Skocz do zawartości

Ogrzewanie podlogowe, silikat i takie tam


Chalek

Rekomendowane odpowiedzi

Hello!

Jako ze jestem na etapie zakupu mieszkania to mam pytanka.

W calym mieszkaniu ma byc ogrzewanie podlogowe, zasilanie Z Sieci miejskiej.

Czy to dobre rozwiazanie?

Budynek zrobiony bedzie z silikatu? Wiem ze dobrze izoluje akustycznie, jakie jeszcze ma zalety?

No i jakie macie rady przy zakupie od dewelopera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Hello!

> Jako ze jestem na etapie zakupu mieszkania to mam pytanka.

> W calym mieszkaniu ma byc ogrzewanie podlogowe, zasilanie Z Sieci miejskiej.

> Czy to dobre rozwiazanie?

Dobre, nie ma lepszego komfortu niz ciepla podloga, jezeli oczywiscie wszystko jest dobrze zrobione. U siebie bede robil podlogowke wszedzie poza sypialniami.

> Budynek zrobiony bedzie z silikatu? Wiem ze dobrze izoluje akustycznie, jakie jeszcze ma zalety?

dobra izolacja akustyczna i duza pojemnosc akumulacji ciepla to glowne zalety silikatu

> No i jakie macie rady przy zakupie od dewelopera?

Na odbior techniczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bo jest wieksza cyrkulacja powietrza, wraz z kurzem, bo spi sie prawie na grzejniku, bo jest taniej

> tradyjnie i niby zdrowiej.

Bzdury Pan prawisz.

Cyrkulacja najleprza jest na grzejnikach, dolem zasysa gora wywiewa i zbiera sie na nich duzu kurzu.

Grzejnik tez pewnie jest drozszy od kilkudziesieciu metrow pexa. Poza tym jezeli byla by wszedzie podlogowka to i cala instalacja co hyla by prostrza niz przy mieszanej- podlogowka+grzejniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bo jest wieksza cyrkulacja powietrza, wraz z kurzem, bo spi sie prawie na grzejniku, bo jest taniej

> tradyjnie i niby zdrowiej.

Pytam, bo sam wolalbym jeden typ ogrzewania, co powinno uproscic cala instalacje...na dole na pewno bedzie podloglowka, ale na pietrze sie ciagle waham. W pokojach dzieciakow fajnie jakby im tylki nie marzly bawiac sie na podlodze, ja sam nigdy nie mialem okazji spac w sypialni z 'ciepla' podloga...

Dodatkowo bedzie wentylacja mechaniczna, wiec cyrkulacja powietrza bedzie tak czy owak wymuszona przez nia hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pytam, bo sam wolalbym jeden typ ogrzewania, co powinno uproscic cala instalacje...na dole na pewno

> bedzie podloglowka, ale na pietrze sie ciagle waham. W pokojach dzieciakow fajnie jakby im

> tylki nie marzly bawiac sie na podlodze, ja sam nigdy nie mialem okazji spac w sypialni z

> 'ciepla' podloga...

> Dodatkowo bedzie wentylacja mechaniczna, wiec cyrkulacja powietrza bedzie tak czy owak wymuszona

> przez nia

U mnie dokladnie te same zalozenia. Dol na 100% wraz z jedna sypialnia bedzie podlogowka, na gorze wlasnie mysle o grzejnikach lub ewentulanie sciennym. Mieszacz to nie jest jakas skomplikowna technologia czy drogi element. Na gorze tez podloga nie bedzie tak zimna jak na dole, pozostaje jeszcze tj ktos napisal kwestia dywanikow w sypialniach.

Takze na razie jestem na nie dla podlogowki na pietrze ale finalnie nie podjelem decyzji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bzdury Pan prawisz.

> Cyrkulacja najleprza jest na grzejnikach, dolem zasysa gora wywiewa i zbiera sie na nich duzu

> kurzu.

