Skocz do zawartości

Zasilanie awaryjne-piec c.o /co wybrać żeby działało ?


TarNovy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chcę zamontować zasilanie awaryjne do pieca c.o (piec węgiel/drewno) , sterownik Galmet pro , piec Galmet 17kW, dwie pompy -jedna c.o druga c.w.u (na pierwszym biegu biorą po 40W) , wentylator też chyba bierze 40W .

Znalazłem taki sprzęt zasilanie awaryjne z opisu wynika że daje czysty sinus czyli odpowiedni dla sterownika żeby się nic nie przegrzało

Dodatkowo potrzebny będzie akumulator pewnie w okolicach 100Ah .

Pytań jest kilka, czy ten sprzęt z aukcji podejdzie i jaki brać akumulator ?? Np.Boscha (lepszy, dłużej wytrzyma) czy No Name ( i przygotować się na wymianę co dwa lata?)

Dodatkowo ile godzin da radę piec działać na akumulatorze 60Ah , 100Ah ,120Ah .

Chcę to kupić ponieważ w mojej okolicy stanowczo za często zdarzają się awarie prądu i chcę mieć ten spokój że jak zapalę w piecu to w przypadku braku prądu w środku nocy piec spokojnie skończy sobie działać na zasilaniu awaryjnym a nie obudzi mnie dźwięk wypluwania nadmiaru gorącej wody z instalacji a na piecu będzie 100'C.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi 20.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A nie prościej kupić agregat prądotwórczy. W B... był za 299zł. Chyba wyjdzie taniej i bardziej

> bezproblemowo.

to ma być opcja raczej bezobsługowa więc ręczne przełączanie na agregat imho odpada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A nie prościej kupić agregat prądotwórczy. W B... był za 299zł. Chyba wyjdzie taniej i bardziej

> bezproblemowo.

Mniejszy problem zlosnik.gifok.gif

Śpię ->zabrakło prądu ->budzi mnie mój anioł stróż -wstań zabrakło prądu ,trzeba agregat odpalić zlosnik.gif

Pojechałem na miasto -> patrzę po oknach czy prąd mają czy może trzeba wracać odpalić agregat zlosnik.gif

Poza tym z tego co wiem na agregacie sterownik zbyt długo by nie pociągnął wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Gdzie?

Cały czas można kupić agregaty poniżej 300zł. Tutaj jest za 259zł: LINK

Ich specyficzną cechą jest to, że są dwusuwowe. Ja akurat takiego nie używałem, ale może ktoś ma doświadczenie z tymi agregatami? bo jako awaryjne źródło za niewielkie pieniądze wydaje się być ciekawym rozwiązaniem o ile to w ogóle działa i ma jakąś akceptowalną trwałość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co.... zerknij sobie jak ups'y mają możliwość podtrzymania. Drogo będzie otrzymać podtrzymanie na poziomie kilku godzin. Rozumiem, że chcesz zabezpieczyć piec przed zagotowaniem wody mam pytanie czy masz może zawór różnicowy?? Jak robiłem centralne to hydraulik założył mi taki zawór. Ma puścić gorącą wodę w obieg jeśli padnie zasilanie. Skuteczności jego działania nie sprawdzałem. zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> O znowu link to tego szajsu co wg niemieckiej organizacji konsumentów może nawet zabić.

> Krawiec

Zasadniczo, to każdy agregat na 230V jest niebezpieczny i może zabić - dlatego nie powinny ich używać osoby bez uprawnień. Ochrona przeciwporażeniowa przy zasilaniu z agregatu to jest też bardzo trudny temat - standardowe sposoby zabezpieczania mogą w pewnych sytuacjach w ogóle nie zadziałać - od przeciążeń można jako tako się ochronić, ale ze zwarciami jest prawdziwy cyrk.

Z tego co słyszałem o tych agregatach, to podobno któreś modele miały skłonności do samozapłonu - tutaj rzeczywiście jest się czego obawiać; natomiast nie przejmowałbym się ostrzeżeniami, że agregat nie został przebadany przez jakiś instytut, bo nawet niektóre wyroby ze wszystkimi dopuszczeniami bez odpowiednich poprawek stanowią zagrożenie same dla siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak robiłem centralne to

> hydraulik założył mi taki zawór. Ma puścić gorącą wodę w obieg jeśli padnie zasilanie.

> Skuteczności jego działania nie sprawdzałem.

