna grzania na 25, offset na 0, autoadaptacja ON, krzywa grzewcza 2.5 i obserwuje. Przez pol godziny podniosl sobie offset do 4°C. Co jakis czas wlacza palnik na pare minut na minimalnej modulacji, a reszte czasu chodzi tylko pompa. Specjalnie podnioslem t. docelowa, zeby sie za szybko nie wylaczyl.

edited: poprawka - podnoosl sobie offset do 14°C, wiec mu zwiekszylem t. min. do 30. Chcialbym miec program lub arkusz kalk. w excelu, ktory pokazywalby mi krzywa grzewcza w zaleznosci od t. minimalnej i maksymalnej, bo to, co jest wydrukowane w instrukcji, pokazuje tylko dla t.min. 25°C i nie wiem jaka wychodzi t. maks i t. zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kocioł 24KW+CARv2 (sterownik pokojowy)+pogodówka (czujnik temp. zewn.)

> Wg wszelkich znakow na ziemi, niebie i w instrukcji obslugi jedyny sposob sterowania tym zestawem

> (i tak wlasnie mam ustawione), to zalaczanie kotla ponizej ustawionej temperatury wewnetrznej

> (z czujnika w sterowniku pokojowym), przy czym temp. zasilania wg krzywej grzewczej na

> podstawie czujnika zewnetrznego, a poszczegolne pokoje termostatami na grzejnikach.

> Jest jednak jeden bardzo zasadniczy problem z tym hi-tec sterowaniem - czujnik pokojowy mam w

> salonie na parterze, a procz salonu mam jeszcze 13 innych ogrzewanych pomieszczen wliczajac

> przedpokoj i garderobe, ktore moga byc przegrzane lub niedogrzane, bo akurat w salonie juz

> temp. jest ok, albo jeszcze nie. Przyklad skrajnego przypadku - kominek w salonie. Odpale i

> juz przestaje grzac w calym domu.

> Rozwiazaniem, ktorego nie widze w instrukcji obslugi, byloby sterowanie (wlaczanie) na podstawie

> temperatury powrotu czynnika grzewczego, a temp. zasilania na podstawie krzywej grzewczej i

> temp. na zewnatrz.

> Jak to zrobic?

A jaki jest format sygnału z tych czujników?

Może wystarczyłoby dołożyć jakiś "oszukiwacz" tzn. sumator w przypadku sygnału analogowego albo dodatkowy styk załączający / wyłączający piec.

Trzebaby jednak zebrać sygnały z tych pomieszczeń i napisać jakiś algorytm porównujący.

Zakładając że stacja wewnątrz daje sygnał binarny poszukałbym pod kątem DS18B20 jako czujników temperatury, można kupić w chinach za grosze takie w metalowej osłonce

381_MED.jpg

Do tego np. arduino zbierające sygnały i realizujące algorytm sterowania

ewentualnie wyświetlacz LCD do prezentacji wyników i jakiś moduł przekaźnikowy aby bezpotencjałowo sterować sygnałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam kocioł z tym samym sterownikiem i dokładnie ten sam problem.

Według mnie zastosowanie jednego czujnika temperatury na tak duży obiekt jest błędem i zawsze będzie problem żeby całość była równomiernie dogrzana.

Problem jest jeszcze większy gdy pojawia się dodatkowe źródło ciepła (np. kominek). Po napaleniu w kominku w całym mieszkaniu temperatura rośnie powodując wyłączenie kotła na około 6 godzin i wychłodzenie całego układu (w tym podłogówki) Stosując niską temperaturę zasilania CO cały układ dosyć długo się nagrzewa co powoduje wychłodzenie mieszkania.

