Skocz do zawartości

Na własne życzenie popsułem C5-tkę


wald0

Rekomendowane odpowiedzi

Bo mi się tempomatu zachciało

Dołożyłem manetkę i zacząłem majdrować urządzeniem "na L"

Po tym fakcie dziwnie chodzi.

A tempomat i tak nie działa.

Jakby skokowo reagował na przepustnicę.

Jak przestygnie, spróbuję zrobić adaptację przepustnicy - mam nadzieję, że pomoże.

Fakt jest taki, że w teście globalnym mam (i zawsze miałem) dla wtrysku:

ODZCZYT / BŁĄD

TAK / ??? - zamiast TAK/NIE

a po wejściu mam wybór rodzajów wtrysku (bo nie rozpoznaje automatycznie - zawsze tak miałem):

2.0L RFN MM48P

RFN MM6LP

3.0L XFX BOSCH ME746

1.8L 6FZ SAGEM s2000P

6FZ SAGEM S200PM1

2.0L RLZ SIEMENS Sirius81

wybieram 1.8L 6FZ SAGEM s2000P - bo mam 1.8 i Sagem i on udaje się telekodować.

Na pewno zmieniałem w kalkulatorze wtrysku parametr "BSI" - było "brak" a ustawiłem "połączony poprzez multiplex" - tylko KURDE teraz nie da się tego odkręcić (brak wyboru)

Zaś w samym BSI zmieniałem (ale już sam nie wiem z jakiej wartości na jaką) w obecnych kalkulatorach: kalkulator wtrysku

No i czujnik sprzęgła na "obecny"

Oraz oczywiście regulację prędkości (celem uaktywnienia tempomatu)

Pytanie - czy jest szansa, że adaptacja przepustnicy i reset mapy wtrysków pomoże na dziwną pracę silnika?

Czy trzeba odkręcać "urządzeniem na "L"

Se kurna narobiłem...

A jeszcze 2 godziny temu chodził jak złoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> dlatego nie ciagnie mnie do zakupu Lexii, na bank bym cos popsul a tak jak potrzebuje to smigam

> po znajomych i spelniaja moje zyczenia

Też się chyba wybiorę na komercyjne załatwienie sprawy.

raz na ogarnięcie tego wtrysku (chyba że zaraz sam naprawię)

dwa na próbę uruchomienia tego tempomatu.

Jeżeli mógbyś na PRV udostępnić kontakt do ogarniętych leksjomasterów, to poproszę.

PS. myśl ogólna : Od zawsze lubiłem samemu grzebać przy autach, ale się chyba zestarzałem i co raz mniej to chałupnictwo bawi....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się sam nie podjął zabawy z oprogramowaniem. Po prostu nie mam o tym zielonego pojecia cool.gif Jak mechanicznie jeszcze jestem podstawowe sprawy ogarnac sam tak komp to dla mnie czarna magia. Życzę powodzenia i jak najszybszego powrotu do zdrowia Twojej ce piatce wink.gif a tempomat fajna sprawa. Myślałem ze nie będę tego używal ale mylilem sie.

Na szczęście juz miałem go na pokladzie

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Życzę powodzenia i jak najszybszego powrotu do zdrowia Twojej ce piatce

Nie no... nie ma tragedii, jeździ, nie przerywa, ma moc.

Ale jest nieco dziwnie przy prrzyspieszaniu. Zaczynam podejrzewać, że to grzebanie w leksji zbiegło się zupełnie przypadkiem z defektem potencjometru pedału gazu.

Na odczycie widzę dwa parametry od przepustnicy/gazu - jeden w procentach, drugi w miliVoltach.

O ile ten pierwszy zachowuje się poprawnie (no... zakres mógłby być lepiej zadaptowany, ale to nic takiego)

To ten w miliVoltach wraz z stopniowym naciskaniem pedału jest nie tylko nieliniowy, ale nawet w pewnym momencie daje dziwny pomiar - to znaczy jakby rośnie rośnie rośnie [WTEM]maleje rośnie rośnie... ki czort?

Podczas jazdy też jedyny mankament dokładnie to odzwierciedla.

Jakby nieliniowa reakcja na pedał gazu.

> a tempomat fajna sprawa.

Niby poustawiałem wszystko na cacy, ale nie chce banglać frown.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie no... nie ma tragedii, jeździ, nie przerywa, ma moc.

