Skocz do zawartości

Pierwsza kosa - kilka pytań


Roswell

Rekomendowane odpowiedzi

W końcu kupiłem sobie pierwszą kosę spalinowa i mam kilka pytań do doświadczonych użytkowników, jako że jeszcze nigdy nie używałem żadnej smile.gif

1. Kwestia docierania, spotkałem się chyba z setką różnych opinii, jedni mówią żeby od razu używać normalnie kosy i właściwie podczas koszenia trzymać pełny gaz cały czas, inni mówią żeby na początku oszczędzać kosę i nie używać obrotów większych niż 3/4(i żeby przez pierwsze dwa zbiorniki używać tylko żyłki) niewiem.gif

2. Kolejne pytanie dotyczy przekładni, w instrukcji jest napisane żeby sprawdzić poziom smaru w przekładni, tylko że skąd mam wiedzieć jaki on ma być smile.gif trochę smaru tam jest ale raczej niewiele(czy powinno go być tylko trochę czy może tak dużo jak się tylko da ?) i czemu piszą żeby sprawdzać jego poziom co jakiś czas ? Przecież nie wyparuje a wymienić go nawet nie ma jak.

3. Czy filtr powietrza można nasączyć w celu lepszej filtracji (akurat mam spory zapas środka K&N do filtrów) ?

4. Chcę/muszę kupić inną głowicę na żyłkę, czy macie jakieś doświadczenie z Husqvarna T25 :

http://www.husqvarna.com/pl/accessories/osprzet-do-podkaszarek-i-wykaszarek/g-owica-zy-kowa-t25/

albo możecie polecić jakąś inna wytrzymałą ?

Dzięki ok.gifsmile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. uzywasz normalnie bez docierania, jedynie co to zani zaczniesz kosic dac z 30s. na rozgrzanie (przez caly okres uzytkowania kosy) gazu nie uzywac na maxa bo i po co facepalm%5B1%5D.gif uzywasz tyle ile trzeba w zaleznosci od tego co kosisz, jak bedziesz caly czas na maxa gazowal to szybciej sprzet zajedziesz

2. smarowac raz na jakis czas np co 10=te koszenie smar wciskasz na maxa az bedzie wychodzil, wbrew pozorom ma gdzie uciekac

3.zfiltrem to jak najbardziej, zalecam to kazdemu klientowi, byle by nie przesadzic z ilosca bo sie powietrze nie przedostanie (mialem pare takich przypadkow hehe.gif)

4. jedne z lepszych glowic ma husqvarna moge jak najbardziej polecic z tym ze sprawdz czy bedzie pasowac, otwor czy szpilka i jakiej srednicy. ewentualnie czy sama glowica nie bedzie za duza do danej maszyny zeby nie preciazac przekladni i sprzegla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 2. Kolejne pytanie dotyczy przekładni, w instrukcji jest napisane żeby sprawdzić poziom smaru w

> przekładni, tylko że skąd mam wiedzieć jaki on ma być trochę smaru tam jest ale raczej

> niewiele(czy powinno go być tylko trochę czy może tak dużo jak się tylko da ?) i czemu piszą

> żeby sprawdzać jego poziom co jakiś czas ? Przecież nie wyparuje a wymienić go nawet nie ma

> jak.

Smar na wyższe temperatury (nie litowy do + 45*C wink.gif) + strzykawka "setka" i wbijasz do momentu aż zacznie wychodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Smar na wyższe temperatury (nie litowy do + 45*C ) + strzykawka "setka" i wbijasz do momentu aż

> zacznie wychodzić.

az tyle? przeciez to tam wejdzie go pol tuby - gosc w sklepie mi mowil, zeby dac tyle, co pasty do zebow na szczoteczke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 Przy docieraniu wazne wstepne rozgrzanie oraz czeste przerwy. Szczegolnie w upaly. Kosa pracujemy na max obrotach gdyz tylko przy takich zapewniasz odpowiednie chlodzenie. Pisza o tym nawet w instrukcji. Potwierszi kazdy kosiarz

2 Smar z czasem sie wytapia. U mnie musialem dopelnic w nowej dopiero po kilkunastu godzinach pracy. Robilem na oko nie moze byc go pelno

3 w mojej kosie filtr pracuje na sucho nie kombinuje

4 Mam ta glowice polecam jest trwala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 2. Kolejne pytanie dotyczy przekładni, w instrukcji jest napisane żeby sprawdzić poziom smaru w

> przekładni, tylko że skąd mam wiedzieć jaki on ma być trochę smaru tam jest ale raczej

> niewiele(czy powinno go być tylko trochę czy może tak dużo jak się tylko da ?) i czemu piszą

> żeby sprawdzać jego poziom co jakiś czas ? Przecież nie wyparuje a wymienić go nawet nie ma

> jak.

