Skocz do zawartości

mandat z fotoradaru - korespondencja ze Strażą Gminną


FrugOs

Rekomendowane odpowiedzi

Otrzymałem informację, że pojazdem, który głownie ja używam w firmie, przekroczono prędkość. Ponieważ nie pamiętam kto prowadził go w danym dniu, wystąpiłem do Straży Gminnej z prośbą o przesłanie zdjęcia, aby sprawdzić kto prowadził pojazd. Poniżej skan przesłanej fotki:

288063415-fotoradar1.jpg

Jak widać - nie widać.

Odbiliśmy kilka razy piłeczkę w postaci pism, w których:

- ja pisałem prośbę o fotkę, która pozwoli mi na zidentyfikowanie kierującego - wtedy wskażę dane osobowe

- Straż Gminna z uporem maniaka powtarza, że "jeśli nie wiem kto, mogę wskazać siebie i dostać mandat bez punktów"

W moim ostatnim piśmie ponownie poprosiłem o foto, które umożliwi mi wskazanie kierowcy. Dziś otrzymałem ponownie to samo zdjęcie oraz poniższą treść.

Quote:

Szanowny Panie

zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem, w przypadku gdy nie można zidentyfikować kierującego pojazdem,
na właścicielu ciąży obowiązek przyjęcia mandatu za niewskazanie sprawcy wykroczenia
- oczywiście bez punktów karnych; jeśli nie wskaże Pan sprawcy z czystej niewiedzy a weżmie mandat na siebie właściciel wówczas wystawimy mandat. W przeciwnym zaś wypadku zgodnie z przepisami kodeksu wykroczeń osobie, która nie wskaże, kto prowadził jej pojazd w momencie zarejestrowania wykroczenia, grozi grzywna do 5 tys. zł. Podstawą do ukarania w takim przypadku jest dodany do kodeksu wykroczeń art. 96 par. 3, który obowiązuje od 31 grudnia 2010 roku. Określa on, że kto wbrew obowiązkowi nie wskaże na żądanie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie, podlega karze grzywny. Po upływie 180 dni od dnia wykroczenia, kierujemy sprawę do Sądu Rejonowego w Częstochowie;

zdjecie w zalaczniku

pozdrawiam

Imię i Nazwisko


Szczególnie interesuje mnie pogrubiony fragment, ponieważ myślałem, że to przestępstwo (tu - wykroczenie) należy udowodnić. Natomiast zdaniem SG jest nieco inaczej. Mylę się?

Otwieram dyskusję zlosnik.gif

post-10672-14352527089715_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zaraz przyjdzie spec to Ci wytłumaczy co i jak masz napisać dopiero co było

Wporzo, czytam te wątki ok.gif

Założyłem swój bardziej pod kątem "akademickiej dyskusji" na temat, który opisałem w pierwszym poście, czyli czy faktycznie należy zbierać baty, w przypadku, gdy "władza" nie dysponuje odpowiednimi dowodami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Otrzymałem informację, że pojazdem, który głownie ja używam w firmie, przekroczono prędkość.

> Ponieważ nie pamiętam kto prowadził go w danym dniu, wystąpiłem do Straży Gminnej z prośbą o

> przesłanie zdjęcia, aby sprawdzić kto prowadził pojazd. Poniżej skan przesłanej fotki:

> Jak widać - nie widać.

> Odbiliśmy kilka razy piłeczkę w postaci pism, w których:

> - ja pisałem prośbę o fotkę, która pozwoli mi na zidentyfikowanie kierującego - wtedy wskażę dane

> osobowe

> - Straż Gminna z uporem maniaka powtarza, że "jeśli nie wiem kto, mogę wskazać siebie i dostać

> mandat bez punktów"

> W moim ostatnim piśmie ponownie poprosiłem o foto, które umożliwi mi wskazanie kierowcy. Dziś

> otrzymałem ponownie to samo zdjęcie oraz poniższą treść.