Z moich obserwacji wynika również, iż przy podłogówce zmiana temperatury z komfortowej na ekonomiczną o więcej niż 1 st.C również powoduje zbytnie wychłodzenie całości. Być może powinienem u siebie zmienić w ustawieniach sterownika bezwładność budynku, ale na razie testuję opcję z wyłączonym czujnikiem temperatury wewnętrznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja w tej chwili skrecilem wszystkie grzejniki procz tych w korytarzu do 2-ki (16°C), a te w korytarzu nawet nizej. Na sterowniku ustawilem 16°C, t.min. 20°C, krzywa 3.0. Teraz mysle, ze moze przy tym ustawieniu trzebaby bylo wylaczyc autoadaptacje i dac offset jakies 5-7°C, albo ... kurcze gubie sie w tym, jak ta krzywa wyznaczyc. Wiem, ze chce miec ustawione 20°/20° (t. zasilania/t. zewn.) i 65°/-20°, ale jak to wyznaczyc, jak Immergas zaczyna krzywa od 27°C t. zewnetrznej i by default ma 27°/25°?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ja w tej chwili skrecilem wszystkie grzejniki procz tych w korytarzu do 2-ki (16°C), a te w

> korytarzu nawet nizej. Na sterowniku ustawilem 16°C, t.min. 20°C, krzywa 3.0. Teraz mysle, ze

> moze przy tym ustawieniu trzebaby bylo wylaczyc autoadaptacje i dac offset jakies 5-7°C, albo

> ... kurcze gubie sie w tym, jak ta krzywa wyznaczyc. Wiem, ze chce miec ustawione 20°/20° (t.

> zasilania/t. zewn.) i 65°/-20°, ale jak to wyznaczyc, jak Immergas zaczyna krzywa od 27°C t.

> zewnetrznej i by default ma 27°/25°?

kombinujesz, zostaw te krzywe grzewcze w spokoju, ten sterownik działa na zasadzie pomiaru temperatury w pomnieszczeniu gdzie się znajduje a nie czynnika wody. Masz poprostu źle ustawione miejsce pomiaru bo kodłownia z założenia jest ciepła i źle Ci steruje serowniki piecem .

Jak pisali Ci chłopaki wynieś ten sterownik przede wszystkim z kotłowni jak masz na kablu to niech to będzie już lepiej korytarz . Ale najlepszym rozwiązniem bylo by zainwestowac z 300 zł na coś takiego

sterownik który załącza piec w zależności od temperatury, do niego mozesz dokupić drugą czujkę która mierzy temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Za dużo kombinujesz... Tak jak pisze bergerac - ustaw czujnik w zimnym pomieszczeniu i już.

> Korytarz wg mnie nie jest szczęśliwym miejscem, bo często gęsto są tam przeciągi i czujnik

> może otrzymywać fałszywe sygnały. Ja mam w sypialni na poddaszu, bo jest zlokalizowana Pn-Wsch

> i działa doskonale. Kiedyś opisywałem już na HP jak zestawić taki układ. Poszukaj.

Wszystko ok też po części stosuje te rozwiązanie , ale ma jedną wadę przynajmniej u mnie tj. pietro wychładza się szybciej niż dół i teraz pozostawienie np. sterownika w tym miejscu w trakcie nieobecności domowników skutkuje że piec cały czas pali aby utrzymać tem. pomieszczenia gdzie jest sterownik , natomiast na parterze gdzie jest wyższa temp. wali podłogówka w powietrze. Oczywiście jest wyjście poprzez rozbudowany system do sterowania podłogówką w salonie ale tu idziemy w inwestycję powyżej 1000 zł i nie wiadomo i tak jaka będzie reakcja wynikająca z bezwładności podłogowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wszystko ok też po części stosuje te rozwiązanie , ale ma jedną wadę przynajmniej u mnie tj. pietro

> wychładza się szybciej niż dół i teraz pozostawienie np. sterownika w tym miejscu w trakcie

> nieobecności domowników skutkuje że piec cały czas pali aby utrzymać tem. pomieszczenia gdzie

> jest sterownik , natomiast na parterze gdzie jest wyższa temp. wali podłogówka w powietrze.

> Oczywiście jest wyjście poprzez rozbudowany system do sterowania podłogówką w salonie ale tu

> idziemy w inwestycję powyżej 1000 zł i nie wiadomo i tak jaka będzie reakcja wynikająca z

> bezwładności podłogowego.

