Skocz do zawartości

samodzielna wymiana rozrzadu JTD - mocna przestroga


kasyx

Rekomendowane odpowiedzi

Mimo ze temat nie jest pytaniem to w moim odczuciu powinien znalezc sie na technicznym.

Ale do sedna sprawy. Przy pomocy kilku opisow i tutoriala zabralem sie 3 miesiace temu za wymiane rozrzadu w swoim Stilo 1.9 JTD (115KM) i poszlo mi calkiem niezle. Robota w miare prosta, przyjemna i przy zastosowaniu minimum uwagi bezpieczna. Policzylem zabki na pasku, poznaczylem kola lakierem do paznokci etc etc...

ALE ...

o ile zablokowanie lewej gornej zebtaki jest bezproblemowe i wystarczy wkrecic srubke, jak rowniez sciagniecie kola zebatego walka rozrzadu w celu wymiany pompy wody tez nie jest specjalnie trudne bo ma sworzen i nie da sie tam nic zepsuc tak przy blokowaniu kola od walu korbowego popelnilem jak sie okazalo masakryczny w skutkach blad sciana.gif

oto i on:

287470637-srubkawkole.jpg

W celu zablokowania kola wkrecilem srubke ale na tyle nieudolnie (czyt. za mocno) ze ..... pekla obudowa pompy oleju facepalm%5B1%5D.gif

Nieswiadomy tego probowalem znalezc przyczyne usterki, myslalem ze puscila srubka misy olejowej, nawet zadalem pytanie tutaj jak ja sciagnac bo nie moglem podejsc kilku srubek.

W koncu sie poddalem bo musialem dolewac 1L oleju na ok 500-600km i oddalem do mechanika. Po kilka dniach znalazl problem ktory juz opisalem.

Rysunek pogladowy:

czerwony - obrys pompy oleju

zielony - srubka z zerwanym gwintem ktora to miala byc przyczyna problemu

zolty - tak sie lal olej

287470637-cieknie.jpg

KOSZTY?

1. nowy pasek rozrzadu bo stary jest caly zaolejony - 69 zl

2. uszczelniacz walu - ok 12-15 zl

3. uzywana pompa oleju - 120 zl

4. robocizna obejmujaca: wymiane rozrzadu bo znowu trzeba wszystko sciagac, zdjecie misy olejowej bo pompy sie nie da wyjac bez smoka, i wymiana pompy - 400 zl

w sumie .... 600 PLN beksa.gif

mam nadzieje ze ostrzezenie sie przyda a ja mimo takiej lekcji caly czas bede robil samodzielnie bo raz ze sprawia mi to frajde, dwa ze mimo wszystko ... jest taniej w ogolnym rachunku :/

post-109412-14352522955963_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre ostrzeżenie dla tych co sądzą ,że sami dadzą radę. Pomyślcie ile kosztuje nowy wałek , popychacze , uszczelki , turbina , które mogły paść przez brak smarowania spowodowany takim wyciekiem. Raz na te 5 lat można zapłacić w aso 250zł brutto za wymianę , ma się gwarancję na rok a i święty spokój ,że będzie śmigało niewiem.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dobre ostrzeżenie dla tych co sądzą ,że sami dadzą radę. Pomyślcie ile kosztuje nowy wałek ,

> popychacze , uszczelki , turbina , które mogły paść przez brak smarowania spowodowany takim

> wyciekiem. Raz na te 5 lat można zapłacić w aso 250zł brutto za wymianę , ma się gwarancję na

> rok a i święty spokój ,że będzie śmigało

wymiana rozrządu w 8/10V jtd jest tak prosta, że nie wiem co tam można zepsuć grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> raz ze sprawia mi to frajde, dwa ze mimo wszystko ... jest taniej w ogolnym rachunku :/

pozwole se wtracic 3 grosze...

raz - zgoda

dwa - no way. Stoisz 2x. No chyba ze autko rekraacyjnie piate w rodzinie. Ja sobie nie moge pozwolic na niekontrolowane uziemienie zadnej z padak ktorymi dysponuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wymiana rozrządu w 8/10V jtd jest tak prosta, że nie wiem co tam można zepsuć

Wymieniałem głowicę,pasek rozrządu nie stosując żadnych blokad.Było to na...jachcie oceanicznym na wodzie /falka/ z bardzo złym dostępem/.Wynik pozytywny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie do autora, cytat z mojego manuala wymiany rozrządu (wtedy też robiłem pierwszy raz).

Quote:

Musimy pamiętać aby nie przykręcać ich na siłę i czegoś nie uszkodzić, dokręcamy tak aby koła były zablokowane, więc dużej siły tu nie potrzeba.


Kolega się nie zastosował nono.gif Ja wkręcałem je ręką, gdy doszła do obudowy pompy (wtedy nawet nie wiedziałem że to pompa jest) dokręciłem kluczem z 1/4 obrotu, wystarczająco mocno by się nie okręciło i wystarczająco słabo by nie zostawić nawet śladu po śrubie.

No ale zdarza się najlepszym, nie mówię że ja niczego nigdy nie popsułem.

Tak jak autor też bym mimo to i mimo nie jednej mojej wpadki robił dalej sam. IMO ogólny rachunek i tak jest niższy, wole płacić za swoje błędy niż za błędy mechanika - które wy (pozostali) nazywacie kolejną awarią, bo może moje doświadczenie z mechanikami nie jest duże, ale wystarczające by stwierdzić że nie jeden mechanik zrobił by dokładnie to samo, po czym zakleił sylikonem... a jak przyjedziecie po tygodniu z awarią bo sylikon puścił to nie dość że to już się nie nazywa błąd mechanika, tylko zupełnie nowa awaria (bo i co ma wspólnego pompa oleju do rozrządu?) to jeszcze mechanik ma robotę - och, jakie to polskie zlosnik2.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.