Skocz do zawartości

Tuleja półosi Megane, Scenic itp


Pepcio

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Szwagier zaliczył awarię swojego Scenica, po ruszeniu ze skrzyżowania nagle stracił napęd. Przyczyna - tulejka długiej półosi napędowej (wytarł się wieloklin)

Wyczytałem, że to typowa przypadłość w Scenicu, Megane, Laguna itp

Przeraziłem się grinser006.gif bo mam to ,,badziewie'' też u siebie i tu pytanie - wymienić profilaktycznie zawczasu czy też udawać, że dzieje się to tylko u innych ?? grinser006.gif

Swoją drogą kojarzy mi się to z konstrukcją ,,zabierak / przegub / półoś'' w fiacie 126p - co ja się tego nawymieniałem ...... biglaugh.gif

Jest jakaś możliwość diagnozy tego układu czy jest sprawny czy też dogorywa ?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Miało być w czym to masz...

Megane II 1,6 16v

Przy okazji pytanie do Was - zauważyłem ciekawy objaw mianowicie - zawsze gdy ruszam po nocy i robię skręt przeważnie w lewą stronę to przez chwilę od układu przeniesienia napędu dobiega stukot tak jakby przegub lub coś podobnego następnie cichnie i podczas dnia nie występuje.

Zdarza się on też, co zauważyłem wczoraj jak wrzucę wsteczny, cofnę kawałek i zapinam jedynkę ruszając do przodu z lekko skręconymi kołami.

Naczytałem się o wypadających pierścieniach zabezpieczających dyferencjał w tych skrzyniach i zastanawiam się czy aby nie szukać skrzyni sick.gif

Jakieś sugestie ?

Z Góry Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

mam identyczny objaw w starej lagunie IphII z silnikiem 2.0 n7q.

Zrobiłem już ze 30kkm od momentu kiedy zaczęło lekko stukać (wszystkie przeguby wymienione, a mechanicy straszą zużytym mechanizmem różnicowym), z tym że stukanie jest coraz mocniejsze i myślę że zbliża się koniec jazdy i czas na naprawę.

Jestem ciekaw co w Twoim przypadku stuka - jak to zweryfikujesz napisz na forum co było przyczyną.

Pozdrawiam

> Megane II 1,6 16v

> Przy okazji pytanie do Was - zauważyłem ciekawy objaw mianowicie - zawsze gdy ruszam po nocy i

> robię skręt przeważnie w lewą stronę to przez chwilę od układu przeniesienia napędu dobiega

> stukot tak jakby przegub lub coś podobnego następnie cichnie i podczas dnia nie występuje.

> Zdarza się on też, co zauważyłem wczoraj jak wrzucę wsteczny, cofnę kawałek i zapinam jedynkę

> ruszając do przodu z lekko skręconymi kołami.

> Naczytałem się o wypadających pierścieniach zabezpieczających dyferencjał w tych skrzyniach i

> zastanawiam się czy aby nie szukać skrzyni

> Jakieś sugestie ?

> Z Góry Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Hej,

> mam identyczny objaw w starej lagunie IphII z silnikiem 2.0 n7q.

> Zrobiłem już ze 30kkm od momentu kiedy zaczęło lekko stukać (wszystkie przeguby wymienione, a

> mechanicy straszą zużytym mechanizmem różnicowym), z tym że stukanie jest coraz mocniejsze i

> myślę że zbliża się koniec jazdy i czas na naprawę.

> Jestem ciekaw co w Twoim przypadku stuka - jak to zweryfikujesz napisz na forum co było przyczyną.

> Pozdrawiam

> > Z Góry Dziękuję

W moim przypadku okazało się :

- Moja meganka nie posiada takiego rozwiązania jak Scenic I szwagra, nie ma feralnej tulei łączącej wypust z mechanizmu różnicowego z półosią prawą.

W przypadku rozwiązania z tuleją problem polega na tym, że wieloklin tulei współpracuje z jednej strony z wypustem mechanizmu różnicowego, z drugiej z wypustem półosi prawej - jeśli uszkodzeniu ulegnie wypust od strony mechanizmu (skrzyni) to naprawa polega na wymianie mechanizmu lub jego naprawie bądź wymianie skrzyni biegów.