> Grzejnik tez pewnie jest drozszy od kilkudziesieciu metrow pexa. Poza tym jezeli byla by wszedzie

> podlogowka to i cala instalacja co hyla by prostrza niz przy mieszanej- podlogowka+grzejniki

To zobacz jaka powierzchnie ma grzejnik a jaka podloga. Grzejniki z tego co czytalem sa jednak sporo tansze porownujac robocizne i materialy. Mieszacz i tak w instalacji musi byc z racji np drabinek lazienkowych czy grzejnika w garazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To zobacz jaka powierzchnie ma grzejnik a jaka podloga. Grzejniki z tego co czytalem sa jednak

> sporo tansze porownujac robocizne i materialy. Mieszacz i tak w instalacji musi byc z racji np

> drabinek lazienkowych czy grzejnika w garazu.

To widoczne za malo sie czytalo. Dobrze zrobiona podlogowka nigdy nie bedzie ciepla, raczej podloga bedzie " nie zimna". Do pomieszczenia zawsze trzeba dostarczyc taka sama ilosc energi aby uzyskac zadana temperature pomieszczenia.

Np: aby uzyska c w pomieszczeniu 20 st.c przy -20 st. na dworku grzejnik musi grzac z temperatrajakis 60st.c. Podlogowce wystarczy jakies 30st.

Cena? Latwo policzyc. Zobacz w projekcie jakiej mocy jest grzejnik w pomieszczeniu a potem sprawdzi w jakich cenach sa takie grzejniki. Podlogowke policz sobie tak: rozstaw pexa co 20cm od siebie i policz ile potrzeba w sumie rurki na pomieszczenie.

Drabinki w lazience spokojnie mozna podlaczyc do tego samego obiegu co podlogowka, grzejnik w garazu z reszta tez.

Im prostrza instalacja tym leprza, mniej rzeczy do zwalenia przez instalatora i mniej awaryjna w urzytkowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To zobacz jaka powierzchnie ma grzejnik a jaka podloga. Grzejniki z tego co czytalem sa jednak

> sporo tansze porownujac robocizne i materialy. Mieszacz i tak w instalacji musi byc z racji np

> drabinek lazienkowych czy grzejnika w garazu.

Już tu kiedyś pisałem o kosztach podłogówki - u mnie wyszła taniej lub porównywalnie z kaloryferami. Na szybko licząc koszty na jakieś 60-70 m2 podłogi:

- 200 m alupexa - 600 zł (ile za grzejniki na taką powierzchnie? - jakieś 1500 zł, ostatnio tyle dałem za grzejniki na poddasze, bez łazienkowego)

- mieszacz na 5 -6 obwodów - 1200 zł (do kaloryferów też potrzeba pompę + rozdzielacz, więc to jakieś 800 zł)

- folia 100-200 zł

- spinki - grosze

- dodatkowe 2 cm betonu na takiej powierzchni - jakieś 300 zł

Koszty są podobne. Co do montażu nie wiem, robota na tyle banalna, że z żoną położyliśmy przez weekend (chyba, bo nie wiem czy nie uwinęliśmy się z tym w samą sobotę), z imprezą w międzyczasie. Wydaje mi się nawet, że dłużej zeszło mi z 4 kaloryferami (rozkładanie przewodów, przekucia przez ściany, podkucia pod podejścia, montaż uchwytów, pianowanie dziur, obróbka gipsem, dokręcanie, ściąganie i zakładanie przed malowaniem, odpowietrzanie). Jeżeli tylko są możliwości podłogówki na całości - to bym robił.

Co do silikatów - świetnie izolują akustycznie, mają dużą zdolność gromadzenia i oddawania wilgoci, przez co wilgotność w pomieszczeniach jest na w miarę stałym poziomie, niezależnie od warunków zewnętrznych, szybko się stawia ściany w 1 osobę (na cienką spoinę) - dla mnie akurat było to ważne bo sporo robiłem sam, autora ta kwestia pewnie nie dotyczy.