O widzisz ok.gif, muszę jakiegoś hydraulika w to wprowadzić może to będzie prostsze rozwiązanie claps.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajmy tak znowu. Zwarcie - najwyżej spali się w agregacie uzwojenie (tania chińszczyzna) lub wyzwoli zabezpieczenie.

Gorzej jest z ochroną od porażeń przy podpinaniu do instalacji budynku... ale to złożone zagadnienie.

Iealnym jest SZR (samoczynne załączanie rezerwy), ale to rozwiązanie bardzo drogie.

Przetwornica przy obciążeniu jak sterownik z pompą (~150W) może pracować długo, kwestia jest tylko odpowiedniego akumulatora. Trzeba się liczyć z jego wymianą co jakiś czas.

Warto natomiast na kotle zamontować zawór, który otwiera się po przekroczeniu 95*C oraz drugi zabezpieczający przed wzrostem ciśnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie przesadzajmy tak znowu. Zwarcie - najwyżej spali się w agregacie uzwojenie (tania chińszczyzna)

> lub wyzwoli zabezpieczenie.

Właśnie tutaj się robi kłopot, że normalnie zabezpieczenia sieciowe dobiera się przy założeniu zasilania z sieci sztywnej. W przypadku tak małego agregatu, jak zabezpieczenie nie zadziała odpowiednio szybko, to następuje nasycenie obwodu magnetycznego i zarówno napięcie jak i prąd maleją i wtedy zamiast wyłączenia w czasie ułamka sekundy, może tak to sobie pracować nawet i kilka minut. Część urządzeń może zdechnąć od zasilania napięciem rzędu kilkudziesięciu V zamiast 230V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> to ma być opcja raczej bezobsługowa więc ręczne przełączanie na agregat imho odpada

Hmm, ja tam się nie znam, bo tylko od równo 20 lat mieszkam na wsi zasilanej liniami napowietrznymi, a więc nieźle awaryjnymi.

Wybrałem opcję generator plus otwarty kominek i zapas paliwa do jednego i drugiego.

Z perspektywy tego czasu już wiem, że im bardziej przekombinowane rozwiązania się postawi, tym bardziej się ke będzie przeklinało. Bo będą kapryśne, wymagające regularnej konserwacji (np wymiana aku co kilka lat, na ogół zdechną, gdy właśnie będą potrzebme).

Przerwy w dostawie energii do kilku godzin (nierzadkie) nie powodują zamrożenia domu, spokojnie można je przetrzymać. Wtedy odpalam kominek, bo z gemeratora sterownik pieca mi nie pójdzie. Tylko raz przez 20 lat zdarzyła mi się przerwa kilkudziesięciogodzinna. Wtedy dom działał na agregacie 2,2 kW, co w zupełności wystarcza. Grzanie kominkiem i kozą.

Przed generatorami dwusuwowymi przestrzegam, ale nie ze względów elektrycznych, a silnikowych. Jeżeli dwusuw będzie mial stale zapas paliwa, to z czasem z niego odparowuje benzyna, ale nie olej, przez co po dłuższym przestoju ich nie odpalisz bez zlania paliwa, wyczyszczenia gaźnika i zalania nowego paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pojęcie czystego sinusa jest temu wynalazkowi nieznane

> Wykończyło mi to dziadostwo szlifierkę Boscha. Do żarówki się nadaje, ale nie do drogiej

> elektroniki.

Czysty sinus jest tylko pojęciem - zniekształcenia napięcia zasilającego występują zawsze, tylko problemem jest ich poziom. Może się okazać, że zbyt duża zawartość wyższych harmonicznych spowoduje spalenie jakiś filtrów wejściowych, czy antyprzepięciowych. Żeby tego uniknąć, musiałbyś mieć na wyjściu z agregatu przetwornicę AC/AC.

Pewnie ta szlifierka boscha, to była jakaś z elektronicznym sterowaniem, bo gdyby było to standardowe rozwiązanie ze sterowaniem potencjometrem i silnikiem uniwersalnym, to na takim urządzeniu inna częstotliwość, czy zniekształcenia napięcia nie zrobiłyby dużego wrażenia - chłodzenie w elektronarzędziach jest bardzo często solidnie przewymiarowane, więc dodatkowe nagrzewanie z powodu odkształceń napięcia nie stanowi problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czyli jako awaryjne zasilanie do pomp co się nadaje...

