Skocz do zawartości

Sztachety drewnianie - malowanie


Kamil_123

Rekomendowane odpowiedzi

Czeka mnie malowanie sztachet drewnianych ogrodzeniowych. Konkretnie chodzi o sztachety olchowe. Czego użyć aby efekt był najlepszy - zarówno chodzi o efekt wizualny jak i zabezpieczenie drewna no i żeby nie było potrzeby poprawiania za pół roku. Wszędzie słyszę drewnochron, ale czy rzeczywiście jest najlepszy? Gdzieś wyczytałem, że lepiej uzyć Sadolinu z koleji babeczka w hurtowni polecała mi jakis drewnotron (podobno z niemiec, z woskiem itd). Rozumiem, że najpierw impregnat, a potem dopiero kolor. Drewno nie jest do końca wysuszone - było ścinane we wrześniu w zeszłym roku, od tego czasu leżało na pryzmie teraz jest cięte na sztachety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli drewno było ścinane we wrześniu, to ci się pokrzywi. Może Sadolin jest lepszy, ja maluję drewnochronem, Nie maluję żadnym impregnatem, tylko od razu drewnochronem z odpowiednim kolorem. Mam sztachety ponad 20 lat. Kiedyś kupiłem w Obi jakiś sporo tańszy impregnat z woskiem i był do bani. Po roku musiałem poprawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie malowalem drewnochronem ze wzgl na cene, imo to taki koloryzator drewna który słabo chroni. U klientów do podbitki, sztachet stosowalismy lakierobejce i był dobry efekt. Jedynym minusem jest cena, mała puszka ponad 100zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lakierobejca to glupi pomysl na sztachety. Bedzie sie luszczyc po kilku zimach.

Krawiec

 

Możesz mieć racje, lakierobejcom malowaliśmy głównie podbitki czyli wiadomo, nie narażone na słońce i deszcz.

Masz coś w zamian czy jednak drewnochron ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem z gościem u którego zamawiam sztachety - stanowczo odradził wszystkie preparaty zawierające lakier. Po pomalowaniu efekt super - błyszczy się natomiast właśnie po zimie, lecie i słońcu warstwa zewnętrzna zacznie się łuszczyć. Pozostaję jednak przy drewnochronie - 2 albo 3 warstwy i na jakiś czas powinien być spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czeka mnie malowanie sztachet drewnianych ogrodzeniowych. Konkretnie chodzi o sztachety olchowe. Czego użyć aby efekt był najlepszy - zarówno chodzi o efekt wizualny jak i zabezpieczenie drewna no i żeby nie było potrzeby poprawiania za pół roku. Wszędzie słyszę drewnochron, ale czy rzeczywiście jest najlepszy? Gdzieś wyczytałem, że lepiej uzyć Sadolinu z koleji babeczka w hurtowni polecała mi jakis drewnotron (podobno z niemiec, z woskiem itd). Rozumiem, że najpierw impregnat, a potem dopiero kolor. Drewno nie jest do końca wysuszone - było ścinane we wrześniu w zeszłym roku, od tego czasu leżało na pryzmie teraz jest cięte na sztachety.

Czego nie zrobisz, z czasem sztachety się zwichrują. Skoro jeszcze nie są zamontowane, rozważyłbym poszukanie stolarza, który ma suszarnię i autoklaw, i ich zaimpregnowanie ciśnieniowe. Mnie na drewnie najlepiej sprawdzały się środki wnikające w stylu Drewnochronu.

Co do malowania, to masz kilka opcji.

- pędzlem/wałkiem, dobrze zeby wtedy leżały, bo lepiej środek wniknie. Z tym, ze musisz malować cztery powierzchnie i czuby, obracając po przeschnięciu, zeby śladów od podpór nie było. No i z moich doświadczeń z Drewnochronem, najmniej trzy-cztery malowania. Kupa roboty.

- pistoletem, najłatwiej i najszybciej, ale najgorzej, bo najmniej srodek wnika w drewno i są spore straty w powietrze.

- zanurzeniowo - zbijasz z desek rynnę lub kopiesz dolek w ziemi, wykladasz folią i sztuka po sztuce wkladasz do tego sztachety na iles minut, żeby wychodziły dobrze nasiąknięte. W doły sztachet trzeba wtedy wkręcać oczka, za które będziesz nimi manipulował i na których będziesz je potem wieszał do suszenia. Oczek musisz mieć tyle, żeby starczyło na ich przekręcane ze sztachet, które już wyschły, w sztachety do malowania.

