Skocz do zawartości

Napędy do bram Nice


Gość Krawiec

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Krawiec

> mam Nice by Leroymarlin ale jeszcze nie założony.

O widzisz. Chodzi mi o kable do sterownika. Da się je jakoś wpuścić od tyłu obudowy tak aby nie było ich widać? Bo te do siłowników to wiem że muszą być widoczne. Zresztą sam pomysł wieszania tego obleśnego plastikowego sterownika mnie wpienia...

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja mam mHouse WG2, czyli de facto Nice Wingo. Pytaj

Przecież już zapytał.

Co do pytania- producent przewidział wejście kabli na dolnej bądź bocznej ściance. Tak naprawdę jakby powycinać otwory na tylnej ścianie, wpuścić peszle z kablami i to uszczelnić np. silikonem to nic by jej się nie stało. Pytanie tylko co na to ewentualna gwarancja.

Puszkę na centralę to fakt, wymyślili kapitalną. hehe.gifok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

Mają cholera pomysły... nie po to ukryłem kable w słupku aby je teraz z niego wyciągać. Tym bardziej że troche tych kabli potrzeba (zasilanie, kabel do lampy, kable do fotokomórek, no i kable do samych siłowników).

Z gwarancjami to jest tak, że każdy powód jest dobry aby się wypiąć na klienta.

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

> Ja mam mHouse WG2, czyli de facto Nice Wingo. Pytaj

Ciekawe czym sie to różni od Wingo... Dla bramy jaką projektuje będzie nawet droższe od Nice (skrzydło 2,5m około 160kg)

Da sie te automaty prosto rozblokować tak aby brame otworzyć ręcznie ale w drugą strone? Ze względów lokalizacyjnych potrzebuje taką możliwość.

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>

> Da sie te automaty prosto rozblokować tak aby brame otworzyć ręcznie ale w drugą strone? Ze

> względów lokalizacyjnych potrzebuje taką możliwość.

>

Nie da się. Musiałbyś wykręcić śruby mocujące siłownik z uchem przyspawanym do bramy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mają cholera pomysły... nie po to ukryłem kable w słupku aby je teraz z niego wyciągać. Tym

> bardziej że troche tych kabli potrzeba (zasilanie, kabel do lampy, kable do fotokomórek, no i

> kable do samych siłowników).

> Z gwarancjami to jest tak, że każdy powód jest dobry aby się wypiąć na klienta.

> Krawiec

Fabrycznie w centralce są miejsca na dole i od tyłu na wprowadzenie kabli. Na dole masz ZTCP gotowy otwór, z tyłu jest zaznaczone miejsce do wycięcia. Instrukcja przewiduje wprowadzenie kabli z tyłu (piszę cały czas o Mhouse). Teoretycznie więc da się tak to zamontować, żeby nic nie było widać. Ja jednak miałem słupki betonowe z wyprowadzonymi peszlami, no i tych peszli był taki pęk że za cholerę by się to nie schowało za centralką. Dlatego w miejscu w którym wychodzą peszle założyłem puszkę elektryczną, a bezpośrednio nad nią centralkę (obudowy stykają się). Kable z puszki do centralki idą już bez peszli i wchodzą od dołu. Nie jest to może zbyt eleganckie rozwiązanie, ale dość estetyczne. Jeśli bardzo zależy Ci na całkowitym schowaniu kabli to musiałbyś wykombinować jakiś patent żeby kable z tyłu wchodziły jednym "pękiem" i żeby do środka nie lała się woda. Mnie to właśnie odstraszyło, dlatego nie dziurawiłem nic z tyłu centralki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

A jakie masz słupki? Bo ja bede miał ogrodzenie "łupane" i zastanawiam sie ile zabawy będzie z montażem. Bo powierzchnia słupka bynajmniej nie jest ani gładka ani prosta..

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ciekawe czym sie to różni od Wingo...

Poza kształtem obudowy podobno niczym.

> Dla bramy jaką projektuje będzie nawet droższe od Nice

> (skrzydło 2,5m około 160kg)

Mhouse'a trzeba trafić w dobrej cenie. Ja kupiłem cały zestaw WG2 z paroma bonusami za bodajże 1100 zł.

> Da sie te automaty prosto rozblokować tak aby brame otworzyć ręcznie ale w drugą strone? Ze

> względów lokalizacyjnych potrzebuje taką możliwość.

