Skocz do zawartości

KTo ma Termeta Gold z pompą PWM lub inny z PWM?


maras77

Rekomendowane odpowiedzi

Kto ma Termeta Gold z pompą PWM lub inny z PWM?

Z tego co czytałem w instrukcji można zadać temperaturę powrotu, a dokładnie różnicę pomiędzy zasilaniem i powrotem.

Mam kilka pytań:

1. Jak się to sprawuje

2. Co się dodatkowo konfiguruje i jaki jest zakres regulacji

3. Czy też działa na ogrzewaniu CWU, czy tylko na CO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kto ma Termeta Gold z pompą PWM lub inny z PWM?

> Z tego co czytałem w instrukcji można zadać temperaturę powrotu, a dokładnie różnicę pomiędzy

> zasilaniem i powrotem.

> Mam kilka pytań:

> 1. Jak się to sprawuje

> 2. Co się dodatkowo konfiguruje i jaki jest zakres regulacji

> 3. Czy też działa na ogrzewaniu CWU, czy tylko na CO

Nie wiem co to jest PWM, ale u mnie w Goldzie nastawia sie temp zasilania i piec grzeje az osiagnie +5C (im wieksza roznica tym wikesza moc palnika) o ile pamietam, potem sie wylacza palnik i tak w kolko. Czy mozna nastawiac temp - na pewno na piecu nie, nie ma takiej opcji, moze w ustawieniach serwisowych tak.

Jezeli interesuje Cie dokladnie temat zadzwon do dziala serwisowego Termetu, odp Ci na pytania, a nr sa podane na ich www.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pulse Width Modulation ok.gif ot jeden ze sposobow sterowania np. obrotami silnika. Ty wyjasniles mniej więcej jak sterowany jest palnik ok.gif Marasa interesuje jak w tym czasie zmieniają sie obroty pompki (o ile nie są ciągle stale). Nie wiem czy producenci podają w notach katalogowych sposób sterowania czy tylko moc, klasę i reszty sie trzeba domyślać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie wiem co to jest PWM, ale u mnie w Goldzie nastawia sie temp zasilania i piec grzeje az osiagnie

> +5C (im wieksza roznica tym wikesza moc palnika) o ile pamietam, potem sie wylacza palnik i

> tak w kolko. Czy mozna nastawiac temp - na pewno na piecu nie, nie ma takiej opcji, moze w

> ustawieniach serwisowych tak.

> Jezeli interesuje Cie dokladnie temat zadzwon do dziala serwisowego Termetu, odp Ci na pytania, a

> nr sa podane na ich www.

Raczej nie masz PWM, bo gdybyś miał, to byś wiedział - jest to opcja extra płatna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pulse Width Modulation ot jeden ze sposobow sterowania np. obrotami silnika. Ty wyjasniles mniej

> więcej jak sterowany jest palnik Marasa interesuje jak w tym czasie zmieniają sie obroty

> pompki (o ile nie są ciągle stale). Nie wiem czy producenci podają w notach katalogowych

> sposób sterowania czy tylko moc, klasę i reszty sie trzeba domyślać...

Tak, ale watpie, zeby mega proste sterowanie (od strony uzytkownika) Termetu bylo zalezne od pompki. Odnosnie pompki rozumiem, ze chodzi o pompke elektronicznie sterowana, wiem ze miala byc taka opcja dostepna, ale znani mi hydraulicy oraz serwisant odradzali.

Przejrzałem wszelkie katalalogi producentow w tym glownie Termetu przed zakupem i nie widzialem nigdzie takiej opcji sterowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak, ale watpie, zeby mega proste sterowanie (od strony uzytkownika) Termetu bylo zalezne od

> pompki. Odnosnie pompki rozumiem, ze chodzi o pompke elektronicznie sterowana, wiem ze miala

> byc taka opcja dostepna, ale znani mi hydraulicy oraz serwisant odradzali.

> Przejrzałem wszelkie katalalogi producentow w tym glownie Termetu przed zakupem i nie widzialem

> nigdzie takiej opcji sterowania.

Przeczytaj jeszcze raz instrukcję.