Też się nad tym zastanawiałem zlosnik.gif

Kupiłem za 18 zł dedykowany smar Oleo-Mac do przekładni kątowych. W komplecie dają taką plastikową końcówkę do nakręcenia na tubę. Odkręciłem śrubki na przekładni, wcisnąłem w otwory ile weszło i póki co nie przejmuję się czy poziom smaru jest ok.

287815160-smar-do-przekladni-katowych-oleo-mac.jpg

post-48497-14352524830803_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 1 Przy docieraniu wazne wstepne rozgrzanie oraz czeste przerwy. Szczegolnie w upaly. Kosa pracujemy

> na max obrotach gdyz tylko przy takich zapewniasz odpowiednie chlodzenie. Pisza o tym nawet w

> instrukcji. Potwierszi kazdy kosiarz

Możesz rozwinąć? Na jakiej zasadzie w kosach chłodzenie miałoby zależeć od obrotów, w żadnej oglądanej do tej pory nie widziałem żadnego wentylatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 1. uzywasz normalnie bez docierania, jedynie co to zani zaczniesz kosic dac z 30s. na rozgrzanie

> (przez caly okres uzytkowania kosy) gazu nie uzywac na maxa bo i po co uzywasz tyle ile

> trzeba w zaleznosci od tego co kosisz, jak bedziesz caly czas na maxa gazowal to szybciej

> sprzet zajedziesz

A przy tarczy stalowej? Czy trzymanie na wysokich obrotach nie niszczy mniej kosy niż gaz-luz z dosyć ciężką tarczą? hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie tego typu silników spalinowych odbywa się poprzez obracające się koło magnesowe z łopatkam Gdy nie miałem kosy tez na około często słyszałem przerywana prace myslałem , że to prawidłowe. Lecz gdy kupiłem swoją zagłebiłem sie w temat i jade bez przerywania. Założenie noża nic nie mienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 1. uzywasz normalnie bez docierania, jedynie co to zani zaczniesz kosic dac z 30s. na rozgrzanie

> (przez caly okres uzytkowania kosy) gazu nie uzywac na maxa bo i po co uzywasz tyle ile

> trzeba w zaleznosci od tego co kosisz, jak bedziesz caly czas na maxa gazowal to szybciej

> sprzet zajedziesz

A instrukcja całkiem coś innego podaje biglaugh.gif

Quote:

W czasie pierwszych pięciu godzin użytkowania kosy spalinowej nie powinno się wprowadzać silnik na najwyższe obroty. Maksymalne obroty silnika nie powinny przekraczać 3/4 pełnej mocy.


Quote:

Przed wprowadzeniem żyłki tnącej w trawę należy wcisnąć manetkę gazu do oporu, tak by silnik był na najwyższych obrotach, utrzymywanych przez cały czas koszenia.


> 4. jedne z lepszych glowic ma husqvarna moge jak najbardziej polecic z tym ze sprawdz czy bedzie

> pasowac, otwor czy szpilka i jakiej srednicy. ewentualnie czy sama glowica nie bedzie za duza

> do danej maszyny zeby nie preciazac przekladni i sprzegla

Jeszcze wpadłem przypadkiem na głowice easy/fast feed:

http://allegro.pl/glowica-zylkowa-quick-load-metal-zibis-kielce-i4398877566.html

http://allegro.pl/glowica-dolpima-speed-feed-10x1-25-zibis-kielce-i4321711741.html

czy spotkałeś się może z nimi i możesz coś o nich powiedzieć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> az tyle? przeciez to tam wejdzie go pol tuby - gosc w sklepie mi mowil, zeby dac tyle, co pasty do

> zebow na szczoteczke.

Też mi się to wydaje dużą ilością, ale z drugiej strony jak się tej przestrzeni nie zapełni to chyba nie można mieć pewności że smar będzie w właściwych miejscach, bo jest dosyć gęsty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 1 Przy docieraniu wazne wstepne rozgrzanie oraz czeste przerwy. Szczegolnie w upaly.

