Skocz do zawartości

Projekt wentylacji mechanicznej - cena


Majkiel

Rekomendowane odpowiedzi

W projekcie jest wentylacja grawitacyjna, chcielibyśmy zrobić mechaniczną.

Ile może kosztować projekt wentylacji mechanicznej? Pytam, bo architekt robiący adaptację mówi, że kogoś ma kto to może zrobić. Powiedziałem niech poda cenę, a ja się zastanowię. No i nie chcę wtopić wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W projekcie jest wentylacja grawitacyjna, chcielibyśmy zrobić mechaniczną.

> Ile może kosztować projekt wentylacji mechanicznej? Pytam, bo architekt robiący adaptację mówi, że

> kogoś ma kto to może zrobić. Powiedziałem niech poda cenę, a ja się zastanowię. No i nie chcę

> wtopić

Kto ma to wykonywać? Ta sama firma która będzie projekt robiła?

U mnie projekt był w cenie. Wykonanie - TORA Wentylacja Cz-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kto ma to wykonywać? Ta sama firma która będzie projekt robiła?

> U mnie projekt był w cenie. Wykonanie - TORA Wentylacja Cz-wa.

Kto będzie wykonywać jeszcze nie wiem - być może sami to zrobimy albo firma robiąca instalacje (mamy jedną, która robi wod-kan i wentylacje).

Dlatego pytam o cenę samego projektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W projekcie jest wentylacja grawitacyjna, chcielibyśmy zrobić mechaniczną.

> Ile może kosztować projekt wentylacji mechanicznej? Pytam, bo architekt robiący adaptację mówi, że

> kogoś ma kto to może zrobić. Powiedziałem niech poda cenę, a ja się zastanowię. No i nie chcę

> wtopić

Ja placilem 500zl, ale za gotowiec. Pamietaj, ze czesc wiekszych firm wykonawczych i tak sama przelicza i robi proejkt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kto ma to wykonywać? Ta sama firma która będzie projekt robiła?

> U mnie projekt był w cenie. Wykonanie - TORA Wentylacja Cz-wa.

Dostalem wlasnie od nich wycene za wykonanie wentylacji mech +reku. Jak rozumiem robili u Ciebie wentlacje ? Jestes zadowolony ?

Ja w sumie dostalem wycene z trzech firm (Tora, rekuperatory.pl i Gomar). Tora jest tak posrodku cenowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dostalem wlasnie od nich wycene za wykonanie wentylacji mech +reku. Jak rozumiem robili u Ciebie

> wentlacje ? Jestes zadowolony ?

> Ja w sumie dostalem wycene z trzech firm (Tora, rekuperatory.pl i Gomar). Tora jest tak posrodku

> cenowo.

jestem bardzo zadowolony - przynajmniej na tym etapie na jakim jestem (uruchamiam w najbliższym czasie). Wykonanie na tip-top. Żadnych problemów z drobnymi zmianami w już wykonanych odcinkach instalacji (np. przesunięcie rury do rozdzielacza). Doskonały kontakt z klientem.

A przyznać trzeba, że ja dosyć wymagający jestem jako klient smile.gif

Cenowo było OK - dodatkowo chyba o 2k w dół zeszliśmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jestem bardzo zadowolony - przynajmniej na tym etapie na jakim jestem (uruchamiam w najbliższym

> czasie). Wykonanie na tip-top. Żadnych problemów z drobnymi zmianami w już wykonanych

> odcinkach instalacji (np. przesunięcie rury do rozdzielacza). Doskonały kontakt z klientem.

> A przyznać trzeba, że ja dosyć wymagający jestem jako klient

> Cenowo było OK - dodatkowo chyba o 2k w dół zeszliśmy.

W jaki tobie systemie układali Spiro czy te rurki na stropie ?

U mnie jest właśnie 2kzł różnicy pomiędzy ofertami, także dziękuje za info ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W jaki tobie systemie układali Spiro czy te rurki na stropie ?

> U mnie jest właśnie 2kzł różnicy pomiędzy ofertami, także dziękuje za info

System mam mieszany - główne piony i rozprowadzenie na poddaszu to rury spiro sztywne/elastyczne ocieplane. Wentylacja parteru realizowana flexem utopionym w wylewce piętra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> System mam mieszany - główne piony i rozprowadzenie na poddaszu to rury spiro sztywne/elastyczne

> ocieplane. Wentylacja parteru realizowana flexem utopionym w wylewce piętra.

ok, dzieki, wlasnie zastanawiam sie tez nad taka opcja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To jesli juz pada pytanie o cene, to zapodaj jakie oferty $$$ dostales?

