Skocz do zawartości

[AH] "pyknięcie" przy przekroczeniu 20km/h - co to?


PiQ

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Wstyd się przyznać ale Astra jest już z nami 3 miesiące a teraz dopiero coś zauważyłem (chyba że wcześniej tego nie było). Otóż po odpaleniu auta i przy pierwszym przekroczeniu 20km/h (i tylko przy pierwszym) słychać cichutkie pyknięcie. Dźwięk podobny ni to do ryglowania drzwi (ale dużo dużo cichszy) ni to do pyknięcia przekaźnika. Dźwięk pochodzi gdzieś z okolic kolumny kierowniczej i jest bardzo cichy. Jak radio jest włączone to praktycznie jest niesłyszalny.

Ktoś może powiedzieć co to wywołuje ten dźwięk? Czy coś się przełącza / załącza?

PS. Nie mam włączonego ryglowania drzwi przy ruszaniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> uzbraja/aktywuje się wówczas ABS

> normalna rzecz- nie ma co się tym martwić

ooo nie wiedziałem - myślałem że ABS działa od momentu ruszenia icon_eek.gif

W każdym razie dzięki za błyskawiczną odpowiedź 20.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> uzbraja/aktywuje się wówczas ABS

o kurcze... a ja myślałem że coś w klimatroniku się przestawia - z tym, że u mnie naprawdę głośno to słychać i nawet na podłodze czuć takie stuknięcie - że też wcześniej mnie to nie zastanowiło... mlot.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> o kurcze... a ja myślałem że coś w klimatroniku się przestawia - z tym, że u mnie naprawdę głośno

> to słychać i nawet na podłodze czuć takie stuknięcie - że też wcześniej mnie to nie

> zastanowiło...

u mnie też to dość mocno słychać i czuć

a spróbuj trzymać nogę w tym czasie na pedałach to wtedy poczujesz porządnie wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A ESP macie? Bo u mojej mamy ten problem nie występuje tzn. słyszałem o tym ale nigdy nie

> słyszałem w tym konkretnym aucie.

Mi się wydaje, że ten odgłos występuje tylko w samochodach z esp. Ja nie mam w wyposażeniu esp i u mnie także nie ma tego dźwięku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jakby komuś chciało się czytać klik

No dobrze, sam tam pisałem nawet i kolega drahe wyłożył to też przystępnie tylko napisał ABS/ESP, co miałoby pokrycie w tym że auta wyposażone w moduł MK60 (ESP) wydają te dźwięki, bo ja albo głuchy jestem albo rzeczywiście u mamy tego dźwięku nie słychać - mama ma tylko ABS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No dobrze, sam tam pisałem nawet i kolega drahe wyłożył to też przystępnie tylko napisał ABS/ESP,

> co miałoby pokrycie w tym że auta wyposażone w moduł MK60 (ESP) wydają te dźwięki, bo ja albo

> głuchy jestem albo rzeczywiście u mamy tego dźwięku nie słychać - mama ma tylko ABS.

jak bedziesz zaczynał jechać to połóz lewą noge na pedał hamulca ( ale go nie wciskaj) i przy 20 km/h poczujesz takie stukniecie jakby spręzyna strzeliła albo ktos uderzył w pedał. Jak tego nie poczujesz to znaczy, że i dźwięku nie bedzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PEPS - Passive Entry Passive Start / Open & Start. To chyba ten cały system bezkluczykowy.

TPMS - Tyre Pressure Monitoring System - system monitorowania ciśnienia w kołach (są czujniki)

DDS - Deflaction Detection system - system wykrywania spadku ciśnienia w kołach (na podstawie sygnału ABS - obwód koła)

HBA - Hydraulic Brake Assist - system wspomagania nagłego hamowania, odpowiednik BAS

HSA - Hill Start Assist - asysten ruszania pod górę. Układ przytrzymuje ciśnienie płynu hamulcowego przez około 2s.

ARP - Active Rollover Protection - ma zapobiegać dachowaniu.

Ten pierwszy system średnio pasuje do bezpieczeństwa spineyes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> PEPS - Passive Entry Passive Start / Open & Start. To chyba ten cały system bezkluczykowy.