Natomiast jakbyś tego nie robił, to i tak starczy na góra 10 lat, co dziś Ci się wydaje wiecznością, ale minie jak z bicza strzelił ;] I druga sprawa, jeżeli cokół ogrodzenia będziesz miał od góry wyłozony jakimiś płytkami, to pogódź się z tym, że zawsze będzie się na nich odkladał pas brudu ściekajacego ze sztachet wraz z nieco środka uzytego do ich malowania. Możesz próbować te płytki dobrze zaimpregnować, ale bez mucia co kilka lat się nie obejdzie, chyba że się z tym pogodzisz i myć nie będziesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A drewnochron to co to jest jak nie impregnat ? Fakt że tylko z nazwy bo jeśli chodzi o ochronę to szału nie robi :)

Ja polecam sadolin classic lub Vidaron. Lakierobejca niekoniecznie będzie się łuszczyć, to takie połaczenie lakieru z impregnatem i to chyba za cienka warstwa żeby miała się łuszczyć. U mnie sadolin extra nie łuszczy się w żadnym miejscu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A drewnochron to co to jest jak nie impregnat ? Fakt że tylko z nazwy bo jeśli chodzi o ochronę to szału nie robi :)

Ja polecam sadolin classic lub Vidaron. Lakierobejca niekoniecznie będzie się łuszczyć, to takie połaczenie lakieru z impregnatem i to chyba za cienka warstwa żeby miała się łuszczyć. U mnie sadolin extra nie łuszczy się w żadnym miejscu

Ale ile kosztuje :no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ile kosztuje :no:

Co ile kosztuje ? Nie chce mi się szukać sklepu internetowego w którym są wszystkie trzy ale przykładowo w leroy masz:

 

drewnochron 29zł za litr  http://www.leroymerlin.pl/farby-lakiery-i-kleje/srodki-i-farby-do-drewna/impregnaty-ochronno-barwiace/impregnat-do-drewna-extra-drewnochron,p337323,l1150.html

 

vidaron 32,69zł za litr http://www.leroymerlin.pl/farby-lakiery-i-kleje/srodki-i-farby-do-drewna/impregnaty-ochronno-barwiace/impregnat-na-zewnatrz-i-do-wewnatrz-ochronno-dekoracyjny-do-drewna-vidaron,p135545,l1150.html

 

więc różnica w cenie niewielka

 

sadolinu classic nie mają ale on chyba jeszcze taniej wychodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czeka mnie malowanie sztachet drewnianych ogrodzeniowych. Konkretnie chodzi o sztachety olchowe. Czego użyć aby efekt był najlepszy - zarówno chodzi o efekt wizualny jak i zabezpieczenie drewna no i żeby nie było potrzeby poprawiania za pół roku.

 

Dawno temu kupiliśmy działkę w lesie z altanką. Pomalowaną w większości nie wiadomo czym i nie wiadomo kiedy. Na północnej ścianie grzybki już się rozpanoszyły i drewno łaciate jak krasula na miedzy była.

Pojechałem na leniwca (tak, wiem że niby trzeba oczyścić) najpierw 2 czy 3 razy Sadolin base z opryskiwacza ogrodowego, a potem Sadolin Extra  w odcieniu orzech 2 x a na północnej 3x. Po 3 czy 4 latach (nie pamiętam dokładnie kiedy to robiłem) wygląda bardzo dobrze - a stoi to, przypomnę, w lesie. Więc wilgoć. Ale nie wiem, jak sobie w ostrym słońcu poradzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ile kosztuje ? Nie chce mi się szukać sklepu internetowego w którym są wszystkie trzy ale przykładowo w leroy masz:

 

drewnochron 29zł za litr  http://www.leroymerlin.pl/farby-lakiery-i-kleje/srodki-i-farby-do-drewna/impregnaty-ochronno-barwiace/impregnat-do-drewna-extra-drewnochron,p337323,l1150.html

 

vidaron 32,69zł za litr http://www.leroymerlin.pl/farby-lakiery-i-kleje/srodki-i-farby-do-drewna/impregnaty-ochronno-barwiace/impregnat-na-zewnatrz-i-do-wewnatrz-ochronno-dekoracyjny-do-drewna-vidaron,p135545,l1150.html

 

więc różnica w cenie niewielka

 

sadolinu classic nie mają ale on chyba jeszcze taniej wychodzi

Chodziło mi o to, że lakierobejca jest sporo droższa od impregnatu, i czy warto dopłacić i kupić lakierobejcę a nie impregnat. Mam zamiar malować szalówkę na domu i mam duży dylemat: lakierobejca czy impregnat. Oto jest pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.