Możesz podać jakieś ramy czasowe ?

Ile rozgrzewać / ile pracy / ile przerwy

> 4 Mam ta glowice polecam jest trwala

Podają na stronie że odpowiednie linki dla niej to:

Quote:

Wielkość linki 2 - 2,4 mm


czy próbowałeś może użyć grubszej (posiadam akurat 2,7mm) ?

Czy może już muszę w takim razie kupić model T35 (i czym właściwie te T25 i T35 się różnią)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Też się nad tym zastanawiałem

Cieszę się że nie jestem sam biglaugh.gif

> Kupiłem za 18 zł dedykowany smar Oleo-Mac do przekładni kątowych. W komplecie dają taką plastikową

> końcówkę do nakręcenia na tubę. Odkręciłem śrubki na przekładni, wcisnąłem w otwory ile weszło

> i póki co nie przejmuję się czy poziom smaru jest ok.

Drogo sobie liczą jak za taką małą tubkę.

Mam jakiś smar do łożysk więc powinien się nadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Też mi się to wydaje dużą ilością, ale z drugiej strony jak się tej przestrzeni nie zapełni to

> chyba nie można mieć pewności że smar będzie w właściwych miejscach, bo jest dosyć gęsty.

Ale to nie widac przez ta mala dziurke, ile tego wlazlo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A instrukcja całkiem coś innego podaje

> Quote:

> W czasie pierwszych pięciu godzin użytkowania kosy spalinowej nie powinno się wprowadzać silnik na

> najwyższe obroty. Maksymalne obroty silnika nie powinny przekraczać 3/4 pełnej mocy.

no i to przeciez napisalem ze nie uzywasz na maxa

> Quote:

> Przed wprowadzeniem żyłki tnącej w trawę należy wcisnąć manetkę gazu do oporu, tak by silnik był

> na najwyższych obrotach, utrzymywanych przez cały czas koszenia.

instrukcja instrukcja zycie co innego, przychodza tacy madrzy co im sie obudowy potopily

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W końcu kupiłem sobie pierwszą kosę spalinowa i mam kilka pytań do doświadczonych użytkowników,

> jako że jeszcze nigdy nie używałem żadnej

> 1. Kwestia docierania, spotkałem się chyba z setką różnych opinii, jedni mówią żeby od razu używać

> normalnie kosy i właściwie podczas koszenia trzymać pełny gaz cały czas, inni mówią żeby na

> początku oszczędzać kosę i nie używać obrotów większych niż 3/4(i żeby przez pierwsze dwa

> zbiorniki używać tylko żyłki)

Hsq zaleca kilka partyjek po kilkanaście minut i potem już normalnie, mieszanka 1:40.

> 2. Kolejne pytanie dotyczy przekładni, w instrukcji jest napisane żeby sprawdzić poziom smaru w

> przekładni, tylko że skąd mam wiedzieć jaki on ma być trochę smaru tam jest ale raczej

> niewiele(czy powinno go być tylko trochę czy może tak dużo jak się tylko da ?) i czemu piszą

> żeby sprawdzać jego poziom co jakiś czas ? Przecież nie wyparuje a wymienić go nawet nie ma

> jak.

Smar napełniasz ze specjalnej tuby http://las24pl.shoper.pl/pl/p/Smar-przekladniowy-do-wykaszarek-i-wycinarek/426 i wciskasz ile się da- co nie oznacza ze napełnisz na 100%.

Co 8 godzin zaleca się wymianę smaru, rozgrzewasz głowicę normalnym koszeniem, odkręcasz śrubkę i przechylając dodajesz gazu i smar wypływa jak woda. potem aplikujesz nową dawkę. nie wiem jaki jest ten smar z linku bo ja zawsze stosuję oryginalny hsq zółty- smaruję tym inne przekładnie np. w elektronarzędziach.

> 3. Czy filtr powietrza można nasączyć w celu lepszej filtracji (akurat mam spory zapas środka

> K&N do filtrów) ?