Gomar 9900, Tora 13600, Rekuperatory.pl 15600. Ta cena to wykonanie kompletnej instalacji w systemie spiro (17pkt), zapotrzebowanie na wydajnosc wentylacji 500 m3/h. System rur instalowanych na stropie to ok +1kzł.

Do tego dochodzi sam reku, a tu koszty sa podobne jezeli chodzi o ten sam model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Gomar 9900, Tora 13600, Rekuperatory.pl 15600. Ta cena to wykonanie kompletnej instalacji w

> systemie spiro (17pkt), zapotrzebowanie na wydajnosc wentylacji 500 m3/h. System rur

> instalowanych na stropie to ok +1kzł.

> Do tego dochodzi sam reku, a tu koszty sa podobne jezeli chodzi o ten sam model.

Dzięki. Ciekawe jak rozklada sie stosunek ceny materialow do robocizny...hmm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Serio te rurki są takie drogie?

Najwidoczniej tak, jutro bede walkowal sprawe systemow stropowych, bo jakos bardziej pasuje mi idea plaskich, cichych i schowanych rur niz tych karbowanych. Zobaczamy jak bedzie z cena, na razie dosc ogolnie to roznica jest +1-2kzl, przy zastosowaniu Spiro na pietrze co stanowi ok 50-60% instalacji i flexow na parterze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Najwidoczniej tak, jutro bede walkowal sprawe systemow stropowych, bo jakos bardziej pasuje mi idea

> plaskich, cichych i schowanych rur niz tych karbowanych. Zobaczamy jak bedzie z cena, na razie

> dosc ogolnie to roznica jest +1-2kzl, przy zastosowaniu Spiro na pietrze co stanowi ok 50-60%

> instalacji i flexow na parterze.

A jakbys wentylacje parteru zmienil ze spiro na PCV ale umiescil w sufitach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A jakbys wentylacje parteru zmienil ze spiro na PCV ale umiescil w sufitach?

IMO to troche bez sensu ..

Jutro bede musial zdecydowac finalnie co i kiedy robie. Na razie stanelo na 1,5kzl rabatu z Tora. Nadal mam 2kzł różnicy w ofertach, co jest ok 15%.

Muszę jeszcze policzyć ile mnie wyniesie zabudowa vs dopłata za flex. Z flexem u mnie jest problem, ponieważ mam 4cm styro i 5 wylewki, a to nie jest dużo jak na rurki 63mm (choć obiecali podkuć), z drugiej strony wszytsko bedzie pochowane i pewnie znacznie cichsze hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odgrzeję kotleta.

 

Jestem po wstępnych rozmowach i wycenach.

- Ziterm - 17.000, Zehnder VV Basic, rury flex,

- instalmex - 10500 + rekuperator, rury spiro (z rozsądnym reku też wyjdzie 17-18 tyś)

- rekuperatory.pl 18.000, Aeris 350 Standard, rury spiro (3000 taniej może być z gorszym rekuperatorem z krzyżowym wymiennikiem i silnikami na prąd zmienny)

 

 

Ponieważ gościowi z rekuperatory.pl mam dać szybko odpowiedź, to pytam czy ktoś miał do czynienia z ta firmą? Jak odczucia?

Do końca miesiąca coś jeszcze można wynegocjować  z tej kwoty.

 

A może samemu zabrać się za instalację, skoro firmy przedstawiły wizję jakby to zrobili? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu nie pójdziesz w pl rekuperatory ? Są niegorsze niż te zagraniczne a sporo tańsze.

 

Nie mówię nie :)

Masz na myśli którąś ze znanych firm, takich jak JanGaz, ProVent, Bartosz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mówię nie :)

Masz na myśli którąś ze znanych firm, takich jak JanGaz, ProVent, Bartosz ?

 

M.in, ja mam dość innowacyjny produkt firmy Thesslagreen - pisałem kiedyś na HP jakei podejście potrafi mieć (pl) firma do klienta :) Większość z tych pl reku i tak ma w środku wymiennik dokładnie taki sam wymiennik (AFAIR z NL) jak te z zachodu. Różnią się obudową filtrami oraz sterowaniem.

