Skocz do zawartości

zmiany po zaślepieniu zaworu EGR Astra G 1.7 DTi Y17DT


onlinemaster

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, wyczyściłem i zaślepiłem zawór EGR w Astrze 1.7 Dti, silnik Y17DT i tak czytam różne informacje na ten temat no i natknąłem się na takie stwierdzenie że zaślepienie tego zaworu może spowodować wyższe zużycie paliwa, czy to prawda ?

Znalazłem ciekawe informacje na ten temat ale nie ma tam o zużyciu paliwa ani słowa:

http://www.aditech.net.pl/index.php/newsy/1/egr-zaslepiac-czy-nie-wszystkie-za-i-przeciw

ogólnie to przetrzepałem net w szerz i wzdłuż i nic na ten temat mi nie wpadło, ktoś napisał że zmniejszyło się o ok. pół l./100km ale może wypowie się ktoś kto egr-a zaślepiał i litrażował swój wóz hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jedyne możliwe zwiekszone spalanie może być spowodowane dłużej nagrzewającym się silnikiem.

I tak nagrzewa się wiecznie... hehe.gif

> Zazdroszcze ci że masz możliwość zaślepienia w swoim silniku - ja nie mogę.

Aż nie chce się wierzyć że nie da się zaślepić, mam nadzieję że niewiele kosztuje wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I tak nagrzewa się wiecznie...

Jeżeli termostat jest sprawny to nie powinno być problemu z nagrzewnaiem. Pojemność u mnie w silniku układu razem z chłodnicą to 10l, a grzeje się stosunkowo szybko.

> Aż nie chce się wierzyć że nie da się zaślepić, mam nadzieję że niewiele kosztuje

Mi wywala błąd i silnik pracuje w tak zw. trybie awaryjnym (nie da się jechać, taki jest słaby).

Modyfikacja elektroniczna jest konieczna, więc odpuściłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeżeli termostat jest sprawny to nie powinno być problemu z nagrzewnaiem. Pojemność u mnie w

> silniku układu razem z chłodnicą to 10l, a grzeje się stosunkowo szybko.

Ja muszę przejechać jakieś 8 - 10 km (temp. na zewn. ok 5- 7 *C) żeby osiągnął temp. roboczą, być może termostat się nie domyka, ale miałem podobne podejżenia w moim drugim aucie (mercedes), termostat wymieniłem na nowy a czas nagrzewania się nie zmienił oslabiony.gif Ty masz inny silnik to i czas nagrzewania też będzie inny...

> Mi wywala błąd i silnik pracuje w tak zw. trybie awaryjnym (nie da się jechać, taki jest słaby).

> Modyfikacja elektroniczna jest konieczna, więc odpuściłem.

a masz EGR sterowany elektrycznie czy podciśnieniowo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedys odlaczalem i zaslepialem wezyk podcisnienia sterujacego zaworem i przy jezdzie z rowna predkoscia w trasie wywalalo checka o zbyt malym przeplywie ns podstawie odczytu wartosci na przeplywomierzu. Zawor oczywiscie pozostawal zamkniety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zasilany z pompy vacum, ale błąd wyrzuca przez przepływomierz.

U mnie też wywaliło błędem już po zaślepieniu (zawór również sterowany podciśnieniem) po czym przeszedł w tryb awaryjny (brak mocy) narazie stało sie to raz przy trochę wyższej prędkości niż ta z którą się zawsze poruszam (110km/h [tak wiem - zawrotna, proszę się nie śmiać! grinser006.gif] a od zaślepienia przejechałem dopiero jakieś 200km i za bardzo jeszcze nie miałem kiedy potestować czy będzię błędem wywalało częściej) i się zastanawiam dlaczego, wyczyszczony zawór normalnie pracuje, tyle tylko że nie dostaje spalin icon_rolleyes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> i się zastanawiam dlaczego, wyczyszczony zawór normalnie pracuje, tyle tylko że nie dostaje spalin

Przepływomierz cały czas mierzy ilość powietrza, jaka zostaje zasysana do silnika.

Gdy zawór EGR jest zamknięty, czyli spaliny nie są dodawane do procesu spalania ilość powietrza zassanego i zmierzonego przez przepływomierz jest umówmy się większa.

Gdy zostaną spełnione określone warunki recyrkulacji spalin (temperatura silnika, obciążenie oraz obroty silnika), zawór zostaje w pewnym stopniu otwierany, część świeżego, zasysanego powietrza jest zastępowana spalinami, przez co ilość zmierzonego powietrza przez przepływomierz maleje.

U Ciebie wartość nie maleje, bo zawór cały czas pozostaje zamknięty i mimo komendy otwarcia zaworu, sterownik nie notuje zmniejszonej wartości na przepływomierzu. Stąd błędy o niskim przepływie, zablokowaniu zaworu itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak jeszcze myślę żeby w zaślepce zrobić tylko mały otwór czy raczej całkowicie odślepić?

Mały otwór mógłby wystarczyć, ale jego wielkość i ew. ilość trzeba dobrać doświadczalnie. Spróbowałbym od średnicy fi 8.

Przykładowo częściowa zaślepka od Fiata:

IMGP2397.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i już po testach, szczerze to nawet nie było czego testować, przy wyższych obrotach, tak powyżej 2500 obr/min zapala się check engine no i dupa z jazdy bo przechodzi w tryb awaryjny i nie ma mocy. Byłem u fachmana od takich spraw i pomimo tego że EGR w tym silniku jest sterowany podciśnieniowo to jedynym wyjściem po zaślepieniu jest wyłączenie EGR-a z oprogramowania sterownika, mało tego, mało kto ma sprzęt do tego ze względu na pompę Denso, gostek u którego byłem prawie ma i już jestem umówiony, o wszystkim napiszę co i jak i ile mnie to kosztowało smirk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

> Mi wywala błąd i silnik pracuje w tak zw. trybie awaryjnym (nie da się jechać, taki jest słaby).

> Modyfikacja elektroniczna jest konieczna, więc odpuściłem.

Już jestem po wizycie u mechanika i EGR mam już wyłączony programowo, zapłaciłem niewiele i chwasta jakim jest EGR wyrwałem na dobre cool.gif Druga dobra wiadomość to ta, że zużycie paliwa poszło w dół !!! o jakieś 0,5l/100km co mnie ucieszyło bardziej niż samo rwanie chwasta zlosnik.gif Cała operacja opłaci się podwójnie, tak że nie zastanawiaj się tylko rób to u siebie wink.gif pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.