Teoretycznie na każdym ramieniu jest sprzęgło, które możesz odblokować specjalnym kluczykiem. W praktyce jeśli masz siłowniki ślimakowe, a takie są w Wingo/WG2, to nawet po wysprzęgleniu poruszenie bramą wymaga sporej siły. To jest dobry patent na wypadek jak raz czy dwa razy w roku zabraknie prądu a Ty musisz się z domu wydostać. Obstawiam że częste korzystanie z takiej opcji odbije się negatywnie na bramie i napędzie. Zdecydowanie prościej jest wykręcić śruby łączące siłowniki z uchami zamontowanymi na bramie. W przypadku Mhouse maja krotki gwint, więc jak masz pod ręką klucz 13 to 30 sekund i napęd jest odłączony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A jakie masz słupki? Bo ja bede miał ogrodzenie "łupane" i zastanawiam sie ile zabawy będzie z

> montażem. Bo powierzchnia słupka bynajmniej nie jest ani gładka ani prosta..

> Krawiec

Mam słupki betonowe, otynkowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ciekawe czym sie to różni od Wingo... Dla bramy jaką projektuje będzie nawet droższe od Nice

> (skrzydło 2,5m około 160kg)

> Da sie te automaty prosto rozblokować tak aby brame otworzyć ręcznie ale w drugą strone? Ze

> względów lokalizacyjnych potrzebuje taką możliwość.

> Krawiec

Patrząc na rysunki techniczne siłowników to chyba niczym bo części zamienne do tych Mhousa odsyłają do strony NICE. Co do Sterownika to zapewne obudowy są inne ale jest tez podejscie od dołu . Oczywiście z tyłu obudowy jest opór miejsca by puścic kable ale jka pisano powyżej z gwarancją moze być różnie.

tak to wygląda w Mhouse

287671244-WP_20140422_004.jpg

post-9174-14352523947211_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A jakie masz słupki? Bo ja bede miał ogrodzenie "łupane" i zastanawiam sie ile zabawy będzie z

> montażem. Bo powierzchnia słupka bynajmniej nie jest ani gładka ani prosta..

> Krawiec

Ja mam słupki łupane i do tego podmurówkę z dwóch warstw takich pustaków. Centralka od Faaca się pięknie schowała w tych pustakach, na zewnątrz nie ma żadnych kabli poza kawałeczkiem (15cm) od siłownika do słupka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

Szkoda że nikt nie robi jakiejś sprytnej szybkozłączki to rozblokowania napędu.

A co do mhousa to ja bym musiał mieć wersje WG20S/02. Jak by ktoś słyszał o jakiej promo to niech da znać. Za 1100 to faktycznie dobra cena.

Pozostaje jeszcze kwestia zintegrowania tego z innym pilotem niż fabryczny (886Mhz).

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

Wmurowałeś ją w podmurówke? Rzucił byś jakimś zdjęciem. Ja obok słupka bede miał kawałek murka (z pustaków podmurówkowych) aby zabudować skrzynke gazową... Może by to tam faktycznie wsadził...

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wmurowałeś ją w podmurówke? Rzucił byś jakimś zdjęciem. Ja obok słupka bede miał kawałek murka (z

> pustaków podmurówkowych) aby zabudować skrzynke gazową... Może by to tam faktycznie wsadził...

> Krawiec

Dokładnie to rozciąłem pustak i wyciąłem miejsce między nim na skrzynkę. W tym kawałku nie zalewałem betonem. Mieści się super, pustak skręcony jest na wkręty. Jak potrzebuję cię dostać do skrzynki, to odkręcam pustak i mam skrzynkę. Obfotografuję Ci popołudniu, mętnie mi wychodzi tłumaczenie smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Szkoda że nikt nie robi jakiejś sprytnej szybkozłączki to rozblokowania napędu.

> A co do mhousa to ja bym musiał mieć wersje WG20S/02. Jak by ktoś słyszał o jakiej promo to niech

> da znać. Za 1100 to faktycznie dobra cena.

> Pozostaje jeszcze kwestia zintegrowania tego z innym pilotem niż fabryczny (886Mhz).

> Krawiec

Praktycznie każdy sterownik bramy, który widziałem, ma na płycie trzy wejścia do sterowania zewnętrznego przyciskami /stykami normalnie otwartymi - zamykanie, otwieranie oraz "sterowanie naprzemienne", gdzie kolejne naciśnięcia przycisku albo zmieniają kierunek ruchu bramy, albo robią to z zatrzymaniem między zmianami. To ostatnie ustawiasz na płycie, w starszych zworką lub dipswitchem, w nowszych programowo. Tak że bez problemu można podpiąć dowolne piloty z ich odbiornikiem, ja steruję z jednego trzema bramami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wmurowałeś ją w podmurówke? Rzucił byś jakimś zdjęciem. Ja obok słupka bede miał kawałek murka (z

> pustaków podmurówkowych) aby zabudować skrzynke gazową... Może by to tam faktycznie wsadził...