> Quote:

> Szanowny Panie

> zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem, w przypadku gdy nie można zidentyfikować kierującego

> pojazdem, na właścicielu ciąży obowiązek przyjęcia mandatu za niewskazanie sprawcy wykroczenia

> - oczywiście bez punktów karnych; jeśli nie wskaże Pan sprawcy z czystej niewiedzy a weżmie

> mandat na siebie właściciel wówczas wystawimy mandat. W przeciwnym zaś wypadku zgodnie z

> przepisami kodeksu wykroczeń osobie, która nie wskaże, kto prowadził jej pojazd w momencie

> zarejestrowania wykroczenia, grozi grzywna do 5 tys. zł. Podstawą do ukarania w takim

> przypadku jest dodany do kodeksu wykroczeń art. 96 par. 3, który obowiązuje od 31 grudnia 2010

> roku. Określa on, że kto wbrew obowiązkowi nie wskaże na żądanie uprawnionego organu, komu

> powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie, podlega karze grzywny. Po

> upływie 180 dni od dnia wykroczenia, kierujemy sprawę do Sądu Rejonowego w Częstochowie;

> zdjecie w zalaczniku

> pozdrawiam

> Imię i Nazwisko

> Szczególnie interesuje mnie pogrubiony fragment, ponieważ myślałem, że to przestępstwo (tu -

> wykroczenie) należy udowodnić. Natomiast zdaniem SG jest nieco inaczej. Mylę się?

> Otwieram dyskusję

nie wiem jaka jest instrukcja obsługi multanovy, ale w fotorapidzie nie moze byc w oku radaru zaden metalowy plot, brama, barierka

a tam na zdjeciu widac ewidentnie barierke cfaniaczek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Szczególnie interesuje mnie pogrubiony fragment, ponieważ myślałem, że to przestępstwo (tu -

> wykroczenie) należy udowodnić. Natomiast zdaniem SG jest nieco inaczej. Mylę się?

No jasne, że bzdura, ale oni bardzo chcą Twoich pieniędzy. Co innego jakbyś odmówił wskazania osoby. Możesz im wskazać grupę osób, niech ustalają sprawcę, od tego są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak zwykle interpretują po swojemu, a tu nawet tworzą nowe prawo zlosnik.gif

Wyślijcie im oświadczenia wszystkich, którzy mogli kierować w tym dniu, obowiązkowo zwykłym tekstem, nie na żadnych druczkach.

Ustawienie na barierki i kąt patrzenia wypadałoby skonfrontować z instrukcją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy na nikim nie ciąży obowiązek przyjęcia mandatu - samo to sformułowanie jest kpiną z prawa i jeśli jest na piśmie i podpisane przez funkcjonariusza - nadaje się do prokuratury - a przynajmniej do wypunktowania.

Widać, że pisał funkcjonariusz , który prawa nie rozumie, tylko dostał przykaz ściągania kasy.

Rozegrasz go łatwo, tylko przeczytaj ustawę kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Pisz tylko tyle, ile wymaga ustawa.

Ustaw też dokładnie wskazuje, w jaki sposób nakłada się mandat i albo mają wysłać mandat zaoczny, albo wezwać i wystawić mandat na miejscu. Korespondencja o przyjęciu lub nieprzyjęciu niewystawionego mandatu nie ma oparcia w ustawie.

Stan prawny jest taki, że jak wskażesz siebie jako świadek, to nie mogą tego potem wykorzystać przeciwko tobie.

Wzory pism wrzucałem.

Możesz też pójść drogą proponowaną przez serwisy typu anuluj mandat - czyli nie wskazać i to uzasadnić - ale IMO - droga ze wskazaniem siebie jest pewniejsza, bo już SM po pierwszym piśmie wita się z gąską a potem smile.gif

Najważniejsze - nie wypełniać ich druczków, bo wtedy sam się oskarżasz.

W tym przypadku uważaj, bo już oni są górą - w pierwszym piśmie wezwali cię do wskazania osoby w jakimś terminie i już tego terminu nie dotrzymałeś, co jest przesłanka do ukarania.

W odpowiedzi na takie pismo należy albo wskazać kogoś (może być lista osób), albo odmówić wskazania, podając jakiś dobry powód (tak poleca serwis anuluj mandat).

Ważne aby nie zrobić tego na ich druczku i napisać, że się zostało pouczonym o odpowiedzialności za składanie fałszywych zeznań - co jednoznacznie pokazuje, że jest to oświadczenie w charakterze świadka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A) Wskaż siebie na kawałku kartki i na drugim kawałku kartki niech druga osoba wskaże siebie.

B) Jak nie wskażesz, to przestępstwo "niewskazania" ma miejsce tu gdzie mieszkasz a nie tam gdzie było przekroczenie prędkości, więc w razie skierowania przez Straż Wiejską sprawy do sądu powiadom ten sąd, że własciwym miejscowo do rozpatrywania tej sprawy jed sąd w miejscu Twojego zamieszkania. Straż będzie mysiała przyjechać do Ciebie do sądu... smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.