Taki agregat się nadaje do awaryjnego zasilania pomp. W małych silnikach odkształcenia napięcia nie mają aż tak dużego znaczenia, o ile silnik nie został zaprojektowany "ledwo co", tylko istnieje pewna rezerwa nagrzewania się. Jak pompa ma np. 50-100W, to musiała by być bardzo pechowo zbudowana, żeby się przegrzać od zniekształceń napięcia - raczej jest to niemożliwe. Oczywiście cały czas jest mowa o silnikach zasilanych bezpośrednio, bez żadnego elektronicznego sterowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czysty sinus jest tylko pojęciem - zniekształcenia napięcia zasilającego występują zawsze, tylko

> problemem jest ich poziom. Może się okazać, że zbyt duża zawartość wyższych harmonicznych

> spowoduje spalenie jakiś filtrów wejściowych, czy antyprzepięciowych. Żeby tego uniknąć,

> musiałbyś mieć na wyjściu z agregatu przetwornicę AC/AC.

Chyba nie o to chodzi. Moim zdaniem, jak kupujesz jakieś urządzenie to je włączasz i używasz a nie kombinujesz dalej. wink.gif

> Pewnie ta szlifierka boscha, to była jakaś z elektronicznym sterowaniem, bo gdyby było to

> standardowe rozwiązanie ze sterowaniem potencjometrem i silnikiem uniwersalnym, to na takim

> urządzeniu inna częstotliwość, czy zniekształcenia napięcia nie zrobiłyby dużego wrażenia -

> chłodzenie w elektronarzędziach jest bardzo często solidnie przewymiarowane, więc dodatkowe

> nagrzewanie z powodu odkształceń napięcia nie stanowi problemu.

Bosch niebieski z regulacją obrotów i zabezpieczeniem i auto wyłączeniem przy zaklinowaniu tarczy. Podłączyłem ją raz i od razu zaczęła nierówno chodzić i tak już jej zostało. Wątpię, żeby to był zbieg okoliczności, bo z podłączonej dmuchawy powietrza poszedł tylko siwy dym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z tego co się orientuję w najlepszym przypadku takie pomy będą "buczeć" a często nie ruszą wcale -

> przy zasileniu bez pełnego sinusa.

Wiele zależy od rodzaju silnika w danej pompie - niektóre silniki AC będą pracować równie dobrze przy napięciu stałym zlosnik.gif, a niektóre spalą się od razu. Nie siedzę w temacie pomp, ale pewnie w prostszych konstrukcjach będą silniki asynchroniczne, synchroniczne, i może jakieś uniwersalne (pradu stałego przystosowane do pracy przy prądzie przemiennym).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chyba nie o to chodzi. Moim zdaniem, jak kupujesz jakieś urządzenie to je włączasz i używasz a nie

> kombinujesz dalej.

Oczywiście, tylko urządzenie przystosowane jest do zasilania z publicznej sieci elektroenergetycznej, a jakość napięcia "w gniazdku" musi spełniać szereg wymagań. Napięcie z agregatu nie musi spełniać niczego, a w przypadku małych agregatów, to w ogóle jest to bardzo trudne zadanie - dlatego w najlepszych rozwiązaniach stosowane są przetwornice AC/AC.

> Bosch niebieski z regulacją obrotów i zabezpieczeniem i auto wyłączeniem przy zaklinowaniu tarczy.

> Podłączyłem ją raz i od razu zaczęła nierówno chodzić i tak już jej zostało. Wątpię, żeby to

> był zbieg okoliczności, bo z podłączonej dmuchawy powietrza poszedł tylko siwy dym.

Co do szlifierki kątowej, to akurat była z elektronicznym sterowaniem - gdybyś miał taką najzwyklejszą z przyciskiem włącz-wyłącz, to nic by się jej nie stało, chociaż dmuchawa powietrza raczej nie posiada zbytniej elektroniki (o ile to jest proste urządzenie) - może jednak agregat podawał zbyt wysokie napięcie i dlatego oba urządzenia poległy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pojęcie czystego sinusa jest temu wynalazkowi nieznane

> Wykończyło mi to dziadostwo szlifierkę Boscha. Do żarówki się nadaje, ale nie do drogiej

> elektroniki.

czy w klasycznym ups można liczyć na klasyczny sinus?

np takim UPS APC 1500

8764114100_1325979380.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> czy w klasycznym ups można liczyć na klasyczny sinus?

> np takim UPS APC 1500

Producent twierdzi, że

"Częstotliwość na wyjściu (synchronicznie z siecią) 47–53 Hz przy częstotliwości nominalnej 50 Hz,57–63 Hz przy częstotliwości nominalnej 60 Hz"

czyli zniekształcenia napięcia wyjściowego mniej niż 5% przy pełnym obciążeniu.

Można powiedzieć, że tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.