Skocz do zawartości

Izolacja cieplna stropu i poddasza.


jarzab11

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Przeczytajcie moją teorię dotyczącą ocieplenia stropu i poddasza i ewentualnie ją obalcie, bo nie wiem czy dobrze kombinuję. zlosnik.gif

Jest sobie domek typu kostka lat 70, nieocieplony. Mieszkamy na piętrze, zmieniając dach na dwuspadowy zrobiłem poddasze, które w przyszłości za powiedzmy 5 lat będzie użytkowe. Ściany szczytowe i kolankowe zostały ocieplone z zewnątrz, aby później już nie ruszać podbitki, tylko pociągnąć na dół ocieplenie. Strop w chwili obecnej nie jest zaizolowany niczym. Leży na nim jakaś cienka wylewka z wiórami pod spodem nie na całej powierzchni.

Na chwilę obecną plan jest taki aby zminimalizować straty ciepła z piętra na który mieszkam, które ucieka przez strop poprzez jego izolację 10 cm styropianem w belki stropowe, na to na wyrównanie cienka warstwa keramzytu i na to posadzka jakieś tam 7-10 cm na którym będzie kiedyś układana docelowa podłoga. Na tym pracę się zakończą, ponieważ nie widzę potrzeby ocieplania teraz dachu wełną i zamykania tego płytami gk tak jak się to robi dla poddaszy. Teoretycznie gdybym robił tam strych to ocieplałbym tylko strop bez dachu.

Napiszcie czy dobrze myślę. Część ciepła zatrzymam na piętrze poprzez strop, natomiast gdybym ocieplił jeszcze poddasze i tak na razie nic mi ono nie da przy nieogrzewanym strychu? grinser006.gif Tak czy nie? Ocieplając dach będzie to wszystko stało nieogrzewane przez 5 lat i nie wiem czy coś się może z tym dziać niedobrego. Wentylacja na poddaszu została wykonana poprzez dostawienie dwóch szybów w kominie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 10cm miedzy belki stropowe tylko niewiele moim zdaniem da, a moze pogorszyc sprawe dla samych belek. Nie lepiej kupic pare rolek najtanszej welny i rozwinac na stropie (i wywinac na sciany kolankowe od wewnatrz az do platew), a za te 5 lat zrobic od razu porzadnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Te 10cm miedzy belki stropowe tylko niewiele moim zdaniem da, a moze pogorszyc sprawe dla samych

> belek. Nie lepiej kupic pare rolek najtanszej welny i rozwinac na stropie (i wywinac na sciany

> kolankowe od wewnatrz az do platew), a za te 5 lat zrobic od razu porzadnie?

Pewnie, że tak. Wełnie się nic nie stanie. W razie czego wykorzysta się na dach i roboty mniej.

Tylko lepsza i wygodniejsza będzie w płytach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pewnie, że tak. Wełnie się nic nie stanie. W razie czego wykorzysta się na dach i roboty mniej.

> Tylko lepsza i wygodniejsza będzie w płytach.

Zgadza się, tylko robiąc później poddasze nie ocieplać w ogóle stropu tylko dać normalną wylewkę docelową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zgadza się, tylko robiąc później poddasze nie ocieplać w ogóle stropu tylko dać normalną wylewkę

> docelową?

Jak ocieplisz poddasze będziesz ogrzewać to po co ocieplać strop? To nie ma sensu.

Chyba, że nie planujesz tam pomieszczeń mieszkalnych?

Tylko po co w takim razie ocieplać poddasze?

Wtedy wystarczy sam strop i to bez dodatkowej wylewki.

hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak ocieplisz poddasze będziesz ogrzewać to po co ocieplać strop? To nie ma sensu.

> Chyba, że nie planujesz tam pomieszczeń mieszkalnych?

> Tylko po co w takim razie ocieplać poddasze?

> Wtedy wystarczy sam strop i to bez dodatkowej wylewki.

No właśnie nie wiem jak jest poprawnie. Zakładając, że robię tam mieszkanie to:

1. Zrywam starą wylewkę i robię nową bez żadnej izolacji.

2. Ocieplam dach zgodnie ze sztuką i mieszkam zlosnik.gif i ogrzewam.

czy

1. Zrywam starą wylewkę i robię nową z izolacją ze styro/keramzytu czy czego tam innego.

2. Robię ocieplenie zgodnie ze sztuką, mieszkam i ogrzewam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No właśnie nie wiem jak jest poprawnie. Zakładając, że robię tam mieszkanie to:

> 1. Zrywam starą wylewkę i robię nową bez żadnej izolacji.

> 2. Ocieplam dach zgodnie ze sztuką i mieszkam i ogrzewam.

> czy

> 1. Zrywam starą wylewkę i robię nową z izolacją ze styro/keramzytu czy czego tam innego.

> 2. Robię ocieplenie zgodnie ze sztuką, mieszkam i ogrzewam.

A wez sprawdz, czy Ci belki stropowe wylewke wytrzymaja, bo moze bedziesz musial lekka podloge np. z OSB zrobic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ...

> Napiszcie czy dobrze myślę. Część ciepła zatrzymam na piętrze poprzez strop, natomiast gdybym

> ocieplił jeszcze poddasze i tak na razie nic mi ono nie da przy nieogrzewanym strychu? Tak

> czy nie?

Nie. Jeśli ocieplisz tylko dach poddasza, to przez nieocieplony strop będziesz "ogrzewał" poddasze. Jeśli planujesz kiedyś tam robić pomieszczenia mieszkalne, to ocieplenie stropu pod wylewką nie ma sensu ekonomicznego. Albo wełna na strop bez wylewki (w przyszłości ją przekładasz na dach), albo od razu ocieplaj tylko dach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Strop jest taki sam jak piętro na którym mieszkam i nad piwnicą, także problemu nie będzie.

To jeszcze sprawdz jego stan, bo "zyje sobie" w troche innych warunkach, niz te w pomieszczeniach ogrzewanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.