Edit - popatrzyłem na zdjęcia odnośnie robocizny podłogówki. W niedzielę o 13:04 mamy praktycznie 3/4 salonu (zaczęliśmy rano, znając nas pewnie koło 11-11:30). 13:59 jestem w połowie kuchni, o 14.40 widzę już zdjęcie ze skończoną kuchnią. Myślę, że pozostałe pomieszczenia skończyliśmy do wieczora, niestety zdjęcia całości mam zrobione 2 tygodnie później, więc już się nie dowiem ile to zajęło. A to, że instalatorzy żądają jakichś chorych stawek za ułożenie metra podłogówki to już insza inszość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To widoczne za malo sie czytalo. Dobrze zrobiona podlogowka nigdy nie bedzie ciepla, raczej podloga

> bedzie " nie zimna". Do pomieszczenia zawsze trzeba dostarczyc taka sama ilosc energi aby

> uzyskac zadana temperature pomieszczenia.

> Np: aby uzyska c w pomieszczeniu 20 st.c przy -20 st. na dworku grzejnik musi grzac z

> temperatrajakis 60st.c. Podlogowce wystarczy jakies 30st.

> Cena? Latwo policzyc. Zobacz w projekcie jakiej mocy jest grzejnik w pomieszczeniu a potem sprawdzi

> w jakich cenach sa takie grzejniki. Podlogowke policz sobie tak: rozstaw pexa co 20cm od

> siebie i policz ile potrzeba w sumie rurki na pomieszczenie.

> Drabinki w lazience spokojnie mozna podlaczyc do tego samego obiegu co podlogowka, grzejnik w

> garazu z reszta tez.

> Im prostrza instalacja tym leprza, mniej rzeczy do zwalenia przez instalatora i mniej awaryjna w

> urzytkowaniu.

mieszacz to nie jest jakies super drogie i skomplikowane urzadzenie a grzejnik w lazience, zeby dobrze suszyl musi byc cieply, u mnie ma zazwyczaj ok 60C, jak sie go przykreci wydluza sie proces suszenia.

Podloga tak czy inaczej musi byc cieplejsza od powietrza a co za tym idzie powoduje unoszenie sie powietrza do gory, na calej powierzchni, unoszac takze, to wszytsko co sie na niej znajduje ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Edit - popatrzyłem na zdjęcia odnośnie robocizny podłogówki. W niedzielę o 13:04 mamy praktycznie

> 3/4 salonu (zaczęliśmy rano, znając nas pewnie koło 11-11:30). 13:59 jestem w połowie kuchni,

> o 14.40 widzę już zdjęcie ze skończoną kuchnią. Myślę, że pozostałe pomieszczenia skończyliśmy

> do wieczora, niestety zdjęcia całości mam zrobione 2 tygodnie później, więc już się nie dowiem

> ile to zajęło. A to, że instalatorzy żądają jakichś chorych stawek za ułożenie metra

> podłogówki to już insza inszość.

czyli sam widzisz, ze jednak wychodzi drozej, no chyba ze samemu sie wszystko robi, ale to inna inszosc. Ja tyle czasu wolnego nie mam, poza tym mam ciekawsze zajecia wink.gif.

Dokladnie jeszcze kosztow u siebie nie liczylem i nie porownywalem, ten etap czeka mnie na wiosne, ale z tego co czytam na forum ludzi, co buduja moj projekt, koszt rozni sie, moze nie jest olbrzymi jak kiedys ale jednak jest. Poza tym nie tylko chodzi o koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> mieszacz to nie jest jakies super drogie i skomplikowane urzadzenie a grzejnik w lazience, zeby

> dobrze suszyl musi byc cieply, u mnie ma zazwyczaj ok 60C, jak sie go przykreci wydluza sie

> proces suszenia.

Ale pewnie nie masz wentylacji mechanicznej teraz? Zima podobno jest problem z tym, ze jest zbyt sucho, a wszystko schnie bardzo szybko oslabiony.gif Ale to tak na marginesie bylo.

