Skocz do zawartości

Linki zmiany biegów - regulacja


bochumil

Rekomendowane odpowiedzi

Bry

Mam pytanie odnośnie linek bądź jak kto woli cięgien odpowiedzialnych za zmianę biegów. Cięgna są dwa. Jedno odpowiedzialne za selekcję (na boki) oraz za włączanie (góra-dół). Ostatnimi czasy coraz ciężej wchodzą u mnie biegi, zwłaszcza w temp takich jak teraz. Czy istnieje możliwść regulacji tych cięgien czy też problemu szukać gdzieś indziej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kombinowałem z olejem, ale nic to nie dało. Obecnie mam zalecany w instrukcji olej Tutela ZC Synth 75w80. Wracając do linek/cięgien to na obu cięgnach przy ich końcach znajduje się nakrętka kontrująca co sugeruje, że jednak da się cięgna regulować wkręcając/wykręcając główkę cięgien po ich wcześniejszym demontażu z wybieraka na skrzyni. Ktoś tego próbował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jezeli lewarek nie wraca do pozycji "0" podczas kiedy dajesz go w lewo lub prawo, to nie jest w 90% wina linek. Ja tez tak myslalem ze linki juz sa.zuzyte, lecz na forum alfa lancia doczytalem ze na skrzyni jest mechanizm do ktorego przychodzi glowka linki, w mechanizmie tym jest tulejka i sprezynka ktora odpowiada za powrot do pozycji 0, jezeli tulejka jest zasyfiona tzn smar srobil sir szlamem bedzue blokowac powrot lewarka do pozycji zero... jak to rozwiazalem? ptosto... kupilem penetrujacy wurtha, popsikalem caly mechanizm, psikalem ruszalem tak przez jakies 3 dni, 4 dnia jak reka odjal ;-) spokoj od 2 lat, dodam ze ten wurtha ma oprucz tych myjacych penetryjacych itp, lubrykant smarny :-) . Uwaga . Do tej operacji unikac wd 40, (paruje, i syf kurz sie klei) . Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem nie jest u mnie nie wracający do pozycji 0 lewarek tylko haczenie biegów. Haczą (nie zgrzytają) właściwie wszystkie, zatem pomyślałem że regulacja cięgien załatwi temat... Oczywiście jest jeszcze opcja wymiany sprzęgła, bo coś takiego sugerował mechanik. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dołącze się, ale z innym problemem. U mnie lewar lata sobie luźno, nie wraca do lewej skrajnej strony tylko jak mu popadnie, wrażenie jakby jakas spężyna nie trzymała wewnątrz wybieraka.

 

????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dołącze się, ale z innym problemem. U mnie lewar lata sobie luźno, nie wraca do lewej skrajnej strony tylko jak mu popadnie, wrażenie jakby jakas spężyna nie trzymała wewnątrz wybieraka.

 

????

tam nie ma nic, wszystko jest na skrzyni... otworz maske i popatrz gdzie sa przymocowane glowki ciegien, jedna osoba niech ci rusza rewalem na boki a ty zauwazysz ze nie do konca odbija jedno ciegno.

Jak nie wraca w punkt 0 po wybiciu biegu to jestem pewien, że przytarty jest sworzeń w tulei. Jedna z linek jest podpięta do dźwigni sworznia umieszczonego w tulei i zakończonego blaszką i nakrętką. Sworzeń ten koroduje i przyciera się powodując opisane przez kolegę objawy. Reanimacja jest prosta. Należy odpiąć linkę od dźwigni sworznia, odkręcić nakrętkę, ostrożnie zdjąć blaszkę ze sworznia żeby jej nie zgubić, wyjąć i oczyścić sworzeń z rdzy, oczyścić z rdzy wnętrze tulei, przesmarować sworzeń i tuleje oraz złożyć wszystko zportem jak było.

 

mozesz tez sprobowac po najprostrzej lini oporu (jak ci sie niechce w taka pogode "-" kupic wurtha penetrujacego. i popsikac kilka razy z odstepem czasowym tak zeby sie "nasaczylo" i powinno tez pomoc.

 

dlaczego wurth a nie wd40? > bo oprocz wlasciwosci myjaca rozpuszczajaco penetrujacych posiada srodek smarny lubrykant, ktory w przeciwienstwie do wd nie paruje i nie klei syfu...

 

mozesz tez przesmarowac tym penetrujacym linki, sciagasz gumowe oslony glowek na wybieraku i sikasz zeby smar splynal po lince do pancerza, linki sa w oslonie teflonowej wiec malo prawdopodobne z sie wytarly o pancerz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś czuję, że w styczniu będą wydatki...

u mnie są wydatki, żona "sklepała" przód Stilona, wyszła całka, reanimuje z różnicy wyliczonej przez PZU i dochodów własnych. przy okazji lewar się załapie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.