> 4. Chcę/muszę kupić inną głowicę na żyłkę, czy macie jakieś doświadczenie z Husqvarna T25 :

> http://www.husqvarna.com/pl/accessories/osprzet-do-podkaszarek-i-wykaszarek/g-owica-zy-kowa-t25/

> albo możecie polecić jakąś inna wytrzymałą ?

ta jest fajna i wytrzymała. taką dają na start do 323 husqvarny. przez 3 sezony dała radę, uważać tylko trzeba na kamieniste podłoża, bo ktoś niedoświadczony może ją moment rozwalić.

dobierz sobie tylko dobrą żyłkę, hsqv ma fajne zbrojone żyłki w kolorze szarym, są mocne i wydajne.

> Dzięki

skromny.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz troche o docieranu klik Niektórzy chyba tu zapomnieli , że to 2 suw w dodatku chłodzony powietrzem. Więc on obrotów się nie boji a nawet lubi. Daj mu dobry olej rób przerwy i gaz do oporu. Huśka nic nie mówi o wymianie smaru tylko o uzupełnianiu. Warto zakupić i aplikowac zalecany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tu masz troche o docieranu klik Niektórzy chyba tu zapomnieli , że to 2 suw w dodatku chłodzony

> powietrzem. Więc on obrotów się nie boji a nawet

tylko czego tak chleje? Moja kosa ma rzekomo pod 3KM i naprawde rzadko potrzeba ponad polowe obrotow. Musze ja tak palowac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wiesz cos spojrzałem i ja mam jednak model T35. Seryjnie dostałem ja z żylka 2,7 wchodzi bez

> problemu 3mm. Ale jak bys załozył taką grubą do taniego chinczyka to długo silnik nie

> pociagnie w duzej trawie

Z informacji w internecie ludzie podają że stosują często żyłkę 3mm więc z 2.7 chyba nie powinno być problemu smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Hsq zaleca kilka partyjek po kilkanaście minut i potem już normalnie

ok.gif

> Smar napełniasz ze specjalnej tuby

> http://las24pl.shoper.pl/pl/p/Smar-przekladniowy-do-wykaszarek-i-wycinarek/426 i wciskasz ile

> się da- co nie oznacza ze napełnisz na 100%.

> Co 8 godzin zaleca się wymianę smaru, rozgrzewasz głowicę normalnym koszeniem, odkręcasz śrubkę i

> przechylając dodajesz gazu i smar wypływa jak woda. potem aplikujesz nową dawkę. nie wiem jaki

> jest ten smar z linku bo ja zawsze stosuję oryginalny hsq zółty- smaruję tym inne przekładnie

> np. w elektronarzędziach.

Mam zapas smaru litowego więc powinien być ok smile.gif

> ta jest fajna i wytrzymała. taką dają na start do 323 husqvarny. przez 3 sezony dała radę, uważać

> tylko trzeba na kamieniste podłoża, bo ktoś niedoświadczony może ją moment rozwalić.

ok.gif

> dobierz sobie tylko dobrą żyłkę, hsqv ma fajne zbrojone żyłki w kolorze szarym, są mocne i wydajne.

akurat żyłkę już kupiłem wcześniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tu masz troche o docieranu klik Niektórzy chyba tu zapomnieli , że to 2 suw w dodatku chłodzony

> powietrzem. Więc on obrotów się nie boji a nawet lubi. Daj mu dobry olej rób przerwy i gaz do

> oporu.

Kupiłem syntetyczny, więc powinien być ok smile.gif

Do reszty zaleceń się zastosuję ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tzn ile na godzinę zużywasz paliwa ?

> Z ciekawości jaki olej używasz do mieszanki ?

Kurcze nie mierzylem w przeliczeniu na czas. Mam taka butelke plastikowa do mieszania z olejem - zdaje sie pol litra pojemnosci. Na dzialke, na ktorej zielonego jest gdzies ciut ponad polowa, czyli kolo 500m2, schodzi mi okolo litra mieszanki, bo prawie 2 pojemniki tankuje. Olej mam z Orlenu, jesli dobrze pamietam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mieszankę robisz 1:25 ?

> Bardzo to kopci ?

Oczywiscie z grubsza na oko - nawet wg podzialki na butelce (grubosc kreski ok. 1ml przetloczenia na plastiku) daje tolerancje pewnie plus minus 5ml. Kopci na pewno mniej niz trabant grinser006.gif Ja sie dopitoli gazem do maksa, to masz siwy dym, ale tak to prawie nie widac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całe półtora litra paliwa spaliłem i sciana.gif

Zgasiłem kosę w celu zrobienia przerwy, przy próbie ponownego odpalenia po pociągnięciu za linkę startera nie ma praktycznie żadnego oporu (jedynie ten który zwija linkę) i nie kręci silnikiem.