Co do podloglowki, to ostateczna decyzje na pewno podejme po konsultacji z projektantem (mam nadzieje, ze jakis kumaty zechce mi 'pomoc' zlosnik.gif), ale tak ogolnie staram sie miec uszy i oczy szeroko otwarte na opinie uzytkownikow ok.gif

Dodatkowo marzy mi sie bufor ciepla i piec 'smieciuch', ale czy sie na to zdecyduje to tez jeszcze nie wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> mieszacz to nie jest jakies super drogie i skomplikowane urzadzenie a grzejnik w lazience, zeby

> dobrze suszyl musi byc cieply, u mnie ma zazwyczaj ok 60C, jak sie go przykreci wydluza sie

> proces suszenia.

> Podloga tak czy inaczej musi byc cieplejsza od powietrza a co za tym idzie powoduje unoszenie sie

> powietrza do gory, na calej powierzchni, unoszac takze, to wszytsko co sie na niej znajduje ..

zawor mieszajacy, 2 pompka obiegowa i jakis termostat przylgowy by sie przydal. w sumie 3 dotatkowe elementy + dodatkowy pobor pradu.

mysle ze po prostu troche biosz sie tej podlogowki w sypialniach.

Ja jak bym jeszcze raz robil co w chacie to wszedzie byla by podlogowka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale pewnie nie masz wentylacji mechanicznej teraz? Zima podobno jest problem z tym, ze jest zbyt

> sucho, a wszystko schnie bardzo szybko Ale to tak na marginesie bylo.

> Co do podloglowki, to ostateczna decyzje na pewno podejme po konsultacji z projektantem (mam

> nadzieje, ze jakis kumaty zechce mi 'pomoc' ), ale tak ogolnie staram sie miec uszy i oczy

> szeroko otwarte na opinie uzytkownikow

> Dodatkowo marzy mi sie bufor ciepla i piec 'smieciuch', ale czy sie na to zdecyduje to tez jeszcze

> nie wiem...

Projektant tez czlek i swe zdanie moze miec, niekoniecznie poparte praktyka smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale pewnie nie masz wentylacji mechanicznej teraz? Zima podobno jest problem z tym, ze jest zbyt

> sucho, a wszystko schnie bardzo szybko Ale to tak na marginesie bylo.

Mogę tylko potwierdzić. Najgorsze miesiące pod względem wilgoci to wrzesień - październik i wiosna, jak już jest ok 12-16 stopni na polu. Wtedy jest duzża wilgotność bezwzględna, przestaje (albo jszcze nie zaczęło) się grzać i w łazience wykrapla się na ścianach po kąpieli. Za to tak jak jest teraz, to w łazience mam wilgotność względną na poziomi 45-50%

> Co do podloglowki, to ostateczna decyzje na pewno podejme po konsultacji z projektantem (mam

> nadzieje, ze jakis kumaty zechce mi 'pomoc' ), ale tak ogolnie staram sie miec uszy i oczy

> szeroko otwarte na opinie uzytkownikow

Jak będziesz miał prawidłowo zrobioną i sterowaną - to polubisz. Zresztą w moim otoczeniu, kto tylko ma dom, a nie zrobił podłogówki, teraz żałuje. Jest to naprawdę komfortowa sprawa.

> Dodatkowo marzy mi sie bufor ciepla i piec 'smieciuch', ale czy sie na to zdecyduje to tez jeszcze

> nie wiem...

Wujek to ma (jest instalatorem) - i barzo sobie chwali. Nie trzeba co chwilę ładować pieca 'śmieciucha', wystarczy nagrzać bufor na nominalnej mocy pieca i starcza na dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale pewnie nie masz wentylacji mechanicznej teraz? Zima podobno jest problem z tym, ze jest zbyt

> sucho, a wszystko schnie bardzo szybko Ale to tak na marginesie bylo.