> TPMS - Tyre Pressure Monitoring System - system monitorowania ciśnienia w kołach (są czujniki)

> DDS - Deflaction Detection system - system wykrywania spadku ciśnienia w kołach (na podstawie

> sygnału ABS - obwód koła)

> HBA - Hydraulic Brake Assist - system wspomagania nagłego hamowania, odpowiednik BAS

> HSA - Hill Start Assist - asysten ruszania pod górę. Układ przytrzymuje ciśnienie płynu hamulcowego

> przez około 2s.

> ARP - Active Rollover Protection - ma zapobiegać dachowaniu.

> Ten pierwszy system średnio pasuje do bezpieczeństwa

pozniej zobaczymy co mam zamontowane ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Szukając informacji na niemieckim forum znalazłem jeszcze jedną tabelkę:

tak patrząc co wyżej pisze i na tą tabelke to by wychodziło że wszystkie modele mają PEPS

Quote:

PEPS - Passive Entry Passive Start / Open & Start. To chyba ten cały system bezkluczykowy.


coś chyba się nie zgadza hmm.gif

> Z tego co czytałem o HSA to jak ktoś nie ma a ma ESP to trzeba wymienić ten czujnik przyspieszeń skrętnych na inny.

coś więcej na ten temat możesz powiedzieć? Ewentualnie możesz podrzucić jakimś linkiem skąd można zaczerpnąć więcej informacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie mi się wydaje że może to chodzi po prostu o ABS, że jest, bo każdy moduł to ma.

Tu jest opis co i jak podłączyć, łącznie z powyższą tabelką:

http://www12.zippyshare.com/v/29765059/file.html

Źródło:

http://astra-h-forum.de/viewtopic.php?f=31&t=71368

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Właśnie mi się wydaje że może to chodzi po prostu o ABS, że jest, bo każdy moduł to ma.

> Tu jest opis co i jak podłączyć, łącznie z powyższą tabelką:

> http://www12.zippyshare.com/v/29765059/file.html

> Źródło:

> http://astra-h-forum.de/viewtopic.php?f=31&t=71368

no to raczej będzie ABS

opis po niemiecku panic.gif - może jakoś uda mi się coś potłumaczycw googlu translatorze facepalm%5B1%5D.gif w kazdym razie dzieki smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> HSA - Hill Start Assist - asysten ruszania pod górę. Układ przytrzymuje ciśnienie płynu hamulcowego

> przez około 2s.

ATSD mam to w aucie i zastanawiam się jak to działa, bo raz, że siła wydaje mi się zależna od nachylenia samochodu (świetna sprawa np. w Chorwackim ukształtowaniu terenu), a dwa, że długość czasu jaki trzymają hamulce wydaje mi się dłuższa niż 2 sek, muszę to poobserwować jeszcze,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie wiem co to ale w mojej astrze terz po ruszeniu jest takie drobne brzekniecie . Jan by dzwiek

> cieniutkiej sprezynki . Tylko i wylacznie zawsze po ruszeniu . Ciągle mnie to zastanawia

> Silnik to Z16XEP

to sprawdz czy jest to dokładnie przy 20 km/h

ten brzęk pojawia się po kazdym odpaleniu silnika i przekroczeniu 20 km/h

a masz ESP ?

EDIT: jak możesz to popraw to "też" bo trochę bije po oczach grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> to sprawdz czy jest to dokładnie przy 20 km/h

> ten brzęk pojawia się po kazdym odpaleniu silnika i przekroczeniu 20 km/h

> a masz ESP ?

> EDIT: jak możesz to popraw to "też" bo trochę bije po oczach

Nic mi nie wiadomo aby było ESP wink.gif tylko ABS - Wersja N-Joy.

Ewidentnie słychać to w okolicy kolumny kierowniczej . Takie delikatne szurnięcie Co do prędkości to muszę sprawdzić . Myślałem już że jest to powiązane z kręceniem kierownicą podczas manewrowania - coś np w manetce kierunkowskazów lub wycieraczek ale to raczej nie to

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ewidentnie słychać to w okolicy kolumny kierowniczej . Takie delikatne szurnięcie Co do prędkości

> to muszę sprawdzić . Myślałem już że jest to powiązane z kręceniem kierownicą podczas

> manewrowania - coś np w manetce kierunkowskazów lub wycieraczek ale to raczej nie to

sprawdź tą prędkość i będzie odrazu wszystko jasne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.