Zgoda, z tym że ciepło zawsze zasuwa w górę. Dzięki temu uciekające z dołu ciepło wędruje do góry i siłą rzeczy dogrzewa też pomieszczenia na górze. bilans cieplny wyjdzie więc podobnie jak wyłączenie podłogówki na dole i odpalenie na maxa grzejników u góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zgoda, z tym że ciepło zawsze zasuwa w górę. Dzięki temu uciekające z dołu ciepło wędruje do góry i

> siłą rzeczy dogrzewa też pomieszczenia na górze. bilans cieplny wyjdzie więc podobnie jak

> wyłączenie podłogówki na dole i odpalenie na maxa grzejników u góry.

Generalnie tamat rzeka, co dom to inaczej , można włożyć dużo kasy i efekty oszczędności mogą być mizerne.

Mi po głowie chodzi sterowanie zaworami podłogówki np. przez centralę Euraton 8000 ale koszt takiego gadżetu to w granicach 2 kzł , ale wtedy można sobie nawet w klopie dedykowaną temperaturę ustawić smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wszystko ok też po części stosuje te rozwiązanie , ale ma jedną wadę przynajmniej u mnie tj. pietro

> wychładza się szybciej niż dół i teraz pozostawienie np. sterownika w tym miejscu w trakcie

> nieobecności domowników skutkuje że piec cały czas pali aby utrzymać tem. pomieszczenia gdzie

> jest sterownik , natomiast na parterze gdzie jest wyższa temp. wali podłogówka w powietrze.

> Oczywiście jest wyjście poprzez rozbudowany system do sterowania podłogówką w salonie ale tu

> idziemy w inwestycję powyżej 1000 zł i nie wiadomo i tak jaka będzie reakcja wynikająca z

> bezwładności podłogowego.

Ja nie mam podlogowki, wiec odpada problem z jej sterowaniem. Wg madrych glow, jak mam skrecone grzejniki w korytarzu i tam jest sterownik, to kociol grzeje sobie, poki termostaty na grzejnikach sie nie pozamykaja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Generalnie tamat rzeka, co dom to inaczej , można włożyć dużo kasy i efekty oszczędności mogą być

> mizerne.

> Mi po głowie chodzi sterowanie zaworami podłogówki np. przez centralę Euraton 8000 ale koszt

> takiego gadżetu to w granicach 2 kzł , ale wtedy można sobie nawet w klopie dedykowaną

> temperaturę ustawić

Kumpel w podlogowce ma zawor mieszajacy sterowany jakims sterownikiem - miesza powrot z zasilaniem, by temp. na podlogowce odpowiadala potrzebom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kumpel w podlogowce ma zawor mieszajacy sterowany jakims sterownikiem - miesza powrot z zasilaniem,

> by temp. na podlogowce odpowiadala potrzebom.

to zupełnie inna "bajka" miesza dla tego aby temp. na podłodze nie była za duża bo nie może .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja nie mam podlogowki, wiec odpada problem z jej sterowaniem. Wg madrych glow, jak mam skrecone

> grzejniki w korytarzu i tam jest sterownik, to kociol grzeje sobie, poki termostaty na

> grzejnikach sie nie pozamykaja.

jak piec chodzi to znaczy że temp. w korytarzu nie osiągnęła poziomu ustawionego na sterowniku , zawory na grzejnikach nie mają nic do rzeczy , znaczy się maja bo jak masz je mocno przykręcone to aby osiągnąć właściwą temperaturę piec musi cały czas "chodzić".

Jak chcesz w miarę dobrze tym sterować to zostaje Ci użycie bezprzewodowego sterownika np. Euraton.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jak piec chodzi to znaczy że temp. w korytarzu nie osiągnęła poziomu ustawionego na sterowniku ,

> zawory na grzejnikach nie mają nic do rzeczy , znaczy się maja bo jak masz je mocno

> przykręcone to aby osiągnąć właściwą temperaturę piec musi cały czas "chodzić".

> Jak chcesz w miarę dobrze tym sterować to zostaje Ci użycie bezprzewodowego sterownika np. Euraton.

No ale moment, wylaczy sie piec, jesli t. zasilania i powrotu beda zblizone, czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No ale moment, wylaczy sie piec, jesli t. zasilania i powrotu beda zblizone, czy nie?

