Skocz do zawartości

Laweta i holownik


simek18

Rekomendowane odpowiedzi

Tak dla ścisłości.

Laweta ma hamulec najazdowy hydrauliczny, DMC 2800kg, masę własną 600kg.

Holownik 1 ma masę własną ok 2000kg i DMC przyczepy 3500kg.

Holownik 2 ma masę własna ok 2000kg i DMC przyczepy 2700kg.

Ładunek 2050kg.

Pytania:

Coś mi się obiło o uszy o mnożeniu DMC lawety przez 1.33 przy hamulcu najazdowym - o co z tym biega?

Holownik 1 bierze na hak lawetę, bierze ładunek, odpala viatolla i jedzie, DMC się mieszczą, tak?

Holownik 2 bierze lawetę, bierze ładunek, odpala viatolla i jedzie i jest ok, bo masa lawety 600kg+masa ładunku 2050kg=2650kg czyli mniej niż 2700kg DMC hak holownika, czy nie ok, bo liczy się DMC lawety, które jest o 100kg większe niż DMC na haku holownika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak dla ścisłości.

> Laweta ma hamulec najazdowy hydrauliczny, DMC 2800kg, masę własną 600kg.

> Holownik 1 ma masę własną ok 2000kg i DMC przyczepy 3500kg.

> Holownik 2 ma masę własna ok 2000kg i DMC przyczepy 2700kg.

> Ładunek 2050kg.

> Pytania:

> Coś mi się obiło o uszy o mnożeniu DMC lawety przez 1.33 przy hamulcu najazdowym - o co z tym

> biega?

> Holownik 1 bierze na hak lawetę, bierze ładunek, odpala viatolla i jedzie, DMC się mieszczą, tak?

> Holownik 2 bierze lawetę, bierze ładunek, odpala viatolla i jedzie i jest ok, bo masa lawety

> 600kg+masa ładunku 2050kg=2650kg czyli mniej niż 2700kg DMC hak holownika, czy nie ok, bo

> liczy się DMC lawety, które jest o 100kg większe niż DMC na haku holownika?

W przypadku przyczepy z hamulcem najazdowym DMC pojazdu holującego musi być większe o 33% od DMC przyczepy.

Więc żaden z ww pojazdów nie pociągnie takiej lawety, bo do niej wymagana jest DMC pojazdu na poziomie 2800*1,33=3,7T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jaka DMC przyczepy dopuszcza producent w przypadku pojazu holujacego ?

Tak jak napisałem, 1 3,5t, 2 2,7t. Z tym, że nazywa się to maksymalna masa całkowita a nie dopuszczalna masa całkowita. Wg mnie można to rozumieć różnie frown.gif Tylko jak jest prawidłowo... Bo wychodzi na to, że tym z 2,7t na haku nie mogę nawet pustej, ważącej 600kg lawety ciągnąć, co jest idiotyzmem, ponieważ mogę ciągnąć przyczepkę (w dodatku bez hamulców) o masie do 750kg...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W przypadku przyczepy z hamulcem najazdowym DMC pojazdu holującego musi być większe o 33% od DMC

> przyczepy.

> Więc żaden z ww pojazdów nie pociągnie takiej lawety, bo do niej wymagana jest DMC pojazdu na

> poziomie 2800*1,33=3,7T.

blush.gif to jakiś absurd, dowód rejestracyjny mówi przecież o hamulcu, który mam, nie precyzuje o jaki chodzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale 2,7t rzeczywistej masy towaru na haku, czy teoretycznie możliwego maksymalnego ciężaru?

Dlatego pytalem co dopuscil do uzytku producent. Wartosci sa rzeczywiste / realne a nie to co tylko w papierach do tego dochodzi, ze wartosci podawane sa przy obciazeniu i nachylenia 8% oraz 12% : Nie musze chaba dodawac, ze wartosc 12% < 8%

wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dlatego pytalem co dopuscil do uzytku producent. Wartosci sa rzeczywiste / realne a nie to co tylko

> w papierach do tego dochodzi, ze wartosci podawane sa przy obciazeniu i nachylenia 8% oraz

> 12% : Nie musze chaba dodawac, ze wartosc 12% < 8%

Jakie dwie wartości? Mam podane masy 2700 w jednym aucie i 3500 w drugim. I tyle. Czyli jeśli prawdziwa waga lawety 600kg + towar 2050kg mieści się w tych 2700kg mojego haka, to olać DMC lawety wynoszące 2800kg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jakie dwie wartości? Mam podane masy 2700 w jednym aucie i 3500 w drugim. I tyle. Czyli jeśli

> prawdziwa waga lawety 600kg + towar 2050kg mieści się w tych 2700kg mojego haka, to olać DMC

> lawety wynoszące 2800kg?

Ta laweta na pewno waży więcej realnie niż 2000kg.

Ja bym pociągnął, mam busa dmc3500kg, na haku 3000kg to zapinam lawete 3000 kg dmc i jade.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> to jakiś absurd, dowód rejestracyjny mówi przecież o hamulcu, który mam, nie precyzuje o jaki

> chodzi...

Ale PL przepisy sa bardziej wymagające?

skąd wiesz jaki hamulec miał na myśli?

wiem ze głupie, ale takie mamy przepisy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> to jakiś absurd, dowód rejestracyjny mówi przecież o hamulcu, który mam, nie precyzuje o jaki

> chodzi...

Dowód rejestracyjny mówi o hamulcu uruchamianym z miejsca kierowcy, hamulec najazdowy takiego warunku nie spełnia.

Dopiero w rozporządzeniu o warunkach technicznych pojazdów mamy:

"W przyczepie o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, przeznaczonej do ciągnięcia przez

pojazd, którego dopuszczalna masa całkowita wynosi nie mniej niż 1,33 dopuszczalnej masy całkowitej

przyczepy, dopuszcza się hamulec roboczy typu bezwładnościowego (najazdowy), działający co najmniej na koła

jednej osi; warunek stosuje się również do przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 5 t,

zarejestrowanej po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1968 r."

Dopiero tu mamy wskazanie, że może to być hamulec najazdowy, pod warunkiem spełnienia reguły 1,33DMC...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jakie dwie wartości? Mam podane masy 2700 w jednym aucie i 3500 w drugim. I tyle. Czyli jeśli

> prawdziwa waga lawety 600kg + towar 2050kg mieści się w tych 2700kg mojego haka, to olać DMC

> lawety wynoszące 2800kg?

Co innego podaje producent w karcie pojazdu a co innego w prospekcie.

Liczy sie to co masz w papierach, nalezy jednak wiedziec jek Maja sie wartosci o ktorych pisalem, bo moze sie okazac, ze pod wzniesienie nie podjedziesz.

wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.