Są dodatkowe wyjścia na sterowanie pompki PWM, wejścia na czujniki temperatury powrotu oraz parametry serwisowe do ustawiania temperatury.

Poza tym Termet wcale nie ma prostego sterowania - zapewne nie wiesz, że obsługuje szynę OpenTherm i z dobrym sterownikiem może działać jak jakiś system Vaillanta za grube dziesiątki tyś zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przeczytaj jeszcze raz instrukcję.

> Są dodatkowe wyjścia na sterowanie pompki PWM, wejścia na czujniki temperatury powrotu oraz

> parametry serwisowe do ustawiania temperatury.

> Poza tym Termet wcale nie ma prostego sterowania - zapewne nie wiesz, że obsługuje szynę OpenTherm

> i z dobrym sterownikiem może działać jak jakiś system Vaillanta za grube dziesiątki tyś zł.

Raczej ty zapewne nie wiesz, że od wersji Gold Termet nie obsługuje OpenTherm a jedyna możliwość podpięcia sterownika zewn jest na szynie zwiernej tongue.gif

Wejść na czujniki ma kilka: sterownie, PWM, czujnik temp powrotu wody, temp zasobnika, timer zasobnika, temp zewn.

Menu od strony użytkonika jest mega proste i ograniczone tylko do nastaw temp tongue.gif +ustawienia sterownika. Brak nawet info o ilości godzin pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Raczej ty zapewne nie wiesz, że od wersji Gold Termet nie obsługuje OpenTherm a jedyna możliwość

> podpięcia sterownika zewn jest na szynie zwiernej

Gniazdo o oznaczeniu RT/OT - regulator temperatury/opentherm

A tu temat z elektrody, gdzie ktoś ma regulator Honeywell na OpenTherm.

Poza tym termet ma swój regulator pokojowy na Opentherm do swoich kotłów.

> Menu od strony użytkonika jest mega proste i ograniczone tylko do nastaw temp +ustawienia

> sterownika. Brak nawet info o ilości godzin pracy.

A po co więcej?

Liczy się menu serwisowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Gniazdo o oznaczeniu RT/OT - regulator temperatury/opentherm

> A tu temat z elektrody, gdzie ktoś ma regulator Honeywell na OpenTherm.

> Poza tym termet ma swój regulator pokojowy na Opentherm do swoich kotłów.

Zarówno w danych tech jak i instrukcja piszą o zwykłym sterowniku, ten Termetu też (do Golda) ma też tylko grzeje/nie grzeje. Potwierdzałem to z działem serwisu i sprzedaży, nowe kotły nie ma już jak stare openTherma.

> A po co więcej?

> Liczy się menu serwisowe.

Np, żeby sprawdzić z jaką mocą działą palnik, czy ile czasu chodził piec.

Menu serwisowe jest też bardzo proste, nawet w porównaniu do niektórych kotłów przed kilkunastu lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zarówno w danych tech jak i instrukcja piszą o zwykłym sterowniku, ten Termetu też (do Golda) ma

> też tylko grzeje/nie grzeje. Potwierdzałem to z działem serwisu i sprzedaży, nowe kotły nie ma

> już jak stare openTherma.

> Np, żeby sprawdzić z jaką mocą działą palnik, czy ile czasu chodził piec.

> Menu serwisowe jest też bardzo proste, nawet w porównaniu do niektórych kotłów przed kilkunastu

> lat.

Jak chcesz dokładnie wiedzieć, jak sprawnie działa kocioł, to zmierz zużycie gazu i ilość skroplin z kotła w danym czasie.

Zużycie z licznika a rurkę skroplin do baniaczka z podziałką.

107 % sprawności jest gdy z m^2 gazu masz litr skroplin.

Jak masz 0 skroplin to sprawność jest w okolicy 95%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak chcesz dokładnie wiedzieć, jak sprawnie działa kocioł, to zmierz zużycie gazu i ilość skroplin

> z kotła w danym czasie.

> Zużycie z licznika a rurkę skroplin do baniaczka z podziałką.

> 107 % sprawności jest gdy z m^2 gazu masz litr skroplin.