> Krawiec

Rozważ to, co zrobiłem 20 lat temu - centralkę mam w garażu. Od niej do bramy dwa peszle (dałem fi 40 i słusznie) - jednym idzie przewód pięciożyłowy sterujący silnikiem 230V i przewód do migacza ostrzegawczego 220V na bramie, a drugim przewody sygnałowe od fotokomórek, krańcówek i oświetlenia bramy - 24 i 12V. A o grubości peszli piszę, bo dzięki niej dało się po 15 latach nimi bez problemu przeciągnąć dodatkowe nowe przewody do kamer. Z tym, że wciągając w nie pierwsze przewody 20 lat temu zostawiłem w peszlach też "piloty" z drutu 1,5mm2, które wciągnąlem też z powrotem z nowymi przewodami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dokładnie to rozciąłem pustak i wyciąłem miejsce między nim na skrzynkę. W tym kawałku nie

> zalewałem betonem. Mieści się super, pustak skręcony jest na wkręty. Jak potrzebuję cię dostać

> do skrzynki, to odkręcam pustak i mam skrzynkę. Obfotografuję Ci popołudniu, mętnie mi

> wychodzi tłumaczenie

Przesyłam obiecane zdjęcia.

1. Tak to wygląda z większej odległości. Jak zaczyna się ten niski murek po prawej stronie słupka, to tam schowana jest centralka. Daszki na górze nie są jeszcze przyklejone, docelowo te nad samą centralką nie będę na stałe sklejone.

287672965-IMAG0613.jpg

2. A tu z bliższa. Widać trzy dziury na wkręty, mam tam normalnie takie małe zaślepki, widać, ale mniej.

287672965-IMAG0612.jpg

3. Tutaj masz zdjęcie od góry, po ściągnięciu daszków. Pod daszkami mam jeszcze kawałek blachy, która zabezpiecza, żeby na skrzynkę nie kapało.

Peszle na początku były wprowadzone do skrzynki, ale nie było to szczelne i dostawała się do środka wilgoć, dlatego wyciągnąłem je ze skrzynki i w to miejsce dałem dławiki i same kabelki. Teraz jest szczelnie, choć może nie najpiękniej.

Nie chciało mi się już odkręcać boku (tych trzech wkrętów) - wtedy od przodu jest dostęp do całej skrzynki, można odkręcić dekielek i się bawić. Skrzynka umocowana jest na kleju i częściowo oblana betonem.

287672965-IMAG0615.jpg

4. A to drugi słupek. W prawym dolnym rogu ten niewielki kwadracik również jest przykręcony na wkrętach, pod nim jest puszka w której przewody z siłownika są połączone z tymi, które idą do centralki.

287672965-IMAG0614.jpg

post-24647-14352523964612_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Peszle na początku były wprowadzone do skrzynki, ale nie było to szczelne i dostawała się do środka

> wilgoć, dlatego wyciągnąłem je ze skrzynki i w to miejsce dałem dławiki i same kabelki. Teraz

> jest szczelnie, choć może nie najpiękniej.

Bo błędem było wpuszczenie peszli od góry. Lepiej by je było puścić z boku, a najlepiej od dołu. Bo od góry zawsze wilgoć wykraplająca się na przewodach spłynie do dołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bo błędem było wpuszczenie peszli od góry. Lepiej by je było puścić z boku, a najlepiej od dołu. Bo

> od góry zawsze wilgoć wykraplająca się na przewodach spłynie do dołu.

Od dołu już idą inne, poza tym, przy tym typie montażu, nie bardzo miałem już jak pomieścić je tam. Mogłem wjechać z boku, no ale już trudno, bałem się, że miejsca nie będzie w skrzynce (transformator z jednej a z drugiej karta radiowa). Jak przyszło co do czego, to pewnie bym zmieścił, ale nie przemyślałem za wczasu. Ale dlatego o tym piszę, żeby kolega uniknął tego błędu smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ciekawy patent... uchwyty do siłowników do słupków dorabiałeś czy takie były?

> Krawiec

Nie, są dorabiane i niestety wyszły jak wyszły. Wewnątrz słupka mam zalany metalowy słupek i do niego przyspawany ten uchwyt.

