Skocz do zawartości

Szambo jakie?


jedrula88

Rekomendowane odpowiedzi

Na działce którą zamierzam kupić pod budowę domu nie ma kanalizacji i raczej nie będzie, więc pozostaje szambo? Teren na wzniesieniu, działka płaska z minimalnym spadkiem kilka procent po całej długości. Wymiary działki 18x45m. Czy kupować szambo betonowe, plastikowe, jakaś inna opcja? Przydomowa oczyszczalnia ścieków? Poradźcie coś. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Oczyszczalnia, o ile jest miejsce i MPZ/gmina dopuszczają takie rozwiązanie.

> Krawiec

Jak mam sprawdzić? Jak szukać w MPZ? sąsiad podobno ma takie coś, ale to wiem z drugiego źrodła. Ile kosztuje taka oczyszczalnia, domek dla rodziny 4 osoby. Czy często muszę wywozić nieczystości? Jakie są koszty użytkowania?

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak mam sprawdzić? Jak szukać w MPZ? sąsiad podobno ma takie coś, ale to wiem z drugiego źrodła.

> (...)

Znaleźć stronę lokalnego urzędu gminy/miasta, ściągnąć sobie plan (rysunek i opis) i przeczytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla rodziny 4 os to miesięczne zużycie wody / ścieków będzie szacowane na ca. 10 -12 m3.

Szamba powyżej 10m3 wymagały innych warunków - chodzi o lokalizację, odstępy...

Zawsze możesz władować w ziemie większy - i tak nikt nie sprawdzi.

Osobiście szedłbym w oczyszczalnie z drenażem rozsączającym.

Działka na upadku - grawitacja nie kosztuje.

Jak ładnie drenaż zrobisz to zapominasz o instalacji a przy okazji o podlewaniu trawnika.

Jaki masz grunt??

Bo kiedyś dawno, dawno temu, ludzie robili tak:

jak szambo było na piaskach [piaszczysta działka] to nikt raczej nie przejmował się jego szczelnością... 270751858-jezyk.gif [zaraz Ryb mnie zje]

PS wywóz małym samochodem nieczyśtości [ca. 5m3] to ok. 80 zł także oczyszczalnia w najbliższej pięciolatce się zwróci z nawiązką...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak mam sprawdzić? Jak szukać w MPZ?

bip.miejscowość.pl

> Ile kosztuje taka oczyszczalnia, domek dla rodziny 4 osoby. Czy często muszę wywozić

> nieczystości?

O tym książki pisać. Ja jestem na etapie wybierania i zdecydowałem na biologiczną. Za dużo opinii, że te bez pompki zapychają się z czasem i syfią glebę. Przyzwoita będzie kosztowała z 10K pln. Wodę z takiej oczyszczalni możesz wpuszczać do rowu czy rzeki (jakieś formalności z tym są) czy podlewać ogródek. Koszty przy czterech osobach, to co rok (a podobno i rzadziej może być, zależy od konkretnej sytuacji i konkretnej oczyszczalni) wybierasz. Koszt z 250zł. Do tego conieco na środek biologiczny + prąd do pompki. Z 20-30W non stop.

Ale w markecie kupisz pewnie za 3K bez problemu drenażową. Pewnie na niektróych gruntach się sprawdzi. Choć sobie bym takiego syfu nie wpuszczał w grunt bo idea tej oczyszczalni jest taka, że końcowy etap w teorii zachodzi już gruncie, a w praktyce nie zawsze to działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na działce którą zamierzam kupić pod budowę domu nie ma kanalizacji i raczej nie będzie, więc

> pozostaje szambo? Teren na wzniesieniu, działka płaska z minimalnym spadkiem kilka procent po

> całej długości. Wymiary działki 18x45m. Czy kupować szambo betonowe, plastikowe, jakaś inna

> opcja? Przydomowa oczyszczalnia ścieków? Poradźcie coś. Dzięki.

W jakiej gminie ta działka? Ja bym ci też polecał oczyszczalnie - jak masz możliwość zrobić drenaż, to niedroga zabawa pewnie 4-6 tys, o ile gmina się zgodzi. Ja niestety musiałem zrobić biologiczną ze studnią chłonną - koszt ok. 13 tys. z dokumentacją, palcem nie kiwnąłem przy robocie, od A do Z firma zrobiła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wodę z takiej oczyszczalni możesz wpuszczać do rowu czy rzeki (jakieś formalności z tym są)

> czy podlewać ogródek.

Do rzeki/rowu tak. Ogród NAWADNIAĆ a nie podlewać!! Można podskórnie - oczyszczony ściek zawiera bakterie e-coli więc nie ma mowy o klasycznym podlewaniu "od góry" !!!

U siebie mam czeską oczyszczalnię firmy ekosystem - najmniejsza z napowietrzaniem (max 6 osób). walec o średnicy około metra i wysokości około 3m. Wkopany pionowo w ziemię. Wewnątrz podzielony na 3 strefy. Poza oczyszczalnią mała skrzynka z pompą i zegarem czasowym.

Wylot do osadzonych na około 2 metrach głębokości tuneli rozsączających - przykładowy obrazek:tunel.jpg

mamy chyba 3 czy 4 takie moduły spięte w szereg. Zrzucam do tego również deszczówkę (tylko unas na 2 metrach jest piach, piach i piach ..)

Na razie system sprawuje się wzorowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.