Teraz, mam w bloku. Schnie szybko, dzieki wlasnie sprawnej wentylacji oraz grzejnika lazienkowego. Niestety w bloku nie ma reku, wiec to co wentylacja wyciagnie, to przez nawiewniki musi wejsc, czyli obecnie lodowate pow.

Od regulacji wilgotnosci sa nawilzacze, w domu bede kombinowal z GWC, ewentualnie nawilzacz w polaczeniu z wentylacja mech.

Co do jeszcze wilgotnosci oraz wentylacji, to na za suche pow skarza sie osoby, ktore maja przewentylowane wnetrze, dlatego do bilansu i obliczania wydajnosci oraz liczby wymian dobrze jest to zrobic z glowa lub dac zaprojaktowac osobie ktrora sie na tym zna.

> Co do podloglowki, to ostateczna decyzje na pewno podejme po konsultacji z projektantem (mam

> nadzieje, ze jakis kumaty zechce mi 'pomoc' ), ale tak ogolnie staram sie miec uszy i oczy

> szeroko otwarte na opinie uzytkownikow.

Ja, podobnie, nawet tutaj na AK bylo swego czasu dyskusja. Spotkalem sie takze z opiniami, ze nie kazdy dobrze znosi ogrzewanie pod, sa osoby co maja problemy z krazeniem nog, czy np puchna nogi od przebywania w takich pomieszczeniach.

> Dodatkowo marzy mi sie bufor ciepla i piec 'smieciuch', ale czy sie na to zdecyduje to tez jeszcze

> nie wiem...

mi sie smieciuch nie marzy grinser006.gif, bede mial gaz + w projekcie mam wlasnie bufor pod kominek i solary (tego nei bede robil).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> - mieszacz na 5 -6 obwodów - 1200 zł (do kaloryferów też potrzeba pompę + rozdzielacz, więc to

> jakieś 800 zł)

Zależnie od wydajności pompy przy kotle... nie zawsze jest potrzebna pompa przy rozdzielaczu, może być też zawór czterodrogowy. Nawet i z pompą, taki zestaw można skompletowac taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zależnie od wydajności pompy przy kotle... nie zawsze jest potrzebna pompa przy rozdzielaczu, może

> być też zawór czterodrogowy. Nawet i z pompą, taki zestaw można skompletowac taniej.

ok.gif Racja. Zapomniałem, że jak jest instalacja otwarta, to wystarczy pompa w obiegu kotłowym . Ja mam obieg kotłowy otwarty, a grzejniki i podłogówkę w obiegu zamkniętym, więc pracują 3 pompy, czwarta do CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za wszystkie odpowiedzi ktore utwierdzily mnie ze jest to najlepsza oferta w miescie.

Z energetycznego pkt widzenia podlogowka znaczniej dziala przez promieniowanie a nie konwekcje z powodu malej delty. Takze dlamnie alergika i kurzu to cos pieknego.

Mimo znacznej powierzchni grzejnej ruch powietrza jest duzo mniejszy niz przy grzejniku ktory ma np 70stopni.

Mowie to ja Energetyk cieplny haha.

Chcialem poznac opinie.innych i.widze ze sie nie myle ;-)

No a w zyly wodne zaburzajace przeplyw energii nie wierze :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z energetycznego pkt widzenia podlogowka znaczniej dziala przez promieniowanie a nie konwekcje z

> powodu malej delty. Takze dlamnie alergika i kurzu to cos pieknego.

> Mimo znacznej powierzchni grzejnej ruch powietrza jest duzo mniejszy niz przy grzejniku ktory ma np

> 70stopni.

Tego, czy konwekcja w przypadku podlogowki jest pomijalnie mala, to nie wiem (potrzebne dane), ale obecnie raczej nikt nie projektuje instalacji grzejnikowej na 70 stopni - przy -14, jakie byly u nas w sobote i wczoraj, kociol dawal u mnie na grzejniki 49-51 stopni, a przy sredniej temperaturze od 0 do -5 daje od 40 do 45.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.