Skocz do zawartości

oświetlenie garażu


wawo

Rekomendowane odpowiedzi

ca. 32 m2, dwa punktu. 2xT8 36W po bodaj ca. 1300 lumenów. Właściwa koncepcja? ca 45 złotych, bez klosza, spód to taki odbłyśnik, ma to castorama i inne obi.

Pierwotnie zakładałem użycie tych krótszych świetlówek, oprawy dopuszczają tylko po 18 wat, to może być mało.Względnie te oprawy pyłoszczelne niby, tylko po co?

Może Iść w oprawy rastrowe? Raz, że będzie to brało powyżej 100 wat i chyba prześwietli ten garaż. 

Szerokość oprawy to ca. 40 cm - punkty są na podciągu obłożonym styropianem całość ma takową szerokość. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam garaż 24 m2 i w nim 4 oprawy 2x18 W (te krotkie swietlowki T8). Powiem tak - do pracy 'na wierzchu' wystarczaja, ale jak trzeba cos zrobic w srodku auta to jest strasznie ciemno, nawet wymiana radia sprawiab problem, dlubanie w silniku tak samo. Zawsze muszę mieć pod ręką lampę warsztatową. Zastanawiam sie czy nad lampami zamontować halogeny które kiedyś nakupowalem w Biedronce za bezcen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam garaż 24 m2 i w nim 4 oprawy 2x18 W (te krotkie swietlowki T8). Powiem tak - do pracy 'na wierzchu' wystarczaja, ale jak trzeba cos zrobic w srodku auta to jest strasznie ciemno, nawet wymiana radia sprawiab problem, dlubanie w silniku tak samo. Zawsze muszę mieć pod ręką lampę warsztatową. Zastanawiam sie czy nad lampami zamontować halogeny które kiedyś nakupowalem w Biedronce za bezcen.

 

Tak to nigdy nie doświetlisz z góry, żeby w środku było jasno. Musiałbyś z boku zamontować oświetleniem albo zmienić auto na takie otwieranym dachem lub szyberdachem - u mnie pomaga :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daj 2x36 na sufit "w poprzek" nie wzdłuż, potem jedną na ścianie na wprost drzwi i po jednej na bocznych ścianach. Wszystkie 2x36W włączane oddzielnie.

Wówczas i ogólnie będzie jasno i przy autku żeby podłubać również

czyli salwa  4x36?

Nie przeniosę miejsca - w poprzek, równolegle do bramy jest podciag,  na nim punkty - może być tylko rownolegle do bramy, nie w poprzek

Ktoś montował rastry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli salwa  4x36?

 

 

Czemu 4x36W? Dwie oprawy na suficie, dziw po bokach i jedna na ścianie "szczytowej" to chyba razem 5 ? :hmm:

 

 

Nie przeniosę miejsca - w poprzek, równolegle do bramy jest podciag,  na nim punkty - może być tylko rownolegle do bramy, nie w poprzek

 

Co Ci się ubzdurało z tą bramą? Jeśli kolega pisze "w poprzek", to odbieram to jako w poprzek garażu, czyli równolegle do bramy...  :phi:   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam garaz jakies 50-60m

mam w nim 3 zarówki po 100w, i jest slabo . cos wziac z garazu da sie ale zeby popracowac to lipa.

zawsze lampka przenosna idzie w ruch

 

ja bym u siebie zamontował jeszcze z 3 -4 oprawki e27 i swietlowki kompaktowe po 20w albo sporobował z relfketorem LED 10w

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli salwa  4x36?

Nie przeniosę miejsca - w poprzek, równolegle do bramy jest podciag,  na nim punkty - może być tylko rownolegle do bramy, nie w poprzek

Ktoś montował rastry?

 

W oświetleniu, projektanci posługują się takimi parametrami, jak:

- natężenie oświetlenia eksploatacyjne;

- olśnienie;

- równomierność natężenia oświetlenia;

- minimalny wskaźnik oddawania barw.

 

Chcesz się zabierać za to sam, to rób to chociaż z głową. W przeciwnym razie będziesz kupował różne oprawy, montował je i niekoniecznie będziesz zadowolony z efektów.

Skorzystaj z programu DIALux i eksperymentuj wirtualnie z różnymi typami opraw, z różnym rozmieszczeniem. To przynajmniej nic nie kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W oświetleniu, projektanci posługują się takimi parametrami, jak:

- natężenie oświetlenia eksploatacyjne;

- olśnienie;

- równomierność natężenia oświetlenia;

- minimalny wskaźnik oddawania barw.

 

Chcesz się zabierać za to sam, to rób to chociaż z głową. W przeciwnym razie będziesz kupował różne oprawy, montował je i niekoniecznie będziesz zadowolony z efektów.

Skorzystaj z programu DIALux i eksperymentuj wirtualnie z różnymi typami opraw, z różnym rozmieszczeniem. To przynajmniej nic nie kosztuje.

