Skocz do zawartości

Dachówki


Majkiel

Rekomendowane odpowiedzi

No i mamy kolejny dylemat - dachówki.

Ceramiczne czy cementowe(betonowe)?

Koramic, Brass, Roben, Creaton?

Dachu dwuspadowy, nachylenie 40 stopni, około 240 metrów powierzchni.

Na co zwracać uwagę, czego się wystrzegać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No i mamy kolejny dylemat - dachówki.

> Ceramiczne czy cementowe(betonowe)?

> Koramic, Brass, Roben, Creaton?

> Dachu dwuspadowy, nachylenie 40 stopni, około 240 metrów powierzchni.

> Na co zwracać uwagę, czego się wystrzegać?

Jakie masz otoczenie domu? Cień. drzewa, wilgotność?

Wg. mnie betonowa jest bardziej porowata. Zresztą - różnice w jakości powierzchni i wykonania zobaczysz jak ułożysz kilka typów obok siebie.

Betonowa jest bardziej podatna na zielenienie z czasem. Choć są teraz jakieś hiper/super powierzchnie na betonowych, które mają przed tym procesem zabezpieczać.

Ja ostatecznie wybierałem pomiędzy Koramikiem a Creatonem. Padło na ceramiczny Creaton. Cena była niewiele wyższa niż za betonowe dobrej jakości.

Zwracaj uwagę na ilość i wysokość zamków. Przy tak prostym dachu odpada Ci kwestia barwienia w masie - nie powinienneś mieć widocznych krawędzi ciętych. Aha - no i po ułożonym dachu musisz chodzić bez obawy, że jak się mocniej oprzesz kolanem, to dachówka strzeli.

Poza tym to kwestia ceny:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jakie masz otoczenie domu? Cień. drzewa, wilgotność?

Otoczenie - po drugiej stronie ulicy pole, z dwóch stron domki jednorodzinne. Drzew póki co na naszej jak i sąsiednich działkach nie ma. Także i cienia i zbyt dużej wilgotności też nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W powszechnej opinii ceramiczne są mocniejsze, trwalsze, lżejsze, mniej nasiąkają wodą. Po uczciwym porównaniu parametrów, często okazuje się że jest odwrotnie. Poza tym, ceramiczne trochę odkształcają się podczas wypalania, a betonowe zachowują idealnie kształt formy.

Na polskiej wsi można zobaczyć nawet 50-letnie dachy z betonowej dachówki, ze zwykłego cementu, bez dodatków ani powłok. Współczesne to zupełnie inna bajka. Również Niemcy chętnie teraz kładą betonowe.

k.

PS A, zapomniałbym, ceramiczne zapewniają większy prestiż na dzielnicy zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nad dachówką nie ma za bardzo co się zastanawiać. I tak pewnie ta dachówka przeżyje swojego właściciela hehe.gif

Wybrać kolor, kształt - czy to będą ceramiczne, czy betonowe, to jeden pies, niech się podobają i tyle. Ja mam ceramiczne, takie błyszczące. Mają na pewno jedną zaletę w porównaniu z betonowymi u sąsiadów - śnieg z nich szybciej zjeżdża zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No i mamy kolejny dylemat - dachówki.

> Ceramiczne czy cementowe(betonowe)?

> Koramic, Brass, Roben, Creaton?

> Dachu dwuspadowy, nachylenie 40 stopni, około 240 metrów powierzchni.

> Na co zwracać uwagę, czego się wystrzegać?

Im dłużej się będziesz zastanawiał tym większy będziesz miał mętlik. Pojechać, pomacać i kupować co się podoba.

Ja chciałem Creatona betonowego a kupiłem ceramiczną RuppCeramika (teraz Brass). Dekarz narzekał jedynie, że jest mega twarda i nigdy tyle wierteł nie złamał grinser006.gif.

Ja zwracałem uwage na strukturę, równość wypalenia/produkcji, kolor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zwracaj uwagę na ilość i wysokość zamków. Przy tak prostym dachu odpada Ci kwestia barwienia w

> masie - nie powinienneś mieć widocznych krawędzi ciętych. Aha - no i po ułożonym dachu musisz

> chodzić bez obawy, że jak się mocniej oprzesz kolanem, to dachówka strzeli.

> Poza tym to kwestia ceny:)

U mnie jest barwiona w masie, ale jak się przetnie i tak widać inny kolor. Kedyś mi tłumaczył, ktoś, że barwienie w masie nei oznacza jednolitego koloru w całym przekroju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Porównać parametry i cenę. Jak dla mnie, beton wygrywa, zwłaszcza w kategorii cena/jakość. Brać od

> któregokolwiek z renomowanych producentów.

> k.

Jakie parametry porównasz ?

Wmoim przypadku rzeczywiście była różnica w cenie na całym dachu (260m2) 450zł ceramiczna była droższa grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jakie parametry porównasz ?

Na stronach producenta albo dystrybutora zwykle są informacje o paramatrach technicznych takich jak ciężar 1m2, max. nasiąkliwość, długość gwarancji.... Zwłaszcza nasiąkliwość bywa, wbrew powszechnemu przekonaniu, mniejsza dla betonowych niż ceramicznych.

k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No i mamy kolejny dylemat - dachówki.

> Ceramiczne czy cementowe(betonowe)?

> Koramic, Brass, Roben, Creaton?