Niestety spawać nie umiem, spawacza nie miałem dostępnego i przyspawane to było troszkę za szybko - powinienem to bardziej schować w słupku. Ale mam pomysł, jak to zamaskować, choć tak normalnie to się w oczy nie rzuca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

W komplecie z siłownikami nic nie było czy się nie nadawało?

Ja jestem na etapie "zaraz stawiam słupki" i wolałbym przemyśleć wszystkie aspekty mocowania siłowników..

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W komplecie z siłownikami nic nie było czy się nie nadawało?

> Ja jestem na etapie "zaraz stawiam słupki" i wolałbym przemyśleć wszystkie aspekty mocowania

> siłowników..

> Krawiec

Było, ale mi nie pasowało. Wolałem coś mocno zamontowane w słupku, czyli poprzez dospawanie do specjalnie w tym celu wpuszczonego starego metalowego słupka wewnątrz. Słupek jest zalany od samego dołu (mam fundament ponad 1m) i sięga gdzieś do 2/3 wysokości słupka. Na niego były wkładane pustaki i potem zalewane. I do tego właśnie słupka nie dało się przyspawać tamtych uchwytów. Pewnie jakbym umiał spawać, to bym sobie to zrobił jakoś na spokojnie, ale problem polegał na tym, że spawanie musiało być po którejś tam warstwie, nie chciałem żeby robota za długo stała i czekała na spawacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Szkoda że nikt nie robi jakiejś sprytnej szybkozłączki to rozblokowania napędu.

W napędach Somfy jest to dobrze przemyślane, pozatym polecam zastosowanie akumulatora awaryjnego, sprawdza się rewelacyjnie 893goodvibes.gif przy braku prądu w sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W Somfy da się rozblokować szybko cały siłownik?

> Krawiec

a właściwie jak często będziesz potrzebowął rozblokować bramę ???

Ja u siebie też mam wójowy wjazd tj. raz że jedno skrzydło bramy się nie otworzy na 90 jak będzie zamontowany siłownik bo mam słup energetyczny, ale wychodzę z założenia ze raz do roku jak przyjedzie beczka z LPG to spokojnie mogę zdemontować siłownik tym bardziej ze sa to dwie nakrętki .

Do normalnego użytkowania bedzie mi wystarczać bram która mimo ograniczeń po otwarciu będzie miala w świetle 3,5 m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

Brama mi sie otworzy na 90 stopni nie ma problemu.

Problem polega na tym ze aby wjechać na dodatkowe miejsce postojowe trzeba jedno skrzydło otworzyć w drugą strone..

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
Gość Krawiec

To jeszcze dwa pytania.. Wingo3524 jak szybko otwiera brame? Bo mi tu jeden sprzedawca zeznaje że 30 sekund potrzeba..

Ile przewodów potrzeba do czujek optycznych? Bo na schematach wygląda jak by do jednej były 4 a do drugiej 2..

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To jeszcze dwa pytania.. Wingo3524 jak szybko otwiera brame? Bo mi tu jeden sprzedawca zeznaje że

> 30 sekund potrzeba..

> Ile przewodów potrzeba do czujek optycznych? Bo na schematach wygląda jak by do jednej były 4 a do

> drugiej 2..

> Krawiec

A jeszcze tak a'propos demontowania siłownika w Faacu: na końcach jest on założony na walec z segerami z góry i z dołu. Wystarczy nie dawać segera od dołu i rozblokowujesz bramę w 2 sekundy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To jeszcze dwa pytania.. Wingo3524 jak szybko otwiera brame? Bo mi tu jeden sprzedawca zeznaje że

> 30 sekund potrzeba..

Nie wiem.

> Ile przewodów potrzeba do czujek optycznych? Bo na schematach wygląda jak by do jednej były 4 a do

> drugiej 2..

> Krawiec

Prawidłowo. Do oświetlacza tylko zasilanie, do odbiornika zasilanie i żyły styków n.c.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

> Prawidłowo. Do oświetlacza tylko zasilanie, do odbiornika zasilanie i żyły styków n.c.

Ale porypany patent.. jak by jedna strona nie mogła być lusterkowa czyli totalnie pasywna..

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale porypany patent.. jak by jedna strona nie mogła być lusterkowa czyli totalnie pasywna..

> Krawiec

Ale wtedy moc diody nadawczej musiałaby być odpowiednio większa. Pewnie przeliczyli co im się bardziej kalkuluje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.