U mnie w Megance terkotanie okazało się być testem układu ABS który odbywa się po każdorazowym uruchomieniu silnika i przekroczeniu zdaje się 7 km/h - pompa ABS robi test zaworów a jeśli gumowe podkładki na których jest zawieszona są już stwardniałe (starość lub niska temp. otoczenia) stukanie jest słyszalne dosłownie przez chwilę. Tak więc jestem spokojny smile.gif przynajmniej na razie smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> to naprawa polega na wymianie mechanizmu lub jego naprawie bądź wymianie skrzyni biegów.

> Bzdury waść wypisujesz. Wymienia się tylko i wyłącznie tulejkę.

Piszę jeszcze raz powoli byś zrozumiał co mam do przekazania - jeśli długo jeździ się na wyrobionym połączeniu pomiędzy tuleją, a wypustem (wieloklinem) na mechanizmie różnicowym dochodzi do trwałego uszkodzenia tegoż wypustu co skutkuje koniecznością wymiany mechanizmu lub skrzyni i to Ty bzdur nie wypisuj. Owszem najczęściej wymienia się tuleję, ale nie zawsze to wystarcza. U szwagra wieloklin jest w nie najlepszej kondycji , na szczęście trafił na mechanika kumatego który zeszlifował nową tuleję z jednej ze stron z której wewnętrzne frezy zaczynają się głębiej (dalej od końca) co pozwoliło na nałożenie tulei głębiej na wałek wychodzący ze skrzyni i póki co obyło się bez dalszych kosztów - diagnoza jeśli usterka się powtórzy - szukać dobrej skrzyni.

Tu na tej aukcji widać zdjęcie skrzyni i wałek z niej wychodzący - http://allegro.pl/skrzynia-biegow-renault-scenic-1-6-8v-i4462124583.html

A następnym razem bądź łaskaw być mniej wylewny w swoich mądrościach co do mojej osoby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli długo jeździ cool.gif tu się wyrobi tulejka i nie pojedziesz 270751858-jezyk.gif

na wyrobionym połączeniu pomiędzy tuleją, a wypustem (wieloklinem) na mechanizmie różnicowym dochodzi do trwałego uszkodzenia tegoż wypustu nie spotkałem takiego wypadku

a to koła koronowego jeśli już. nie wystarczy wymienić zlosnik.gifwink.gifoink.gif

bzdur nie wypisuj

trafił na mechanika kumatego

co do mojej osoby

biglaugh.gifclaps.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Piszę jeszcze raz powoli byś zrozumiał co mam do przekazania - jeśli długo jeździ się na wyrobionym

Jak dla mnie to jeszcze za szybko napisane grinser006.gif

Nadal nie kumam gdzie dokładnie jest ta tuleja i jakie są początkowe objawy zużycia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie przejmuj się PEPCIO też nie wie, bo pokazał skrzynię z którą ona nigdy nie występowała, ale

> kłuci się zażarcie.

Ok znawco nauczaj wszystkich skoro taki uczony jesteś ok.gif

Ja przestaję się udzielać, skoro wszyscy wszystko wiedzą. Bawcie się dobrze ok.gif

A i jeszcze jedno - specem w renault nie jestem , nie miałem wiele do czynienia lecz skrzynia z linku według mnie jak najbardziej współpracuje z tuleją o której piszę, przejrzałem sporo ogłoszeń i rysunków i od strony wypustu przychodzi tuleja która łączy go z półosią prawą i to połączenie się wyrabia.

A jeśli się mylę, to bądź łaskaw pochwalić się wiedzą i pomóc potomnym z problemami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jeśli długo jeździ tu się wyrobi tulejka i nie pojedziesz

> na wyrobionym połączeniu pomiędzy tuleją, a wypustem (wieloklinem) na mechanizmie różnicowym

> dochodzi do trwałego uszkodzenia tegoż wypustu nie spotkałem takiego wypadku

> a to koła koronowego jeśli już. nie wystarczy wymienić

> bzdur nie wypisuj

> trafił na mechanika kumatego

> co do mojej osoby

Popieram kolegę PEPCIO !

Bzdury piszesz ! W moim poprzednim Sceniku właśnie doszło do takiej awarii, wieloklin wychodzący ze skrzyni biegów miał tak wytarte zęby, że wymiana samej tulei nic nie dawała ! Tuleja była i szlifowana i mocowana za pomocą dwóch śrub (przewiercono wieloklin) i skończyło się na remoncie skrzyni biegów . To ty się ogarnij trochę z tymi wypowiedziami i nie wprowadzaj ludzi w błąd! Jakbyś poczytał trochę forum MEGANE/SCENIC to byś wiedział, że to nagminna awaria w Scenikach z fabrycznym ESP mądralo smile.gif270751858-jezyk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.