Skocz do zawartości

Lekkie pęknięcie boku opony - utylizacja czy nie?


dextus

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Jakiś czas temu skusiłem się na zakup chińskich opon pod marką ATLAS. Wszystko było ok, wręcz nawet jestem z nich zadowolony.

 

Poza jednym ale.....przy zmianie kół na zimowe zauważyłem na jednej z nich lekkie pęknięcie, głębokość ok. 1mm na odcinku ok. 15cm.

 

Opona poszła do reklamacji, oczywiście odrzucona - uszkodzenie mechaniczne. Nie do końca jestem o tym przekonany, opona na przedniej osi, uszkodzenie od strony wewnętrznej - no ale ok, szarpał się nie będę bo koszt ekspertyzy większy niż wartość opony.

 

Czy Waszym zdaniem takie uszkodzenie dyskwalifikuje już taką oponę z użytkowania? Czy może jestem przewrażliwiony i panikuję - założyć i jeździć dalej.

 

Z tego co mi wiadomo opona z boków ma wzmocnienia, to one trzymają konstrukcję - nie ma wybrzuszeń więc raczej nie uszkodzone zostały więc może to tylko powierzchowne draśnięcie.

 

Wygląda to tak:

0a70a5ea712abf24gen.jpg

385f5804dd6a5ab4gen.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu skusiłem się na zakup chińskich opon pod marką ATLAS.

:facepalm:

 

zawsze w podobnych sytuacjach podchodzę do sprawy tak, jak mnie wiele osób nauczyło - szacuj swoje ryzyko wg najgorszej możliwej sytuacji, czyli wypadek, śmierć Twoja lub innych.

ile będzie warte życie tych ludzi? 200 - 250 PLN za nową oponę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:facepalm:

 

zawsze w podobnych sytuacjach podchodzę do sprawy tak, jak mnie wiele osób nauczyło - szacuj swoje ryzyko wg najgorszej możliwej sytuacji, czyli wypadek, śmierć Twoja lub innych.

ile będzie warte życie tych ludzi? 200 - 250 PLN za nową oponę?

 

Po prostu pytam - i tak już zamówiłem nową sztukę tylko mnie na rozmyślenia wzięło czy oby nie jestem przewrażliwiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu pytam - i tak już zamówiłem nową sztukę tylko mnie na rozmyślenia wzięło czy oby nie jestem przewrażliwiony.

 

Jeżeli faktycznie 1mm to nic jej będzie, gorzej jak głębiej. Powiem tak-ja bym przy każdej szybszej jeździe zastanawiał się, że mam taki ubytek w oponie, więc raczej nie dopuściłbym do tego i zakupił nową, co też i Ty uczyniłeś i bdb, kasa zbyt mała by ryzykować wystrzał gdzieś przy +100 i niesprzyjających warunkach (duży ruch, ślisko etc). Szkoda zdrowia swojego i innych, a taką oponę wrzuciłbym np na zapas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli faktycznie 1mm to nic jej będzie, gorzej jak głębiej. Powiem tak-ja bym przy każdej szybszej jeździe zastanawiał się, że mam taki ubytek w oponie, więc raczej nie dopuściłbym do tego i zakupił nową, co też i Ty uczyniłeś i bdb, kasa zbyt mała by ryzykować wystrzał gdzieś przy +100 i niesprzyjających warunkach (duży ruch, ślisko etc). Szkoda zdrowia swojego i innych, a taką oponę wrzuciłbym np na zapas.

 

No faktycznie to nie jest duże uszkodzenie, ale jeśli nie jest to rzeczywiście mechaniczne tylko np. wada opony i jej "rozwarstwianie" to na bank poleci to dalej.

 

Ale...samochód używany głównie w trasie, prędkości przelotowe duże, obciążenie z reguły cała rodzina + boks na dachu. Sama świadomość tego pęknięcia mnie męczyła. 

 

Tą pęknięta zostawię na wszelki wypadek - jako zapas. Nowa w drodze - dobrze, że w ogóle udało się dokupić taką egzotyczną oponę.

 

Nówkę założyć na przód czy na tył? Opony są po ok. 10 000km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Ale...samochód używany głównie w trasie, prędkości przelotowe duże, obciążenie z reguły cała rodzina + boks na dachu.

 

W takich warunkach jedynym elementem łączącym to z drogą opona znanej i cenionej marki "Atlas" ?  8]

Byłbym w stanie zrozumieć szefa - sknerę pakującego to do Pandy handlowca ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do samych opon jesli chodzi o ich przyczepność/komfort/scieralnosc nie moge zlego slowa powiedzieć. Zachowuja sie bardzo dobrze.

W tescie adac letnich 2014 zajely bardzo wysokie miejsce - jak na chinczyka.

Co do zrozumienia - Twoja sprawa. Czasami jednak warto sie spróbować postawic w sytuacji ograniczonego budżetu, nie kazdego stac na nowki Michelinki za 500zl/szt. Wtedy z reguły pada wybór czegoś tańszego - jak widac w tym przypadku kosztem jakości.

Opona nowa pojdzie tam gdzie byla stara, rzeczywiscie glebokosc bieznika nie powinna sie bardzo roznic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tescie adac letnich 2014 zajely bardzo wysokie miejsce - jak na chinczyka.

 

No właśnie - jak na chińczyka ... 

Kupując nawet tanią markę EU (jak Sava czy Dębica) będzie ona przewidywalna. Chńczyk - ??

 

 

 

Co do zrozumienia - Twoja sprawa. Czasami jednak warto sie spróbować postawic w sytuacji ograniczonego budżetu, nie kazdego stac na nowki Michelinki za 500zl/szt.

 

Można kupić tanią markę EU, czy oponę używaną w sensownym wieku, można zejść z rozmiarem - chyba to lepsze niż chińczyk ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że już kupiłeś nową, więc dyskusja typowo akademicka, ale... nie zadawałbyś raczej tego pytania, gdyby kiedyś wcześniej strzeliła Ci opona. Mi strzeliła lewa przednia na łuku autostrady, od tego czasu każdą oglądam przed zmianą lato/zima, plus przegląd przed dłuższymi trasami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.