> Jak masz 0 skroplin to sprawność jest w okolicy 95%.

Wiem, ale jest to upierdliwe, dla mnie chodzi o sprawdzenie ilości pracy palnika i mocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

> Kto ma Termeta Gold z pompą PWM lub inny z PWM?

I dowiedziales sie czegos wiecej w temacie?

Zabieram sie powoli do liczenia podloglowki i patrze na wydajnosci pomp. Jako, ze tez Termet Gold mnie interesuje, to zerkam w instrukcje.

Faktycznie podaja dane tylko dla standardowych pompek, albo sterowanym zewnetrznie PWM. Czyli nie ma w ofercie 'pompek elektronicznych', ktore potrzebuja tylko napiecia, a reszte robi wbudowana elektronika na podstawie cisnien?

edit: poza tym widze, ze ta wkladana pompka PWM w Termety ma max wysokosc podnoszenia prawie 8m przy 0.5m3/h i 5m przy 1m3/h - to chyba calkiem wydajna pompka, nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I dowiedziales sie czegos wiecej w temacie?

> Zabieram sie powoli do liczenia podloglowki i patrze na wydajnosci pomp. Jako, ze tez Termet Gold

> mnie interesuje, to zerkam w instrukcje.

> Faktycznie podaja dane tylko dla standardowych pompek, albo sterowanym zewnetrznie PWM. Czyli nie

> ma w ofercie 'pompek elektronicznych', ktore potrzebuja tylko napiecia, a reszte robi

> wbudowana elektronika na podstawie cisnien?

> edit: poza tym widze, ze ta wkladana pompka PWM w Termety ma max wysokosc podnoszenia prawie 8m

> przy 0.5m3/h i 5m przy 1m3/h - to chyba calkiem wydajna pompka, nie?

Dowiedziałem się, że Gold nie ma opentherma.

Generalnie podjąłem decyzję, że pozostaję przy swoim kociołku turbo z bardzo długiiiiim kominam koncentrycznym.

Komin ten działa jako zewnętrzny wymiennik i powietrze zasilające kocioł ma ponad 70 stopni.

Więc generalnie jakiś tam odzysk ciepła mam, może nie taki, jak w kondensacyjnym, ale nie muszę wydać 4 klocków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dowiedziałem się, że Gold nie ma opentherma.

A to mi akurat nie przeszkadza wink.gif

> Generalnie podjąłem decyzję, że pozostaję przy swoim kociołku turbo z bardzo długiiiiim kominam

> koncentrycznym.

> Komin ten działa jako zewnętrzny wymiennik i powietrze zasilające kocioł ma ponad 70 stopni.

NO wlasnie - a czy to powietrze ogrzewa wymiennik, czy po prostu palnik ma mniej tlenu tylko? wink.gif

> Więc generalnie jakiś tam odzysk ciepła mam, może nie taki, jak w kondensacyjnym, ale nie muszę

> wydać 4 klocków.

JA nie mam takiego dylematu wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A to mi akurat nie przeszkadza

> NO wlasnie - a czy to powietrze ogrzewa wymiennik, czy po prostu palnik ma mniej tlenu tylko?

Jeśli na wylocie komina jest 30 stopni, to gdzieś to ciepło musiało się podziać.

Widzę zauważalne wydłużenie czasu pomiędzy włączeniami palnika przy taktowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I dowiedziales sie czegos wiecej w temacie?

> Zabieram sie powoli do liczenia podloglowki i patrze na wydajnosci pomp. Jako, ze tez Termet Gold

> mnie interesuje, to zerkam w instrukcje.

> Faktycznie podaja dane tylko dla standardowych pompek, albo sterowanym zewnetrznie PWM. Czyli nie

> ma w ofercie 'pompek elektronicznych', ktore potrzebuja tylko napiecia, a reszte robi

> wbudowana elektronika na podstawie cisnien?

> edit: poza tym widze, ze ta wkladana pompka PWM w Termety ma max wysokosc podnoszenia prawie 8m

> przy 0.5m3/h i 5m przy 1m3/h - to chyba calkiem wydajna pompka, nie?

gdzie znalazłeś te dane ?