> Dachu dwuspadowy, nachylenie 40 stopni, około 240 metrów powierzchni.

> Na co zwracać uwagę, czego się wystrzegać?

luknij na forum muratora tam są prawdziwi onanisci we wszelakich dziedzinach, a tak zdrowo rozsądkowo to ja wybrałem ceramiczne bo na betonowych lubi się osadzać mech szczególnie na połnocnej stronie i niezbyt to estetycznie wygląda. Firmę i kształt i kolor wybrała moja serce.gif bo takie się jej podobały i tyle. Wybór padł na robena monza plus kolor tobago ceramiczna szkliwiona, tak więc firma rodzaj kolor wg . uznania natomiast najważniejsze kto je kładzie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na stronach producenta albo dystrybutora zwykle są informacje o paramatrach technicznych takich jak

> ciężar 1m2, max. nasiąkliwość, długość gwarancji.... Zwłaszcza nasiąkliwość bywa, wbrew

> powszechnemu przekonaniu, mniejsza dla betonowych niż ceramicznych.

> k.

Nasiąkliwość nie wszyscy podają, ci co podają jak masz np 5,5% i 5% czy to tak ważna różnica ?

Ciężar, może jak się samemu układa to ma znaczenie wink.gif, więźba i tak musi być przygotwana pod pokrycia typu ciężkiego i jest znacznie przewymiarowana w stosunku do najcięższej dachówki i znów czy te +/- kg na m2 jest tak istotne ?

To co moim zdaniem warto sprawdzić to zakres dopuszczalnych kątów dachu, ale to trzeba się postarać żeby się zmieścić, wygląd, jakość i budowę zamków , dostępność kolorów i akcesori, wykonanie, twardość, gwarancje jak piszesz i oczywiście cenę. Aha i co ważne dostępność oraz czas dostawy jak zbraknie (a zazwyczaj zbraknie) lun ewentualnie możliwość zwrotów.

Sam swego czasu chciałem ambitnie podejść do tematu i zacząłem się wczytywać w proces wypalania gliny, angobowanie, warstwy dachówek betonowy .. spineyes.gif i im więcej czytałem to dochodziłem do wniosku, że dla zwykłego użytkownika to nie ma znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> luknij na forum muratora tam są prawdziwi onanisci we wszelakich dziedzinach

Raczej królowie marketingu szeptanego. Szczególnie w budowlance, która dysponuje ogromnymi budżetami na marketing.

Na forum Muratora trzeba naprawdę mieć duże doświadczenie żeby odróżnić wpisy "szarych użytkowników" , na których najbardziej nam zależy od wpisów marketingowych.

Zresztą to się tyczy wszystkich forów budowlanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wybierałem dach, to ostatecznie zostały 2 oferty: jedna ceramiczna, druga betonowa. Betonowa miała niegorsze parametry i kosztowała połowę tego co ceramiczna. Co do porastania mchem, większość kilkuletnich czerwonych dachówek w mojej okolicy jest już konkretnie zazielenionych. Można raz na parę lat umyć, zignorować albo... kupić w ciemnym kolorze, żeby nie rzucało się w oczy. Nie widzę, żeby ceramiczne porastały mchem istotnie mniej niż cementowe. Jedyna istotna różnica, poza ceną, to większy prestiż grinser006.gif ceramiki.

k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Raczej królowie marketingu szeptanego. Szczególnie w budowlance, która dysponuje ogromnymi

> budżetami na marketing.

> Na forum Muratora trzeba naprawdę mieć duże doświadczenie żeby odróżnić wpisy "szarych

> użytkowników" , na których najbardziej nam zależy od wpisów marketingowych.

> Zresztą to się tyczy wszystkich forów budowlanych.

bardzo łatwo to wyłapać, a marketing bezpośredni jest szybko banowany na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak wybierałem dach, to ostatecznie zostały 2 oferty: jedna ceramiczna, druga betonowa. Betonowa

> miała niegorsze parametry i kosztowała połowę tego co ceramiczna. Co do porastania mchem,

> większość kilkuletnich czerwonych dachówek w mojej okolicy jest już konkretnie zazielenionych.

> Można raz na parę lat umyć, zignorować albo... kupić w ciemnym kolorze, żeby nie rzucało się w

> oczy. Nie widzę, żeby ceramiczne porastały mchem istotnie mniej niż cementowe. Jedyna istotna

> różnica, poza ceną, to większy prestiż ceramiki.

> k.

lepiej jest pociągnąć specjalnym płynem, podobno kilka lat spokoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Moim zdaniem nad dachówką nie ma za bardzo co się zastanawiać. I tak pewnie ta dachówka przeżyje

> swojego właściciela

bardzo dlugo studiowałem dachówki,

zaczynalem od plaskiego creatona

w koncu doszedlem do identycznych wnioskow jak twoje

wybralem robena piemont

bardzo tani, ceramika , podobał się

lezy gdzies tam na dachu - jest ok grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie tak samo: też mam robena, też leży na dachu, a zdążyłem już nawet zapomnieć dokładną nazwę. Prawda jest taka, że imho na takie rzeczy jak rodzaj dachówki, tynku, podbitki, to się zwraca uwagę i zastanawia przy kupnie. Potem to już człowiek przestaje zwracać na to uwagę i po prostu mieszka, a te rzeczy po prostu... są zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.