> Ale jest nieco dziwnie przy prrzyspieszaniu. Zaczynam podejrzewać, że to grzebanie w leksji zbiegło

> się zupełnie przypadkiem z defektem potencjometru pedału gazu.

> Na odczycie widzę dwa parametry od przepustnicy/gazu - jeden w procentach, drugi w miliVoltach.

> O ile ten pierwszy zachowuje się poprawnie (no... zakres mógłby być lepiej zadaptowany, ale to nic

> takiego)

> To ten w miliVoltach wraz z stopniowym naciskaniem pedału jest nie tylko nieliniowy, ale nawet w

> pewnym momencie daje dziwny pomiar - to znaczy jakby rośnie rośnie rośnie [WTEM]maleje rośnie

> rośnie... ki czort?

> Podczas jazdy też jedyny mankament dokładnie to odzwierciedla.

> Jakby nieliniowa reakcja na pedał gazu.

> Niby poustawiałem wszystko na cacy, ale nie chce banglać

A może to cos związane ze świecami, kablami WN czy filtrem powietrza niewiem.gif Tez tak przypadkowo... Moze w pewnym zakresie obrotow nie dostaje odpowiedniej mieszanki. Trudno powiedzieć. Czujnik tez mogl paść, jak mówisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bo mi się tempomatu zachciało

> Dołożyłem manetkę i zacząłem majdrować urządzeniem "na L"

> Po tym fakcie dziwnie chodzi.

> A tempomat i tak nie działa.

> Jakby skokowo reagował na przepustnicę.

> Jak przestygnie, spróbuję zrobić adaptację przepustnicy - mam nadzieję, że pomoże.

> Fakt jest taki, że w teście globalnym mam (i zawsze miałem) dla wtrysku:

> ODZCZYT / BŁĄD

> TAK / ??? - zamiast TAK/NIE

> a po wejściu mam wybór rodzajów wtrysku (bo nie rozpoznaje automatycznie - zawsze tak miałem):

> 2.0L RFN MM48P

> RFN MM6LP

> 3.0L XFX BOSCH ME746

> 1.8L 6FZ SAGEM s2000P

> 6FZ SAGEM S200PM1

> 2.0L RLZ SIEMENS Sirius81

> wybieram 1.8L 6FZ SAGEM s2000P - bo mam 1.8 i Sagem i on udaje się telekodować.

> Na pewno zmieniałem w kalkulatorze wtrysku parametr "BSI" - było "brak" a ustawiłem "połączony

> poprzez multiplex" - tylko KURDE teraz nie da się tego odkręcić (brak wyboru)

> Zaś w samym BSI zmieniałem (ale już sam nie wiem z jakiej wartości na jaką) w obecnych

> kalkulatorach: kalkulator wtrysku

> No i czujnik sprzęgła na "obecny"

> Oraz oczywiście regulację prędkości (celem uaktywnienia tempomatu)

> Pytanie - czy jest szansa, że adaptacja przepustnicy i reset mapy wtrysków pomoże na dziwną pracę

> silnika?

> Czy trzeba odkręcać "urządzeniem na "L"

> Se kurna narobiłem...

> A jeszcze 2 godziny temu chodził jak złoto.

Takie są efekty ogolnodostępności smile.gif

Dobrze że nauka na swoim a nie na cudzym smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A może to cos związane ze świecami, kablami WN czy filtrem powietrza Tez tak przypadkowo...

Cewka (Valeo) ma miesiąc, świece tak samo. Kabli nie ma.

Przez ten miesiąc chodził jak nówka.

I nie. Nie gubi zapłonów.

Prędzej niespodziewanie dostaje mocy niż mu brakuje. Tak jakby w pewnym zakresie za bardzo (skokowo) otwierał przepustnicę, a w dalszym przestał zwiększać otwieranie (ale nie cofał).

Aczkolwiek dzisiaj już jakby lepiej. Może po prostu musi się dostroić.

Albo po prostu delikatniej operuję gazem - bo robiąc tak w zasadzie chodzi dobrze.

I jeszcze muszę wyłączyć w cholerę opcję "regulacja prędkości" w kalkulatorze wtrysku, bo zdaje się, że została.

> Moze w

> pewnym zakresie obrotow nie dostaje odpowiedniej mieszanki. Trudno powiedzieć. Czujnik tez

> mogl paść, jak mówisz.

Muszę obadać pedał gazu.

