Skocz do zawartości

Rejestracja auta, dokumenty i co potem?


vronski

Rekomendowane odpowiedzi

W dowodzie rejestracyjnym auta jest wbity pierwszy właściciel. Auto zostało sprzedane potem dwukrotnie (leasing - użytkownik - dealer/komis). Mam oryginały faktur. DR w trakcie wymiany (mam tymczasowy).

Jeden z pośredników prosi o zwrot oryginału faktury po rejestracji, bo mu jest potrzebna. Tylko czy ja mogę ją oddać? Skoro była mi potrzebna do rejestracji auta to znaczy, że powinna być moja hmm.gif

Mam rację czy nie? Co w przypadku zgubienia DR? Nie będę musiał ponownie pokazać dokumentów koniecznych do rejestracji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W dowodzie rejestracyjnym auta jest wbity pierwszy właściciel. Auto zostało sprzedane potem

> dwukrotnie (leasing - użytkownik - dealer/komis). Mam oryginały faktur. DR w trakcie wymiany

> (mam tymczasowy).

> Jeden z pośredników prosi o zwrot oryginału faktury po rejestracji, bo mu jest potrzebna.

I ma rację . Żapłacił za towar więc oryginał faktury jest jego. Tylko czy

> ja mogę ją oddać?

tak, nawet powinienieś. Zrób sobie kopię.

Skoro była mi potrzebna do rejestracji auta to znaczy, że powinna być moja

> Mam rację czy nie?

Nie.

Co w przypadku zgubienia DR? Nie będę musiał ponownie pokazać dokumentów

> koniecznych do rejestracji?

Nie , bo pojazd już bedzie zarejestrowany na ciebie . W przypadku zguby DR piszesz oświadczenie o okolicznościach zgubienia . Warto zrobić sobie kserokopie DR.

Śmiało odsyłaj fakturę pośrednikowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W dowodzie rejestracyjnym auta jest wbity pierwszy właściciel. Auto zostało sprzedane potem

> dwukrotnie (leasing - użytkownik - dealer/komis). Mam oryginały faktur. DR w trakcie wymiany

> (mam tymczasowy).

> Jeden z pośredników prosi o zwrot oryginału faktury po rejestracji, bo mu jest potrzebna. Tylko czy

> ja mogę ją oddać? Skoro była mi potrzebna do rejestracji auta to znaczy, że powinna być moja

> Mam rację czy nie? Co w przypadku zgubienia DR? Nie będę musiał ponownie pokazać dokumentów

> koniecznych do rejestracji?

Jak już zarejestrujesz na siebie to nie potrzebujesz zadnych faktur/umów przechowywać. Wystarczy Ci Twój DR, a jak go zgubisz to zrobią Ci nowy. Nawet nie trzeba przechowywać umowy k-s jak od kogokolwiek się auto kupuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale to jest kwadratura koła, bo żeby zarejestrować samochód muszę okazać się dokumentem, którego

> nie powinienem mieć

Gdyby auto było przerejestrowywane w tym czasie to byś tego dokumentu nie potrzebował.

Kwadratura koła tworzy się jeśli użytkuje się pojazd bez przerejestrowywania jak to teraz jest w modzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale to jest kwadratura koła, bo żeby zarejestrować samochód muszę okazać się dokumentem, którego

> nie powinienem mieć

Chcesz zostawić sobie kwit, to powiedz kolesiowi aby zrobił kopię potwierdzoną notarialnie, którą dostaniesz, a jemu oryg zostanie do dokumentów księgowych. Ja daję klientom właśnie notarialnie potwierdzoną kopię, koszt niespełna 7,5 pln takiego przedsięwzięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Gdyby auto było przerejestrowywane w tym czasie to byś tego dokumentu nie potrzebował.

> Kwadratura koła tworzy się jeśli użytkuje się pojazd bez przerejestrowywania jak to teraz jest w

> modzie.

Żadna moda, dealer-pośrednik nie ma obowiązku rejestrowania samochodu, bo niby po co?Jest to zupełnie normalne i zgodne z prawem zachowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chcesz zostawić sobie kwit, to powiedz kolesiowi aby zrobił kopię potwierdzoną notarialnie, którą

> dostaniesz, a jemu oryg zostanie do dokumentów księgowych. Ja daję klientom właśnie

> notarialnie potwierdzoną kopię, koszt niespełna 7,5 pln takiego przedsięwzięcia.

Nie wystarczy. W tym przypadku konieczny jest oryginał. Kopia notarialna wystarcza tylko jeśli dany podmiot prowadzi DG obejmująca handel autami.

niewiem.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie wystarczy. W tym przypadku konieczny jest oryginał. Kopia notarialna wystarcza tylko jeśli dany

> podmiot prowadzi DG obejmująca handel autami.

No to w drugą stronę, zarejestruj samochód, oddaj oryginał, ale wcześniej zrób kopię notarialną i zostaw ją dla siebie, gdyby kiedykolwiek była potrzebna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.