TAK

Na piecu jest ustawiona temp wody w obiegu co, piec podgrzewa do takiej temp i sie rozłacza.Sterownik dalej daje impuls "grzać" do momentu aż zarejestruje że w pomieszczeniu jest żadana temp powietrza. Woda w układzie ( to zależy od pieca i ustawień) jeśli się ochłodzi o 5-6 stopni wtedy piec znów się urchamia i ja podgrzewa do zadanej temp i tak wkoło...

To przeciez jest proste jak konstrukcja cepa...

Jak pisali koledzy powyżej - jedyne wyjście w twojej sytuacji to optymalizacja miejsca sterownika. Przecież możesz pod listwami gdzies przewód puścić i przenieśc go w bardziej korzystne dla Ciebie miejsce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No ale moment, wylaczy sie piec, jesli t. zasilania i powrotu beda zblizone, czy nie?

I tak i nie, to zależy gdzie będzie czujnik który ten piec uruchamia, uruchomienie nie ma nic wspólnego z temp. powrotu to działa na zasadzie włącz - wyłącz palnik w piecu w zależności od temp. na sterowniku. jak postawisz sterownik w oknie to piec bedzie "chodził" 24/24 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I tak i nie, to zależy gdzie będzie czujnik który ten piec uruchamia, uruchomienie nie ma nic

> wspólnego z temp. powrotu to działa na zasadzie włącz - wyłącz palnik w piecu w zależności od

> temp. na sterowniku. jak postawisz sterownik w oknie to piec bedzie "chodził" 24/24 .

No nie wiem ... u mnie w piecu( termet) jest tak że jak nagrzeje wode w układzie do zadanej temp to wyłacza palnik i chodzi tylko "pompka" cyrkulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I tak i nie, to zależy gdzie będzie czujnik który ten piec uruchamia, uruchomienie nie ma nic

> wspólnego z temp. powrotu to działa na zasadzie włącz - wyłącz palnik w piecu w zależności od

> temp. na sterowniku. jak postawisz sterownik w oknie to piec bedzie "chodził" 24/24 .

I przy zakreconych grzejnikach podnosil temperature wody w nieskonczonosc? hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No ale moment, wylaczy sie piec, jesli t. zasilania i powrotu beda zblizone, czy nie?

Wydaje mi sie, ze dobrze kombinujesz. Ale to czy w Twoim przypadku bardziej korzystne (w sensie zuzycia gazu) bedzie sterowanie wlacz/wylacz na podstawie temperatury wewnatrz (przy odkreconych zaworach przy grzejnikach), czy olanie termostatu i regulowanie temperatury zaworami na grzejnikach tego juz nikt nie wywrozy.

Musisz sie pewnie sam pobawic i zobaczyc jak sie to sprawdza, co pewnie wlasnie robisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I tak i nie, to zależy gdzie będzie czujnik który ten piec uruchamia, uruchomienie nie ma nic

> wspólnego z temp. powrotu to działa na zasadzie włącz - wyłącz palnik w piecu w zależności od

> temp. na sterowniku. jak postawisz sterownik w oknie to piec bedzie "chodził" 24/24 .

musisz odróżnić kwestię sygnału do pieca - grzać - jaką daje sterownik pokojowy, a załączanie palników w zależności od temperatury wody. Temperatura wody ma najwyższy priorytet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ja w tej chwili skrecilem wszystkie grzejniki procz tych w korytarzu do 2-ki (16°C), a te w

> korytarzu nawet nizej. Na sterowniku ustawilem 16°C, t.min. 20°C, krzywa 3.0. Teraz mysle, ze

> moze przy tym ustawieniu trzebaby bylo wylaczyc autoadaptacje i dac offset jakies 5-7°C, albo

> ... kurcze gubie sie w tym, jak ta krzywa wyznaczyc. Wiem, ze chce miec ustawione 20°/20° (t.

> zasilania/t. zewn.) i 65°/-20°, ale jak to wyznaczyc, jak Immergas zaczyna krzywa od 27°C t.

> zewnetrznej i by default ma 27°/25°?

ale co, chcesz ustawić krzywą grzewczą lepiej niż producent zaprojektował ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ale co, chcesz ustawić krzywą grzewczą lepiej niż producent zaprojektował ?