Termet ma chyba Wilo z tego co pamiętam, moja pompka jakoś goni prawie 200m2 podłogówki.

Imho jeżeli szukasz prostego, taniego pieca z dobrymi parametrami to Thermet Gold to dobry wybór. Dla mnie jedyny jego wada to bardzo prosta elektronika i sterowanie tongue.gif, ale sam piec jest ok, ładnie moduluje moc i nawet przy niskich nastawach trzyma stabilnie temp.

Myśle jeszcze tylko czy zmienić pompki na PWM, wg serwisu to prosta robota i wymaga jedynie zmian uzwojenia - tak mi to określili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> gdzie znalazłeś te dane ?

http://www.termet.com.pl/pl/strefa_architekta/katalog_techniczny/

Rozdzial 8 ok.gif

> Termet ma chyba Wilo z tego co pamiętam, moja pompka jakoś goni prawie 200m2 podłogówki.

> Imho jeżeli szukasz prostego, taniego pieca z dobrymi parametrami to Thermet Gold to dobry wybór.

smile.gif

> Dla mnie jedyny jego wada to bardzo prosta elektronika i sterowanie , ale sam piec jest ok,

> ładnie moduluje moc i nawet przy niskich nastawach trzyma stabilnie temp.

Czasami co za duzo elektroniki to nie zdrowo wink.gif

> Myśle jeszcze tylko czy zmienić pompki na PWM, wg serwisu to prosta robota i wymaga jedynie zmian

> uzwojenia - tak mi to określili.

Hmm..zerknij w ten katalog - z tego co widze to sa to zupelnie inne pompki hmm.gif ale zmiana tak czy owak powinna byc bezproblemowa wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> gdzie znalazłeś te dane ?

> Termet ma chyba Wilo z tego co pamiętam, moja pompka jakoś goni prawie 200m2 podłogówki.

> Imho jeżeli szukasz prostego, taniego pieca z dobrymi parametrami to Thermet Gold to dobry wybór.

> Dla mnie jedyny jego wada to bardzo prosta elektronika i sterowanie , ale sam piec jest ok,

> ładnie moduluje moc i nawet przy niskich nastawach trzyma stabilnie temp.

> Myśle jeszcze tylko czy zmienić pompki na PWM, wg serwisu to prosta robota i wymaga jedynie zmian

> uzwojenia - tak mi to określili.

Jeszcze jest Termet Ecocondens Crystal z OpenTherm. Dokładając sterownik zgodny z OpenTherm masz dowolne sterowanie do tego kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> http://www.termet.com.pl/pl/strefa_architekta/katalog_techniczny/

> Rozdzial 8

dzieki, z wykresu wynika, ze ta PWM jest mocniejsza

> Czasami co za duzo elektroniki to nie zdrowo

tak ale mogloby byc troche podstawowych wskazan, typu temp zewn, czy % modulacji mocy i liczba godzin pracy. To potrafia piece sprzed 18 lat.

> Hmm..zerknij w ten katalog - z tego co widze to sa to zupelnie inne pompki ale zmiana tak czy owak

> powinna byc bezproblemowa

serwis mowi, ze bezproblemowe, nie pytalem jeszcze o koszta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> dzieki, z wykresu wynika, ze ta PWM jest mocniejsza

> tak ale mogloby byc troche podstawowych wskazan, typu temp zewn, czy % modulacji mocy i liczba

> godzin pracy. To potrafia piece sprzed 18 lat.

> serwis mowi, ze bezproblemowe, nie pytalem jeszcze o koszta

Napisz jak się czegoś dowiesz konkretnego smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeszcze jest Termet Ecocondens Crystal z OpenTherm. Dokładając sterownik zgodny z OpenTherm masz

> dowolne sterowanie do tego kotła.

Moj kocioł też ma możliwość podłączenia tego OpenTherm - ktoś powie coś o tym wiecej, bo widzę ze sterowników pod to nie ma za dużo - to jest uniwersalne rozwiazanie róznych marek czy musi byc konretnie pod dany kocioł ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.