Pogadaj też z instalatorami, dwie firmy z którymi rozmawawiałem, bardzo pozytywnie wypowiadała się o tych producentach, coraz mniej sprzedają Aerisów czy Zhenderow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mówię nie :)

Masz na myśli którąś ze znanych firm, takich jak JanGaz, ProVent, Bartosz ?

Sprawdź nikola. Nie patrz tylko na cenę zakupu urządzenia ale też na koszty filtrów.

Podeślij mi projekt domu to coś pomogę z materiałami. Ja wcześniej wykonywałam całe instalacje z rur stalowych spiro. Teraz przesiadłem się na flexa z alnor. Rekuperatory tez montowałem adresa czy zendera bo to to samo a teraz tylko i wyłącznie nikol z gwc. Jest to jeden z niewielu reku który nie ma elektrycznych grzałek niezbędnych by reku nie zamarzal. Do tego komplet filtrów kosztuje 70 zł a nie 200 jak do aerisa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź nikola. Nie patrz tylko na cenę zakupu urządzenia ale też na koszty filtrów.

 

Właśnie dlatego nie chcę tego Aerisa, którego uparcie wciskają rekuperatory.pl.

Porównałem ileś centrali i ceny z grubsza są podobne, kilka stó w jedną czy drugą stronę nie robi wielkiej różnicy przy zakupie, a już różnice w cenach filtrów, przeglądów i kosztach zużytej energii wpływają na koszty utrzymania instalacji. Do Aerisa są co prawda zamienniki, ale też nie super- tanie. Chyba w Mistralu czy sprżęcie JanGaz filtr to mata filtrująca na ramce, więc wymienia się sam wkład.

 

Podeślij mi projekt domu to coś pomogę z materiałami. Ja wcześniej wykonywałam całe instalacje z rur stalowych spiro. Teraz przesiadłem się na flexa z alnor. Rekuperatory tez montowałem adresa czy zendera bo to to samo a teraz tylko i wyłącznie nikol z gwc. Jest to jeden z niewielu reku który nie ma elektrycznych grzałek niezbędnych by reku nie zamarzal. Do tego komplet filtrów kosztuje 70 zł a nie 200 jak do aerisa

 

Zaraz podeślę projekt.

Gość z rekuperatory.pl sugerował (sam też tak myślałem), żeby umieścić reuperator na poddaszu (w szczycie, ocieplenie też tam będzie) i z jednej strony zrobić czerpnię a z drugiej wyrzutnię. Kanały wentylacyjne rozprowadziłby rurami spiro po poddaszu (do pomieszczeń na górze, a do dolnych albo trzy zejścia (salon, pokój oraz rozgałęzione na dole do łazienki i kuchni). Druga opcja to taka, że góra pozstaje bez zmian, a na dół schodzą dwa większe piony do podłogi na piętrze, gdzie jest skrzynka i po podłodze piętra w styropianie "idą" rurki systemu r-vent flex.

 

Sam strych nie jest wysoki, więc nie każdy rekuperator wejdzie, co trzeba mieć na uwadze. Owszem, można zamotować sprzęt w kotłowni (lub obok w garażu), ale wówczas będzie więcej kanałów, może nie bardzo dużo więcej, ale jednak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego nie chcę tego Aerisa, którego uparcie wciskają rekuperatory.pl.

Porównałem ileś centrali i ceny z grubsza są podobne, kilka stó w jedną czy drugą stronę nie robi wielkiej różnicy przy zakupie, a już różnice w cenach filtrów, przeglądów i kosztach zużytej energii wpływają na koszty utrzymania instalacji. Do Aerisa są co prawda zamienniki, ale też nie super- tanie. Chyba w Mistralu czy sprżęcie JanGaz filtr to mata filtrująca na ramce, więc wymienia się sam wkład.

 

 

Zaraz podeślę projekt.

Gość z rekuperatory.pl sugerował (sam też tak myślałem), żeby umieścić reuperator na poddaszu (w szczycie, ocieplenie też tam będzie) i z jednej strony zrobić czerpnię a z drugiej wyrzutnię. Kanały wentylacyjne rozprowadziłby rurami spiro po poddaszu (do pomieszczeń na górze, a do dolnych albo trzy zejścia (salon, pokój oraz rozgałęzione na dole do łazienki i kuchni). Druga opcja to taka, że góra pozstaje bez zmian, a na dół schodzą dwa większe piony do podłogi na piętrze, gdzie jest skrzynka i po podłodze piętra w styropianie "idą" rurki systemu r-vent flex.