Nie. Chce dobrac takie parametry krzywej, offsetu krzywej, S5 (temp. minimalna zasilania) i S6 (temp. maksymalna zasilania), by dla 20 stopni na zewnatrz wypadala temperatura 20 stopni na kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie. Chce dobrac takie parametry krzywej, offsetu krzywej, S5 (temp. minimalna zasilania) i S6

> (temp. maksymalna zasilania), by dla 20 stopni na zewnatrz wypadala temperatura 20 stopni na

> kotle.

to daj wykres krzywej jak u Ciebie wygląda. Po drugie - czy w Twoim piecu jest regulowana temperatura zasilania czy powrotu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> to daj wykres krzywej jak u Ciebie wygląda. Po drugie - czy w Twoim piecu jest regulowana

> temperatura zasilania czy powrotu ?

Pewien gosc na elektrodzie zaproponowal mi taka krzywa (OTC 3.5, offset -8 stopni):

krzywa_578e945.jpg

Zarowno regulowana, jak i ustawiana jest temperatura zasilania (no coz, powrotu nie da sie regulowac z kotla grinser006.gif)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pewien gosc na elektrodzie zaproponowal mi taka krzywa (OTC 3.5, offset -8 stopni):

> Zarowno regulowana, jak i ustawiana jest temperatura zasilania (no coz, powrotu nie da sie

> regulowac z kotla )

wygląda bardzo sensownie ok.gif

Odnośnie temperatury - to jestem zaskoczony, bo najczęściej regulacja jest właśnie temperaturą powrotu. Przecież woda ciągle krąży, po co regulować to co jest na wyjściu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wygląda bardzo sensownie

> Odnośnie temperatury - to jestem zaskoczony, bo najczęściej regulacja jest właśnie temperaturą

> powrotu. Przecież woda ciągle krąży, po co regulować to co jest na wyjściu ?

U mnie też regulowana jest temp. na wyjściu (kocioł gazowy). Temp. powrotną kocioł też analizuje i na jej podstawie zmienia wielkość płomienia, bądź go wyłącza stopniowo obniżając temp. na wyjściu [najlepiej widać to w trybie auto, gdzie potrafi zastartować od 80 stopni i wraz ze zwiększeniem się temp. wody powracającej schodzi do 55-45 na wyjściu, a później się wyłącza.]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wygląda bardzo sensownie

> Odnośnie temperatury - to jestem zaskoczony, bo najczęściej regulacja jest właśnie temperaturą

> powrotu. Przecież woda ciągle krąży, po co regulować to co jest na wyjściu ?

ale reguluje sie to, na co ma sie wplyw - temperatura powrotu, to sprzezenie zwrotne, jej piec przeciez nie zmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ale reguluje sie to, na co ma sie wplyw - temperatura powrotu, to sprzezenie zwrotne, jej piec

> przeciez nie zmienia.

ano właśnie smile.gif sam podałeś powód, dla którego badanie temperatury powrotu i na jej podstawie sterowanie palnikiem ma największy sens ok.gif

Natomiast nie chciałbym tutaj toczyć polemiki, pewnie jest tak, że każdy z producentów stosuje własne rozwiązanie, grunt, że osiągnięty efekt jest odpowiedni ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> musisz odróżnić kwestię sygnału do pieca - grzać - jaką daje sterownik pokojowy, a załączanie

> palników w zależności od temperatury wody. Temperatura wody ma najwyższy priorytet.

to wiem piec powiedzmy żyje swoim życiem, elektronika piece i utrzymuje temperatury zadane mu na piecu czy to wody do mycia czy to wody do CO . Co do piorytetów to jeszcze kwestia czy masz jedno czy dwufunkcyjny piec.

Może nie właściwie to ująłem że sterowniki załącza piec , nazwijmy to że sterownik każe uruchomić pompę obiegu CO, jeżeli czynnik będzie na poziomie ustalonym na piecu to nie uruchomi palnika, jeżeli woda w układzie jest poniżej założonego poziomu dołączany jest palnik który grzeje wodę w układzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.