Nie zaglądałem tam ostatnio, ale zdaje się, że mam pedał zintegrowany z potencjometrem (druga możliwość, to potencjometr pod maską, sterowany linką od pedału) - serwisówka podaje obydwa rodzaje dla mojego VIN wink.gif

Jeśli tak to pomierzę rezystancje czy faktycznie ma dobry przebieg.

Być może uda się na razie psiknąć tam kontaktem do potencjometrów. A jak nie to wymiana nie najtańsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Takie są efekty ogolnodostępności

> Dobrze że nauka na swoim a nie na cudzym

Aktualizacja:

Wygląda na to, że po telekodowaniu kalkulatora wtrysku coś sobie poresetował.

Już na drugi dzień było lepiej, dzisiaj już jest (odpukać) chyba całkiem idealnie.

Dostosował się do mojego stylu wciskania pedału?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Aktualizacja:

> Wygląda na to, że po telekodowaniu kalkulatora wtrysku coś sobie poresetował.

> Już na drugi dzień było lepiej, dzisiaj już jest (odpukać) chyba całkiem idealnie.

> Dostosował się do mojego stylu wciskania pedału?

Tak, aktualnie wszystkie ECU są już autoadaptywne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A moze po tych adaptacjach i telekodowaniu mimo ze program pokazal ze wszystko OK nie trzeba bylo

> zdjac klemy z akumulatora na pare minut z zachowaniem procedury ??

Być może, nie wpadłem na to, dzięki za sugestię. ok.gifpiwo.gif

Dzisiaj podziałałem nowszą wersją oprogramowania.

Wykryła ona właściwy kalkulator wtrysku (sukces!)

Na wszelki wypadek po wszystkim odłączyłem aku na dłużej

Autko znów jeździ pięknie (hurra!)

Natomiast dołożony tempomat nadal nijak nie zabanglał ani razu, mimo, że poustawiałem chyba wszystko jak należy beksa.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Natomiast dołożony nadal tempomat nijak nie zabanglał ani razu, mimo, że poustawiałem chyba

> wszystko jak należy

Z tempomatem tak już jest. Na pewno ustawiłeś go wszędzie tam gdzie trzeba?

Manetkę jaką masz? Z limiterem czy bez?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Autko znów jeździ pięknie (hurra!)

Gratuluje ok.gif

> Natomiast dołożony nadal tempomat nijak nie zabanglał ani razu, mimo, że poustawiałem chyba

> wszystko jak należy

A kupowales uzywana manetke? Bo może jest uszkodzona... Albo wtyki nie stykają...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Gratuluje

> A kupowales uzywana manetke? Bo może jest uszkodzona... Albo wtyki nie stykają...

Kupowałem używaną manetkę (wersja przedliftowa bez limitu prędkości).

Jest to wyjątkowo proste urządzenie, które sprawdziłem dwojako

1) przed montażem sprawdziłem omomierzem działanie (zwieranie) wszystkich 4 manipulatorów manetki

2) po zamontowaniu sprawdziłem testem w leksji - wszystko działa, każde naciśnięcie przycisku i przekręcanie on/off dawało właściwy efekt na ekranie laptopa.

Zatem manetka jest w porządku i na 100% dobrze podłączona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z tempomatem tak już jest. Na pewno ustawiłeś go wszędzie tam gdzie trzeba?

Chciałbym móc odpowiedzieć na to pytanie grinser006.gif

W kalkulatorze wtrysku ustawione

"regulacja prędkości" na obecny

w BSI ustawione "zestyk sprzęgła" na obecny

ESP - wyłączone (bo nie mam)

Błędów brak

> Manetkę jaką masz? Z limiterem czy bez?

Bez. Wersja ON/OFF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chciałbym móc odpowiedzieć na to pytanie

> W kalkulatorze wtrysku ustawione

> "regulacja prędkości" na obecny

> w BSI ustawione "zestyk sprzęgła" na obecny

> ESP - wyłączone (bo nie mam)

> Błędów brak

> Bez. Wersja ON/OFF

W BSI jeszcze się ustawia więcej. Tam jest opcja wyboru rodzaju tempomatu (z limiterem lub bez). Do tego dochodzą opcje w kalkulatorze licznika (wyświetlanie wskazań tempomatu na wyświetlaczu przebiegu, nie w każdym aucie to jest).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedna opcja, dawno nie bawilem sie autami na C w L.

Musisz wpisac na poczatku jakis kod auta??, bo VIN sam znajdzie i moze tu byc przyczyna ze nie lyka tempomatu.