 

Sam strych nie jest wysoki, więc nie każdy rekuperator wejdzie, co trzeba mieć na uwadze. Owszem, można zamotować sprzęt w kotłowni (lub obok w garażu), ale wówczas będzie więcej kanałów, może nie bardzo dużo więcej, ale jednak.

Popatrz sobie na spokojnie na konstrukcje budynku. Takie rury sporo sporo jednak miejsca zabierają i nie zawsze da się je logicznie rozprowadzać. W przypadku rozprowadzania po podłodze spróbuj rozkminic jak będą szły rurki od wody, kanalizy, ogrzewania itp. żebyś później nie musial kombinować za bardzo w przypadku kolizji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolizje będą zawsze, u siebie jak zobaczyłem plątaninę rur to utwierdziłem się w przekonaniu, że dobrze zrobiłem, że wybrałem spiro. Z zabudową problemów nie miałem, bo 90% znikło w poddaszu, jedynie przez dwa małe korytarze musiałem obniżyć sufit. Plus spiro jest taki, że jak coś kiedyś się stanie i trzeba będzie się dobrać to nie będę musiał rozwalać całej posadzki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolizje będą zawsze, u siebie jak zobaczyłem plątaninę rur to utwierdziłem się w przekonaniu, że dobrze zrobiłem, że wybrałem spiro. Z zabudową problemów nie miałem, bo 90% znikło w poddaszu, jedynie przez dwa małe korytarze musiałem obniżyć sufit. Plus spiro jest taki, że jak coś kiedyś się stanie i trzeba będzie się dobrać to nie będę musiał rozwalać całej posadzki.

A co może stać się z fleksami w posadzce?

zassie piłkę tenisową i zablokuje przepływ powietrza? Albo działa od początku bezproblemowo albo wcale nie działa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolizje będą zawsze, u siebie jak zobaczyłem plątaninę rur to utwierdziłem się w przekonaniu, że dobrze zrobiłem, że wybrałem spiro. Z zabudową problemów nie miałem, bo 90% znikło w poddaszu, jedynie przez dwa małe korytarze musiałem obniżyć sufit. Plus spiro jest taki, że jak coś kiedyś się stanie i trzeba będzie się dobrać to nie będę musiał rozwalać całej posadzki.

Dlatego napisałem żeby sobie kolega zerknął. U Ciebie spiro sie ladnie pochowaly, u mnie nie bylo na to szans. W podłodze jakbym puścił to miałbym pewnie problem z kolizjami. Wiec dobrze jest podejść do tematu indywidualnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Pytanie z innej beczki

jaką przepustowość mają anemostaty żeby było cicho ?

na etapie stropu zrobilem sobie przepusty 110mm

no i teraz najwygodniej byłoby mi w nie założyć skrzynki i anemostaty na 100mm

ale boje się ze to troche mało

miałbym 2 nawiewy 50m/s (salon) i wywiewy 75m/s i 50 (kuchnia i lazienka) reszta to 25m/s wiec tego sie nie boję 

na poddaszu mogę spokojnie zastosować anemostaty i skrzynki 125 

ma to sens czy będzie słyszalne i rozkuwać do 125 a może nawet do 160 mm ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 100 i 125mm, projektowane przepływy są od 15 do 70 m3/h, przy sumie 325m3/h. Dałem reku silniejszy 600m3/h, gdzie po pomiarach wyszło, że daje coś koło 480m3/h, więc mam przepływy ok 30-40% większe niż projektowane. Przy max wydajności, czyli wietrzeniu delikatnie słychać szum powietrza, ale musi być w domu cicho i absolutnie to nie przeszkadza. Idąc tym tropem osiągane 70m3/h nie powinno być problemem. To jest oczywiście max, normalnie wentylacja pracuje u mnie 25-60% jest wtedy niesłyszalna.

 

Poszukaj sobie wzorów na wyznaczenie prędkości przepływu, w necie też powinno być podane bezpieczne przedziały, kiedy nie powinieneś słyszeć pracy wentylacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W projekcie jest wentylacja grawitacyjna, chcielibyśmy zrobić mechaniczną.

Ile może kosztować projekt wentylacji mechanicznej? Pytam, bo architekt robiący adaptację mówi, że kogoś ma kto to może zrobić. Powiedziałem niech poda cenę, a ja się zastanowię. No i nie chcę wtopić wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.