 

 

Tu nie ma nic do eksperymentowania, mam punkty zaprojektowane w konkretnym miejscu/ach i mogę kupić takie a nie inne oprawy. Z pyłoszczelnych zrezygnowałem, tłumienie światła. Wybór między 1 lub 2 x36 w dwu punktach lub jakiś raster (razy dwa). Szerokość oprawy nie może być większa niż ca. 40 cm. długość dowolna. 

Raster zdaje się daje cień (?), co przy takim położeniu punktów da spory cień przy szafkach na końcu. Chyba. 

Jakiś link działający?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pyłoszczelnych zrezygnowałem, tłumienie światła.

A to akurat zależy od punktu widzenia. Jeżeli porównasz dwie nowe oprawy, to masz rację. Ale w garażu zawsze się kurzy. I w wypadku opraw pyłoszczelnych, przetrzesz im klosze jednym ruchem szmatą, przywracając je do czystości. W wypadku opraw otwartych na czyszczenie będziesz tracił masę czasu, bo trzeba z nich wyjmować "kratki" i świetlówki, a do tego uważać, żeby przy czyszczeniu nie zniszczyć odbłyśników. A jeżeli nie będziesz czyścił, to po kilku miesiącach będą świeciły znacznie słabiej, niż hermetyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to akurat zależy od punktu widzenia. Jeżeli porównasz dwie nowe oprawy, to masz rację. Ale w garażu zawsze się kurzy. I w wypadku opraw pyłoszczelnych, przetrzesz im klosze jednym ruchem szmatą, przywracając je do czystości. W wypadku opraw otwartych na czyszczenie będziesz tracił masę czasu, bo trzeba z nich wyjmować "kratki" i świetlówki, a do tego uważać, żeby przy czyszczeniu nie zniszczyć odbłyśników. A jeżeli nie będziesz czyścił, to po kilku miesiącach będą świeciły znacznie słabiej, niż hermetyczne.

 

Jest to argument przeciw rastrom, podłogę odkurzam (co jakiś czas)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to argument przeciw rastrom, podłogę odkurzam (co jakiś czas)

Nic Ci to odkurzanie nie da ;] Jeden z garaży używam sporadycznie, i mimo tego, ze jest zamknięty, kurzy się w nim jak cholera. A do drugiego kurz wwożę na samochodzie. Jak się nie obrócić, od kurzu nie uciekniesz, to nie sala operacyjna, gdzie nota bene też oprawy muszą być specjalne, żeby w nich i na nich kurz nie osiadał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic Ci to odkurzanie nie da od kurzu nie uciekniesz, to nie sala operacyjna, gdzie nota bene też oprawy muszą być specjalne, żeby w nich i na nich kurz nie osiadał.

 

Widzę, że zahaczyliśmy o medycynę... w takim razie do oświetlenia "pola operacyjnego" lampa bezcieniowa, a do kompletu kompresor bezolejowy... :phi::oki:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że zahaczyliśmy o medycynę... w takim razie do oświetlenia "pola operacyjnego" lampa bezcieniowa, a do kompletu kompresor bezolejowy... :phi::oki:

Całkiem dobry pomysł. A na oprawy jeszcze ostrzejsze wymogi są w pomieszczeniach produkcji sterylnej - farma i elektronika ;] Tam od strony wnętrza pomieszczenia klosz musi być hermetyczny na stałe, a dostęp do wymiany źródła światła zza ściany lub z nad sufitu ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie ma nic do eksperymentowania, mam punkty zaprojektowane w konkretnym miejscu/ach i mogę kupić takie a nie inne oprawy. Z pyłoszczelnych zrezygnowałem, tłumienie światła. Wybór między 1 lub 2 x36 w dwu punktach lub jakiś raster (razy dwa). Szerokość oprawy nie może być większa niż ca. 40 cm. długość dowolna. 

Raster zdaje się daje cień (?), co przy takim położeniu punktów da spory cień przy szafkach na końcu. Chyba. 

Jakiś link działający?

 

Nie wiem, jakie masz wnętrze garażu i jak jest wykończone/urządzone, ale... Ty widzisz "zaprojektowane punkty świetlne" jako rozwiązanie ostateczne i ograniczające Cię (pewnie jest to projektowe absolutne minimum, nie mające wiele wspólnego z efektywnym oświetleniem wnętrza), a ja twierdzę, że to jest zasilanie oświetlenia do (w zasadzie) dowolnego zaaranżowania, z możliwością sterowania indywidualnego, grupowego, zdalnego, lokalnego - co tylko zechcesz... :phi:

Chcesz mieć jasne i równomierne oświetlenie? Kabina lakiernicza Twoim wzorem jest... ;]https://www.google.pl/search?q=kabina+lakiernicza&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAcQ_AUoAWoVChMI47Cx04OXyAIVZ6VyCh2U4wrL&biw=1366&bih=631#imgrc=_

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.