Skocz do zawartości

Czy to będzie grzało


cumel

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że nie kupiłem grzejnika na taki wymiar jak potrzebuje postanowiłem wykonać go samodzielnie zlosnik.gif

Profil 40x60 6mb grinser006.gif do tego 150 radiatorów profil 20x10 po 40mm każdy wink.gif

Całość amelinum z wykończeniem satynowym pokryte bezbarwnym lakierem proszkowym.

Tajle już są grinser006.gif

66jcpu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upewnij się, czy na pewno bezbarwny lakier proszkowy ma wysoki współczynnik emisyjności podczerwieni (rzędu 0,9 lub więcej), bo jeśli bezbarwny lakier spowoduje, że grzejnik nadal będzie zachowywał się w zbliżony sposób, jak gołe aluminium o emisyjności rzędu 0,1, to całkowita moc grzejnika może różnić się o nawet 50% zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Upewnij się, czy na pewno bezbarwny lakier proszkowy ma wysoki współczynnik emisyjności

> podczerwieni (rzędu 0,9 lub więcej), bo jeśli bezbarwny lakier spowoduje, że grzejnik nadal

> będzie zachowywał się w zbliżony sposób, jak gołe aluminium o emisyjności rzędu 0,1, to

> całkowita moc grzejnika może różnić się o nawet 50%

To lakier może mieć aż taki wpływ icon_eek.gif przecież radiatory w 99% przypadków są gołe a reszta anodowana zlosnik.gif i działają zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To lakier może mieć aż taki wpływ przecież radiatory w 99% przypadków są gołe a reszta anodowana

> i działają

Lepsze radiatory są malowane na czarno. Tam, gdzie są srebrne, to widocznie większe oddawanie ciepła przez podczerwień nie jest potrzebne.

Zasadniczo są 3 sposoby przekazywania ciepła: zwykłe przewodnictwo ciepła - poprzez kontakt np. metal-powietrze. Zależy on wyłącznie od powierzchni całkowitej.

Drugi sposób to jest konwekcja - ilość oddawanego ciepła zależy od ilości powierzchni pionowych i ich proporcji wysokość/szerokość.

Ostatnią metodą jest promieniowanie podczerwone, czyli przekazywanie ciepła bezkontaktowo (np. jak czuć ciepło "od ogniska" stojąc 2 metry od niego - to jest głównie podczerwień).

Zawsze ciepło przekazywane jest przez te 3 metody jednocześnie, jednak od konstrukcji grzejnika zależy w jakich odbywać się to będzie proporcjach. Np w grzejnikach konwektorowych większość ciepła przekazywane będzie konwekcyjnie. W takich pospawanych rurach, to konwekcja nie będzie jakaś ogromna, więc trzeba wspomagać się podczerwienią.

Jak zostawiłbyś grzejnik niepomalowany (czyste aluminium), to grzejnik mógłby mieć np. 100*C, przyłożyłbyś rękę 20 cm od niego i mógłbyś prawie w ogóle nie czuć ciepła. Jakbyś pół grzejnika pomalował czarną farbą, to od razu emisyjność wzrośnie wielokrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To w poniedziałek spawam Króćce ameliniowe nie do kupienia ale tokarz poradził Będzie troszkę

> zabawy

Teraz spojrzałem uważnie i widzę że to jest pętla. Czy w środku jest jakaś kryza by wymusić przepływ wody dłuższą drogą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Teraz spojrzałem uważnie i widzę że to jest pętla. Czy w środku jest jakaś kryza by wymusić

> przepływ wody dłuższą drogą

Obstawiam że jest niepotrzebna, choc mogę się mylić bo hydraulik ze mnie żaden zlosnik.gif Myślę że rury zasilania 1/2 zapewnią dość czynnika aby popłynął całym grzejnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Obstawiam że jest niepotrzebna, choc mogę się mylić bo hydraulik ze mnie żaden Myślę że rury

> zasilania 1/2 zapewnią dość czynnika aby popłynął całym grzejnikiem.

Mylisz się.

Bardzo słabo będzie długa pętla grzała, bo ma x razy większy opór niż krótsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wspawanie tam kryzy to nie problem tylko jak policzyć średnice otworu

Tam wystarczy mały przepływ. Myślę, że otwór lub dwa wiertłem 10 lub 12 wystarczy.

Możesz też po prostu przyłącza obok siebie zrobić i wtedy dajesz pełną przegrodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jako że nie kupiłem grzejnika na taki wymiar jak potrzebuje postanowiłem wykonać go samodzielnie

> Profil 40x60 6mb do tego 150 radiatorów profil 20x10 po 40mm każdy

> Całość amelinum z wykończeniem satynowym pokryte bezbarwnym lakierem proszkowym.

> Tajle już są

Ścianę na 100% zlosnik.gif.

Może jakis deflektor od sciany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tam wystarczy mały przepływ. Myślę, że otwór lub dwa wiertłem 10 lub 12 wystarczy.

> Możesz też po prostu przyłącza obok siebie zrobić i wtedy dajesz pełną przegrodę.

To drugie miałem na myśli. ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> OK, ja myślałem, że zasilanie będzie z drugiej strony.

> Jeśli będzie tutaj, to ma prawo grzać bez kryz.

Kurcze nie wiem czemu myślałem tak samo. spineyes.gifzlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak zaślepić ? Przecież wtedy zupełnie nie będzie przepływu.

Zrób zasilanie z drugiej strony i przegrodę tak jak koledzy wcześniej radzili. Wtedy na 100% przepływ wody będzie przez cały grzejnik.

To dla Ciebie taka duża różnica czy grzejnik będzie wisiał brzuszkami w prawą czy lewą stronę?

A odpowietrznik grzejnika to przewidujesz w swoim projekcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak zaślepić ? Przecież wtedy zupełnie nie będzie przepływu.

a bo źle popatrzyłem hehe.gif, generalnie ja bym dał króćce przyłączeniowe z drugiej strony i obrócił grzejnik o 180* i wtedy zaślepił. Bedzie wymuszony obieg dłuższą drogą i bedzie grzał aż miło ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie wiem o czym do mnie piszesz Tam jeszcze nie ma podłączeń przyspawanych Te kosteczki to

> radiatory od niewidocznej strony kaloryfera na razie szczepione

Chodzi mi o te miejsca gdzie schodzą się dwa profile ucięte pod kątem 45st - z tyłu widze obspawane, a z przodu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sam spawałeś, ze taki pewny jesteś ?

Przegrałem zlosnik.gif Na wyszlifowanym spawie pojawiła sie kropelka wielkości główki od szpilki angryfire.gif Spawów na szczelność nie powinno się szlifować grinser006.gif ale jak mus to mus wink.gif Poprawione działa grinser006.gif

Dobrze ze to sobie robiłem a nie pod klienta bo byłby wstyd grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.