W jednym Peugocie nie moge wykasowac bledu ESP ktorego te auto nie posiada jak i ABS, zeby Telekodowanie przeszlo podaje faktyczne dane auta i mimo ze zaznaczone jest BRAK to blad wisi.

Podejrzewam ze po VIN i kodach program ma zapisane jakies tam dane programowalne, bo przeciez nie laczysz sie z serwerem, gdybym sie polaczyl to skasowalbym i w Twoim moze przypadku przypisalo by tempomat - to takie gdybanie frown.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W BSI jeszcze się ustawia więcej. Tam jest opcja wyboru rodzaju tempomatu (z limiterem lub bez).

ograniczenie prędkości = ustawione na OFF

> Do

> tego dochodzą opcje w kalkulatorze licznika (wyświetlanie wskazań tempomatu na wyświetlaczu

> przebiegu, nie w każdym aucie to jest).

Popatrzę jutro.

Najgorsze, że nie wiem jak pogodzić ewentualne testy drogowe z łykaniem browara grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jest jeszcze jedna opcja, dawno nie bawilem sie autami na C w L.

> Musisz wpisac na poczatku jakis kod auta??

Musieć nie muszę, co bym nie wpisał to generalnie ponoć wszystko jedno.

Ale wpisuje numer OPR (z naklejki ze słupka)

> bo VIN sam znajdzie i moze tu byc przyczyna ze nie lyka

> tempomatu.

Znajduje VIN

> W jednym Peugocie nie moge wykasowac bledu ESP ktorego te auto nie posiada jak i ABS, zeby

> Telekodowanie przeszlo podaje faktyczne dane auta i mimo ze zaznaczone jest BRAK to blad wisi.

> Podejrzewam ze po VIN i kodach program ma zapisane jakies tam dane programowalne, bo przeciez nie

> laczysz sie z serwerem, gdybym sie polaczyl to skasowalbym i w Twoim moze przypadku przypisalo

> by tempomat - to takie gdybanie

No nie jest to łatwy temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie chodzilo mi OPR, z poczatku wpisywalem banialuki zwlaszcza jak podjechalo auto z zerwana naklejka, ale pozniej okazalo sie ze lepiej wpisac orginalny - to na inny temat tak nawiasem.

Ze wiecej robie Peugotow cofnelem sie w programie na chyba 6,01, przez co nie lyka najnowszych aut - te akurat jada do serwisu dealera grinser006.gif ale moge wiecej pobawic sie w telekodowanie.

czujniki na sprzegle i hamulcu sprawne?? moze ktorys wadliwy i tempomat odmowi dzialania??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> czujniki na sprzegle i hamulcu sprawne?? moze ktorys wadliwy i tempomat odmowi dzialania??

Nie wiem jak to sprawdzić.

Chciałbym sprawdzić tak jak sprawdzałem manetkę tempomatu - wciskam i widzę na ekranie ale chyba nie umiałem znaleźć.

Zestyk sprzęgła - rozpiąłem kostkę i sprawdzałem omomierzem - działa, zwiera przy pedale na górze.

Zestyku hamulca nie sprawdzałem, ale mam włącznik zespolony 4-pinowy, światła stop działają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Natomiast dołożony tempomat nadal nijak nie zabanglał ani razu, mimo, że poustawiałem chyba wszystko jak należy

A Masz kompletną instalację w aucie ? bo to nie jest takie oczywiste w NoPb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W BSI jeszcze się ustawia więcej. Tam jest opcja wyboru rodzaju tempomatu (z limiterem lub bez). Do

> tego dochodzą opcje w kalkulatorze licznika (wyświetlanie wskazań tempomatu na wyświetlaczu

> przebiegu, nie w każdym aucie to jest).

On ma MK1 a tam tempomat na czują i to w interwale co 3km/h smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A Masz kompletną instalację w aucie ? bo to nie jest takie oczywiste w NoPb.

Nie wiem. Cały czas to eksperyment, choć nie miałem ostatecznie czasu jeszcze się bawić.

Auto ma:

* Pedał gazu z potencjometrem

* Pedał hamulca z podwójnym zestykiem (zwierny / rozwierny) 4 kable

* Pedał sprzęgła z zestykiem

* Przepustnica "elektroniczna"

* Manetka dołożona, w leksji przy teście przyciski i pokręciołek są czytane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.