Co może być przyczyną ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Całe półtora litra paliwa spaliłem i

> Zgasiłem kosę w celu zrobienia przerwy, przy próbie ponownego odpalenia po pociągnięciu za linkę

> startera nie ma praktycznie żadnego oporu (jedynie ten który zwija linkę) i nie kręci

> silnikiem.

> Co może być przyczyną ?

uszkodzony starter

oddaj na gwarancji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Całe półtora litra paliwa spaliłem i

> Zgasiłem kosę w celu zrobienia przerwy, przy próbie ponownego odpalenia po pociągnięciu za linkę

> startera nie ma praktycznie żadnego oporu (jedynie ten który zwija linkę) i nie kręci

> silnikiem.

> Co może być przyczyną ?

Urwales? wink.gif

U szwagra w kosie urwala sie sprezyna, ktora zwija linke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Urwales?

Nie wydaje mi się, przynajmniej nic takiego nie zauważyłem.

Normalnie wcześniej odpaliłem, potem przerwa i chcę odpalić znowu i od razu taki luz był.

> U szwagra w kosie urwala sie sprezyna, ktora zwija linke.

Linka normalnie się zwija.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> uszkodzony starter

Też tak mi się wydaje, długo nie popracował...

A ostatnio się zastanawiałem czy nie zamówić sobie startera na zapas, bo gdzieś czytałem że często padają...

> oddaj na gwarancji

No to znowu problem, bo sprzedawca wysyłając mi kose nie wypełnił karty gwarancyjnej i znowu muszę mu odsyłać kartę gwarancyjną a potem czekać aż odeśle i dopiero jechać do serwisu i czekać pewnie z dwa tygodnie znając życie icon_rolleyes.gif

Chyba alternatywnie zamówię sobie starter z allegro, bo nie wiem czy w lokalnym sklepie będą mieli części do takich machin zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Też tak mi się wydaje, długo nie popracował...

> A ostatnio się zastanawiałem czy nie zamówić sobie startera na zapas, bo gdzieś czytałem że często

> padają...

> No to znowu problem, bo sprzedawca wysyłając mi kose nie wypełnił karty gwarancyjnej i znowu muszę

> mu odsyłać kartę gwarancyjną a potem czekać aż odeśle i dopiero jechać do serwisu i czekać

> pewnie z dwa tygodnie znając życie

> Chyba alternatywnie zamówię sobie starter z allegro, bo nie wiem czy w lokalnym sklepie będą mieli

> części do takich machin

No toś mnie pocieszył zlosnik.gif W mojej NAC580B spalone ponad 5l paliwa i odpukać - źle nie jest.

Zgłoszenie gwarancyjne myślę że Ci przyjmą na podstawie paragonu i książki gwarancyjnej, nawet nie podbitej.

Co do usterki to masz dokładnie taką jak miałem w poprzedniej kosie BC260 1KM z Leroy za którą mi po prostu oddali kasę w sklepie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

> Zgłoszenie gwarancyjne myślę że Ci przyjmą na podstawie paragonu i książki gwarancyjnej, nawet nie

> podbitej.

W lokalnym serwisie nie chcieli przyjąć z niepodbitą gwarancją, ale za to sklep nomi fajnie podchodzi do klienta, na swój koszt opłacili kuriera w obie strony.

Kosa wróciła z naprawy, wymieniono starter oraz świece, chyba też ją trochę podregulowali z moich obserwacji smile.gif

Tak że czekam na pogodę i działam dalej biglaugh.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeszcze tylko z swojej strony dodam że jak ktoś szuka dobrej żyłki w niskiej cenie to mogę śmiało

> polecić tego sprzedawcę:

> http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=20233529

> Fajny produkt w dobrej cenie

450 metrów wystarczy chyba na kilkanaście lat wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 450 metrów wystarczy chyba na kilkanaście lat

A tym bardziej 610, bo wziąłem 2.7mm zlosnik.gif

Myślałem że ta żyłka będzie się szybciej zużywała w terenie jaki koszę ale miło się zaskoczyłem i rzeczywiście starczy jej na długo.

Wydaje mi się że to jest ta sama żyłka tylko w mniejszych ilościach:

http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=5811461

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.